RE: Температура кај децата (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Hopeful RR -> RE: Температура кај децата (22.12.2015 20:54:28)

И мојот Ефералган е од таа серија, добро што прочитав тука па знам да го фрлам. Сва среќа само два три пати го имаме дадено, кога имаше Ј висока Т, инаку за вадење заби не сме дале досега ништо.




MamaKiki -> RE: Температура кај децата (23.12.2015 0:28:46)

па матичниот ме советуваше за парацетамол за вадење заби ама не секогаш!
значи знае синко кога ке го легнам на перница за да спие да си ја ака главата лево-десно и тоа брзо, почнува да плачи и кога ке го кренам во раце ме каса и е многу вознемирен , е тогаш нецела доза (како што е за возраста негова) ке му дадев ефералган и по 20тина минути ке си презаспие мирно [sm=smiley1.gif] пред некоја вечер имав нешто слично искуство ама наместо да каса се виткаше од мешето и прткаше го разбудив од сон околу 2 нокта беше ај со цртани со враце галење испи едена нормиа пробиотик и си заспа пак мирно...зборот ми е дека не давам на секое плачење парацетамол туку само кога ке одредам дека сум сигурна дека е од болка на забче и тоа се случува ретко значи едната 3ка веке ѕирка и мислам дека нема повеке мака со неа, ама следната кога ке му го пробие непцето не знам дали ке успееме да поминиме без шурупче [sm=zmeden.gif]

фала мајки ке си купам утре далерон

на болница пак јас таму се изнаслушав се и сешто имаше детенце кое примаше тетанус и оти многу болела инекцијата одма го напија со парацетамол и ја советуваа мајката дека можи да дава и на 4 саати ако е детенцето вознемирено и плачи
јас првите 2 вакцини диптер мислам дека се викаа по 3 сто ги даваат наеднаш кога ке дојдев дома секогаш беше зсспан од плачење и кола и кога ке станеше давав панамакс (исто било со парацетамолот золвами ми го испрати , таму го користеле за после вакцинација) и убаво врвевме, е третиот пат не дадов и си крена ТТ па го држеше до следното утро , појма немам како е исправно да ве советувам не можам [sm=zmeden.gif]

А за ТТ исто на болница една докторка на која многу и верувам онака тивко во соба ми вели не чекај да земи замав ТТ кога ке биди над 37,5 и ближи према 38 и детето е омалаксано/поспано одма давај парацетамол оти можи за 10 минути да стигни и 39.




marchi -> RE: Температура кај децата (23.12.2015 13:03:07)

neli vakcinata e so cel da se stvori imunitet kaj deteto?pa koj imun itet ke se stvori koga tie od doma predvreme davaat paracetamol[sm=zmeden.gif]? jas nikogas ne sum dala za vakcina takvo nesto.ednas mi krena malku temperatura ama toa go srediv so oblogi.sosem e pogrsno toa sto go napravile,barem spored mene. inaku daleron ne se dava povekje od tri dena.




lukajana RR -> RE: Температура кај децата (23.12.2015 17:29:22)

И мојот Ефералган отиде во ѓубре [sm=smiley1.gif] среќа не беше пиено од него зашто Ј не го сака па после неколку обиди преминавме на Далерон .
Иначе и јас давам сируп над 37/5 а по потреба кога вадеа заби неколку дена ноќе сум давала Парацетамол.




marchi -> RE: Температура кај децата (23.12.2015 18:15:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR


Иначе и јас давам сируп над 37/5 а по потреба кога вадеа заби неколку дена ноќе сум давала Парацетамол.


