|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Анемија за време на бременост
12.3.2013 17:16:32   
Ikana
И јас цела бременост пиев апчиња Фе, хемавит и тот хема ампули пиев некои 10 дена...леле одвратни ми беа.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Анемија за време на бременост
12.3.2013 18:41:44   
rina13
Hemoglobinot mi padna na 83 za vreme na bremenosta, ama se drzev hrabro so tot hema, vitamini apcinja nemozev da pijam zasto gi povrakjav.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Анемија за време на бременост
27.3.2013 11:49:00   
babybee
Девојки имам едно прашање,

Гледам повеќето од вас пијат легофер сируп, мене матичниот денес ми кажа да го пијам за железото, е сега ми кажаа дека од легоферот потемнувале забите. Дали некоја од Вас ја имала оваа нуспојава и ако знаете дали може некако да се спречи?

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Анемија за време на бременост
27.3.2013 11:51:57   
arh_diz
Jas prvpat slusam deka potemnuvaat zabite, poveke moze da imas problem so zeludnikot. Pij gi kako sto pisuva vo upatstvoto .Jas piev cela bremenost

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот babybee)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Анемија за време на бременост
27.3.2013 12:00:37   
princessa
i jas imam pieno legofer a i majka mi mnogu go piese ama ne ni potemnele zabite. Koga se zimaat suplementi so zelezo pocesto se javuva opstipacija (zapek) i mozno e i pojava na potemna boja na stolica. Mnogu efikasni apcinja za borba protiv anemijata se floradix drazeite koi pokraj zelezo sodrzat folna kiselina i vitamin b - kompleks. Gi ima i vo forma na sirup mi se cini.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Анемија за време на бременост
27.3.2013 12:06:19   
babybee
Јас веќе го купив Легофер-от, ќе почнам да го пијам па ќе видам како ќе биде. Иначе другарка ми ми рече дека и потемнеле забите од коа почнала да го пие (можеби не и било од тоа)

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Анемија за време на бременост
27.3.2013 12:37:11   
temjanuska2
Babybee ako ti e strav za zabite zemi pij tothema ampuli,tie se najcesto prepisuvani za trudnici,od niv 100% nema da imas problemi so potemnuvanje na zabite,a i se zavisi od koskata na zabot ,kaj sekoj e razlicno user posted image

(Одговор на членот babybee)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Анемија за време на бременост
1.4.2013 21:45:01   
katalina1
I mene mi bese padnat hemoglobinot na 85,pa piev tothema 2pati dnevno, folna kiselina i b complex.Go potkaciv na 104,no se' uste pijam tothema (edna ampula dnevno) i vitamini.Se nadevam ke go odrzam nad 100 dodeka da se porodam :)

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Анемија за време на бременост
2.4.2013 10:58:58   
zzaa
Eve eden priroden lek za pokacuvanje na hemogobinot,med i seme od kopriva(go ima vo site apteki i e eftino 40-50 den)ke go izmestate zaedno medot i semeto od koprivi,i sekoe sabajle i navecer po 1 lazicka i za eden meces ke se pokasi.Prirodno e i nema da mu nasteti na bebceto.Vi zboruvam od iskustvo i jas vo bremenosta imav hemoglobin 90 pa za 1-2 mecesi imav 120,Isto ima eden sok za pokacuvanje na hemoglobinot i e ubav za pienje vaka se pravi 1 kg limoni,1kg morkov,1kg cveklo,site sostojki se melat,ako nemate masinka za melenje moze da se izrendat se stavat vo nekoj pogolem sad i se dodava 3 litra voda i 1 kg seker,treba da stoi 24 h so povremeno mesanje,potoa se preceduva i sokot se rastvara 50-50so voda,ili zavisi kakov piete.Probajte gi ovie dve nesta pa pisete za rezultati.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот katalina1)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Анемија за време на бременост
27.4.2013 18:18:11   
masa
Хемоглобинот почна да паѓа,на почеток ми беше 126,сега во 12 недела 114,докторот ми рече дека сеуште нема да ми даде додатоци со железо,дека е рано засега само преку исхрана.Прашањето ми е дали имате искуство по колку маџун дневно може да земам.Засега по една голема лажица пијам,ама незнам да не е малку и дали смеам повеќеuser posted image

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Анемија за време на бременост
20.5.2013 19:21:30   
masa
zzaa или некој друг што знае колку семе од коприва да ставам во една тегла мед?Купив од аптека 100гр ама некако многу ми дека е лесно кесичкава е голема па цела ли да ја ставам или колку?

