|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
19.10.2014 18:59:48   
Bethany
Fala zenski, ne go digam vekje.

Blond, ti znaes deka simptomite ne se merilo. Jas vo prvata bremenost mnogu malku imav simptomi, i toa tek pokasno 7-8 nedela, kazav vekje, se cuvstuvav sekako samo ne trudno. Ama, za da bides na cisto, bidejki znam i sama koga nesto ti e na misla, najdobro da odis na pregled.
Jas se nadevam deka toa e samo nekoe loso pretcustvo, i se molam se da bide vo red, da ni pises ubavi vesti user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
20.10.2014 14:50:50   
blond
Bev sabajle na doktor, patem i go smeniv maticniot, kapina sega sum kaj trajco ivanov, navidum namkjorest, ama barem kazuva se sto treba da si kaze, majcina kniska odma mi otvori, mi dade soveti za bremenosta i za nastinkata, me smiri vo odnos na panikata sto si ja imam i taka. Vo glavno, zadovolna od nego, samo sto ne mi dade slikicka od ehoto :D i sto voopsto ne mi dade da zirnam na ehoto :D
Bebus e dobar iako jas sum katastrofa, celi 2cm bil :D . Mu kazav za simptomite deka gi izgubiv mi rece da ne se filmam mnogu. I za eden mesec da se vidime pak za brisevi i da ne si zamaram mnogu mozokot so gluposti. Denes sum tocno 9 nedeli bremena, eho pokazuvase 8+3, mi potvrdi samo deka ne e nesto strasno, Naredniot mesec okolu 15ti ke odam.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
20.10.2014 14:57:37   
Hopeful RR
blond, супер вести! user posted image

Ете гледаш дека нема потреба да се паничиш! Браво за докторот, како што гледам фино и коректно се поставил. Машала бебуш од 2цм, изгледа му се уарнило во меше user posted image Нека продолжи да расте!

Него кажи ми, како оди постапката за менување матичен - само си одиш кај новиот и таму завршуваат се, или мора да се одјавиш од кај стариот? И јас кај да е ќе ја сменам мојата, па да си знам.


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
20.10.2014 15:02:15   
blond
Ne se odjaviv od kaj starata, pravo kaj nego otidov (sekako morase da me pregleda bidejki i e zamena na onaa sto mi bese maticna) i samo sestrata me prasa dali sum sigurna deka sakam da me prefrli ili da si razmislam. Odma rekov da me prefrli, se potpisav samo na edno mesto i tolku, oni si sreduvaat se. Znaci ni odjava ni prijava kako sto bese na vremeto, sega oni si sreduvaat se.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
20.10.2014 15:04:15   
Hopeful RR
Супер, значи едноставно е. Фала ти за информацијата user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
20.10.2014 15:28:21   
Bethany
Е Блонд, арно ти кажал докторот да не се филмаш многу user posted image
Баш ми е мило што се е во ред. Тоа што било поминало, не се осврнувај веќе на назад, ова е нова бременост и здраво бебе ! Уживај. user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
21.10.2014 14:44:10   
Hopeful RR
Девојки, помагајге, извадена сум од памет.

Сабајлево само што дојдов на работа прокрварев, и излезе и цела грутка од мене. Прва мисла ми беше дека е еден од ембрионите и се пореметив од паника. Веднаш отидов на ургентно, кај што ми рекоа дека и двете бебиња се ок, гоилемината им одговара за 8 недели, им ги чувме срценцата, но дека има хематом, кој не е баш мал - 41х23мм.

Не се знае од што би можел да е, и ми рекоа дека е битно да се дренира и намали, и дека нормално е да има слабо крварење. Под итно дома на лежење, ми препишаа Дабростон и ми го прекинаа Аспиринот, и ми рекоа ако имам пак интензивно крварење или силни болки како за добивање веднаш да дојдам, во спротивно контрола за 10 дена.

