Кила(брух) и бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


jasna_sr -> Кила(брух) и бременост (7.4.2014 13:28:29)

Здраво,

На десната страна на препоните пред околу половина година ми се појави мало топче кое ми рекоа дека е почеток на кила и еве цело време ми е со иста големина, и еве сега само што дознав дека сум бремена, па сакм да прашам дали некој друг е имал такво искуство, ке претставува ли проблем понатаму во последните месеци од бременоста...чекам некој со слично искуство..
Поздрав..




mamita83 -> RE: Кила(брух) и бременост (8.4.2014 12:50:49)

Јасна мене ми се појави такво мало топче во деветти месец од бременост, но гиникологот ми кажа дека кила не се утврдува за време на бременост туку отпосле, откако се породив го снема топчето. Во секој случај мислам дека се е индивидуално. Мојот случај е различен од твојот, но бидејќи бев загрижена за топчето што ми се појави, баш разговарав со докторка-гинеколог во државна и ми покажа дека таа имала две такви топчиња околу пупакот, почеток на кила пред да остане трудна и си ја поминала бременоста без проблеми, а и отпосле синчето си го дигала и се е ок. Таа ми кажа дека додека не и претставува проблем не планира да ја оперира килата. Така да уживај си во бременоста со позитивна мисла и секако гледај да не дигаш тешки работи - ама тоа си го знаеш :)




jasna_sr -> RE: Кила(брух) и бременост (9.4.2014 12:56:45)

благодарам за одговорот, барем знам дека имало таков случај и поминал добро, но имам ќеркичка која тежи околку 16,17 кг и во различни ситуации се случува да мора да ја дигнам, но што е тука е сепак ќе внимавам поздрав...




Страница: [1]