Македонски радиостаници (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Наше секојдневие



Порака


Melanija RR -> Македонски радиостаници (6.3.2014 11:32:38)

Слушате радио?Некогаш и/или сега?
Кое радио, имате ли некоја програма која ја следите?
Дома, во кола, на нет...?

Моментално сум на Сити [sm=zz_dance.gif]




nataly86 -> RE: Македонски радиостаници (6.3.2014 11:50:52)

Dodeka bev na rabota redovno slusav Metropolis...posebno se zbavuvav so Petar za pojadok i pauza sekoj den od 9 do 12 casot...sega doma poretko ako mi tekne ke gi pustam i bas slatko ke si se iznasmeam




vezilka RR -> RE: Македонски радиостаници (6.3.2014 12:20:51)

Лелееее само во кола дури идеме накај работа и за назад. И тоа мажле што ќе ми пушти, а најчесто пушта македонско 2 и сабајле има некоја утринска со некој си Тик-так и Александра. Ама немате поима колку ми идат на живци, и секое сабајле се расправам со мажле да ми ги тргне, и да пушти нешто културно. А порано, нон стоп слушав радио, а влезев дома, пуштав радио. Некао имам чувство дека „Video killed radio stars“ станала работава, или деја јас не слушам повеќе, па затоа така мислам.




LoveableMe RR -> RE: Македонски радиостаници (6.3.2014 12:27:03)

Не можам без радио, може цел ден да работи и јас да се занимавам со друго по дома, ептен сакам радио, а слушам се и сешто, го слушам ТИК-ТАК, некогаш Сити, Метрополис, Бубамара, зависи што музика ќе има и дали ќе ми се допадне. Можеби сум старомодна, ама мене сеуште телевизорот не ме завладеал целосно и можам без ТВ, ама без радио -не.[sm=zz_dance.gif]




Defne90 RR -> RE: Македонски радиостаници (6.3.2014 13:59:16)

Јас порано слушав многу радио посебно Антена5 бев како заразена по таа радиостаница.А сега некако послабо.Ама кога ќе ми текне да слушам радио обично си пуштам Радио2,Метрополис или Антена5.Ете сега како ме потсетивте си слушам Метрополис и си уживкам со децата.[sm=smiley1.gif]




Bethany -> RE: Македонски радиостаници (6.3.2014 21:15:03)

Никогаш не слушам радио, или ептен ретко порано да се имаше случувано, и тоа не траеше долго.
Инаку не знам зошто, ја немам ли навиката, или едноставно ме нервира нон стоп нешто да ми брмчи , не знам [sm=smiley36.gif]
Кога сакам музика да слушам, пуштам цд , или што било, се изнаслушам и толку.




Felly RR -> RE: Македонски радиостаници (7.3.2014 9:12:36)

Ме потсетивте сега на скопските радиостаници, додека бев студентка нон стоп слушав - дали дека немав друг избор - пошто немавме ТВ, ама нон стоп беше пуштено радиото - Сити или БУбамара. А дома сега немам навика да слушам, во кола ретко, ме деконцентрира да ми брчи, и ретко кога пуштам, ама кога пуштам обично тоа е Метрополис.




sandriana RR -> RE: Македонски радиостаници (7.3.2014 11:30:45)

Радио во кола постојано - ако заборавам, Т ме потсетува, и таму е или на Антена5 (ако останала од мм) или Метрополис ( нивни фан сум јас).
Дома не доаѓа ред за радио, а на работа, дур не го ставија колегиве ТВ-то, нон стоп свиреше радио и тоа најчесто некое од фолк станиците ( шофери ми се колегите [sm=smiley36.gif]), а ако си останев сама - пак Метрополис.
И да, во последно време се случува тоа: video killed the radio star.




vezilka RR -> RE: Македонски радиостаници (7.3.2014 11:42:06)

Нели, сега ко да не си ја чул песната, ако не си го видел спотот. Спотот е поише од песната. Што знам.. А кога слушате радио, вртите кај што има музиука, или ги слушате и емисиите? Јас имам чувство дека се слушаат само оние утринските, хехе некако не сум чула дека некој слуша емисија на радио попладне или вечер.




Melanija RR -> RE: Македонски радиостаници (7.3.2014 11:49:29)

Нашите генерации се растени со радио.Немаше недела бев доручек,прошетка,Хихирику, па приказната по неа.[sm=smiley13.gif] Со хихирику ни остана речиси секоја недела пуштаме баш тогаш а после гасиме.

