RE: Анемија за време на бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


stela -> RE: Анемија за време на бременост (23.8.2010 15:04:54)

Mislam deka veke mozes da proveris so test, ne sum najsigurna za tajmingot, nemav sreka so tie testovi, no zatoa ginekologot ti e prava rabota[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]. Vo sekoj slucaj ako sakas so test napravi si, ako ti pokaze 2 crti, togas si BREMENAAAAA!




anebebe -> RE: Анемија за време на бременост (23.8.2010 15:06:57)

lele ti blagodaram stela i bas ke proveram prvo so test [sm=rozacrtici.gif] pa potoa na ginekolog




stela -> RE: Анемија за време на бременост (23.8.2010 15:11:15)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]Vazi, pa ocekuvam objava deka si [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/nosecka.gif[/image]




penelopa -> RE: Анемија за време на бременост (15.9.2010 17:23:34)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Сок од цвекло, јаболка и моркови, драгана_ване..на многумина му ја подобри крвната слика.




Леле нешто погадно од сок од цвекло не сум пробала[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley11.gif[/image]....ама што се мора се мора...го мешам со некој друг сок инаку неможам да го пијам.




Annet -> RE: Анемија за време на бременост (27.6.2011 20:02:12)

еве јас сега си направив лек за да си ја појачам крвта.мед и семе од коприва...ке јадам секој ден ,морам да си помогнам некако да се појача крвта .па ќе ви пишам за еден месец какви се резултатите...




Elce -> RE: Анемија за време на бременост (28.6.2011 16:54:19)

mojot hemoglonin vo cel bremenost bese 115,ni se pojaca ni padna a crvenite krvni zrnca 3.80,ginekologot mi vikase deka toa e dobar hemoglobin,apel do site trudnici obavezno da pojacaat krv pred poroduvanje,posle poroduvanje kaj mene hemoglobinot padna na 80 a crvenite krvni zrnca na 2.40,nemozev da mrdnam ni do wc,tahikardija 120 i na kraj primiv kesa krv,od koja na sred primanje mi se pojavi alergija na liceto,crveni plikovi i mi ja prekinaa transfuzijata,cuvajte se od nastinki,jas cela bremenost ne nastinav sega sum bolna a se porodiv pred 10 dena,isto i maloto go zaraziv[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image].




Annet -> RE: Анемија за време на бременост (28.6.2011 17:29:14)

elce neka ti mine i tebe i na bebenceto,isto mi vika i mojot gin.pij surup i dobro.a stoi vo mesto hemoglobinot mi e 10.9..mn kasno mi tekna za ovoj lek iako mi kazuvaa od poodamna moram da jadam od lekov..




bebe82 -> RE: Анемија за време на бременост (28.6.2011 21:46:37)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

elce neka ti mine i tebe i na bebenceto,isto mi vika i mojot gin.pij surup i dobro.a stoi vo mesto hemoglobinot mi e 10.9..mn kasno mi tekna za ovoj lek iako mi kazuvaa od poodamna moram da jadam od lekov..


Annet, јас тој лек- семе од коприва и мед го јадев од трети месец. Ама џабе. Во седми кога ми падна хемоглобинот ништо не ми помагаше. Не телешко месо, не цвекло, не брокула, и на крај примав терапија- тотхема  (не знам веќе колку ампули испив), толку ми беше лошо и НИ ТОА не ми помогна. На крај после пораѓај и јас завршив како Elce со додавање на крв.
Тоа е тоа...




anedespo -> RE: Анемија за време на бременост (28.6.2011 21:47:15)

Obavezno terapija so lek, a posle ti pak praj si sokcinja




Annet -> RE: Анемија за време на бременост (28.6.2011 22:24:59)

epa jas i tot hema ispiv 40 ampili i veke 3 surupi legofer ...i isto mi e...sega i lekovi i ova lekov ,ke probam ke vidam kako ke bide..........




