|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Анемија за време на бременост
25.2.2010 16:23:02   
kasapce
jas od ko znam za sebe sum anemicna piev tableti sekakvi vrsti,inekcii,nisto ne mi pomogna megutoa sega sum bremena i koga proveriv zelezoto treba da e od 11-31 a mene mi padna na 3 ,hemoglobinot isto mi paga mnogu eden mesec sum bremena i se plasam dan imam nekoj problemi vo tekot na bremenosta ,terapija so tableti nemozam da pijam posto od so gi konzumirav non stop pocnav da povrakam od niv sega so ishranava ama nisto se custvuvam mnogu omalaksana rabotam mislam uste dva tri meseci da rabota pa da otkazam nekoi mi velat da otkazam da se vardam neznam so da pram dali e strasna anemijata vo bremenosta

_____________________________

Postoi edna ljubov koja nikogas nema i ne moze da izneveri: toa e majcinska ljubov

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Анемија за време на бременост
24.3.2010 19:31:18   
dragana_vane
Sega bev kaj ginekologot da mi gi vidi rezultatite od krvnata slika :
Katastrofa zivauser posted image Sto ke pravam neznam, so prvata bremenost nemav nekoi drasticni razliki, najmnogu me zagrizuva hemoglobinot, mi e 88. Toa e mnogu nisko, mi dadoa feroglobin da pijam zaedno so pregnancare, i za 2 nedeli pak na kontrola?
Ve molam pisete sto drugo da pijamuser posted image . Na 1 vleguvam vo 8 mesec.

(Одговор на членот kasapce)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Анемија за време на бременост
24.3.2010 19:34:46   
MamaOhrid
Јас јадев семе од коприва со мед по едно лажиче на утро на гладно. Хемоглобинот ниту еднаш не ми падна под долната граница.

П.С. Семето од коприва може да се зема и со јогурт.


Поздрав и пиши за резултатот. user posted image

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Анемија за време на бременост
24.3.2010 19:39:04   
Палешка РР
Сок од цвекло, јаболка и моркови, драгана_ване..на многумина му ја подобри крвната слика.
Еве КЛИКНИ ТУКА за рецепт и не грижи се, тоа е нормално во бременост


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Анемија за време на бременост
24.3.2010 20:47:51   
topce
ако сакате да 10 дена да ви се врати железото во аптека имате ампули кои чинат околу 250-280 денари и за бремени жени се пијат по две на ден, само да ми текне името и тоа растворени во сок од портокал или лимон плус 1г витамин Ц.на нив пишува дека на гладно се пијат ама јас не препорачувам ќе си го уништите желудникот.Е сега мене што ми помогна тоа е семе од коприва со планински мед навечер и наутро по една голема лажица

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Анемија за време на бременост
25.3.2010 13:03:13   
dragana_vane
Kako sto vi pisav pogore, hemoglobinot mi e 88, mnogu loso se cuvstvuvam denes, pulsot mi e pokacen sigurno na 100, a pritisokot nizok, pa se mislam da ne mi se slicuva ova poradi slabata krv. Me tera na spienje kako matna mi e glavata, Lele sto ke pravamuser posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Анемија за време на бременост
26.3.2010 9:16:24   
dragana_vane
   Ucera bev vo Organika, si kupiv seme od kopriva, pa vidov deka imaat nekoi sirupi, i nekoja emulzija za slaba krv zbogatena so zelezo. Imate iskustvo so ovie napitoci? Se se na prirodna baza, no mi e strav da gi kupam zosto neznam dali smeam oti sum trudnicauser posted image