Дали некоја имала слично искуство и колку е сериозно?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
21.10.2014 14:55:08   
Melanija RR
Hopeful токму во ова тромесечје настануват хематомите.Страни наназад пишувале дека им се појавиле но со мирување,терапија хематомот се намалува и се поминува во ред.Следи ги упатите на докторите и за секоја промена консултирај се на моб ти ќе ти каат што и како.Ова од читање од рингерајки дека се средува и поминуваuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
21.10.2014 15:09:07   
Hopeful RR
Фала ти Melanija user posted image

Барав тема на форумов и не најдов, а сосема изумив да го препрочитам првиот дел од оваа.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
21.10.2014 15:25:29   
lolla RR
И јас имам читано за хематомите баш тука во првиот дел од темата, и мислам дека немаш гајле само нели да мируваш. Штом не им смета на бебињата, само лежи и мисли си убавко. Ајде со лесно.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
21.10.2014 20:44:52   
sandriana RR
Hopeful, хематом имав во првата бременост-ми се јави негде 8-9 недела, и ме извади од памет кога почна да се чисти и прокрварев.
Примав терапија Утрогестан до кај 16та недела, а хематомот сам се апсорбира и едноставно исчезна.
Без грижи биди, одмарај и мисли позитивно. user posted image

Bethany, во однос на кревањето дете, Т е околу 15 кг, и во почетокот избегнував да ја кревам, но подоцна, едноставно се опуштив и заборавив, па не ретко ми се случуваше да ја кревам, се дур стомак не ми досмета.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.10.2014 10:46:49   
blond
Lele Hopeful mozam da pretpostavam kolku si ispanicila.
Ne sum imala takvo iskustvo,ama sekako lezi,odmaraj.

Jas sum dobra,nastinkata mi pominuva poleka. Na rabota od sedenje gazot me boli :D

Iiiii vazna vest, nekolku dena nemam niedna cigara zapaleno. Prethodno po 1-2 ke curnev.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.10.2014 11:01:21   
Hopeful RR
Ме изнасмеа blond со цигарите, супер што си престанала и ич да не запалиш! user posted image

Инаку не да испаничив него ептен, свашта ми се сврте во мозокот за тие минути додека идев на ургентно, очај. Фала богу ок се бебињата. Сега имам од време на време крварење, веројатно се дренира хематомот, но секако лежам и се надевам дека наскоро ќе се среди.

Сега па се нервирам што мора да земам боледување и на работа ќе мора да кажам порано отколку што сакав - јас чекав 12 недела, ама тоа е тоа. Ќе видам ако не да кажам само на директорите, па колегите да ги залажам со некој глуп муабет user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.10.2014 11:05:49   
LoveableMe RR
Пa кaжи декa имaш грип, вирус нештo тaкa и декa ќе земеш бoледувaње.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.10.2014 14:11:21   
Hopeful RR
Отвори мм боледување, матичната искоментирала некоја глупост, ама ајде налет. Инаку не побарала да ме види на контрола, замислете! Секакви ги има...
Денес имам потемно крварење, додуша не е крварење како вчера, туку е како кафеав исцедок. Се надевам дека е добар знак.
Кој ќе дочека до контрола следната недела, да видиме дали се намалил...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.10.2014 15:06:37   
Bethany
Леле Хоупфул, можам само да претпоставам каков стрес си преживеала.
Фала на Бог, дека бебињата се ок, и така и ќе бидат, а ете верувам дека и хематомот ќе се намали до следната контрола user posted image

Јас слабо ви пишувам, деновиве се чувствувам многу лошо, многу мачнини имам. Да можам само некако да ги преспијам user posted image
Овака воопшто не ми беше со Јаков, сега што се малку подобро чувствувам, па да искористам додека да направам јадење нешто, ама инаку по цели денови ми се гади од се.
Немам чувство дал сум гладна, па кога јадам ми е убаво, потоа уште полошо, нит живим нит умирем, така се чувствувам.
Гади ми се од компјутерот значи, па го избегнувам и него. user posted image

