подготовка за забременување (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Сакаме нов член



Порака


Rajna.vojvoda -> подготовка за забременување (12.8.2014 12:02:15)

Рингерајки
Да ги споделиме овде сите постапки што ги превземате како подготовка за забременување.
исхрана
прегледи
психичка подготовка
Јас и мм почавме да мислиме на проширување на семејството , па почнав да внимавам на исхраната во смисла не јадам конзервирана храна и гледам да не биде ГМО . Заказав кај докторката за сите потребни испитувања пап тест микробиолошки и слично.
Што е неопходно се да се направи?[sm=zmeden.gif]




lolla RR -> RE: подготовка за забременување (12.8.2014 12:07:11)

Рајна, јас би ти рекла само исклучи комјутер, отиди на одмор со мт и води љубов и не се замарај уште сега со испитувања (освен пап, микро и ехо). Ајде среќно уште следниот месец да се пофалиш.




Rajna.vojvoda -> RE: подготовка за забременување (12.8.2014 12:13:05)

јас многу се гризам бидејки имам некои здравствени проблеми . имам хипотиреоза пијам еутирокс имам синузит кој никако да го решам, ми дава јаки главоболки, а како најопасно ми е тоа сто имам херниран дискус на рбетот кој во поодмината бременост би ми правел проблем. многу се гризам и плашам а уште не сме се ни обиделе. можеби звучам хипохондрично а можеби и сум де[sm=smiley36.gif] ама цел живот сум по болници и сега ми е страв а имам речиси 30 год [sm=smiley13.gif]




Ki4iko -> RE: подготовка за забременување (12.8.2014 12:35:36)

Мојата подготовка : Најпрвин направив пап тест,микробиолошки испитувања,значи целосна контрола, одкако се утврди дека се е во ред, 3 месеци пиев огестан витамини кои содржат дневна доза фолна киселина и + други додатни витамини кои се содржат во една таблета. И се разбира опуштеност ,и така со сопругот си зачнавме и второ бебенце [sm=smiley36.gif]




Hopeful RR -> RE: подготовка за забременување (12.8.2014 13:04:08)

Rajna.vojvoda, не се плаши пред време и не се полни со негативни мисли. Ако ти се хормоните проблем, испитај ги, а за грбот - почни да вежбаш за да ги зајакнеш грбните мускули. Не се замарај за ГМО, туку пази да се храниш избалансирано - што повеќе овошје и зеленчук, што помалку јаглехидрати и преработена џанк храна. Со среќа и пиши ни [sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: подготовка за забременување (12.8.2014 13:38:35)

Rajna vreme ti e veke da pocnete da se obiduvate oti posle35 godina plodnosta na zenata pocnuva da opaga a drugite hormoni vo red li ti se osven tsh I jas imam hipotireoza I sinuzit I 29 god pa eve za vtoro invitro se spremam zaradi losiot spermogramna mm sto bese sega e ok bi ti preporacala I maz ti da se ispita




LoveableMe RR -> RE: подготовка за забременување (12.8.2014 13:43:30)

Постовите се префрлени во Совети за забременување/идни мајки.




Страница: [1]