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Анемија за време на бременост
26.3.2010 9:42:44   
arh_diz
jas kupiv seme od kopriva tuka i na nego pisuva deka netreba da se koristi vo vreme na bremenost. A koga odam na ginekolog zaboravam da ja prasam. dragana_vane jas sum ti ist slucaj kako tebe no otkako vnesov vo ishranata preku eden den vareno cveklo, sok od kalinka svez , piev ferlatumfol i mi se podobri zelezoto . Posleden pat zelezoto bese super samo hemoglobinot bese za 05 ponizok sto ne e taka strasno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Анемија за време на бременост
19.5.2010 13:44:49   
lb81
jas sum nemala problemi vo so krvta a koga ostanav bremena nekade do 4ti mi bese ok pa najnisko sto mi padna hemoglobinot bese 107.Togas ginik.mi prepisa  tableti FOLIVIT FERO od firmata Borola .Gi piev vo kombinacija so c vit. po 1 na den i samo za 1 mes.hemogl.se kaci na 130 a ne vnimavav na ishrana.Potoa gi prekinav pa hemogl.najnisko sto mi dojde bese 126.Seka sum 20 dena vo 9 ti isto mi e hemogl. i vo tek na cela bremenost pijam vitaminiCENTRAVIT PRENATAL se preporacuvaat i za onie koi planiraat bremenost ,za bremeni ,i za doilki.Site koi imaat problemi so hemogl. neka se konsultiraat so svojot gin. za folivit fero zasto  mene mi bese dovolno samo 1 mes. da gi zemam a nemav nikakvi poteskotii dodeka gi piev i imase brz efekt

(Одговор на членот kasapce)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Анемија за време на бременост
19.5.2010 19:19:53   
Rossana
Js skoro cela bremenost ja pominav so feruum tabletki i so centrum matrena za dzvakanje a vo poslednite dva meseci piev i inekcii tothema mislam se vikaa fuj user posted image i na kraj koga mi zemaa krv pak imav nedostatok na zelezouser posted image

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Анемија за време на бременост
26.7.2010 16:25:37   
penelopa
И тука да се пријавам, повторно железото ми е намалено т.е хемоглобинот ми е 105. Ми дадоа сируп Легофер, и се разбира препораки што да јадам ( ко да ми е прв пат). Баш се нервирам се супер ми одеше до сегаuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Анемија за време на бременост
26.7.2010 16:36:32   
Палешка РР
Нормално е пенелопа, не грижи се. Само пиј ги лековите и се ќе биде во редuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Анемија за време на бременост
26.7.2010 16:38:46   
arh_diz
Na mene cela bremenost mi e slabo zelezoto sega vo posleden mesec mi se pokaci i na granica e i zelezoto i hemoglobinot. A veke sto nemam probano lekarstva hrana

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Анемија за време на бременост
26.7.2010 16:44:04   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Na mene cela bremenost mi e slabo zelezoto sega vo posleden mesec mi se pokaci i na granica e i zelezoto i hemoglobinot. A veke sto nemam probano lekarstva hrana


Арх_диз мене ми кажаа дека за да се врзе железото т.е да се арсорбира мора истовремено да земаш и витамин Ц, јас со сирупот пијам 100% сок од портокал, ако ти земаш таблети можеш и лимон или свеж портокал. Се надевам на добар резултат на следната проверка.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Анемија за време на бременост
26.7.2010 16:44:22   
nadica
во текот на бременоста на сите им се намалува зелезото во крвта но следи ги препораките на др и нема да имаш проблеми user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Анемија за време на бременост
27.7.2010 8:53:27   
anedespo
Морате да најдете начин на кој ќе го покачите железото. Многу е лошо да раѓате анемични деца (ќе бидат со послаб имунитет и можно е да каснат во развојот). Значи појачајте исхрана, секој ден месо ОБАВЕЗНО, за препарат не зборам зашто и тоа е задолжително дали Легофер, дали Фероглобин , дали  Ферум лек или инекции железо бирајте што најдобро поднесувате. Но е задолжително.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Анемија за време на бременост
27.7.2010 10:17:09   
skvo
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Na mene cela bremenost mi e slabo zelezoto sega vo posleden mesec mi se pokaci i na granica e i zelezoto i hemoglobinot. A veke sto nemam probano lekarstva hrana


ja bi preporucila
od hrane/
Cveklu (sok od cvekle)
Dosta crvenog mesa i posebno kuhanu dzigericu
Spinat
Blitvu