Татко ми пак и станула и легнува со радио.Вика денот му почнува со инфо колку е Т, сообраќај, кај че нема вода и струја [sm=zz_bounce.gif] ама тоа сега го има на Тв и нет

До пред 3 год. се уште станував и пуштав систем ама нема систем па се заборавам тоа во дневна [sm=smiley1.gif]
И ете баш вчера се сетив па ја отворив темата и најдов стрим и еве и денес си слушам




AneLav RR -> RE: Македонски радиостаници (20.3.2014 8:30:26)

Додека бев во Скопје денот ми почнуваше и ми завршуваше со радио.... Овде и нема некои посебни радио станици а и јас немам време многу да слушам со децава... Слушам само кога пеглам. У Ск слушав Life radio, Bubamara, Metropolis, Канал 77.... Во сабота и недела обавезно слушавме Zona M1 радио со сестра ми на зафрканција, поубаво ни идеше чистењето, а и баба ми беше подмирена со свадбарски песни[sm=smiley1.gif] Се потсетив а и некој погоре спомна за Кикирику во недела тоа татко ми го слушаше едно време.... [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Македонски радиостаници (23.9.2014 14:04:07)

Ајде некој што слуша радио, која станица од сабајле 7 часот нуди утринска добра програма ама не само да е сообраќај,кадеќе има нема струја, вода туку баш инфо и занимливости?ТВ од сабајле се пензионерски емисии[sm=jezicek.gif]




Felly RR -> RE: Македонски радиостаници (23.9.2014 14:09:00)

Меланија ме насмеа со ова - каде ќе има/нема струја/вода [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] За инфо и занимливости не знам, да ти помогнам. [sm=smiley13.gif]




LoveableMe RR -> RE: Македонски радиостаници (23.9.2014 14:13:10)

Melanija еве јас ќе ти пишам искуство, ние слушаме клаб фм или македонско радио2, понекогаш мм пушта и некои други дали беше џезз нешто така, на некои од нив имаш информации за настани кои ќе се случуваат во градот, шеги, а и музика, убаво делува од сабајле, стануваш си бркаш обврски по дома, а во позадина слушаш...телевизија никогаш не гледаме од сабајле, тоа ми е чудо да станам и да гледам пензионерски емисии....




Kvisko -> RE: Македонски радиостаници (23.9.2014 15:03:14)

Ние во кола обично насбајле накај работа слушаме Life radio, Antenna5 или City. Понекогаш и Metropolis. Додуше кај 7 не ги слушам ама мислам дека нема нешто многу вести и информации на нив. Јас си ги слушам претежно заради музика. Друго не ме интересира а на овие има баш повеќе музика помалку зборување.




Hopeful RR -> RE: Македонски радиостаници (24.9.2014 11:44:42)

Мене страшно ме нервираат сервисните информации, баш ми е гајле кај ќе нема струја и вода [sm=smiley36.gif] Додуша, најмногу ме иритираат гласовите на радиоводителите, кога ќе почнат да се дерат, со таа дикцијата агресивна... се вознемирувам уште од сабајле! Ние и дома, и во кола слушаме jazz fm (мм) или 103 (јас), или си пуштаме наша музика.




LoveableMe RR -> RE: Македонски радиостаници (24.9.2014 12:47:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

.......Додуша, најмногу ме иритираат гласовите на радиоводителите, кога ќе почнат да се дерат, со таа дикцијата агресивна... се вознемирувам уште од сабајле! ......


Остај дикција агресивна, туку изговор, па нешто на нос изговор или како ммм, денеска, мммм ... не знам кој им кажува дека тоа е интересно за слушање...[sm=jezicek.gif][sm=smiley36.gif]




Snowhite RR -> RE: Македонски радиостаници (24.9.2014 13:08:55)

Јас само Метрополис слушам на сабајле, а особено емисијата на Петар од 9 ептен ме расположува, се газам од смеење со нив[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Hopeful RR -> RE: Македонски радиостаници (24.9.2014 13:18:48)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


Остај дикција агресивна, туку изговор, па нешто на нос изговор или како ммм, денеска, мммм ... не знам кој им кажува дека тоа е интересно за слушање...[sm=jezicek.gif][sm=smiley36.gif]


Имав една пријателка што пред неколку години почна да работи во Сити, и на почетокот збореше нормално, со мек глас и блага дикција и изговор. Ми кажуваше дека од таму ја терале да зборува како другите, да ги акцентира зборовите, да вика и да има насилна интонација. Не знам што си мислат дека постигнуваат со тоа, навистина...




LoveableMe RR -> RE: Македонски радиостаници (24.9.2014 13:20:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


Остај дикција агресивна, туку изговор, па нешто на нос изговор или како ммм, денеска, мммм ... не знам кој им кажува дека тоа е интересно за слушање...[sm=jezicek.gif][sm=smiley36.gif]


Имав една пријателка што пред неколку години почна да работи во Сити, и на почетокот збореше нормално, со мек глас и блага дикција и изговор. Ми кажуваше дека од таму ја терале да зборува како другите, да ги акцентира зборовите, да вика и да има насилна интонација. Не знам што си мислат дека постигнуваат со тоа, навистина...


Е стварно сме значи уникум држава..........[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




caciana -> RE: Македонски радиостаници (3.12.2014 20:06:32)

Slusam radio postojano.. Dodeka sedam pred kompjuter me nervira na youtube postojano da smenuvam pesna.. ili pak ke zakocam i slusam edna ista. Zatoa si pustam radio , najcesto HIT radio posto ima postojano pesni - pomalku razgovor ili bubamara radio [sm=smiley1.gif]




Страница: [1]