|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Три главни скрининзи во бременоста
4.3.2014 15:26:52   
Melanija RR
За време на бременоста се препорачува да се направат најмалку три ултразвучни прегледи. Прегледот може да се направи со вагинална сонда преку вагината и со абдоминална сонда преку предниот стомачен ѕид.


Првиот преглед се прави со вагинална сонда до 12. недела од бременоста. Со овој преглед се потврдува дека бременоста се наоѓа во матката, дали плодот е жив и дали тој одговара по големина со првиот ден од последната редовна менструација. Особено е важно да се исклучат ултразвучните знаци за хромозомски аномалии. Најважна дијагностичка вредност има абнормалното собирање на течност во поткожното ткиво позади вратот на плодот како последица од нарушена лимфна циркулација. Овој наод во 50 отсто од случаите зборува за Даунов синдром, кој се јавува кај едно од 700 новороденчиња. Основна каректеристика на Дауновиот синдром е раѓање на дете со ментална ретардација и монголоиден израз на лицето.
=Скрининг на нухална транслуценција и PRISCA= Prenatal risc calculation software

Вториот преглед се прави со абдоминална сонда преку предниот стомачен ѕид.
Најдобро е да се направи во 20. недела од бременоста со 2Д ултразвук. Уште подобро и посигурно е ако може да се комбинира со ехо 4Д, 3D XI во комбинација со доплерски мерења. При оваа старост на бременоста може да се исклучат најголемиот број неправилности и хромозомски аномалии каректеристични за тој временски период.
=Доплер - ултразвук


Третиот преглед се прави исто преку предниот стомачен ѕид со абдоминална сонда, меѓу 30. и 32. недела од бременоста по можност во комбинација со доплерски мерења. На овој начин може да се откријат нарушувања во растот на плодот и да се открие недоволната функција на постелката, што предизвикува недоволно снабдување на плодот со кислород и хранливи материи и застој во растот. Раѓањето дете со помала телесна тежина поради застој на растот во текот на бременоста носи големи ризици.

Извор:organdziski

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 4.3.2014 15:33:59 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
10.3.2014 10:07:15   
sandriana RR
Ај да ја сефтосам темава со резултатите од мината бурна недела, за првиот скрининг user posted image
Минатиот понеделник бев на скрининг кај матичната ми докторка, со 12+4 гн. Мереше што мереше, измери нухален набор 1.9, мерките телесни одговараа соодветно на гестациска недела, арно ама бебе не сакаше да се намести во профил за да види носна коска. Бидејки брзав да стигнам и на ГАК за Приската, а кај д-ркава имаше се уште гужва од жени за преглед - се откажа од бркање на носот и со тие мерки што ги виде, и забалешка дека не се гледа носна коска, ме прати за Приската.
Мене ме степаа паники, и во средата отрчав кај д-р Кокорманов, пак да ми праи скрининг. Д-рот ме воодушеви со трпеливоста, темелноста и смиреноста. Виде носна коска, виде рбет, гледаше 4та мозочна комора (што е основен критериум дека нема дефекти на рбетен столб), и уште некои битни параметри за срцето и за внатрешните органи.
Во четвртокот ги зедов и резултатите од Приската, и тие се уреди, па така првиот скрининг помина.
Со детали од вториотuser posted image - живи и здрави за 8-9 недели user posted image .

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
10.3.2014 11:27:47   
nataly86
Еве и тука да се пријавам user posted image Бев на прв скриниг во 12 +2ден, премногу бев возбудена поради сите убави и неубаво работи што се случија од 8 до 12 недела (крварења, хематоми, губење на еден плод) Матичниот ми е многу трпелив и убаво ги измери двете бебушки...нухален набор на едното 1,4 другото 1,6, носна коска формирана кај двете,
Приска не правам бидејќи немала веродостојност кај близначка бременост.
Инаку докторот спомена дека тежината на бебињата е на едното 51 а другото 53 грама...секаде каде што читам за оваа недела пишува околку 20 грама незнам дали јас нешто не сум разбрала или што еuser posted image Ако некој знае тежина нека пише..поззз се читкаме за 8-9 недели user posted image

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
10.3.2014 12:48:53   
sandriana RR
Ако некој знае тежина нека пише.