Поздравче од мене, мешковци, бидете ми добри и растете само user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.10.2014 16:34:17   
Hopeful RR
Bethany, фала ти за убавите желби user posted image
И ти како принцезата Кејт, бременост со мачнини user posted image Ајде ќе поминат, нема кај да иде, само да е бебушко ок. Мене како да ми се поднамалија гадењата малце, ама од време на време така ќе ме фатат, што се молам да повратам... Посебно после јадење, колку и да ми е вкусно, така ќе ми се згади што си викам кој ѓавол ме тераше да јадам user posted image
Штом ти се гади и од компјутер, батали не нас тука, одмарај и шеткај надвор додека се уште има сонце user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
24.10.2014 10:39:00   
blond
Добар ден мешиња.
Почнаа да ви се познаваат мешковците? Јас ко за 6ти месец личам, не знам дали мускулатурата ми е слаба па одма се ширам, иста бев и со синко, сите мислеа дека две ги носам, дека огромна бев. А си јадам нормално.
Мачнини ме фаќаат од време на време, ама во глобала сум супер.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
24.10.2014 12:06:07   
tea 88
Poz do site. I jas so zadovolstvo se prefrlam vo ovaa tema i ke se druzime.momentalno sum 5ned i 1 den bremena so ifv. Ponedelnik sum na eho ama rano ke bide za srceva akcija sto mislite? i da ve prasam dali ima nekoja od vas pieno eytirox i aspirin 100 zaedno? Nekoi velat ne se pijat zaedno a mene doktorot mi rece se piele.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
24.10.2014 12:19:35   
kapina
Da rano e uste tea za srceva reakcija na mene aspirin Sega dva pati nedelno ke mi davaat. taka se dogovorime so Dr lazarevski

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
24.10.2014 17:02:01   
Hopeful RR
Мојот дупли мешко подизлезе од пред некое време, ама си умислувам дека не се познава user posted image додуша цела сум поправена, и наскоро почнувам консултации со нутриционист додека не сум забегала. Инаку уште си лежам, многу е досадно. Има мал спотинг од време на време, ама до контролата следната недела не сум раат.
Теа 88, рано е за срцева акција, но секако ќе ги видиш

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
24.10.2014 17:41:50   
tea 88
I jas lezam , ne bas celo vreme kako ti ama prilicno.vo prethodniot del Hopeful citav deka za 10 dena otprilika is se absorbirale hematomite, samo da miruvas celo vreme za do wc stanuvanje i tolku.ke se sredi za brzo.a na kontrola koga ti rekoa?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
24.10.2014 17:51:00   
Hopeful RR
Толку, за 10 дена - на контрола следниов четврток. Вчера се врткав малце низ дома, ама денес бев на инекција кај матичната и ме искара строго да лежам, дури и јадење во кревет, станување само за вц. А зошто ти лежиш, зарем имаше компликација некоја?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
24.10.2014 18:08:52   
tea 88
Hiperstimulacija.prvo koga bev na eho doktorot sakase da me zadrzi da polezam na bolnica ama aj rece ne e tolku strasno samo da miruvas celo vreme i tecnosti.za 2 nedeli rece otprilika ke ti pomine.eve skoro edna ima pominato i malku mi e poduenosta na stomakot splasnata a i jajnikot gledam ne mi e otecen poveke.pred toa kako bremena od 6 bev i leviot jajnik ripnat skros se poznavase.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
24.10.2014 21:20:04   
Bethany
Добредојде Теа88 и ти посакувам убава и лесна бременост со здраво, живо бебенце или две user posted image
И очекувам што повеќе нови трудници тука.

Јас на кратко да се пријавам. Денов ми почна добро, немав мачнини, кога после ручекот се мачев три саати не можеше мандарина да ми се свари што ја изедов после ручекот, па така ме потера да ја гушнам вц шоља, па се олеснив, па земав да усисувам. Луда жена! user posted image

И мене ми се познава мешето, ама само јас го видам, се уште другите немаа таа чест user posted image . Да облечам нешто тесно сигурно ќе се види.

Од утре ќе применувам совет по статија на РР, ќе пијам Б6 наутро и навечер по една, па белки ќе ми се подобри ситуацијата.

Галете ги мешковците и растете user posted image





_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?