|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
28.4.2017 8:49:26   
sanjaaaa!
srce123 ako si imala kafeavo, slusni se so doktorot mozebi treba nesto da ti smenat vo terapijata. Mene taka mi kazaa ako zabelezam kafeav iscedok da im javam. Mnogu terapii mi prepisaa. Jas vcera imav transfer na tretiot den na 2 embrioni, osven utrogestan, aspirin, decortin, fraksiparin, progesteron depo na 4 dena. Vcera cel den lezev denes sum na rabota, mnogu otsustvuvav i nesmeam poveke, rabotata ne mi e teska poveke sedenje, ama nemozam samo da lezam, ajde da se nadevame na pozitiven rezultat posle site maki..

(Одговор на членот srce123)
Непосредна врска до пораките: 1176
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
28.4.2017 13:38:55   
MademoiselleNina
Ajde so lesno i naskoro da imas viskoa beta !!!

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 1177
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
28.4.2017 13:46:18   
MademoiselleNina
@sanjaaaa!
Трошоците за терапии се тие, знаат да бидат и повисоки од ова. Така да не е до болницата...

Инаку можеш да си побраш да ти препишат и поевфтина варијанта. Ама сепак не е бесплатна.
наместо пролутекс може прогестерон депо. Тие не се примаат секој ден и се многу поефтини од пролутекс. Тука најмногу се заштедува.
За фраксапарин или клексан можеш да бараш поврат на средства. На другото не може мнигу за се заштеди.
А некои од нас вакви терапии примаме и по 3 месеци, а некои и повеќе.
А тоа што ти рекле да докупуваш инекции цетротиде, веројатно треабало ден за ден да ги купуваш...ама од кај да знаеш...
прашај дали можеш да ги вратиш од каде што си ги купила.
Ајде надевај се на најдобро, ова другово се заборава ...

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 28.4.2017 13:52:13 >

(Одговор на членот srce123)
Непосредна врска до пораките: 1178
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
28.4.2017 13:54:26   
sanjaaaa!
Ти благодарам MademoiselleNina, во право си за трошоците, бев револтирана и прашав во клиниката ми кажаа дека сум била ивф со краток протокол и сум примала инекции што не ги покрива фондот. Инаку сега наместо пролутекс ми препишаа прогесерон депо, па сигурно поефтино ќе биде.
На крај ќе заборавиме се само резултатот да биде позитивен....

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1179
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
28.4.2017 14:51:45   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: sanjaaaa!

Ти благодарам MademoiselleNina, во право си за трошоците, бев револтирана и прашав во клиниката ми кажаа дека сум била ивф со краток протокол и сум примала инекции што не ги покрива фондот. Инаку сега наместо пролутекс ми препишаа прогесерон депо, па сигурно поефтино ќе биде.
На крај ќе заборавиме се само резултатот да биде позитивен....

Во право си, треба претходно да ги кажат сите очекувани трошоци, па да си планираш.
Инаки и мене ме нервира тоа со ваучерот... имаш ваучер но и покрај тоа имаш тропшоци што и не се мали.
јас на пример- скречинг 20000, замрзнување на ембриони 25000, дополнителна терапија 15000 ден, терапија за после трансфер околу 15000 и факја околу 75000ден. И све ова со ваучер!!! Ама си знаев и од претходните пати дека толку ќе фати, пошто не ми е првпат.
Е ова никој не го кажува! Може само на некој форум да го прочиташ, ама никој друг нема да ти го каже.
И прашањето ми е зошто не ги даваат на рецепта пролутекс, клексан, фраксапарин, крион, ако веќе се толку ефикасни?
Зошто? Зошто само лекови од минатито век се преку фонд? Се што е ново не е! Ни скречинг не е, ни замрзнувањето не е ...
Сите нови методи не се, да се запрашаш што е работава??? И врти сучи околу 500 до 1200Еур одат и покрај ваучерот.

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 1180
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
28.4.2017 20:43:24   
kapina
Sanja srecno ajde i za dve nedeli da ni se pofales so mnogu visoka beta

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1181
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
28.4.2017 20:46:23   
kapina
Sanja da si znaes oti fondot gi refundira parite od fraksiparinot samo rasprasaj se kako ode toa

(Одговор на членот srce123)
Непосредна врска до пораките: 1182
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
29.4.2017 7:37:54   
sanjaaaa!
Ти благодарам капина, надеж секогаш постои, се надеваме на позитивно.
ДА и за фраксипарионот собираме фискални со сметкопотврди, и извештај од доктор за да поднесеме во дондот да вратат нешто.

srce123 пиши денеска позитивен тест за бременост.
поздрав до сите

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1183
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
29.4.2017 16:13:22   
srce123
user posted image bhcg 281 i kontrola sreda