Во 12та недела тежина на плодот е негде околу 14 гр. апроксимативно.
Кај нас колку е тежина не знам user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
10.3.2014 14:14:38   
Melanija RR
nataly86 ќе наидеш 2-3 различни мерки, а нели поинаку е кога е близначка бременост во прашање.Најдобро е да си пражуваш или на самата сликичка ти пишува тежина и други мерки.Значењето на кратенките и за големина на плодот можеш да прочиташ и во темата Детали од УЗВ преглед

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
21.3.2014 23:27:08   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska2

A mamicki znae nekoja broj na GAK za da zakazam za PRISKA1,za labaratorija ne treba zakazuvanje ama za merenjata..


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

temjanuska2 за ехо за скриниг закажува матичен гинеколог_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
21.3.2014 23:27:23   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: LadyD
Na 18 treba da pravam skrining i zatoa sto sum od Veles mi treba mislenje drzavna ili privatna klinika kade da se upatuvam???


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
22.3.2014 9:21:51   
sandriana RR
LadyD, ако не ти се чека, а имаш финансии - приватно, ако не - и Државна е ок, бар за Приската. А во Велес не прават ли матичните мерење (ехо скрининг)?

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
23.3.2014 22:18:18   
LadyD
Nazalost Sandriana RR ne pravat,inaku jas bi pravela tuka,a za priskata sum malku isplasena za vo drzavna zatoa sto se iznaslusav mnogu negativni iskustva user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
24.3.2014 10:10:02   
sandriana RR
Јас приската ја правев во Државна, на ГАК, пред некои 3 недели, и супер искуство имам. Појдов подоцна попладнето, скоро 19ч беше. И немаше воопшто гужва, лаборантката беше љубезна, после 3 дена си зедов резултат (уреден беше, иако бев загрижена бидејки на ехото бебето некеше да се намести во профил за да се види носна коска, па во мерките ми пишуваше дека нема).
Така да моја препорака е, нека те гледаат на ехо дента, па подоцна попладне појди во лабораторијата за приска.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот LadyD)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
26.3.2014 13:14:00   
RozeSk
Ajde i jas da si gi pisam rezultatite od prviot skrining. Bev na 12+2 g.n. i nt=0.9mmm i se vide vednas nosna koska. Dolzinata mu e CRL = 61mm sto super si odgovara na nedelite. Za dve neli treba da odam za brisevi i PAP. Se citkame za 2 meseci pak so novi rezultati... user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
14.5.2014 12:50:34   
sandriana RR
Вчера бев на 2от скрининг, во 22 недела, на ГАК. Ме гледаше д-р Адела, прегледот заврши релативно бргу, абдоменално само ехо, и тоа не беше 4Д, за 10тина минути, со уреден наод и оскуден муабет - дека бебето се развива уредно, согласно гестациската возраст, и доколку немам тегоби, да си продолжам со прегледите кај матичната д-рка.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот RozeSk)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
29.9.2014 11:59:28   
lolla RR
Девојчиња, дали е доцна за скрининг да се прави во 22+3 недела? Од кај матичната за на клиника ми закажаа за во 20+6 недела ама сакам и во Ремедика здравје, па се мислам дали е доцна во 22 недела?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
29.9.2014 13:37:24   
Aleksx2Leon
lolla ne e docna, jas bidejki maticnata mi e LEGENDA nevidena vo utnuvanje termini za pregledi 3 pati odev na skrining i bas na GAK taa so me gledase rece srekja so si dosla 22+5 zasto do 23ta nedela se pravi taka da pojdi si i na privatno ako mislis deka imas potreba user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
11.10.2014 11:37:03   
Mihaela 2010
Jas vcera go pravev prviot vo 12+2..20-25 min pregled, bebe zivo mrda si mrda, ne dozvoluvase da se izmeriuser posted image ..inaky spored maticnata se e vo red..bebe dobro se razviva, za pol rece deka e se uste rano, nemozese bas da vidi iako rece deka mooooozno e i ova da e zensko ama vika aj da ne ti davam lazni info ust ne sum sigurna.kako i da e toa najmku mi e vazno samo se da e dobro, vo sreda rezultatu od priska cekam.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
17.10.2014 16:51:34   
Zola
Dali nekoja od vas ima praveno kardioloski skrining na bebeto , odnosno skrinining na srce, vo koja nedela i kaj koj lekar ?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
17.10.2014 17:11:23   
sandriana RR
Не знам дека има посебен кардио-скрининг - мислам дека се работи за стандардниот втор скриниг во 22ра недела, кога се гледа функција на внатрешните органи вклучително и срце.
Ако некој има друго инфо, верувам ќе пише.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Zola

