|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Анемија за време на бременост
14.11.2014 0:29:31   
Melanija RR
babyes добре дојде на Рингераја user posted image

Имај лесна бременостuser posted image за избор на лекови за подобрување на хемоглобинот најдобро е во консултација со гинекологот,може ќе те советува повеќе околу твојата омалаксаност и може не е токму од хемоглобинот.Најдобро е ти каже со оглед на твојата историја дали и што треба да се превземе

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот babyes)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Анемија за време на бременост
27.12.2014 13:25:47   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88
.krvta e vo red samo hemoglobinot namalen, a urinata pokazuva leukociti18-20, i protein 1pisuva. E sega neznam za toa dali ke mi dade nesto terapija, a urinokulturata e dobra._____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Анемија за време на бременост
13.3.2015 9:47:30   
Dothy
Zneski, kaj mene zelezoto e super 16.6 no hemoglobinot e 104 so predhodna terapija-Tothem po edna ampula dnevno. Pred 1 mesec hemoglobinot mi beshe 100 a zelezo 15.5, so ovaa terapija od 1 mesec mnogu malku mi e kacen hemoglobinot. 22 nedela sum ima ushte mnogu do poroduvanje, neznam dali e zagrizuvacki zatoa shto vo predhodnite dve bremenosti nemav problem so anemicnost i ne piev nikakva terapija.

Dodeka pak trigliceridite mi se 3,3 (max normalno e 1,81)
holesterol 7 (max dozvoleno 6.1)
Moze li nekoj sovet? Nepoznato mi e Vi velam zatoa shto predhodnite dve bremenosti se mi beshe vo normala.

Blagodaram

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Анемија за време на бременост
13.3.2015 11:34:43   
tea 88
I jas istiot slucaj sum. Zelezoto e vo red a hemoglobinot e namalen i eritrocitite. Jas pocnav so tothema 2x1 deset dena i potoa 1x1 uste deset dena. Jas sum so bliznaci i ja teram 26 ned. A tebe za.22 ti e poslab, javi i na maticnata prasaj ja sto da zemas ponatamu.
Isto koristam med so seme od kopriva, nautro sok od limon i kakao. Inaku mi e 10.6 (od 11do17 e normalno)

(Одговор на членот Dothy)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Анемија за време на бременост
13.3.2015 11:47:30   
Hopeful RR
Ок ви се вредностите и на двете. Хемоглобинот е нормално да се намали, бидејќи си влечат бебињата, но се додека серумското железо е добро, немате причина за загриженост, затоа што се работи за квалитетно железо.

Dothy, јас би се загрижила повеќе за триглицеридите и холестеролот, 7 мислам дека е високо. Смени начин на исхрана и контролирај ги мастите.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Анемија за време на бременост
13.3.2015 17:20:50   
lukajana RR
Јас во двете бремености имав Хемоглобин под граница а серумско железо нормално и пиев сируп Легофер ама ништо не смени и се породив со намален Хемоглобин кој ми се врати во нормала веднаш по пораѓајот и тоа без терапија,а триглицериди и холестерол никогаш не ми проверувале матичниот ми викаше не се проверувале во бременост

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Анемија за време на бременост
19.3.2015 6:28:18   
Dothy
Hopeful, fala za sugestijata. I jas nekako se grizam za triglic I holest, se trudam kolku mozam so ishranta. Izbegnuvam masnotii. I vo prethodnata bremenost mi Bea pokaceni ovie vrednosti inaku sekogash mi se vo normal a. Bev na kontrola kaj maticniot ginek. I nisto posebno ne mi potencira okolu to a, a za hemoglobinot mi Kaza da prodolzam so tothemot, bitno e Hg da ne odi nadolu. Pozz

