|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Здрава исхрана
21.6.2013 9:36:30   
niki
ne se soglasuvam so toa deka svesta za zdrava ishrana e podignata kaj lugeto, bidejki toa ne se postignuva so odenje vo prodavnica za zdrava hrana, nitu so odenje kaj proveren prodavac na pazar, a bogami ni so sadenje sopstvena bavca...
prikaznata pocnuva mnogu porano i mnogu podlaboko i mnogu poveke treba da se napravi od ovie pogore navedeni raboti koi se samo kapki vo moreto gubre vo koe site nie ziveeme..
a bi mozele da pocneme so neupotreba na ednokratni peleni koi ja zagaduvaat zemjata za cie razgraduvanje se potrebni stotici godini
so neupotreba na hemija za razubavuvanje, koja ja nanesuvame i setame naokolu da isparuva vo vozduhot koj go diseme i za da ja spereme od sebe upotrebuvame uste eden kup hemija koja ja slevame vo vodata pod tusot i taka sozdavame otpadni vodi koi zavrsuvaat vo morinjata kade uzivame da plivame pak namackani so ton hemija za zastita od UV zaraci
bi mozele gubreto koe go pravime da go reciklirame, od organskoto gubre da sozdavame prirodni gubrinja
bi mozele na rabota i na setanje da odime so velosiped ili pes, namesto so kola ili javen prevoz koi ispustaat izduvni gasovi
bi mozele da ne pusime
bi mozele i poveke vreme vo kujna da pominuvame seckajki so noz i rende, pasirajki so viluska ili vo avan, bez upotreba na seckovci i blenderi za da ne trosime struja za cie proizvodstvo seuste i vo ovoj vek koj go smetame napreden se koristat termo elektrani i slatki vodi, namesto energijata od sonceto i veterot...
bi mozele kako hobi da odbereme nekoj od starite zanaeti so koi se zanimavale nasite babi i dedovci i da si sozdademe bar edno parce obleka ili predmet za domakinstvoto za koi nema da cadat industriski odjaci i ke ne pokrivaat so crni dozdovi....
mnogu nesta treba da napravime za da ja iscistime nasava planeta od gubreto sto sovremeniot covek go sozdava za da mozeme da receme deka bavcata dava zdravi plodovi a nie sme napravile nesto malku za nas, nasite deca i narednite generacii...

konkretno za ishranata na moeto semejstvo moj momentalen proekt e domasnen zacin za supi i variva, zamena za vegeta
3kg morkov
2kg crveni piperki
1/2kg celer list i koren
1/2kg magdonos
6 glavici kromid
6 glavici luk
1kg sol

zelencukot treba da bide zdrav i dobro izmien, se secka na sitni kocki se posoluva i se raspostela vo tenok sloj nadvor da se susi nekolku dena dobro da se isusi. potoa se sitni vo blender ili vo masina za melenje orevi i se skladira vo stakleni tegli, se dodava kako dodatok na jadenjata po zelba i vkus, se cuva na suvo i temno mesto
mozebi ne e bez pesticidi i herbicidi, no barem nema konzervansi boi i emulgatori, a i sulfur ne upotrebuvam pred susenje kako sto se pravi vo masovnoto proizvodstvo



