Папучна кила после бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> После породување



Порака


maximal -> Папучна кила после бременост (3.10.2016 9:21:53)

имал ли некој кила по породување и
дали мора да се оперира




maximal -> RE: Папучна кила после бременост (3.10.2016 9:30:47)

ми се појави во бременоста си мислев дека е од бебето и сега изгледа ке мора да се оперирам не е голема ама ме боли понекогаш ако некој се оперирал од папучна кила нека пише




Neurotoxin RR -> RE: Папучна кила после бременост (3.10.2016 23:27:45)

Незнам дали е истата, јас имам вентрална кила, после првата бременост, ама не ја решив ниту пак се распрашав, мислев дека само ми се одвоени мускулите и затоа ми е стомакот таков, болки немав, само многу, ептен многу грда естетска слика на мојот стомак. Планирам сега откако ќе се опоравам пред да тргнам на работа да одам по лкекари и да се распрашам. Ако тебе ти е дијагностицирано веќе, мој совет е да си направиш операција, колку што е можно побрзо, операцијата не е страшна и зафатот е едноставен.




maximal -> RE: Папучна кила после бременост (4.10.2016 1:49:14)

Операцијата е едноставна ама стравот е голем од нашиве доктори(касапи) и плус треба бебушов да го оставам 3 4 дена без мамичка
Приватниве се скапи иначе за еден ден си домче и не се штеди на анесезија оти царскиов го поминав како жикина династија се си осеќав врзана со каиши инструменти немаат се расправаат пред мене а јас си викам само жива да излезам




Neurotoxin RR -> RE: Папучна кила после бременост (4.10.2016 12:06:38)

А да пробаш со мислење од хирург, да ти препише појас за папочна кила, баш ги гледав одат и преку фонд само ги препишува хирург, а ако си во можност можеш и сама да си го купиш, барем дур помине стравот, и дур порасне бебуш.




maximal -> RE: Папучна кила после бременост (4.10.2016 13:09:06)

Така и ке биде ке си купам појас се надевам дека нема да морам одма на операција




angelce83 -> RE: Папучна кила после бременост (10.11.2016 17:06:40)

Majki zdravo,
Kako znaete dali imate kila?? Jas se porodiv pred 1 mesec i uste imam golem stomak, ovoj mi e vtor carski, nekako si vikam moze e rano da mi se povlece stomakot no so prvoto dete odma i se povlece nemav stomak voopsto..
Neznam dali e normalno, nekako me fakja strav[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]
Ve molam za vase iskustvo?




Neurotoxin RR -> RE: Папучна кила после бременост (11.11.2016 15:17:09)

Мене и по првиот царски ми остана така, еве и сега ми е ист, незнаев дека ми е кила, кога останав трудна со второто, спомнав на гинекологот што е со стомаков од одма ми порасна голем и плус беше виснат и голем цело време три години, тој ми рече дека е хернија на цел абдомен,, се решава оперативно со мрежичка, а мислење друго не сум добила, и сеуште не сум сигурна дали е кила, едноставно знам дека не е како што треба, еве сега после 8 недели од пораѓај, денес особено чувствувам движење на цревата, грчеви и подуеност, сигурно не се на свое место.




maximal -> RE: Папучна кила после бременост (1.12.2016 13:56:16)

znaci bev kaj hirurg i izleze deka ne e papucna kila tuku ventralna na cel stomak i mora na operacija e sega prvo moram da oslabam posle nova godina ke me operira




maximal -> RE: Папучна кила после бременост (1.12.2016 13:58:47)

ne mi spomna za mreza slusnav deka sama treba da si nabavam ako ne samo ke te zakrpat kolku e tocno ne znam a pojas nikako osven ako moras da rabotis nesto togas da se stegnes




maximal -> RE: Папучна кила после бременост (1.12.2016 19:25:24)

Значи нема страв жени сме и ова ке го истрпиме само убаво е да чуеме искуство од некој што поминал операција




Neurotoxin RR -> RE: Папучна кила после бременост (2.12.2016 6:35:09)

А ти кажа ли каква е операцијата, колку трае, како е опоравуванјето? ако не спомнале мрежа тогаш најверојатно е другиот понов начин за оперирање хернии, со мрежа е застарен начин, така бар мене ми објасни гинекологот. Супер што си била на преглед, се прашувам јас кога би отишла.




maximal -> RE: Папучна кила после бременост (2.12.2016 11:41:34)

Не ми кажаа ништо само ми рече дека мора да се оперира само да ослабам 10 кила најмалце а јас сум 70 до 60 кг да стасам тешко пробувам па после празниците ке одам и ке ви кажам како сум поминала а и ми рече лесен оперативен зафат било па ке видиме бебушов таман 6 мес ке биде тогаш




maximal -> RE: Папучна кила после бременост (2.12.2016 11:52:38)

Колкаво е бебенцето твое јас затоа се мислев викам да порасне прво после за мене ке мислам ама тогаш би бил и потежок а дека нема да го држиме во раце тешко и затоа си викам сега да се решам оти не разбира толку нема во раце и не одам на работа после и наработа ке тргнам




Neurotoxin RR -> RE: Папучна кила после бременост (3.12.2016 15:36:31)

mali sme nie, 2 ipol meseci, ama se rasprasuvam zasto ova mi e od prvata bremenost i se kaam sto nasmeto da odam na lekar, se stegav so mideri i korseti... zdravje na prolet moze i jas ke se rasprasam i ke se resam




maximal -> RE: Папучна кила после бременост (3.12.2016 17:21:01)

Една пријателка ке се оперира во вторник и рекол докторот јас ке ти набавам мрежа поквалитетна она да си ја плати фондот не рефундира пари за мрежа а иначе три дена ке лежи во болница




maximal -> RE: Папучна кила после бременост (3.12.2016 17:23:58)

Ке видиме како ке помине ке каже колку ке ја кошта мрежата




Neurotoxin RR -> RE: Папучна кила после бременост (5.12.2016 15:22:59)

ајде нека каже, па пиши овде да знаеме [sm=smiley36.gif]




maximal -> RE: Папучна кила после бременост (10.12.2016 18:24:51)

prasav vo fondot za mreza refundiraat paricki samo treba fiskalna,smetkopotvrda,i otpusna lista




Страница: [1]