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Анемија за време на бременост
22.5.2013 14:17:39   
masa
Пак јас со семево од коприва.Ставив во теглата 5 големи зажици и се убив од мешање за да го изедначам и си каснав една лажица и гледам другиот ден цело семе се качило горе.Да не треба толку густо да биде така да се јаде или да го промешувам пак за повеќе на мед да биде.Ај ако има некој правено подетално нека пише ваљда неможам да се предозирам а?

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Анемија за време на бременост
22.5.2013 14:39:09   
sandriana RR
Не можеш да предозираш сигурно user posted image Јас кога го мешав, го истурив медот во поголем сад, и го го измешав со сето семе од кесичката. Потоа, смесата ја распределив во 2 тегли, да имам доволно простор за промешување пред да наполнам лажица за јадење.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Анемија за време на бременост
25.8.2013 13:07:42   
masa
Некаде по форумиве читав рецепт за вино од капини,ама еве пола саат барам неможам да го најдам.Да го напише некој ако го знае или да ме упати.Ми донесоа две кутии капини а рецептот не го запишав.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Анемија за време на бременост
26.8.2013 0:51:23   
zzaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: masa

Некаде по форумиве читав рецепт за вино од капини,ама еве пола саат барам неможам да го најдам.Да го напише некој ако го знае или да ме упати.Ми донесоа две кутии капини а рецептот не го запишав.


potrebni se 5 kg. svezi kapini i 1 kg.seker.vo pogolema tegla se redat red od kapinite pa red seker dodeka ne se potrosat,se ostava teglata 4-5 prsta otprazna,se zatvora odozgora so gaza i se ostava na sonce da fermentira 10-15 dena.potoa se proceduva preku cedalka i se zovriva 15 min i se sobira vo sisinja toplo. doza za pienje:vozrasni - 1 mala caska od 50 ml.na gladno;deca- 1 mala (kafena)lazicka na gladno(prazen stomak)!!

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Анемија за време на бременост
5.10.2013 22:55:31   
tnade
user posted image site vie koi imate problem so anemija, jas od denes go konsumiram ovoj babin lek 1/2 kg limon, 1/2 kg cveklo, 1/2 kg med. Cvekloto se renda, mu se dodava limonot isceden i takvata smesa treba da stoi 24 casa. Sledniot den se proceduva i se mesa so limonot
doziranje tri pati na den po edna lazica

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Анемија за време на бременост
6.10.2013 9:44:22   
moemalo
jas bev anemicna cela bremenost. se' probav, i cvekla i sokovi, seme od kopria, dzigeri, maramici, tothema, sirupi, od nisto ne mi se podobri slikata. Dva meseci pred da se porodam piev kapsuli Heferol i naednas krvnata slika naglo mi se podobri. Sekoj organizam e razlicen ama mene eve samo tie mi dejstvuvaa.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Анемија за време на бременост
1.2.2014 10:55:13   
Orchidea
Девојки, во кој месец почнавте да пиете витамини и кои ( во смисла на Мамавит и слични) ? Мене крвта ми е добра, четврти месец сум, ама матичната ми рече дека веке сум требала да почнам со земање на дополнителни витамини..

(Одговор на членот moemalo)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Анемија за време на бременост
1.2.2014 11:09:28   
sandriana RR
Orchidea, обично во 2ро тромесечие се почнува со дополнителен внес на витамини, значи време ти е user posted image .
А за витамини во бременоста има тема ТУКА

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Orchidea)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Анемија за време на бременост
21.3.2014 17:09:08   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Здраво РР... Како сте??? Ми треба совет од Вас..... на последната крвна слика железото ми е намалено серумското 10,8 ( 9-30) а пред еден месец ми беше 19,8...Хемоглобинот ми е 106...
Дилемата е следна..
во предходниот месец јас цело време повраќав...нон стоп и мислам дека на тоа се должи и намалувањето...ваш совет дали одма да земам препарат за железо или да почекам еден месец??



ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Да nataly86 небрзај хемоглобинот и железото се намалуваат како оди бременоста.Сама си најдов лек на нет user posted image смешно се смешно ама со 110 хемоглобин, и железо 23 бев во 9ти месец.
Лекот е овој секое сабајле да не земаш ништо што има калциум и млечни производи ,напи се шоља за чај какао направено со вода и цеден лимон или таблетка Ц витамин и следните 1,5 најдобро 2 часа исто ништо што има калциум.Тој недозволува да с еврзе железото а Ц витаминот баш го врзува.
Пробај 1 месец и провери,немора ниту баш секој ден нека е преку 1-2 дена ,ова би значело и кога јадеш нешто што содржи железо никако со калциум.
user posted image

Има тема Железото во крвта=ТУКА во првите два поста има многу користи совети


ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Фала Многу за советите...Меланија од утре почнувам да применувам твојот речептuser posted image обично за доручек јадев овесни снегулки со јогурт ама ке пробам сега прво какао и вит.ц па после овесни


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Nataly. zemaj na sabajle na gladno po edna lazicka med I seme od kopriva mene mnogu mi pomogna jas dotogas cel zivot bev slabokrvna a dobro e da pies I sok od borovinki I slezina da si przes da jades



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Анемија за време на бременост
3.10.2014 9:48:33   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Mamicki hemoglobinot mi e 109 L g/l a brojot na eritrociti mi e 3.34l 10 na 12/l. drugo se e vo red. dali e toa znak na anemija ili nz sto posto sum veke 24 nedela ama prv pat tolku da mi e nizok HGB user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Jadi nasabajle na gladno med I seme od kopriva go ima vo zegin ne e skapo 1 lazicka med I edna lazicka semeod kopriva


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Mamicki hemoglobinot mi e 109 L g/l a brojot na eritrociti mi e 3.34l 10 na 12/l. drugo se e vo red. dali e toa znak na anemija ili nz sto posto sum veke 24 nedela ama prv pat tolku da mi e nizok HGB user posted image

Hgb ti e nizok moras da zemas nesto, najdobro ginekologot da ti prepisi dali ferumlek ili ampuli totema kaj mene se pokazaa dosta efikasni neka odluci maticniot




_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Анемија за време на бременост
11.11.2014 12:53:37   
Ki4iko
Мене во 24 недела хемоглобинот ми падна на 119 user posted image .Докторката ми препиша да пијам Хеферол , одлични капсули кои за еден месец ми го покачија хемоглобинот до 139,ќе ги пијам до крај на бременост ,нормално е да ослабува крвта во овој период,посебно 3 тромоесечие user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Анемија за време на бременост
11.11.2014 14:22:27   
lolla RR
Ки4ико, можеш да јадеш семе од коприва со лимон и мед, по една лажица, тоа многу го кревало железото. и тие бомбиците од суво овошје исто така. Мене вчера во 24 недела ми беше 123 ама ништо не ми дадоа да пијам сеуште.


(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Анемија за време на бременост
11.11.2014 14:28:30   
Ki4iko
Па да, тоа природно нели, можам тоа да го направам,но сепак ќе видиме дали докторката ќе ми ги продолжи Хеферолот, навистина се покажаа ефективни и воопшто не пречат на желудник.Суво овошје јадам секој ден по околу 100 гр. тоа ми рече докторката зарди намаленото количество плодова вода user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Анемија за време на бременост
13.11.2014 23:15:13   
babyes
trudna sum 8 nedeli,imav veke slab hemoglobin 104 ,no sega igleda mi ima dopadnato,nemozam da stanam od krevet nemam sila za nisto,dobro do negde mi e i takva bremenosta,i prvite dve mi bea mnogu pospani,no ova veke nemam sila ni rakata da ja krenam..prasanjeto mi e,dali smeam da piam ampuli tot hema,ili feroglobin kapsuli? posto sum rana bremenost?
pozz

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?