RE: Дамки популарно наречени флеки (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Совети за домаќинки



Порака


Defne90 RR -> RE: Дамки популарно наречени флеки (10.2.2014 15:49:17)

nemoj da probuvas mami so vreka ete sega probav jas cisto da vidam dali ke se izgrebe i mislam deka ke se izgrebe.Probaj si sepak so sungerot od maznata strana ako ne zavrsi rabota toa kako sto ti rece hunny vidi dali ke moze so arf.




Defne90 RR -> RE: Дамки популарно наречени флеки (10.2.2014 16:08:51)

Mami ti epten me stavi vo misla so sto da se iscisti penkaloto a da ne se izdrca masata.I mene mi tekna nesto i vednas go isprobav.Znaci probaj da najdes od toj domasniot sapun sto go pravat od svinji.I ke stavis na sungerot da se zapeni i od maznata strana poleka ke go cistis.I veruvaj ke se iscisti se nisto nema da ostane.Jas stotuku go isprobav toa i ete sega nema ni damka i nitu sum triela silno nitu nisto.Ete mozam slobodno da vi go preporacam toj sapun za site tipovi na fleki i za vakvi delikatni raboti.




Defne90 RR -> RE: Дамки популарно наречени флеки (10.2.2014 16:11:08)

[img]http://manufakturamiletin.files.wordpress.com/2012/04/dsc01307.jpg[/img]
ete ovoj domasen sapun cudesno gi vadi site fleki od obleka i od mebel.




mommy_angels RR -> RE: Дамки популарно наречени флеки (10.2.2014 23:04:39)

Е сега уште да пратиш наваму една коцка и завршивме работа [sm=jezicek.gif].А ова може да делува дека колку што јас знам во неговиот состав влегува и т.н. жива сода(постручно,некој попаметен на таа тема нека каже [sm=smiley36.gif] ).Мора да се бара чаре.За греотка ми е масата,ама не ми е јасно како успеа да направи толку шкртаници за неполна минута [sm=zmeden2.gif]




Melanija RR -> RE: Дамки популарно наречени флеки (17.3.2014 13:44:23)

Флека или не зезнав работа на нова маица на мм [sm=zmeden.gif] Некогаш сум завеана 100% пеглам маици наопаку ај ми се виде не ок и од кај крагната со пегла врз печатени букви [sm=zmeden.gif] малку се оштетија ама како што сум повлекла се направи флека црвена боја и сега како да ја вадам, препера, хемиско ... има ли чаре[sm=smiley13.gif]




Bea -> RE: Дамки популарно наречени флеки (1.12.2014 8:30:14)

Девојки помагајте! [sm=smiley1.gif]
Омилената бела кошула, при перење попримила од нешто и сега удира на сивкасто. Нема флеки ништо, бела си е, само не онаа снежна белина, туку како на рекламине за детергенти кога покажуваат разлика бело и сиво-бело [sm=smiley1.gif]
Сум избелувала памучни работи со варикина, ама оваа е некоја мешавина со ликра, па ми е страв.
Имате некој совет, како да и ја вратам белината?




scared RR -> RE: Дамки популарно наречени флеки (1.12.2014 8:50:34)

Да пробаш со мВениш? А имаш и по маркетиве течни избелувачи не ми текнува на името сега ама има повеќе видови кои ја враќаат белината, обично секогаш стојат во исти ред со Вениш




caciana -> RE: Дамки популарно наречени флеки (1.12.2014 9:30:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bea

Девојки помагајте! [sm=smiley1.gif]
Омилената бела кошула, при перење попримила од нешто и сега удира на сивкасто. Нема флеки ништо, бела си е, само не онаа снежна белина, туку како на рекламине за детергенти кога покажуваат разлика бело и сиво-бело [sm=smiley1.gif]
Сум избелувала памучни работи со варикина, ама оваа е некоја мешавина со ликра, па ми е страв.
Имате некој совет, како да и ја вратам белината?



Duru turski sapun za racno perenje,majka mi koristi za DA izbeli alista I vadi fleki.




Felly RR -> RE: Дамки популарно наречени флеки (1.12.2014 9:32:04)

Веа, пробај со варикина, ама поразредена. Јас имам така избелувано кошула од мм (сигурно не беше 100% памук[sm=smiley36.gif]) и немаше гајле.




LoveableMe RR -> RE: Дамки популарно наречени флеки (1.12.2014 9:34:38)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bea

Девојки помагајте! [sm=smiley1.gif]
Омилената бела кошула, при перење попримила од нешто и сега удира на сивкасто. Нема флеки ништо, бела си е, само не онаа снежна белина, туку како на рекламине за детергенти кога покажуваат разлика бело и сиво-бело [sm=smiley1.gif]
Сум избелувала памучни работи со варикина, ама оваа е некоја мешавина со ликра, па ми е страв.
Имате некој совет, како да и ја вратам белината?


Можеш со варикина, но јас сум избелувала со Vanish White, ќе ставиш повеќе во топла вода и ќе оставиш подолго, еден ден да стои на пример и ќе се среди.




Bea -> RE: Дамки популарно наречени флеки (2.12.2014 12:18:25)

Фала на советите! Ич не ми текна за венишот, одамна го немам користено. Ќе пробам со вениш прво, ако не бива hard core варикина :D




caciana -> RE: Дамки популарно наречени флеки (2.12.2014 13:01:22)

Mrsni fleki Od alista majka mi cisti so limonov sok I sol.ostava DA stoi na flekata ,potoa trie I peri.Mnogu e efikasno.
Isto taka zaboraviv tuka da go spomnam i ARIS znaci majka mi go koristi za vadenje na ste damki koi sto ne izleguvaat vo perenjeto...damki od tepih od krevet.. magicno se cisti [sm=bravo.gif]




Melanija RR -> RE: Дамки популарно наречени флеки (28.2.2015 13:12:55)

Флеки од храна на бебешки алишта и лигавчиња?
Некаде низ нет читав за Арис де грас? Има некој искуство или друг предлог?

Венишот некако ми е слаб,кажете нешто за избелување за завеси? Со текот на годините кремасти станаа сакам да ги освежам, совет?[sm=smiley1.gif]




Ilina87 -> RE: Дамки популарно наречени флеки (28.2.2015 21:47:58)

Арис е добар за флеки, подобар од вениш. Малку е и појак така да внимавај на рацете. Јас често го користам, прскам на флеката и малку оставам да постои и потоа перам.




Felly RR -> RE: Дамки популарно наречени флеки (28.2.2015 22:32:05)

Арис го имам и јас користено за флеки, но пред се за работната униформа на мм, за бебешки/детски алишта не, за тие го користам Омино бианко мислам се викаше, имааше и поставено слика некаде понапред во темава.




lukajana RR -> RE: Дамки популарно наречени флеки (28.2.2015 23:26:33)

Арис не е лош ама ако флеката е послаба за оние јаки флеки на бебешка облека посебно лигавчиња многу не помага посебно флека од морков цвекло јаболка со се сум пробала ама нема шанси ке избледе и не е многу видлива ама сепак ја има




Melanija RR -> RE: Дамки популарно наречени флеки (2.3.2015 22:32:11)

Felly RR добро ме потсети за Омино бианко, и успат ќе разгледам низ Тинекс




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]