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Здрава исхрана
21.6.2013 9:47:36   
rina13
user posted image user posted image user posted image  Ники за постов, некои нешта треба од корен да се менуваат.Секако кој колку може и кој колку сака. Жално е што оние кои одбираат ваков начин на живот околината ги смета за чудаци. Современото општество е тргнато по пат на самодеструкција од кој верувам нема назад. Ние неможеме да го смениме светот, неможеме да се лишиме 100% од благодетите на времето во кое живееме, но можеме барем да се потрудиме да се промениме и да направиме нешто корисно.
Баш летово ќе пробам да направам ваков зачин по твојов рецепт верувам дека е добар.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Здрава исхрана
21.6.2013 10:10:52   
AneLav RR
Во врска со зачините нашата педијатарка ми кажа дека можам да користам само оригинална веѓета по малку и во зеленчукот ми кажа дека е подобро да користам путер отколку маслиново масло. Може и едно и друго но подобро било путерче,веројатно заради мастите кои им се потребни за развој на мозокот.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Здрава исхрана
21.6.2013 10:25:15   
Felly RR
Бидејќи веќе излегуваме надвор од темата за здрава храна, еве ТУКА имаме тема и за рециклирање, а може да отвориме и тема за зачувување на животната средина.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 21.6.2013 10:37:28 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Здрава исхрана
22.6.2013 6:16:29   
bucko mal
Dali e zdravo da se zamrznuva celer?
imam mnogu pa se mislam shto da mu pravam.sovetuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Здрава исхрана
22.6.2013 6:40:57   
bucko mal
Eh da mozev I tuka da se pofalam deka I nie se hranime zdravouser posted image
Daleku od toa deka jademe se zdravo kako bebushov ama sepak se raduvam sama na sebe shto se trudam poleka da go smenam nacinov na ishrana.
Prvo izbegnuvame jadenje nadvor.Pocnav da koristam maslinovo maslo,kafeav sheker.
Ovoshje,zelencuk,jatkasti plodovi jademe samo shto isto taka mnogu jademe meso,kompir,piti kolaci(domasni)user posted image
Ama kako sto gledam ima I ubavi zdravi recepti,pa moze neshto da probam,shto da e samoi slatko da e user posted image
Minatiot vikend edna prijatelka mi donese jabolko peceno polneto so orevi I med,prefkusno beshe.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Здрава исхрана
22.6.2013 6:50:29   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Dali e zdravo da se zamrznuva celer?
imam mnogu pa se mislam shto da mu pravam.sovetuser posted image


Јас сега малку побарав на нет и најдов дека може да се замрзне исецкан. Јас не сум замрзнувала досега, ама зошто да не, исто како и другиот зеленчук.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Здрава исхрана
17.7.2013 13:24:26   
bucko mal
Denes bev vo prodavnica za zdrava hrana I kupiv heljda,leneno seme, soncogledovo seme.E sega ke mi treba sovet kako da gi spremamuser posted image Dali ovie raboti mozam da mu gi davam na bebushov koj za nekolku dena ke ima 10meseci.Procitav za lenenoto seme treba da se somele,so shto moze da se meleuser posted image
Imam doma edno staro mashince za melenje seker,neznam dali se sekavate na neshto takvo I dali ke mi zavrsi rabota?
Bi sakala i nekoj recept za heljdauser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Здрава исхрана
17.7.2013 14:00:45   
Палешка РР
ТУКА има рецепт со хељда

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Здрава исхрана
17.7.2013 14:11:00   
bucko mal
Ovoj recept e so brashno od heljda,bash sakav da prasham za shto sluzi toa brashno?
jas ne kupiv brashno ama moze sledniot pat da zemam.mi go ponudija tamu a jas zjapav pojma nemav za shto sluzi user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

ТУКА има рецепт со хељда


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Здрава исхрана
17.7.2013 14:11:36   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Denes bev vo prodavnica za zdrava hrana I kupiv heljda,leneno seme, soncogledovo seme.E sega ke mi treba sovet kako da gi spremamuser posted image Dali ovie raboti mozam da mu gi davam na bebushov koj za nekolku dena ke ima 10meseci.Procitav za lenenoto seme treba da se somele,so shto moze da se meleuser posted image
Imam doma edno staro mashince za melenje seker,neznam dali se sekavate na neshto takvo I dali ke mi zavrsi rabota?
Bi sakala i nekoj recept za heljdauser posted image

Bucko mal .mozes da kupuvas vo idnina meleno za da nemoras da meles,a inaku mozes da gi meles na masinka za melenje orevi ili biskviti....

