Карлично природно породување (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


TARA1 -> Карлично природно породување (16.6.2015 13:08:14)

Dali nekoj ima iskustvo so karlicno prirodno poroduvanjne i kakvo ?




mamicki -> RE: Карлично природно породување (19.6.2015 19:48:39)

Првиот син кој го носев карлично, така и го родив- карлично, излезе (го извадија) со газето напред. Пораѓајот траеше долго, а самиот чин на раѓање- моментален, со само еден напон. Но, бидејќи е ризично, поради можна контракција на грлото на материца и повреда, па дури и усмртување на плодот, се прави и голема епизиотомија. Искрено, не беше страшно, но не препорачувам. Вториот син, исто позициониран (вродена аномалија на матката)го родив со царски рез, значи- едно такво искуство ми беше доволно. Ако имаш и други прашања- прашај, но мој совет ти е да не ризикуваш.




TARA1 -> RE: Карлично природно породување (19.6.2015 20:26:40)

Jas prvoto go rodiv priro so sredno tezok poragaj a ova sega se svrte na pocetok na deveti.Iskreno se nadevam deka ke se svrti pak ))))) .A karlicno mi e strav posto ne znam kolku imaat iskustvo doktorive so takov vid poroduvanje.Plus ke ragam vo sred leto i ne znam koj ke mi se pogogi na poragaj.




mamicki -> RE: Карлично природно породување (19.6.2015 22:55:03)

И јас се пораѓав среде лето (23 јули), и морам да кажам имав луда среќа да ми се погоди добар, искусен, лекар. Сепак, подобро е уште сега да договориш царски рез (да најдеш лекар), а не а чекаш што даде Бог. Втората бременост така ја завршив- со договорен царски рез на почеток од 39 недела, 12 дена пред терминот.




Страница: [1]