37/5 e normalna temperatura.nas pedijatar n i preporaca nad 38/5 ako ima temperatura da se dava sirup.za temperatura ja povekje primenuvav cepcinja,sirupot povekje bese za bolka.




lukajana RR -> RE: Температура кај децата (23.12.2015 18:35:13)

Па добро до 37/5 не давам ништо ама 38/5 не сум чекала никогаш ,ми е многу стресно и не ми се ризикува.
Башка дете плаче, кенка ,омалаксано и почне ли да качува 37/7, 37/8 веќе ништо не чекам .
А сум приметила дека качи ли над 37/5 за кратко време ако не реагирам крева до 39 .
Чепчиња не сум ставала никогаш ,купив им помина рокот и ги фрлив [sm=smiley1.gif] а многу мајки ги користат ама некако мене не ме бендисуваат




marchi -> RE: Температура кај децата (23.12.2015 21:38:19)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR


Чепчиња не сум ставала никогаш ,купив им помина рокот и ги фрлив [sm=smiley1.gif] а многу мајки ги користат ама некако мене не ме бендисуваат

epa demek lekovite imale los efekt na crniot drob pa za da spasime ne praktikuvam,ni jas ne sum bas za cepce maz mi stava mene mi e nekako ... sube da stavam.ama veruvajte deka i efektot e pogolem




MamaKiki -> RE: Температура кај децата (23.12.2015 22:51:37)

37,5 воопшто не е нормална ТТ [sm=smiley1.gif]
телото дава знак дека нешто не е во ред со организмот тоа е аларм, ако детето било здраво без знаци за настинка, одма да се оди на доктор треба, ТТ е многу поопасна според мене за мало дете отколку испиена доза парацетамол..
еве за СЕ тргнувам од мене , ако настинам, омалаксам пијам кафетин колд или фервекс
ако ме боли глава пијам аналгин
зошто да го оставам бебето да трпи ТТ...? докторите не пијат аналгин за болка? пијат ама друго советуваат како сто им е наложено по список, marchi ТТ над 38,5 е веке алрмантна и сирупче тешко ја симнува на секои 4 саати сум давала и одвај ја спушти на 38,2-38 а 37 бројот го видов следен ден
поарно е да се спречи отколку да се лечи.




Neurotoxin RR -> RE: Температура кај децата (23.12.2015 23:27:10)

Температура 37,5 која не се качува така наеднаш и нема други симптоми, најчесто има вирусно потекло, со качувањето на температурата, организмот се бори со вирусот, и навистина треба да се остави. Во ваков случај, јас давам нешто што ќе ја крене енергијата на организмот за да може сам да се доизбори, чајчиња со мед, вит ц, појака исхрана, одмор.... температурата само се следи, но мое стручно мислење е да се остави.




Melanija RR -> RE: Температура кај децата (24.12.2015 18:00:52)

Се согласувам со Neurotoxin се под 38,5 не сум дала сируп ,ниту на вакцина превентивно, ниту за болка од заб. КОлку повеќе се бори организмот толку подобро.Па секако е стресно посебно со дигиталниве мерам 3 пати за средна вредност.

Давам сок,чај,вода,јогурт,кисело млеко,супа,што се има дома и се со Ц витамин овошки.ЗА 28 м само 2 пати имам дадено сируп,еднаш инстантно кога видов 38,5 се извадив од памет имаше 14 м, и после некаде околу 20м. Пред 2 недели ми покажа 38,5 со сила малку со цевка чај измерв за 10 мин веќе беше 38,2 и се држеше и опадна.И мислам токум затоа таа Т траеше само 8 часа. Тоа е дел од јакнењето и имунитетот




Defne90 RR -> RE: Температура кај децата (26.12.2015 10:00:55)

На температура испод 38 не им давам никакви сирупи на децата.Повеќе течности,чајќиња,овошје и одмор и цело време ја следам и ја мерам.А не е воопшто препорачливо само така за превентива да им се даваат сирупи на децата за температура.Сите сме свесни дека колку што ни користат толку и многу повеќе имаат штетни влијанија за организмот ако не се даваат правилно.Така да до 38 стварно сметам дека нема потреба од никакков лек за да се намали температурата.На моите многу често и сама и опаѓа како што реков само со внесување на повеќе течности,чаеви витамин ц и повеќе одмор.