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Здрава исхрана
18.7.2013 13:00:40   
bucko mal
Eve sum cel den se zamaram samo so zdrava hrana,se nadevam nema da bide samo eden den I posle se po starouser posted image
Se izmeliv so toa staroto mashince e nekogash I nesto postaro vrshi rabota.
Denes za dorucek im napraviv edna druga zitarica,pogore ne sum ja pishala Amaranth,nemozam da ja prevedam ako ve interesira cirneteja.Mi ja ispofalija I ja zemav so ovoshje ja izmeshav.Bebushot I jas si jadevme a golemion samo mani naogauser posted image
Napraviv I crno lepce so seminjata mnogu bese vkuseno,pomina na komisijauser posted image
I napraviv bombici so urmi,suvo grozje,kokos gi jadea ama komentiraa neshto cudni im bileuser posted image
Za heljdata najdov nekoj recept ke pisham vo temata za receptiuser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Здрава исхрана
18.7.2013 18:05:59   
oliva

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Eve sum cel den se zamaram samo so zdrava hrana,se nadevam nema da bide samo eden den I posle se po starouser posted image
Se izmeliv so toa staroto mashince e nekogash I nesto postaro vrshi rabota.
Denes za dorucek im napraviv edna druga zitarica,pogore ne sum ja pishala Amaranth,nemozam da ja prevedam ako ve interesira cirneteja.Mi ja ispofalija I ja zemav so ovoshje ja izmeshav.Bebushot I jas si jadevme a golemion samo mani naogauser posted image
Napraviv I crno lepce so seminjata mnogu bese vkuseno,pomina na komisijauser posted image
I napraviv bombici so urmi,suvo grozje,kokos gi jadea ama komentiraa neshto cudni im bileuser posted image
Za heljdata najdov nekoj recept ke pisham vo temata za receptiuser posted image

bucko kazi mi kako go spremas amarantot so ovosjeto,vo plan sum i jas da pocnam da davam,i davate li chia na vasite deca?

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Здрава исхрана
19.7.2013 5:45:14   
bucko mal
Amaranth prvo go melev,pa go staviv da vrie 18-20min so voda.pola fildjan amaranth I eden fildjan voda.Posle mu staviv seminja(isto I tie meleni) ovoshje,isto kako vo obicnite zitarici.ovoshjeto so vilushka prethodno go pasiram.
Za chia sega slushav I pobarav na net,pishuvashe NIKAKO za bebinja.
pozdravce se nadevam ti pomognavuser posted image

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Здрава исхрана
19.7.2013 10:53:37   
oliva

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Amaranth prvo go melev,pa go staviv da vrie 18-20min so voda.pola fildjan amaranth I eden fildjan voda.Posle mu staviv seminja(isto I tie meleni) ovoshje,isto kako vo obicnite zitarici.ovoshjeto so vilushka prethodno go pasiram.
Za chia sega slushav I pobarav na net,pishuvashe NIKAKO za bebinja.
pozdravce se nadevam ti pomognavuser posted image

ti blagodaram mnogu

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Здрава исхрана
5.8.2013 9:55:48   
sandriana RR
Ајде малку да ја активираме темава.
Да се потсетиме колку е важен појадокот, и кои нутриенти се најсоодветни за избалансиран појадок.

Сте доручкувале житарици или овошен јогурт и сметате дека се храните здраво? Што ако ви кажеме дека се лажете? Во прилог следува листа од 10 видови на храна за кои вие мислите дека се здрави бидејќи се промовирани како такви, а всушност не се воопшто здрави.
1. Житарици – житариците се промовирани како здрави и хранливи и се препорачуваат за намалување на телесната тежина. Доколу го прочитате составот на житариците ќе забележите дека тие се богати со шеќер и сол и дека витамините и минералите кои тие ги содржат се добиени по хемиски пат.

Здрава алтернатива: за појадок - овес, млеко и банана; омлет со кромид и домати и слично.
2. Колачи од овес – овие колачи се направени од овес и мешани зрнести плодови кои се здрави за јадење. Меѓутоа, оние кои можат да се набават во продавниците се мешани со сирупи како на пр. сирупот од пченка, кои го зголемуваат нивото на шеќер во крвта. Некои вакви колачи исто така содржат и чоколаден чипс кој ги прави исто толку “лоши” како и обичното чоколадо.

