Мед во исхраната (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Семејно здравје



Порака


jovanka -> Мед во исхраната (21.11.2009 0:06:13)

Kolku konzumirate med vo ishranata i dali se trudite kvalitetot da bide na najvisoko nivo-od ekoloski cista sredina?Pred nekoj den vo edna od prodavnicite za zdrava hrana probav med so propolis i aronija od Berovo mozam da kazam fantasticen proizvod i uste eden novitet med so ocet od divi jabolki koj se pie za podobruvanje na imunitetot.Jas licno sekoj den konzumiram med a toa se trudam da go prenesam i na decata zatoa sto medot e edinstvena gotova hrana koja zeludnikot ne treba da ja prerabotuva a e hrana za cel organizam.




Bogdancanka -> RE: Мед во исхраната (21.11.2009 0:08:10)

Mm jade dosta med ali jas nikako mnogu mi e blago ,obozavam blago ali do tolku neeeeeeei obicno gledame da od ekoloski cista sredina




denicka -> RE: Мед во исхраната (21.11.2009 0:13:49)

vi preporacuvam da probate med so tartufi. mislam deka pozdrvo od toa ne postoi. go ima vo aptekite. pobarajte go na kandy mislam bese. i zdrav i kvaliteten. e sega malku e po"solen" ama za zdravjeto nema cena, neli? [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




mami -> RE: Мед во исхраната (21.11.2009 7:39:15)

па и немам некоја навика да јадам мед, но, ако веќе го јадам тоа е чист, без никакви додатоци- колку и да се здрави, може оној со цело саќе што е внатре исто ми е вкусен, и тоа оди лажица до две во чај или со маргаринче и лепче




alex_mo -> RE: Мед во исхраната (21.11.2009 14:43:46)

Дали знаете дека медот никогаш не се става во жешки чаеви или напитоци.Тогаш е спротивно од она медот е лек




Весна -> RE: Мед во исхраната (21.11.2009 14:49:56)

Да, тоа е точно, а истото важи и за лимонот-никако да се става во врел чај, туку во млак.
Исто така имам чуено дека медот треба исклучиво да се јаде со дрвена лажица.




ripce -> RE: Мед во исхраната (6.12.2009 9:44:38)

Како да одберете мед
Видот на медот зависи од билката од која е добиен. Пчелите собираат нектар, сок кој циркулира во секоја билка и во ебе ги носи сите елементи по кои медот ги добива епитетите на хранлив и лековит.

Ливадскиот мед се добива од нектарот на многу видови на полско и ливадско цвеќе како што се мајчината душица, детелината, здравецот, црниот слез, љубичицата, белиот босилек и слично. Ливадскиот мед е најзастапен на пазарот, има пријатен мирис и вкус, често со јака арома и брзо кристализира.

Медот од багрем
кога е чист е речиси со белозелнкаста боја и пријатен вкус. Многу споро кристализира во вид на фини зрнца и тогаш добива млечно бела боја. Овој мед е добар за смирување и против несоница, а посебно ако се пие со соодветен лековит чај.

Медот од липа е жолт, жолтоцрвен или црвенкаст и има мирис на цвет од липа. Овој мед има силно антибактериско и антивирусно дејство, а конзумирањето се препорачува при грип, настинка, кашлица и бронхитис.

Планинскиот мед се добива од нектарот на тревата која цвета или жбуновите како капините, шумските јагоди и дивите малини кои растата на планинските терени. Овој мед обично има темна боја, специфичен мирис и вкус кој е пријатно горчелив.

Овошниот мед потекнува од нектарот на овошките кои цветаат како јаболките, крушите, сливите, кајсиите и праските. Овој мед има бледа боја, специфичен мирис на овошје и многу брзо кристализира. Сепак овој мед ретко се наоѓа во продажба бидејќи им се остава на пчелите за пролетен развој.

Шумскиот мед пчелите го произведуваат собирајќи медна роса. Бојата на овој вид мед варира од темносива, зеленкаста до бледоцрна. Има јак мирис и специфичен вкус, ретко кристализира и долго останува течен. Во однос на другите видови на мед, содржи многу минерални материи.

Сепак, без оглед на видот, медот е една од најздравите намирници. Кој вид ќе го одберете Вие зависи од Вашиот вкус.




mami -> RE: Мед во исхраната (6.12.2009 21:49:23)

го имам пробано овој шумскиов одамна еднаш татко ми донесе дома и беше плус и со шишарка внатре..многу јак мирис и вкус..ама беше убав...




profesorica -> RE: Мед во исхраната (7.12.2009 9:41:11)

моментално дома како и Дамјан-конзумираме мед од липа-свекор ми го набавил и е многу убав мед.




ripce -> RE: Мед во исхраната (7.12.2009 10:26:45)

Е баш се сетив сега... дека има и боров мед, пред 10тина години бевме во Велинград, Бугарија и таму јадевме таков, ми останал вкусот во сеќавање.


