RE: грицкалка, ноктарица или ножички (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


sandriana RR -> RE: грицкалка, ноктарица или ножички (11.6.2013 22:36:43)

Од прв ден со ножички, и за раце и за ноџиња.




Melanija RR -> RE: грицкалка, ноктарица или ножички (1.2.2014 19:30:46)

Ножички ни за себе не користам туку само грицкалка/ноктарица и немам проблем и за рачиња и за ноџиња.
На рачиња сечеме (5 месеци) секој 3 ден




Defne90 RR -> RE: грицкалка, ноктарица или ножички (2.2.2014 1:00:26)

Nie prviot pat gi secevme so nozici,ama posle kupiv edna grickalka cisto da si sporedam so sto bi mi bilo polesno i izleze deka so grickalka e polesno.I taka ottogas si koristime grickalka i voopsto nemame problem so noktinjata.[sm=smiley1.gif]




Snow Queen -> RE: грицкалка, ноктарица или ножички (20.2.2014 17:48:24)

Со ножички со тенко и криво врвче.




nutelce -> RE: грицкалка, ноктарица или ножички (28.2.2014 10:14:53)

prv pat gi skrativme noktinjata dva dena otkako si dojdovme od bolnica
i od samiot start so noktarce na tommee tippee




Felly RR -> RE: грицкалка, ноктарица или ножички (11.6.2014 9:13:51)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

И дали некој може да ми каже што е подобро.. ноктарче или ножичка за ноктињата? со шо полесно се сечат?


Јас мислев дека со ножичка е подобро - полесно и побезбедно, арно ама кога го пратив мм да купи ножичка, нели, тој ми купил ноктарче, и почнав тоа да го користам, па немавме никакви проблеми. ЗНачи уште од бебе користам ноктарче.




Dilina -> RE: грицкалка, ноктарица или ножички (24.10.2014 19:12:57)

Знам дека е глупаво прашањево, а може и не е ама мене ми треба совет хехе... се мачам два три дена да и ги скратам ноктите на малата... скоро 4 м сме и сега прв пат ќе и сечам нокти,, прво не се гледаа и мислев дека мн бавно растат а тоа имало ноктиња ама не биле бели па не се гледале... е сега гледам дека некои ноктиња отишле и на внатре..... а стално мрда не седи мирна и неможам да и ги исечам никако хехеххе///




Mihaela 2010 -> RE: грицкалка, ноктарица или ножички (24.10.2014 19:19:41)

Dilina jas na kerkami uste od prviot den so noktarce i gi secam noktite.obicno toa go pravev posle banjanje i koga ke zaspiese togas bese mirna i i gi secev.probaj na spienje




tincule -> RE: грицкалка, ноктарица или ножички (24.10.2014 20:06:02)

Леле јас купив ноктарица до пред некое време бевме со ракавички и евентуално кинење на ноктињата ако почнало да и паѓа[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]Сега со ноктарицава успеав само еднаш и тоа беа борби, на спиење нема шанси пошто одма ги собира рацете и се мршти и ќе ми стане после господ не ја заспива така да мора будна е сега кога лежиме сите раце и нозе ни се во вис па де си ги фаќаме рачињата де се смееме де се галиме и неможам ама никако мирна да ја фатам да и ги исечам еднаш успеав и кога видов како сум и ги исекла се згазив од смеење, па уште одозгора и и ги турпијам да не се гребе и така среќна си ја легнав без ракавички раат да биде и станува сабајле окото сатар[sm=smiley19.gif] и ми се смее. Сега еве за недела дена пак и пораснале и морам пак да и ги сечам, како ќе видиме ама што се мора мора.Инаку со ножички кога ќе ги видам ме фаќа страв непа нејзе нокти да и сечам.




Melanija RR -> RE: грицкалка, ноктарица или ножички (24.10.2014 21:16:46)

4 месеци уште мрда и борба е сечење нокти со ноктарица.Шт вика Дилина бели не се гледаат посебно на нозе ама растат брзо еднаш на 7 дена најмногу мора.Голем е ама не се лае.Обично чекам кога е мирен посабајле на дневна светлина или сонце




Ilina87 -> RE: грицкалка, ноктарица или ножички (25.10.2014 16:19:22)

Пробај додека спие, јас така му ги сечам на спиење, инаку нема шанси од што мрда. Еднаш така разбуден му секов малку од кожата, леле уште ми е жал кога ќе се сетам, повеќе од него плачев [sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: грицкалка, ноктарица или ножички (25.10.2014 19:06:40)

Ножичка е секогаш мој избор, и тоа не тие со заоблен врв, туку остри.
Секогаш сечам после бањање, најмалку еднаш неделно. Почнав и за 2те деца уште првите денови откако си доаѓавме од болница. На бебе дур е многу мало, сечам дур спие, а после стекнува навика.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]