Икање на бебето во стомакот (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Zola -> Икање на бебето во стомакот (5.1.2015 10:36:42)

Од кога почна да ика вашето бебе ? Колку пати на ден ? Колку време траат ?
Јас сум веќе 33та недела а почна уште во второ тромесечје и бебето мое ика секој ден минимум три пати. Вчера икаше дури 6/7 пати ...
Дали е ова нормално ?
Икањето трае мин 5 мин а некогаш и 15 мин ..
Лекарот ми вели нормално е но читав дека некогаш е поврзано со компресија на папочната врвка или папочна врвка околу врат. Малку сум загрижена па споделете ги вашите искуства со оваа појава..




jasmina 25 -> RE: Икање на бебето во стомакот (5.1.2015 11:36:43)

a kakvo cusvstvo e toa?...t.e kako go cuvstvuvate ikanjeto na bebeto?




Zola -> RE: Икање на бебето во стомакот (5.1.2015 11:51:37)

Kako pulsiranje , ritmicko na dve sekundi, ne e tolju silno ko klocanje no se gleda na stomakot




Melanija RR -> RE: Икање на бебето во стомакот (5.1.2015 12:51:22)

Има статија Дали икањето кај бебињата е нормално=ТУКА ,во еден дел токму има за тоа како настанува икањето уште додека се во стомакот[sm=smiley1.gif]




sonc90 -> RE: Икање на бебето во стомакот (10.1.2015 16:58:13)

normalna pojava,nisto cudno ili strasno...nema potreba od zagrizenost...dvizenjata za vreme na ikanjeto se cuvstvuvaat kako pulsiranja na celiot stomak...mojava kerkicka mn ikase dodeka bev bremena i koga se rodi taka bese...edno dobri 3-4 meseci obavezno sekoj den ikase bar ednas vo denot...




Felly RR -> RE: Икање на бебето во стомакот (25.6.2015 13:47:33)

Јас прв пат минатата недела го сетив 29 н. Прво се чудев што е тоа, такво ритмичко пулсирање, ама ми текна - бебуш ика [sm=smiley36.gif] сум заборавила од првата бременост.[sm=smiley36.gif]




gina -> RE: Икање на бебето во стомакот (25.6.2015 15:26:50)

i jas go setiv snami mi kazuvase deka sekoj den vo isto vreme ikalo vo stomakot i vnukata koga se rodi si prodolzila vo isto vreme da ika ama jas si rekov kako ce go setis toa i pred edna nedela vo spienje go setiv kako da pulsira na nekolku sekundi si rekov sigurno ika pa posle pak go osetiv i vcera go setiv si ikase kolku ubavo custvo




lolla RR -> RE: Икање на бебето во стомакот (25.6.2015 21:03:14)

И моето бебе дур беше вос стомак икаше 3-4 пати на ден па и во ноќта, кога икаше навечер станував пиев вода, јогурт демек да му мине. Еве го за некој ден ке полни 5 месеци и сега ика 1-2 на ден откако ке ждригне.




Страница: [1]