Беровци се познати и по правењето боров мед. Велат нема куќа во Беровско во која не се прави боров мед за дома и за продажба. Но, стручњаците предупредуваат да не се купува од секого, бидејќи некои го прават медот со послаб квалитет. Тајната на квалитетниот боров мед е да му се дотури малку мед од пчели и лимон. Ваквиот мед се препорачува за лекување на заболувања на дишните патишта, како астма и бронхитис.




zami -> RE: Мед во исхраната (7.12.2009 10:42:34)

koga e periodot na virusi, se trudam da zemame po edno lazice med na den zadolzitelno. Sega imame domasen med, mislam deka e sumski, od Debar.
Po nekogas pravam med so taan i seme od kopriva, ovaa kombinacija e povolna za zajaknuvanje na imunitetot i krvta.




arh_diz -> RE: Мед во исхраната (7.12.2009 10:44:00)

jas ne sum ljubitel na med premnogu mi e blag[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




big_mama817 -> RE: Мед во исхраната (7.12.2009 10:51:35)

јас на син ми откако наполни 1 год. се трудам да му давам мед по една лажичка дневно се мршти но тоа му е ако не сака со добро тогаш со сила[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




jovanka -> RE: Мед во исхраната (30.9.2010 9:16:57)

Od 30 septemvri do 2 oktomvri zapocnuva manifestacijata Denovi na medot vo Skopje i ke se odrzuva na ulica Makedonija.
Ova e prilika sekoj konzument na medot da se zapoznae sto podetalno so nacinot na proizvodstvo i site dodatni proizvodi sto se proizveduvaat od pcelite.




majka 79 -> RE: Мед во исхраната (1.11.2010 15:34:56)

na pogolemoto dete otkako napolni dve godini mu davam redovno med po 1 lazice na vecer vo mlekoto, ama prethodno napravivme alergo test na polen i otprilika bev pobezgrizna dali ke ima reakcija ili ne.
e sega na pomalovo uste nemam pocnato da mu davam med, nekako kako da mi e strav ama pa toa samo si bara da si lizi od lazice.
koga mozi da javi alergija? na prvoto davanje ili pokasno?

pogore procitav na  arh-diz i bil mnogu blag. i mene mi e blag i mi smeta na zabite pa zatoa 1 lazica si ja rastvoram vo casa voda i ja pijam.




jovanka -> RE: Мед во исхраната (1.11.2010 15:42:38)

Ovoj period sme na med pola lazicka med so vit C od 50 mg vo lazicka so nekolku kapki voda.Ja obozava ovaa kombinacija.Idealno vo ovoj zimsko-esenski period.Koga prv pat mu dadov med na obravcinjata mu se pojavi mala reakcija no so tek na vremeto teloto go prifaka i postepeno isceznuva.Sepak go pocituvam bidejki e hrana od prirodata.Gledajte da e domasen medot za da ima 100%efekt.




majka 79 -> RE: Мед во исхраната (1.11.2010 15:53:39)

nekako mene maticnata me preoptereti za alergija na med
inaku od sekogas ,( uste koga bev jas dete tatko mi nastojuvase da jadam med) praktikuvam da go vklucam vo ishranata, sega i kaj moite deca




jovanka -> RE: Мед во исхраната (1.11.2010 16:02:04)

Medot ni e edna od sekojdnevno upotrebuvanite namirnici na celoto semejstvo. Na site preporacuvam da vi stane del od sekojdnevnata ishrana.




baby mama -> RE: Мед во исхраната (1.11.2010 23:12:30)

Jas i stavam med na kerka mi vo ovosnite kasicki, ili pak i cedam sok od portokal i limon so voda go razreduvam i stavam med.prirodno sokce so vitamin C. Inaku ne mi pokazala nikakva reakcija na medot. Med zemam od svekorot na sestra mi, provereno cist med.




Snowhite RR -> RE: Мед во исхраната (7.2.2011 20:49:05)

Од кога им воведовте мед во исхраната на вашите деца?




*miki mami* -> RE: Мед во исхраната (7.2.2011 22:47:22)

му давам мед уште од 8/9месеци ги јадеше тие житарките со мед,му ставам во цајче и во лимонада скоро секој ден по малку.
купувам домашен мед од едни комшии во село чуваат пчели[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




*miki mami* -> RE: Мед во исхраната (7.2.2011 22:49:08)

и заборавив да напишам јадеме и кршка лепче намачкана со путер и мед обавезно еднаш недело,уште малку годинка ке правиме.




Страница: [1]