Здрава алтернатива: домашно подготвени овесни колачиња.

3. Овошни јогурти – кога на амбалажата ќе прочитате “без маснотии” не значи дека станува збор за здрава храна. Овие производи содржат шеќери, сирупи од пченка или вештачки засладувачи.

Здрава алтернатива: обичен јогурт со парчиња од свежо овошје.
4. Леб – лебот е достапен за сите и во исто време е вкусен, но не е толку здрав како што мислите. На одреден вид на леб ќе забележите да пишува дека е составен од цели пченични зрна. Ова не значи ништо посебно. И црниот леб исто така содржи сирупи од пченка и вештачки (заситени) масти, па со негово прекумерно конзумирање може навистина да се здебелите.

Здрава алтернатива: намалете ја количината на леб во исхраната.

5. Сендвичи – многу често на некои сендвичи ќе забележите напишано “со ниска масленост”. Ова не значи ништо бидејќи сендвичот содржи салата богата со шеќери, малку зеленчук и протеини и многу бел леб.

Здрава алтернатива: подгответе си сендвичи од дома.
6. Пакуван овошен сок – дури и 100% овошните сокови имаат шеќер како додаток, особено фруктоза. Вишокот на фруктоза предизвикува дебелеење, лош холестерол, лоша контрола врз апетитот и сл.

Здрава алтернатива: пијте домашно подготвени сокови или јадете свежо овошје.

7. Спортски пијалоци – спортските пијалоци најчесто се промовираат како замена за електролити, јаглехидрати и сл. Меѓутоа вистината е дека се работи всушност за зашеќерена вода.

Здрава алтернатива: пијте вода за време на вежбањето, протеини и јагле-хидрати после вежбањето.
8. Салати од ресторани за брза храна – станува збор за салата богата со шеќери, пржени лепчиња од рафинирано бело брашно или бели тестенини. Понекогаш, подобро е дури да нарачате двоен чизбургер отколку пилешка салата.

Здрава алтернатива: сами подгответе си свежа салата.

9. Замрзнати оброци. Нема ништо лошо во замрзнатиот зеленчук или овошје. Но, на замрзнатите оброци често може да се забележи “со ниска масленост” или “здрава храна”. Вистината е дека станува збор за преработена храна, богата со шеќери и натриум. Ве советуваме да избегнувате замрзната храна.

Здрава алтернатива: гответе ги своите оброци за тековнот ден, навечер или наутро.

10. Диетални газирани пијалоци – диеталната сода содржи вештачки засладувачи како што на пример е контроверзниот аспартман (метил хемиско соединение добиено од природни амино киселини). Проверете колку се здрави овие вештачки засладувачи и одлучете сами дали ќе ризикувате.

Здрава алтернатива: вода, вода со исцеден лимон, зелен чај.

Извор : Crnobelo.com

И да се потсетиме на СТАТИЈАТА

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 5.8.2013 9:58:13 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Здрава исхрана
7.8.2013 18:36:51   
oliva
јадевме амарант и синко и бебето али ми го какаат цели зрна,во блендер не се блендира ,инаку немам со што да го сомелам,утре на ред е киноата

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 8.8.2013 15:19:39 >

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Здрава исхрана
8.8.2013 14:16:34   
deluxe
Eve tuka da vi ja kazam omileniot leten obrok na sin mi ,vo ovie gorestini si go rucka za merak.Mu blendiram 1-2 svezi praski ,pola banana I dodavam 1-2 lazici prethodno varena pcenica.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Здрава исхрана
25.10.2013 13:36:05   
Snowhite RR
Еве една статија за неколку НЕздрави брзи оброци

Десетте најлоши брзи оброци

Влезете во која било продавница, супермаркет за храна и вие набргу ќе забележите редица убаво спакувани или убаво декорирани кутивчиња и шишенца кои се продаваат како храна.

