Испотени стапала (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


profesorica -> Испотени стапала (18.11.2009 12:10:42)

Дали на вашето дете многу му се потат стапалата?Дамјан обавезно е испотен, било што да носи (дали кондури или топлинки) чорапите му се потат и потоа ноџињата му смрзнуваат внатре.и кај и да одиме обавезно му носам + еден пар чорапи за пресоблекување.

ова е на мене дефинитивно:и јас така се потам во нозете и потоа ќе ми смрзнат и оди па стопли ми ги.исто и Дамјан.дали нема циркулација доволно.




HristinAntonio -> RE: Испотени стапала (18.11.2009 14:05:08)

isto i na antonio...sega pomalku mu se potat so novite toplinki ama i povremeno mu gi soblekuvam




mother 29 -> RE: Испотени стапала (18.11.2009 14:42:21)

па, не задолжително.ретко!




profesorica -> RE: Испотени стапала (18.11.2009 14:46:00)

чаре [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Saturn -> RE: Испотени стапала (18.11.2009 18:14:33)

И на ќерка ми на почетокот многу и се потеа и нозе и раце (некаде до 6-7 месеци). Колку и да и облекувавме чорапи, топлинки, нозете и беа испотени. Можеби претераното облекување на тие делови придонесуваше повеќе да се поти и да и бидат ладни бидејќи и сега кога кје почне да трча низ дома се поти и телото и е поладно, а во суштина е загреана.
Кога ја носев кај хомеопатката и кажавме и за овој проблем, што всушност ми се чини дека медицински и не се третира како проблем, и и даде хомеопатско лекче калциум-фосфор. После тоа веќе не се потеше толку.
Сега има 2 години и единствено и се испотени малку нозете ако има и чорапи и топлинки и ако се испоти од нив, но во принцип веќе не пати од испотени раце и нозе [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




mis. -> RE: Испотени стапала (12.2.2010 16:20:13)

ИЗВОРНА ПОРАКА: dragana_vane

Koga zboruvame za kondurite, sakam da ve prasam nesto , dali imaat vrska kondurite so potenjeto na nozeto. Vidan ima edna godinka, i veke nekolku meseci mu se potat nozinjata. Zatoa doma odime bosi samo na corapi, a koga izlezeme obavezno se vrakame so mokri hulahopki. Neznam vo sto e problemot. I jas sum za kupuvanje ubavi i kvalitetno cevli, voopsto za toa, pa i za sto se odnesuva za zdravjeto na deteto ne stedam pari. Me interesira dali go imate istiot problem  i sto pravite? Doktorkata mi kaza dekaa toa e normalna rabota i letno vreme da odi deteto  boso( sto e normalno deka ke odi boso ), i da mu stavam soda bikarbona vo papucite i kondurite. Seuste ne sum stavila soda nekako mi e strav,  ne samo sto mu se potat, tuku i mirisaat. Kakvo e vaseto iskustvo?




biljana_ppp -> RE: Испотени стапала (12.2.2010 17:38:14)

na mene licno mi se potat noze i race posebno leto, a i vo zima.znaaete li nekoj lek?mozewbi sega koga ke rodam se nadevam deka nema da mi se potat,ic nee prijatno abe voda duri mi kape od racete letoto.pomagajte pls 




Snowhite RR -> RE: Испотени стапала (8.2.2011 17:45:33)

И на Михаил му се потат нозете и стално му се ладни камен, сега почнав да не му облекувам чорапи, само хулахопки и оние што се со кожа (кожинчина ги викам јас), ама пак му се испотени, а кога е во дубак или кога патка, а сега по цел ден е на нозе, стои, ладно е само по холахопки да биде и стварно не знам што да правам




mama26 -> RE: Испотени стапала (9.2.2011 11:05:13)

za ispoteni stapala na vasite decinja samo pudra - tecna ili ne ,ne e bitno[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




suzeto -> RE: Испотени стапала (9.2.2011 23:14:29)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

И на Михаил му се потат нозете и стално му се ладни камен, сега почнав да не му облекувам чорапи, само хулахопки и оние што се со кожа (кожинчина ги викам јас), ама пак му се испотени, а кога е во дубак или кога патка, а сега по цел ден е на нозе, стои, ладно е само по холахопки да биде и стварно не знам што да правам

ako se istite corapcina sto mislam jas ...kako ne ke mu se potat pa tie se termo corapcina plus koza i plus hulahopcina...probaj samo hulahopcina i drugi corapcina...
i moeto dete mu se potat nodzinata i ne znam sto da mu pravam so edni corapcina mislam deka ce mu e ladno a so dve mu se potat...duri i mu se lupi kozickata ponekogas




vezilka RR -> RE: Испотени стапала (6.2.2012 15:22:18)

На Никола ноџињата му се стално испотени. Не сум го прашала педијатерот за тоа, ама знам дека нема чаре. Само на хулахопчиња да го оставам ми е некако шубе оти се лизга на паркетот и ми е страв да не падне, и му ставам од оние чорапчињата со кожичка што се, ама пак вака е се испотен.




Snowhite RR -> RE: Испотени стапала (6.2.2012 18:29:31)

И на М му се потат многу и јас не му ставам чорапи сако хулахопки и пантофки




Страница: [1]