RE: Мастит (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Доење и дополнување на доењето



Порака


sandriana RR -> RE: Мастит (3.11.2015 11:09:59)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Мами, и мене ми се јави грутка на едната града. Не ми е црвено местото, само на допир ме боли, немам проблем ни со доењето, и повеќе го ставам на таа града, пробав и со масажи вчера, ама немаше резултат. Да пробам со топли облоги ? Листови зелка? Многу ми е страв да не ми се направи инфекција[sm=smiley19.gif]

Јас би пошла на лекар. Пред некој месец добив грозница од мастит, а не беше физички изразена грутка/плочка.
Ако има потреба ќе ти дадат антибиотик, нема да му пречи на бебе, да продолжи да цица.
Пиши што ќе се случува.




miana -> RE: Мастит (3.11.2015 12:50:08)

Мене кога имав мастит, докторот ми рече само масажи со топла вода и детето да цица повеке од таа града...
Мене мн ме болеше и кога ми цицаше бебето од таа града, ама лесно поминав.... Ставав допла крпа и масирав и се одмолзував... Види ако болии се стврднува повеке, оди до кај докторот к ете види, и ако треба ке ти даде антибиотик...




lukajana RR -> RE: Мастит (5.11.2015 17:35:30)

Felly rr што стана со грутката?
Мене два пати ми се има направено мастит ,први симптоми ми беа висока температура и тешки и врели гради.
Грутка не осетив но осеќав болка на допир и завршив со Алмацин капсули кои одма го смирија маститот.
Затоа најдобро на лекар додека е време ,зелката помага за да ја одземе топлината а може и туширање со топла вода па измолзување и почесто цицање




lolla RR -> RE: Мастит (5.11.2015 21:16:18)

Фели, што бидна? И јас имав така грутки на два пати со болни гради, црвенило и тт 38. Ми помогна измолзување, зелка и бебето да цица блок на таа града (неколку пати по ред). Грутките поминаа а долго време имав црвенило на градата, и ден денес по 9 месеци ако не цица бебе неколку саати на таа ми се прават грутки и мислам левата има 90% од целото мое млекце. Ако не сака да тече млекце, помага термофорче она за грчеви на градата и под пазувата.




Felly RR -> RE: Мастит (6.11.2015 10:04:11)

ВИ благодарам за советите и за грижата, рингерајки[sm=smiley31.gif]
СИ велам дека сум ок, немам болка, а тие денови имав како добиено, и може само жлездите ми беа отечени, и затоа ми беше и тврдо на допир.
Матичната оваа недела не ми е тука, ама се консултирав со педијатарот, и таа ме советуваше да продолжам со топли облоги и испразнување на градата, и ако евентуално ми се јави црвенило да и се јавам, па најверојатно ќе ми кажеше да земам некој антибиотик, ама еве си велам дека е ок.




lolla RR -> RE: Мастит (29.1.2016 15:47:18)

Пораката на мимабг е префрлена ОВДЕ каде има повеќе искуства околу користењето и изборот на пумпа за измолзување од други членки.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]