А ваквата брза храна секоја година станува сè поужасна. И иако постојат стотици видови против кои можам да зборувам, 10 од нив се особено штетни, кои ги нарекуваме „најлошата брза храна до сега“.

Но внимавајте: Овој список може да се ажурира секоја минута, бидејќи индустријата за храна постојано воведува нови вакви производи, кои додаваат уште некој килограм на вашата линија, и истовремено му штетат на вашето здравје. Кому му е потребно сето ова?

Но реалноста го покажува спротивното, односно секојдневно се зголемува потрошувачката на оваа храна, а сè со изговор дека немаме време, дека всушност здравата храна не е практична ниту за приготвување, ниту за јадење и слични маркетиншки трикови на големите индустриски играчи на пазарот.

Но, тоа е друга приказна, а сега да се задржиме на денешната тема и да продолжиме со набројувањето и анализата...

Помфрит1. Помфрит

Кој од нас некогаш не бил намамен да касне помфрит или уште поточно од помфритот на McDonalds, KFC и сличните како нив? Ние се однесуваме како ноеви и ја ставаме главата во песок кога е во прашање недостатокот на хранливите квалитетни состојки на пржениот компир.
Овие златни стапчиња не претставуваат ништо друго освен бели компирчиња полни со скроб и пржени во врело масло, притоа зачинети со хемикалии, сол и шеќер. Да, шеќер. И тоа со компир. А не заборавајте ги и хемикалиите.
Во случајот со најголемите синџири со брза храна, состојките на овој помфрит вклучуваат: компир, зеленчуково масло (во помфритот како додаток кон тоа во што помфритот е зготвен!), лимонска киселина, декстроза, содиум-пирофосфатска киселина и сол. И не заборавајте го диметилполисилоксанот, кој се додава како средство против пенење на компирот.
Ова е речиси најлошата брза храна на оваа планета! Празни калории и штетни хемикалии кои никому не му се потребни.

Крофни2. Крофни

Се сеќавате кога ги пишувавме „donuts” како “doughnuts (dough- тесто з.п.)?” Сега тоа е вистината во маркетингот. После сè, крофните не се ништо друго освен шеќерен испржен леб.
Да, земете добро бело тесто без никакви хранливи состојки и додадете му многу шеќер, а потоа испржете го. А доколку сакате да бидете навистина инвентивни и да го зголемите факторот за инфаркт, додадете уште малку шеќерен фил или фил од желе врз сето тоа како глазура, па на крај поросете со шеќер во прав.
И доколку тоа не е доволно лошо, додадете уште малку шеќерен крем и уште повеќе шеќер во прав врз нив. Токму така, тоа е вистината... Дали имате некои прашања?

Чипс3. Чипс (од компир или пченка)

Овој вид производ е само спакувана верзија на помфритот. Можеби со уште неколку нездрави состојки, во зависност од видот на чипсот кој го купувате.
И покрај тоа, вие можете да си направите повеќе штета ако го замените со печен син чипс од пченка, кој е достапен во речиси сите продавници за здрава храна или продавниците за органска храна. Само имајте на ум дека чипсот од пченка, исто како и чипсот од компир, е доста солен и полн со скроб, нездрава компонента за вашата оптимална телесна линија или за вашето здравје, па така бидете повнимателни.

Газирани пијалаци4. Газирани пијалаци

Без разлика дали дискутираме за кофеинот, за шеќерот, високо фруктозниот сируп од пченка, карбонизацијата, карамелното обојување или пак за адитивните карактеристики, не постои ништо добро што произлегува од овие шишеца и лименки.
Не постои никаква здравствена и хранлива вредност од ниеден вид, добивате само многу хемикалии.
И да дополниме, во ова се вклучени и диеталните газирани пијалаци. Сосема исти проблематики, но сега се внесени дополнителни и штетни вештачки засладувачи. Освен тоа, гласините дека со диеталните газирани пијалаци можете да го запрете намалувањето на килограмите, напротив, се апсолутно неточни.