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 1184
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
29.4.2017 16:27:16   
kapina
Srce cestitki mila kaj koj dr go pravese invitroto

(Одговор на членот srce123)
Непосредна врска до пораките: 1185
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
29.4.2017 17:31:40   
srce123
Tase Plodnost

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1186
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
30.4.2017 11:13:19   
srce123
Sanja kaj gi klavas fleksaparinite i ti dade dr izvestaj oti mojov dr ne mi dade i dali vaka e ok bhcg pozzz do site i vakvi ubavini site da si docekate

(Одговор на членот srce123)
Непосредна врска до пораките: 1187
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
2.5.2017 7:55:10   
sanjaaaa!
srce123 честитки за бременоста, баш ме израдува... Вредноста на bhcg мислам дека е ок, еве на слениот линк http://www.ringeraja.mk/statija/hormon-na-bremenosta--hcg_723.html пишува дека hCG нивоа по недели од првиот ден на последниот менструален период (ПРМ), или во гестациски недели
• 3 недели од ПРМ: 5 - 50 mIU/ml
• 4 недели од ПРМ: 5 - 426 mIU/ml
• 5 недели од ПРМ: 18 – 7 340 mIU/ml
• 6 недели од ПРМ: 1 080 – 56 500 mIU/ml
• 7 - 8 недели од ПРМ: 7 650 – 229 000 mIU/ml
• 9 - 12 недели од ПРМ: 25 700 – 288 000 mIU/ml
• 13 - 16 недели од ПМП: 13 300 – 254 000 mIU/ml
• 17 - 24 недели од ПМП: 4 060 – 165 400 mIU/ml
• 25 - 40 недели од ПМП: 3 640 – 117 000 mIU/ml
• не бремени: <5.0 mIU/ml

Ајде утре на контрола, ќе биде се во ред верувај.

Фраксипарините ми рекоа да ги ставам во рамо, но после трансферот сестрата ми рече може и во стомак.
Во рамо кога ги ставав многу ме болеше и сега почнав да ги ставам во стомак.
Неизвесноста ме убива, секакви мисли ми идат, ајде да се надеваме на добро..

(Одговор на членот srce123)
Непосредна врска до пораките: 1188
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
2.5.2017 15:15:46   
Kvisko
srce123 честитки. Имај си убава мирна бременост.

Sanjaa со среќа. Знам дека се многу пари душо ама ако се фати бебчето ништо нема да биде битно. Она што нее во ред е што не кажуваат однпаред во клиниките кои ќе бидат трошоците. Секој ден се нови и нови протоколи излегуваат и докторите се трудат да го следат она што е ново и што се покажува како поуспешно веројатно. Е сега тоа што Фондот каска е голем проблем. Од друга страна пак и не може секој месец да ставаат нови лекови кои ги покрива Фондот. На пример јас кога правев ИВФ сеуште не даваа пролутекс. По два месеци сите тука пишуваа дека се со пролутекс инекции зашто биле понови поефикасни и слично.

Мене на пример на пункција сестрата ми даде кринон гел да ставам. После ми го одложија трансферот и кога дојде време за терапија пред ембриотрансфер докторто вика дабростон таа се запна е како не ти кажа кринон на сите им дава. Се оправавме во ходник и пак двете се вративме кај докторот кој само ме праша што ти кажав јас му викам дабростон. Тој вика да така е, нема кринон да прима. Значи нешто он си оценил во моментот што ми треба. После трансфер освен дабростон ми даде уште и утрогестан и толку. Парите за кринонот што ги платив требаше да ми ги одбијат кога ќе правам тест за бременост ама кога тестот испадна позитивен не ми текна ич на тоа и ги частев фактички околу 1000 денари.

Само напред.

Нина ти си во нова постапка сега??? Ако е така ти ја пуштам сета среќа на овој свет.

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 1189
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
3.5.2017 7:56:05   
sanjaaaa!
Ti Blagodaram kvisko... So bozja pomos se nadevam na pozitiven test. Malku mi e na griza sto nemozev da otsustvuvam od rabota i odma vtoriot den posle transferot pocnav so rabota. Rabotata ne mi teska, sedam celo vreme, no sepak ne sum lezela mnogu... edvaj cekam da pominat ovie denovi vo ocekuvanje...

