Книга која не можев да ја дочитам (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Наше секојдневие >> Уметност



Порака


vezilka RR -> Книга која не можев да ја дочитам (12.2.2015 12:38:05)

Има и такви, хихихи.. Евена пример Снег од Орхан Памук. А ми ја изнафалија, бре, бре. Ама јас не можев да ја дочитам. Многу сувопарни описи, некако без емоција. Ми делуваше како и самиот писател да не верувал во тоа што го пишувал. Едноставно не ме понесе, и не успеав да ја дочитам. До душе и се породив у меѓувреме оти ја носев и у болница со мене, ама никогаш не и се вратив.




niki -> RE: Книга која не можев да ја дочитам (12.2.2015 12:52:05)

se obiduvam da se setam no mislam deka site dosega gi imam dokrajceno
no najmnogu gi gnjavev Sofijin Svet i Senka Vetra sigurno poveke od 3 godini gi fakaf gi ostavav i na kraj morav od pocetok da se vratam bidejki se mi se izmesa
i sto e najinteresno sega mislam deka se odlicni knigi i ne mi e jasno zosto tolku se izmaciv so niv, moze ne im bil momentot
taka i ti probaj za edno dve tri godini pak




vezilka RR -> RE: Книга која не можев да ја дочитам (12.2.2015 13:01:32)

Абе што знам може. Има и други што не сум ги допрочитала. На пример Маргарита и мајсторот мислам дека пет пати ја имам фатено и остаено. И сега пред некоја недела една од Хенри Милер. Во оние делови од книгите какде има описи, на се и сешто, ако тоа не ме понесе емоционално, не можам да ја дочитам.




niki -> RE: Книга која не можев да ја дочитам (12.2.2015 14:11:47)

dodusa i jas ne sakam mnogu beskonecni opisi na se i sesto i taka koga ke mi zabegaat nekoi avtori citam so polovina vnimanie, no sekogas se fakam za nesto sto me kopka pa taka izdrzuvam do kraj neli da ja otkrijam misterijata
inaku imam i obicaj koga ke zaglavam negde vo nekoja kniga, da svrtam pri kraj pa da procitam dve tri strani i potoa da me zagolica pa da se vratam nazad i da prodolzam da citam, nekogas i nekolku pati vo stil ako ja potrefam stranata kaj sto e razvrskata da ne tepam vreme djabe, no ko kalimero nikogas ne potrefuvam bas kaj sto treba i sekogas mi se razbuduva zelba za citanje bidejki taka ke otkrijam nesto sto ne sum ocekuvala pa me interesira kako se doslo dotamu
i taka...




Mihaela 2010 -> RE: Книга која не можев да ја дочитам (12.2.2015 15:58:33)

Veronika resi da umre i Nadezna sopruga.so vtorava ama bas se iznamaciv za na kraj da krenam race.prvava site sto ja citale mi ja ispofalija ama ete ne uspeav da ja docitam, do pola nekade sum..si vetiv deka ke ja procitam samo neznam koj den ke bide toa.




Bethany -> RE: Книга која не можев да ја дочитам (2.3.2015 9:28:34)

Исто така Снег од Орхан Памук, која ја читам еве трета година ќе фати, буквално се терав да ја прочитам и дојдов некаде повеќе од половина, ама ми е исто толку сувопарна и заради тоа треба концентрација , не ми се губи времето на неа. А не сакам недочитани книги [sm=zmeden.gif]

И еве уште една од Винка Саздова, исто до половина, Понекогаш доаѓа среќа, веќе ми стои со месеци, ќе морам да се натерам да ја прочитам.
Можеби во некој друг период од животот и би ми била интересна, ама во моментов ми е некако млака и не ми буди интересовање.

И плус еден куп странски книги за воспитување деца, брак итн., се до пола прочитане.




Hopeful RR -> RE: Книга која не можев да ја дочитам (2.3.2015 10:43:05)

Имам куп книги што не сум успеала да ги дочитам, едноставно не ме завозеле. Стално паралелно читам по неколку и нормално е некоја да не ме привлече. Не можам ни да допамтам кои се сум ги оставила [sm=smiley36.gif] Орхан Памук ни мене не ми остави некој впечаток, едвај и со маки ја дочитав Белата Тврдина, и ништо посебно, а си мислев којзнае што е, сите го фалат. Снег ја гледам на полица, ама не ме влече ни да ја отворам баш заради тоа, ама затоа па Краткиот чудесен живот на Оскар Вао од Хуно Дијаз ја прочитав во еден здив, ремек дело од книга. Во последно време го читам и препрочитувам Кундера, некако ептен ми одговара неговата меланхолија, а ми фали некој нов возбудлив автор, што нема да пишува патетични љубовни жалопојки и километарски описи.




AneLav RR -> RE: Книга која не можев да ја дочитам (2.3.2015 14:48:17)

Калуѓерот што го продаде своето ферари. Книгата е феноменална, но бев во таков период што толкавото идеализирање и поедноставување на работите ми беше во тој период несватливо. Едноставно се изнервирав и му се налутив на авторот. Ќе ја фатам пак,бидејќи не ја дочитав за 20-30-тина страни.[sm=smiley1.gif]




Страница: [1]