tikovi kaj decata TICS (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


leona1 -> tikovi kaj decata TICS (1.11.2017 17:18:04)

pozdrav za site,,,veke ne znam vo koja tema da pisuvam pa si zapisav edna nova...Imam sin 6 god skoro i ima nekoi nevoobicaeni dvizenja na racete a ponekogas i na nozate i mimikata...toa poveke se slucuva koga e izmoren i mu se spie,,,ako mu zboram ke prestane,,,go prasav maticniot mi kaza deka toa se Tiks ideka ne se opasni i ke pominuvat.No ne sum spokojna i se plasam deka ke bide ismejuvan o drugarite a veke e prvace.Ve molam kazete mi kaj da se obratam ili kazete ako imate nekoe info,,,POZDRAV




tincule -> RE: tikovi kaj decata TICS (7.12.2017 13:03:06)

Колку што имам читано тиковите настануваат и поради некој проблем кој може да го има детето. е сега се зависи од кога започнал така да прави, дали има повеќе од еден месец, ако е повеќе од месец се рачуна како хронично и можеш да се обратиш за совет. тиковите настануваат поради стегање на мускулите кога детето не може да искаже нешто па доаѓа до тој момент. Имаш тикови и со повторување едно исто по неколку пати, вокални тикови. Значи во секој случај обрати се негде на друго место за совет не чекај дека самото може да помине пошто може и да не помине. Ај да не должам еве ти линк прочитај си поубаво. Се надевам малку ти помогнав


http://acibademsistina.mk/health/index.php/familijarno-zdravje/detsko-zdravje/549-tikovi-kaj-decata.html




leona1 -> RE: tikovi kaj decata TICS (19.4.2018 13:37:59)


ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule

Колку што имам читано тиковите настануваат и поради некој проблем кој може да го има детето. е сега се зависи од кога започнал така да прави, дали има повеќе од еден месец, ако е повеќе од месец се рачуна како хронично и можеш да се обратиш за совет. тиковите настануваат поради стегање на мускулите кога детето не може да искаже нешто па доаѓа до тој момент. Имаш тикови и со повторување едно исто по неколку пати, вокални тикови. Значи во секој случај обрати се негде на друго место за совет не чекај дека самото може да помине пошто може и да не помине. Ај да не должам еве ти линк прочитај си поубаво. Се надевам малку ти помогнав


http://acibademsistina.mk/health/index.php/familijarno-zdravje/detsko-zdravje/549-tikovi-kaj-decata.html

Blagodaram :)




Страница: [1]