Колачиња и торти5. Колачиња и торти

Нема да бидете “Little Debbie” (израз за слатко мало детенце) доколку долго време јадете ваква нездрава “храна”. Без разлика од брендот на производот, вие и вашиот организам се справувате со малку повеќе бело брашно, тон шеќер, неколку хемикалии, а можеби и зачин или два.
А во врска со филот? Мора да се шегувате. Да се каже дека тоа е лажен шлаг, е потценување. Тоа се куп нездрави масти кои ги прават овие производи да бидат “вкусни” и да се чувствувате “среќни” кога ги јадете. Бидете вистинска домаќинка и прескокнете го патувањето подолу од овој натпис.

Чоколатца6. Чоколатца

Од каде да започнам? Единствениот и можен фактор на здравствени придобивки од овие чоколатца е грам или два протеини доколку содржат ореви, бадеми или сл., а повеќето од нив ги немаат ни овие состојки кои претставуваат тажни напори на пристојност во целиот производ.
И патем, дали се тоа „енергетски“ или „протеински“ чоколатца? Чоколатца со убава амбалажа и малку дополнување. Секако, тие чоколатца често имаат третина помалку калории, малку повеќе протеини и помалку масти, но не се збунувајте и не се залажувајте. Тие сè уште се далеку од вистинската храна.

Свински кожурки7. Свински кожурки

Од каде да започнам со оваа претпочитана и често препорачана брза храна од страна на ниско-јаглехидратската толпа? На етикетата пишува дека сите варијанти содржат единствено две состојки: сол и свински кожички. Но што всушност се свинските кожурки?
Знаете дека тврдата надворешна обвивка или кора од портокал или лимон се нарекува кора или кожурка. Да, нема никаква разлика. Свинските кожурки се надворешната кожа на свињите.
И, доколку тоа не е доволно ужасно, овие кожурки се посолени и ставени во дехидратор да се сушат со часови. Потоа се сечат на мали парчиња.
Сè уште не ви се згади? Продолжете да читате.
Овие парчиња или топчиња се ставаат во тенџериња со масло за готвење во период од 60 секунди. И повелете! Вие имате надуена и брза храна која повеќе наликува на стиропор или морска пена.
Така, во основа ние зборуваме за испржена кожа од свиња. А тоа не е добра работа! Затоа размислете двапати пред да ги пробате...

Колачиња без масти8. Колачиња без масти

Немојте да се возбудувате премногу од делот „без масти“. Не заборавајте дека во повеќето обезмастени производи, мастите ги заменуваат со шеќери, па така овие производи сè уште се колачиња. Тие едноставно ви се прикрадуваат да ги одберете од рафтот, преправајќи се дека се здрави.
Запомнете, обезмастената храна не е иста со храната без калории, или пак храната без шеќер. Затоа, едноставно речете „не“ на таквиот избор.



Крекери9. Крекери

Ајде да видиме... вие ја имате вашата збогатена храна со брашно, сол и транс-масти. Всушност, многу транс-масти. Најпознатите брендови на крекери се преполни со овие состојки.
Затоа, секогаш читајте ги декларациите на производите за да бидете сигурни во нив. Ќе треба да барате термини како „хидрогенезирано масло“ или пак „делумно хидрогенезирано масло“, ако ги пронајдете бегајте од таквиот избор.
Еден начин за да ги одбегнете транс-масните стапици е да одберете органска или интегрална храна ако веќе сакате да ги конзумирате ваквите производи.

Переци10. Переци

Изненадување, изненадување. Само затоа што нешто нема масти не значи дека тоа е добро. Оваа мешавина од бело брашно, вода, бел шеќер и сол е „ѓубре“ храна во изобилие. Едноставно заборавете на неа.