Nadam se da uz to sve pijes vitamine za trudnice. Naravno tu su preparati kao sto je ferum i slicno.user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Анемија за време на бременост
3.8.2010 15:14:47   
stela
исто така, а гледам никој нема спомнато, и какаото содржи железо...така да можете еднаш дневно (наместо кафе) со еден вит.Ц.user posted image

(Одговор на членот skvo)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Анемија за време на бременост
4.8.2010 17:47:30   
anana271
neznam dali nekoj ima veke spomnato, no licno mene, bidejki od ampuli i apcinja povrakav, najmnogu mi pomogna, seme od kopriva so edna lazica malteks ( ili med ) sekoe utro na gladno!!!! eve veke 2 mesec mi e super krvnata slika, iako prethodno mi bese slaba postojano!!!!!!!!!! VREDI DA SE PROBA!!!!!!!!!!!!

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Анемија за време на бременост
15.8.2010 0:03:20   
Iv14
seme od kopriva so med epten ja podobruva krvnata slika. provereno :) a i ne e gadno za jadenje :)

(Одговор на членот anana271)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Анемија за време на бременост
16.8.2010 14:44:00   
Snowhite RR
Да и јас така правев, но исто така може семето од коприва да се става во јогурт на пример, јас си дробев леб во јогуртот и ставав семе од коприва, а и во салати може се користи

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Iv14)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Анемија за време на бременост
16.8.2010 22:18:20   
blue_blue
mene prirodni preparati ne mi pomagaa, a nikogas ne sum bila anemicna. Moze deka bea dve deca pa poveke vlecea zelezo. Jas si zemav legofer tableti (najlesno gi podnesuvav i si gi dzvakav) ama vazno e da se zema zelezoto so vitamin C inaku nema da se apsorbira vo organizmot. Znaci zemav edna tableta legofer i edan vitamin C. Za vreme na celata bremenost mi bese konstantno zelezoto malku od dolnata granica (12 e najniska normalna granica mene mi bese celo vreme 11.2 ili 11.3), A jas skoro nisto i da ne jadev, sto izedev povrakav - za cela bremenost so dve deca se zdebeliv edvaj 8 kg, a samo decata koga se rodija bea teski 5.6 kg. Taka sto mislam deka ako e bas slabo zelezoto treba da se zemaat preparati zosto vo ishranata nema tolku kolicina kolku sto i treba na bremena zena

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Анемија за време на бременост
23.8.2010 14:40:47   
anebebe
do pred edna nedela imav postojano gadenje i vrtoglavici bev da si ja proveram krvta no ne napraviv i test za bremenost a eve veke sedum dena mi docni menzisot pa neznam dali mozebi sum bremena pa poradi toa imav i slab krv ne mnogu 11.2 hemoglobin doktorkata mi veli deka ne e mnogu slaba pa neznam.dali mozebi sum beremena pa poradi toa mi e i oslabena krvta inaku sega otkako pija ferum lek i folna kiselina i vit C mi e po dobro samo mnogu pak mi se spie ....pozdrav napisete vase iskustvo

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Анемија за време на бременост
23.8.2010 14:49:10   
stela
Anebebe i da si bremena rano e da ti oslabuva krvta, no sansite postojat poradi toa sto ti kasni no i poradi toa sto ti se spie poveke, barem mene mi bese taka, ne mozev da se naspijam user posted image

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Анемија за време на бременост
23.8.2010 14:54:38   
anebebe
Stela trebase da dobijam na 17 no togas samo bev da si ja proveram krvta i nisto ponatamu pa nezna dali e sega dobar moment da si naprvam test za bremenost doma

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?