Neurotoxin RR -> RE: Температура кај децата (18.1.2016 15:54:39)

Ај помош. Има ли дечиња периодов што се разболеа, со температура која никако не паѓа под 37,5, а се качува до 39, со сирупче за саат време се симнува, но не повеќе од 37 со нешто, симптоми главоболка и стомачна болка, и покрај нив мајки што успеале да најдат доктор викендов или денес, нашава докторка споила со утрешниот неработен ден, планирм да ја носам на клиника вечер, ама да не има некој искуство кои инфекции се сега актуелни и мислења од вашите доктори?




lolla RR -> RE: Температура кај децата (18.1.2016 16:14:26)

Znam deka ima varicela mnogu periodov. So lesno. Napravi i odma krvna slika ako se plasis.




lukajana RR -> RE: Температура кај децата (18.1.2016 16:23:48)

Се надевам не е Варичела ,сега тоа ич не ви треба ама обавезно носи ја на лекар ако не на клиника на дежурен после 8 во Јане Сандански нека и земат крв или однеси ја кај замената ако знаеш која е




Neurotoxin RR -> RE: Температура кај децата (18.1.2016 17:52:38)

Не би требало, ја прележа лани, затоа не се плашам за тоа, се плашам да не е стрептококата, сега и афтичка и излегла, јас сум на работа, да завршам одма ја носиме на клиника, таму ми се супер, и крвна слика одма ќе и направат.




sandriana RR -> RE: Температура кај децата (18.1.2016 18:52:03)

Илина ми е до некоја бош тт 37-38 од вчера. До сабајле сама се симнуваше, ама попладнево морав да дадам Ефералган, качи над 38.
Матичната рече има малку подотечени крајници, ама не вклучи терапија. Ќе видиме како ќе биде денес -утре, па среда на контрола.




Neurotoxin RR -> RE: Температура кај децата (18.1.2016 19:27:49)

Епа и на мојава ми изгледаат ко да и се потечени, пипкајќи ги од надвор, а и по тоа како зборува




mommy_angels RR -> RE: Температура кај децата (18.1.2016 19:36:17)

Пред неполн месец со овие симптоми завршивме со антибиотик,Стрептокока имаше.Исто беше само со зголемени крајници,грлото благо црвено и T 37 - 38.Се надевам кај вас не е таков случајот,ам не е лошо да се направат брисеви за да се исклучи тоа.




Neurotoxin RR -> RE: Температура кај децата (18.1.2016 23:34:07)

Ете, стрептокока е и кај неа. Сега ќе се лечиме, се надевам ќе помине брзо, силно дете е она.
Али морам да признам, ургентно на педијатрија ми се закон. [sm=smiley36.gif]




lukajana RR -> RE: Температура кај децата (18.1.2016 23:50:25)

Добро што се открило што е сега брзо ке се излечите .
Друго е на клиника одма прават испитувања а обичниве доктори ке те мавтаат цела недела за истото.
Побрзо да оздравете ,чувајте се и галете се сега




Melanija RR -> RE: Температура кај децата (19.1.2016 0:27:10)

Za nedaj boze da prasam ,koe e urgentno pedijatrija, detska klinika ili?




Neurotoxin RR -> RE: Температура кај децата (19.1.2016 11:07:03)

da, na pedijatrija na klinika, od vezot desno e urgentno.




marchi -> RE: Температура кај децата (7.4.2016 2:27:20)

Znaci so temperaturive.... Eksik! Opsto bolest kaj decava mene mi predizvikuvaat nevideni stresovi. Ili sum panicar so slabo srce ili ne znam sto e. Eve 2ra vecer so tt a deneska preku den kako nisto da ne e trca skoka vesel aktiven tt normalizirana, a dojde nojk. .. Leksilium da si se napijam od nervozi, tt kreva za cudo.




Страница: <<   < Претходна страница  40 41 42 43 [44]