КафеКафе (брзо кафе)

Кремасто, полно со карамела, кафе со кокос, мока, лате, фрапе, сите овие кофеински пијалаци го презедоа универзумот, како и нашите идеални телесни тежини! А сè уште мислиме дека калориите кои ги внесуваме по пат на пијалаци не се бројат. Се бројат и тоа како – едноставно проверете го тоа на вагата.
Не сфаќајте погрешо, многумина го обожуваат нивното Старбакс кафе, но само да знаете дека големото Фрапачино со ванила има 410 калории, 16 грама масти, 62 грама шеќер и 95 милиграми кофеин.
И само еден грам растителни влакни. Е-ха!

„Целосен“ е патот кој мора да се оди!

На крајот, не постојат пократки патишта кога се работи за здравјето. Доколку храната доаѓа во вид на торбичка, кутија или спакувана, а уште полесно се препознава ако содржи масти, најверојатно е дека нема да помине на тестот за здравата храна. Исто така ова се однесува за сè што можете да го добиете „набрзина“ преку драјв-ин или пак што има крем одозгора.

Придржувајте се до свежата, суровата, вистинската храна и Вие ќе бидете многу поздрави, посреќни и со вита линија!

Jonny Bowden, PhD, CNS, познат и како „The Rogue Nutritionist“,
признат нутриционист и експерт за намалување тежина

Извор: Нутри вита

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Здрава исхрана
27.10.2013 14:07:22   
kapina
Инаку не се согласувам околу пченката другото се е добро објаснето пченицата ржта и овесот природно содржатглутен а пченката не содрже глутен

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Здрава исхрана
16.11.2013 1:29:12   
marchi
e bas mi trebase da majdam vakva tema i da gi procitam komentaite

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Здрава исхрана
18.7.2014 15:24:53   
Felly RR
Освен советите за правилна исхрана, еве и неколку совети како правилно да го измиете овошјето и зеленчукот за да ги отстраните сите хемикалии и нечистотии. Информациите се од мојтренер.мк

- Продукти со мазна лушпа

Во шише со прскалка ставете смеса од оцет и вода во сооднос 1 со 3 (замислете го шишето во 4 дела, 1 дел е оцет, останатите 3 се вода) за да ги исчистите продуктите со мазна лушпа.

Испрскајте ги со смесата целосно овошјето или зеленчукот и дозволете им да останат такви најмалку 30 секунди пред да ги истриете со четка или сунѓер (со грубата страна). Откако ќе ги истриете исплакнете ги со млаз ладна вода, тоа ќе го отстрани вкусот на оцет од нив. Исто така овошјата со чуствителна кожа можат да се истријат само со рака без користење на четка за да не се оштети лушпата.

Во овој тип на продукти спаѓаат јаболките, доматите, крушите, грозјето, тиквиците и други.



- Продукти со груба или неправилна лушпа

Брокулата, карфиолот, листестите зеленчуци, лубениците, дињите, компирите, јагодите, малините и другите продукти со мазна и мека лушпа се потешки за чистење.

За нив потребно е да наполните сад со топла вода (50-60º)и во него да додадете оцет во зависност од големината на садот. Киселоста на водата ќе ги убие бактериите. Оставете ги 10 мин. да отстојат во водата и потоа исплакнете ги под млаз ладна вода триејќи ги со рацете.

Доколку додадете сок од лимон во смесата за да се зголеми киселоста, исто така можете да додадете и морска сол. Со тоа ќе го зголемите делувањето и ќе убиете повеќе бактерии за побрзо време.