ikki -> RE: Анемија за време на бременост (29.6.2011 2:02:09)

jas cela bremenost bev anemi4na i piev tothema, a posle poragaj svekrva mi mi napravi nekoj lek so seme od kopriva i med.




anedespo -> RE: Анемија за време на бременост (29.6.2011 12:22:38)

Postojat poveke lekovi. Ako eden ne deluva se menuva drug. A i jas ne piev Legofer, tuku Ferum lek Pojak e i podobro go vrzuva zelezoto vo krvta, megjutoa nekoi tesko go podnesuvaat (zapek, povrakanje).
A najvazno e terapijata da se pie najmalku 6 meseci za da ima efekti i obavezno da se zema so C vitamin , koj pomaga da se vrze zelezoto.
Treba i ishranata da se podobri . Parce meso sekoj den. Ako treba i so sila. Toa e najvazno. A za koprivi, cveklo i slicno nema steta, megjutoa ne se lekovi.
Anemijata e seriozna rabota vo bremenosta zasto se prenesuva i na bebeto, koe posle moze i pocesto da se razboluva. Zatoa ozbilno i na lekar.




ikki -> RE: Анемија за време на бременост (30.6.2011 2:58:05)

da da anedespo, pred nekolku meseci i andreja bese anemi4na, edno sto se prenesuva, drugo sto ne jadese nisto... more sreka ovie jajca od prepelici sto i gi davam se opravi sega e super.





dushice -> RE: Анемија за време на бременост (1.7.2011 13:46:26)

mamicki dali nekoja od vas bila na konsultacija kaj dr tanja turungieva i dali od toj rezim na ishrana imala podobruvanje na krvnata slika inace zelezoto mi e 7 a hemoglobinot 97 a  sum 33 nedela i mi prepisaa uste edna kutija tothema




stela -> RE: Анемија за време на бременост (23.5.2012 14:17:27)

Trudnici kako ste, kako vi e krvta? Jas denovive proveruvav krv i zelezoto.mi e mnogu nisko 6,5 , a hemoglobinot 104, leleee. Jas veke pijam totema i ne ocekuvav volku niski vrednosti, [sm=smiley13.gif]i ne samo totema pijam i sok so cveklo a i med so kopriva...ne znam sto ke mi kaze doktorkata, vo petok sum na kontrola[sm=zmeden.gif]




mama_sk -> RE: Анемија за време на бременост (23.5.2012 15:47:52)

Мене хемоглобинот ми е 88 а 26та недела сум... Ми ја зголемија дозата на тотхема, сега треба по две на ден да пијам. Хематологот ми рече да јадам месо, зеленчук и овошје секој ден и нема да имам потреба од никакви лекарства [sm=smiley1.gif]




sharlot -> RE: Анемија за време на бременост (23.5.2012 23:35:10)

koga bev 6 mesec bremena doktoreot mi prepisa Haemovit od Healthcare ,porad blagoi opaganje na hemoglobinot,mene tolku mr bolese zeludnikot s i nikako ne mozev da go podesam pa mi go prekina.Sega koga vlegov vo 9 mesec isto taka koga napraviv analizi hemoglobinot mi bese malku opadnat no ne bese nisto strasno,sepak doktort mi dade da pijam Totema.Eve gi pijam edna nedela edna ampula posle rucek i dobro gi podnesuvam voopsto ne me boli zeludnikot.




myself -> RE: Анемија за време на бременост (14.7.2012 12:08:47)

Ве молам да ми кажете каде можам да најдам семе од коприва? И колку семе се става во голема тегла мед?




