DISCUS HERNIA и Бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Rajna.vojvoda -> DISCUS HERNIA и Бременост (15.8.2014 17:52:30)

Рингерајки
Дали некоја од Вас имала дискус херниа пред и за време на бременост и како ја поминала бременоста. Во последно време бидејки планирам бременост доста читам за оваа состојба и бременост и од се што успеав да прочитам главни заклучоци ми се дека
- после 4 ти или 5 месец препорачливо е мирување
- самата состојба на рбетот и бременоста се ризични за мајката
-порагајот се препорачува да е со царски рез и тоа со општа анестезија , бидејки епидурална и спинална се контраиндицирани

- пред бременост е препорачливо да се зајакне мускулатурата , што јас некако си го одложувам [sm=smiley13.gif]

еве нешто повеке за состојбата

Дискус хернија - Вклештување на рбетот

Оштетувањата на дисковите на пршлените кајчесто настанува при кревање на голем товар од земја-со телото свиткано кон напред. Кај наглите движења од овој тип доаѓа до туркање на дискот кон назад и дури до...

Нашиот рбетен столб се состои од 33 пршлени и 23 меѓупршленски дискови. Тие делуваат како зглобни тела, го овозможуваат движењето на рбетот, го спречуваат директниот меѓусебен контакт на пршлените, ја овозможуваат еластичноста на телото и низ нив поминуваат нервите од рбетниот мозок.

Дисковите се многу еластични и прилагодливи. Градени се во облик на шупливи прстени ник кои поминува рбетниот мозок. Имаат два дела - надворешен, цврст дел и внатрешен помек слој.

Оштетувањата на дисковите на пршлените кајчесто настанува при кревање на голем товар од земја-со телото свиткано кон напред. Кај наглите движења од овој тип доаѓа до туркање на дискот кон назад и дури до негово излегување од лежиштето-а со тоа и до вклештување на пршлените , појава на силна болка, укоченост и трпнење во грбот.






Rajna.vojvoda -> RE: DISCUS HERNIA и Бременост (19.8.2014 8:07:16)

lele , samo jas li go imam problemot so rbetot [sm=smiley19.gif]
vcera ja prasuvav doktorkata i mi kaza deka imala mnogu trudnici so problemi so rbetot grbot (discus hernia) ama izgleda tie mamicki ne se na ringeraja [sm=zmeden.gif]




Hopeful RR -> RE: DISCUS HERNIA и Бременост (19.8.2014 12:03:29)

Rajna.vojvoda, за дискус хернија треба многу да вежбаш и да ги зајакнеш грбните мускули. Јас имав цервикална спондилоза, која не помина се додека не фатив сериозно вежбање (аеробик, тае бо, пилатес) и веќе немам болки. За дискус хернија најбитно е да се доволно силни грбните мускули за да не излегуваат дисковите, посебно па со тежина за време на бременоста... Одма почни со тренинг [sm=smiley1.gif]




Rajna.vojvoda -> RE: DISCUS HERNIA и Бременост (19.8.2014 12:43:48)

vo mesec mart bev kaj ortopedot i mi kaza prvo fizikalna posle vezbi, zakzav fizikalna termin imase vo juni ....pocnav so nea i mi se javija uste poveke bolki. prekinav fizikalna, i si kazav se vrkam od odmor i pocnuvam da vezbam. arno ama se vrativ od odmor, krenav korpa so alista i eve me sega so bolki. za vezbanje mora olkite da se smirat i sekako planiram. pilates mislam najdobro deka e .
citam vo poslednive nekolku dena deka znae da napravi problem discus hernia pri poroduvanjei zatoa site so carski preporacuvaat i toa so celosna anestezija [sm=smiley13.gif] i toa me plasi




Hopeful RR -> RE: DISCUS HERNIA и Бременост (19.8.2014 12:46:20)

Не мисли уште од сега на тоа, има кога. Сега за сега, продолжи со физикална, и тоа е нормално да боли. Одмори недела дена после физикалната и почни со јога или пилатес. Здравје, кога ќе останеш бремена ќе имаш 9 месеци да се мислиш за царски, сега само се полниш со негативности без потреба [sm=smiley1.gif] Башка, другарка ми имаше царски и немаше целосна, и се излезе ок.




Страница: [1]