Миењето на овошјата како јагоди и малини покрај детоксикацијата има и друга придобивка, тоа е што овозможува подолго време да останат свежи и да не скапат.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Здрава исхрана
18.11.2014 15:55:49   
Mila mamicka
Да бидам најискрена, пред да останам бремена, не внимавав многу многу на исхраната. Никогаш немав проблем со тежината и јадев тоа што ќе спреми мајка ми, и подоцна свекрва ми. Кога останав бремена и почнав да читам најразлична литература, почнав поинаку да гледам на работите. Не сум некој фанатик за здравата исхрана, меѓутоа многу повеќе внимавам на истата. Сметам дека навиките за здрава исхрана се создаваат од најмали нозе, па затоа со син ми почнав да работам на тоа поле откако почна да разбира. Манџа со запршка нема пробано, секогаш за него посебно правевме. Овошјето и зеленчукот ни се задолжителни неколку пати во текот на денот, а и цедените сокови исто така. Наместо чоколади за ужина, му нудам житарици, суво овошје и сл. За дома никогаш не купувам смоки, чипсови и слична џанк фуд, па кога нема да гледа, нема ни да бара да јаде. Секако, кога сме на некој роденден или на гости не му бранам, меѓутоа тоа не е секојдневно. И точно е тоа дека сега не знаеме со какви пестициди се одгледуваат овошјето и зеленчукот, ама секогаш ќе ми бидат подобар избор од смоки, чипс, еурокрем, крем бананка, паштета, виршла или салама. Толку многу работам на неговиот имунитет, и воопшто не ми е тешко. И мислам дека ми се исплати, затоа што еве веќе два месеци оди во градинка (за прв пат почна годинава, и да не го подречам) само еднаш настина, што мислам дека сепак е успех за дете чувано дома 2 и пол години, и прв пат ставено во средина со толку многу деца. И најмногу ме нервира изјавата на некои мајки, моето јаде смоки и чипс и чоколадо, па еве го здраво право е. Можеби сега и нема некои штетни последици, но верувајте, тие ќе се појават подоцна во животот, кога не дај боже, ќе се борат со холестерол ,висок крвен притисок, дијабетис и сл.  

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Здрава исхрана
20.11.2014 12:34:01   
vezilka RR
Според мене најбитно е да се работи на градење на ставот на детето околу тоа што е здрава храна, а што не. И зошто едното е здртаво, а другото не. Тоа секој ќе си постави модел според детето како ќе го прави. Ние бидејќи сакаме да бидеме спортисти кога ќе пораснеме, тоа го употребуваме како модел. Тоа додека е дете, па и понатака сигурно ќе проба, па на моменти можеби и премногу или пречесто ќе бара и од таа не здравата храна, но ако постојано и во континуитет се работи со детето на оваа тема, тоа ќе израсне во човек кој самиот ќе ја прави раликата и ќе се држи до навиката. Исто според мене здравата исхрана за да стане дел од ставот за детето не треба да е таа посебно спремена за него, туку дел од секојдневието на целото семејство. Треба да се почне од таа точка да се работи. И пак ќе кажам, за мене борбата за здрава исхрана не се води во насока да не проба џанк фуд, туку да јаде здрава храна во текот на денот. Ако детето е најадено со здрава храна, тоа и да посака да касне од другава не може да изеде повеќе од две ри смоки на пример..

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Здрава исхрана
1.12.2014 1:31:15   
caciana
Zdravite naviki se kreiraat uste vo detstvoto, pa poradi toa na deteto treba da mu nudite zdrava hrana za so tek na vreme da se navikne na nea, i podocna koga ke porasne samo da ja bira taa hrana. Cesto decata baraat da gricnat nesto , pa namesto cips ili cokolado , ponudete im cips od jabolki user posted image

Potrebni vi se : 3 jabolka , sok od 1/2 limon, 2 lazici kafeav seker , 2 lazicki cimet.
Vo tava stavete hartija za pecenje i zagrejte ja rernata na 65 stepeni. Vo mal sad izmesajte go cimetot i sekerot. Jabolkite neizlupeni isecete gi na tenki trkalca. Stavete gi vo sad i nad niv isturete go sokot od limon, stavete gi jabolkata vo sadot i posolete so smesata od cimet i seker. Jabolkata se ostavaat vo relnata da se susat 3-4 casa, i se vrtat na sekoi 30 minuti !!
user posted image
user posted image

Prekrasno i krckavo... mmm go obozavam user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?