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Анемија за време на бременост
19.3.2015 10:12:07   
Hopeful RR
Dothy, извини ако малце го преувеличив моментот со холестеролот, сепак, нормално е да се покачи во бременост и најчесто не се ни проверува токму од тие причини. Штом обично ти се нормални вредностите, немаш место за загриженост, а на маснотиите внимавај само во смисла да днесуваш квалитетни масти, но немој па да не внесуваш ич user posted image Авокадо, на пример, е една од најкорисните работи во бременост, заедно со маслиново, така што за тоа не се секирај.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Dothy)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Анемија за време на бременост
19.3.2015 12:25:20   
kika*mika
I mene maticniot mi rece deka holesterol i trigliceridite vo bremenost se pokaceni i od taa pricina ne se ispituvaat...inace zelezoto mi e 6.65 a holesterolot 9.4 mi pisuva a treba od 12-15 , 15 tothema ispiv sega ke vidam dali nesto se popravilo inace konzumiram aronija seme od kopriva med magjun vit c se ova od sabajle i pak nisto :(user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Анемија за време на бременост
19.3.2015 13:05:53   
Hopeful RR
kika*mika, дали го комбинираш во исто време со витЦ? Апсорпцијата на железо се подобрува кога се внесува заедно со витЦ, бидејќи само по себе може телото не го прима. Пробај во исто време кога ја пиеш ампулата да го пиеш и витЦ, а ако веќе го правиш тоа, пробај по дупла доза од Тот Хемата, или некој друг препарат. Мене исто ми е слабо, се трудам со Тот Хема, со Хемовит, Флорадикс пиев без успех, а исто и аронијата, какаото, медот со коприва и маџунот не ми направија некоја разлика.
А да, исто многу битно - кога внесуваш железо, пази да не внесуваш ништо млечно, зашто ја спречува апсорпцијата. Мене ми е ок железото само кога не јадам млечни производи.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Анемија за време на бременост
19.3.2015 14:41:39   
kika*mika
Hopeful , vitamin C obavezno a i so mlacnite proizvodi pazam , neznam , sega ke napravm nova ks pa da vidam na kontrola so ke mi recat , a planiram da probam i so sokot ( med cveklo limon morkov ) ....ama ne mi se veruva , a uporna sum so prirodnive raboti iako ne mi pomagaat basuser posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Анемија за време на бременост
21.3.2015 11:36:33   
jasmina 25
vcera proveruvav krvna slika i ne e bas dobra pred tri nedeli mi bese na granica hemoglobinot i doktorot mi rece vo red e i ne mi dade nisto jadev doma poveke spanak cveklo seme od koriva kakao i nisto sega i zelezoto mi paga mi bese 12.1 vcera mi bese 8.0 hemoglobinot 109 eritrocitite na granica...se plasam dali ke uspeam da ja popravam krvnata slika do poragaj sega sum 33 nedela...vo ponedelnik ke odam kaj drug doktor so rezultatot da vidime sto ke mi kaze...

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Анемија за време на бременост
21.3.2015 13:28:34   
Melanija RR
Внимавајте на крај на бременост од 8-9 месеци многу паѓа хемоглобинот и сеиумското железо,најмногу влече бебето.Добра крвна слика е многу важна за самото породување и денови по тоа

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Анемија за време на бременост
21.3.2015 15:32:36   
kika*mika
Zenicki posle 15 tothemi med seme od koprivi aronija ...zelezoto 5????????user posted image Doktoror (edniot sto go konsultirav ) vika ok zemi pregnant care ?????user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Анемија за време на бременост
25.3.2015 9:23:50   
kika*mika
Se konsultirav i so drugiot , prodolzuvame so tothema 20 kom sega po dve na den user posted image user posted image

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Анемија за време на бременост
25.3.2015 13:56:13   
Melanija RR
kika*mika Задолжително со нив и витамин Ц ,по 2-3 недели провери пак

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Анемија за време на бременост
26.3.2015 8:45:59   
kika*mika
Da da obavezno konsumiram vitamin c , limon .....pazam da ne mesam so mlecni proizvodi user posted image kako i da e da gi zavrsam ovie 20 pa pravam pak da vidam kako ke bide , ako ne pa da baram druga terapija ma da mi gi pofalija deka tothemava se najefikasni

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Анемија за време на бременост
1.7.2015 15:35:44   
Felly RR
Јас по препорака на матичниот гинколог почнав да земам Хеферол. Иако хемоглобинот не е нешто драстично намален 112-116, бидејќи и потребите на бебето се зголемени во последните месеци ми препорача да ги пијам овие. Малку ми правеа проблем на желудникот па почнав да ги пијам преку еден ден, си велам и тоа е ок со оглед на тоа што и витаминиве што ги земам содржат железо.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Анемија за време на бременост
12.5.2017 20:21:04   
sibela
Zdr me interesira Dali e normalno tahikardija vo bremenost najvise imam do 110 puls hemoglobinot mi e 10,5 znaci namalen zelezoto e ok megjutoa mi smeta tahikardijata nemir mi pravi I me plasi nekogas sama ot sebe imam nekogas taka mi se pojavuva I razni misli mi stvara inace sum 22 nedela od bremenost

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Анемија за време на бременост
12.5.2017 20:40:20   
kapina
Denes bas zborevme so koleskite za hemoglobinot i mojot e na granica i mi rekoa da jadam spanak i zelen zelencuk

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Анемија за време на бременост
26.10.2017 14:00:19   
MonikA91
Zdravo :)
Imam edno prasanje do site koi primale tothema dali ja zemale zaedno so vitamin C ili ne? Treba da ja primam i jas ama site razlicno mi kazuvaat i neznam sto da pravamuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Анемија за време на бременост
1.12.2017 0:42:59   
elenaanamarija
Jas veke vtor mesec tothemata ja pijam a edno 15 min pred nea zemam vit c i eve zelezoto mi e ok na poslednata proverka

(Одговор на членот MonikA91)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Анемија за време на бременост
5.12.2017 21:58:24   
kapina
Mozes da zemes za zelezoto i seme od kopriva so med cist domasen med po edna laz nasabajle nagladno

(Одговор на членот elenaanamarija)
Непосредна врска до пораките: 148
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Оди на:


Анкета

.
Jana9

Dali vasite deca vi gi kazuvaat nivnite tajni?

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!