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1190
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
3.5.2017 9:20:56   
pcelka3
Zdravo rr dolgo vreme nemam nisto pisuvano no ve sledam tuka sum e sega sakam da ve prasam sto dokumenti se potrebni za vtoro ivf so vaucer od fond koga ke se podnesuvaat dokumentite dali treba i onaa sema sto e pravena za 1 ivf bidejki ja nemam ostana kaj dr pojdov sega da mi izvadat kopija ama ne davaat bez dr a taa sema sekako mi treba i za vtoro mislenje sakav da pojdam vo new born ve molam za odgovor pozz do site vas imajte ubav den

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 1191
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
3.5.2017 12:11:10   
srce123
Pcelka3 mislam deka ne ti treba semata oti tie tamu ja zema od prilika ako znaj kako ti bese terapijata barem jas taka pominav kaj Tase i deneska bev na kontrola bhcg 1851 a didimerite 580 vo sreda sum pak na kontrola

(Одговор на членот pcelka3)
Непосредна врска до пораките: 1192
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
3.5.2017 12:43:57   
sanjaaaa!
srce123 super, bravo... uzivaj vo bremenosta!!! Jas sum vo neizvesnost, me zaboluva stomak kako za dobivanje.. srce123 dali ti lezese posle transferot, kolku dena..

pcelka i za vtoro ivf se istite dokumenti kako i za prvo ivf

(Одговор на членот srce123)
Непосредна врска до пораките: 1193
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
3.5.2017 12:51:43   
srce123
Da lezev ses dena na sedmiot ko pocnav da izleguvsm odrucekta imsv bolki ama odvremr na vreme bea se javiv kaj sestrats mi rece deka normslni bile tie bolki

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 1194
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
4.5.2017 11:46:25   
Kvisko
Srce123 супер резултат.

Тоа сео лежење/нележење нема врска. Ако треба да се фати ќе се фати. На запад никаде нема лежење смао мирување првите неколку саати додека си во болница. Потоа продолжуваш без поголеми физиќки напори. Јас на пример за трансфер останав скроз сама дома. маж ми беше на пат и се враќаше два дена после трансферот (значи на трет ден) а бидејќи на никого буквално на никого немавме кажано не можев да барам помош. Од трансфер си викнав такси и си отидов дома. Пред да си одам дома морав да отшетам до Аптека (која е блиску ама сепак) за да купам утрогестан. Потоа си дојдов дома е решив ќе легнам малку. Полежав 5 минути и станав во тоалет. Пак се вратив па станав да си топлам јадење. Така цел ден у круг легни стани правев. Вечерта си се истуширав најнормално и легнав. Утредента пак иста шема со тоа што седев малку и на балкон. Беше викенд па добро ми дојде. Кога дојде маж ми утредента бевме на кафе па после си почнав на работа. Она што го решив и мислам дека помоган е што тие денови гледав комедии, она што јас го викам глупа телевизија (оние програми за купување куќи, средување по дома и слично). Не читав вести и слично за да не се тревожам. Од тој обид си го имаме синчето што сега ќе полни 16 месеци.

Со среќа.

(Одговор на членот srce123)
Непосредна врска до пораките: 1195
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
4.5.2017 12:47:37   
sanjaaaa!
kvisko ти благодарам, ми олесна малку... И јас така си викам ако рекол Бог да биде ќе биде, а кон не, и цело време да лежам џабе е. Иако сепак треба да мируваме што повеќе. Но, мм вика требаше да земеш боловање и дома да седиш, а ти на работа одма...
Ајде ќе видиме како ќе испадне, па дај боже да има 2 црти на тестот и после ќе кажуваме дека лежењето не е пресудно...

srce123 уште ли примаш терапии и која, не видов колку ембриони ти вратија, иако сега тоа е најмалку битно ...

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1196
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
4.5.2017 13:24:00   
srce123
[Sanjaaa primam terapija iststa do sreda fleksaparin od 0,4 vo ramo proluteks vo stomak aspirin proginova femibion tri mi vratija pa sega neznam kolku se ne me vide na eho sreda mi rece da proveram dimeri i eho

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 1197
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
4.5.2017 13:59:17   
sanjaaaa!
tie vo ramo, sama li gi stavas ili, mene me bolat mnogu...
Jas femibion nepijam no ne e loso da si kupam, pijam folna na svoja raka inaku nisto vitaminsko ne mi prepisa doktorkata..
seedno samo da bide... jas sega namesto proluteks stavam progeseron depo na 4 dena

(Одговор на членот srce123)
Непосредна врска до пораките: 1198
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
5.5.2017 11:28:26   
srce123
Me bola fleksaparino sms to e se izdrzuva posto vo stomako gi stava prolutekso mene namesto folna mi dade femibion

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 1199
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
5.5.2017 21:06:12   
kate..
zdravo devojki me nema mnoogu vreme pa rekov da pisam da vi posakam na site sto poskoro dve crti a oni koi se ostanati bremeni lesna bremenost jas problem vrz problem cin1 moze link pa da vidam sto kako pisete mi sovet sto kako so cin1

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот srce123)
Непосредна врска до пораките: 1200
Страница:   <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?