Gwendolin -> RE: Анемија за време на бременост (14.7.2012 12:44:32)

Семе од коприва јас купив од Зегин, имаат стално, ако не можеш и од билна аптека да побараш, ама во Зегин го имаат знам. А колку се става не знам да ти кажам зашто јас си правам по мали порции во голема тегла . Не ја полнам теглата со мед цела (си претурам од друга) и ставам семе ...па не знам колку, турам дури не ми стане тешко за мешање (леле ама рецептааа[sm=smiley36.gif] ) и додавам мелени (го дробам де јас) лешници, ореви, бадеми...што ќе имам во моментот. Не е некоја точна рецепта, ама ваљда помага. До 5 месец ми беше 120 хемоглобинот, па ми падна после нагло, па сега пијам витамини, едни капсули за железо ама заборавив како се викаат [sm=zmeden.gif], не знам и тие од Зегин ги земав и си јадам од медот, па успеав да го качам хемоглобинот на 110 и се надевам ќе го качам уште повеќе.




myself -> RE: Анемија за време на бременост (14.7.2012 12:49:49)

Фала ти Gwendolin. Ќе пробам па ќе ве известам дали помага.




Malecka23 -> RE: Анемија за време на бременост (14.7.2012 12:55:54)

ima edna recepta za sok sto e 100% proverena za zajaknuvanje na krvna slika
1kg cveklo 1kg morkovi 1kg portokali i 1kg limoni vo sokovnik se se stava se pravi sok i se razreduva so voda na ovaa kolicina se stava okolu 1kg weker ispagaat okolu 10-12l sok za ovie zeski denovi super.Inace i ja sum sea na feroglobin koj mi e mn tuzen ama ete so sok kompenziram nekako




stela -> RE: Анемија за време на бременост (17.7.2012 11:03:53)

Jas od pocetokot na bremenosta, pa i prethodno redovno si piev sok od cveklo, jabolko, limon; koga zabremeniv osven toa redovno pocnav i so seme od kopriva vo med, so limon;pa pak mnogu mi se namali zelezoto i hemoglobinot okolku 4ot mesec... zemav edna-dve dozi tothema, a potoa prodolziv so legofer sirup koj ke go pijam do kraj. Rezultatite mi se podobrija Hgb 111, a zelezoto 19, no mislam deka toa ne se vistinskite vrednosti zasto eritrocitite mi se pod granicata, a i zatoa se preporacuva podolgotrajna terapija, a merenje na vrednostite po odredena pauza od pienjeto na preparatot za zelezo.




arh_diz -> RE: Анемија за време на бременост (12.3.2013 11:44:13)

Cela bremenost piev zelezo [sm=zmeden.gif]




bebuv4eto -> RE: Анемија за време на бременост (12.3.2013 16:42:42)

jas bev anemicna od mojata 15 godina, od koga znam za sebesi se ke mi prepisat nekoj preparat so zelezo ke ja ispiev dozata i tolku togas zatogas ke mi stasase hemoglobinot do 115 i posle bez terapija pak ke merev i se okolu 83-95 nikako poveke , znaci bez piejne na zelezo tolku a so piejne nikako da stasase nad 120 i taka godini godini, do minatovo leto pred da se omazam proveruvav krv za helikobakter i koga oppp mnogu visok rezultat i laborantov mi veli zatoa ti i tolku vreme imas problem so krvta, ajde trojna terapija za helikobakterot po sema i plus 6 mes bez prestan zelezo so vit c ama bez prestan nitu eden den en preskoknav i koga vo 3 mes vo bremenosta prvpat meram hemoglobin gledam i se cudam 130 :)) znaci od pred 14 god ne sum imala takov rezultat od osmo odd :))) a sega plus bremena i ajde malku se odmoriv nekade mozi 2 meseca od zelezoto i sega pred nekoj den pak pocnav da si gi pijam i fala mu na gospod mnogu ubavo se osekam ni me se losi ni mi se vrti a predhodno cesto mi se slosuvase a sega em bremena em puska sum :D znaci moja preporaka vi e pijajte tableti kakvi sakate ne e vazno samo zelezo da se so vit c najmalku 6 meseci bez prekin i ke imate podobrena krvna slika!!!




Felly RR -> RE: Анемија за време на бременост (12.3.2013 17:13:55)

Јас цела бременост пиев Фероглобин, чат пат каснував мед со семе од коприва, јадев салат од свеи цвекло и хемоглобинот цело време ми беше 112-115. Никако погоре.




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>