Dali nekoja od vas ima praveno kardioloski skrining na bebeto , odnosno skrinining na srce, vo koja nedela i kaj koj lekar ?_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
17.10.2014 18:28:45   
Tajci_pp
Da postoi kardio skrining i se pravi od 24 do 26 nedela jas go napraviv malku pokasno vo 28 nedela kaj dr. Drasko od sistina no za sreka se bese vo red so srcenceto.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
17.10.2014 19:04:46   
Melanija RR
И јас сум слушнала за таков скрининг дека прават во Систина околу 28 недела ,детали незнам

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
17.10.2014 19:44:27   
lolla RR
Ние денес бевме на скрининг во државна кај Др ана Маркова за вториот скрининг во 20 недела и не ми спомнаа ништо за кардио скрининг посебен. Се си беше во ред, фала му на господ со бебулето, само не сакаше да се покаже пак за полот да потврдиме, што не е ни важно. Многу сум задволна од докторката, прегледот траеше повеќе од 20 минути и др темелно ги измери сите параметри.

За кардио скрининг имам читано дека прави Др Драшко во систина не знам дали е задолжителен и која цена е, во вторник сме во Ремедика кај Адамова па можам да прашам дали треба и тоа да се прави.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
17.10.2014 21:23:07   
Malecka23
Vtoriot skrining e''toj sto go zborite.Pokraj funkcija na organi,merki se pravi i dopler.Generalno vo Sistina i Remedika go pravat a za Gak ne znam no imam info od Maticnata deka po novo Gak skriningot vtor go pravat kako obicno eho i go odbegnuvaat edno radi guzva a drugo radi valjda nesigurnost.< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 17.10.2014 21:42:30 >

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
17.10.2014 21:46:01   
Melanija RR
Да тој не е под ,,државна капа,, user posted image се гледа и на скринингот во 22 недела но подетално кај посочениот др.Драшко оделе некој.
Кога ја прашав матичната дали да одам на тој приватен ми рече.Ако има нешто тоа неможе да се исправи се се прави потоа.Тоа е така но дали тоа потоа кога ќе се роди ќе го видат.А вака може да се биде ,,спремен,,

lolla и меме ми се погоди на скрининг др.Марковска и баш е одлична ,се што треба кажува а и се што ќе се праша одговараuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
18.10.2014 7:53:33   
Malecka23
Moe mislenje e deka'pocnaa da preteruvaat.Se na privatno samo pari da davas a od druga strana te faka na najbolnata tocka.Vcera bas gi gledav slikite'od skriningot vtor so M.Imase tamu merki ova ona imase dopler imase srceva rab i toa e toa.Ne sakam da bidam pogresno svatena ali na smetka na nasa sovest i maka da recam dok profit nevidn napravija.Jas sum da ako ima indikacii da se pravi ako nesto e somnitelno a vaka e premnogu.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
18.10.2014 14:34:19   
Ivanushkaa
Zdravo idni mamicki, jas sum nova na forumov i bas mi e milo so ke se druzime i pomagame :) Iako sum 15 nedela od sega mu se mislav za skriningot... Bi ve zamolila da mi kazete ako nekoj od vas ima iskustvo so doktorka Simonida Kotlarova od Remedika, kako ste zadovolni i dali nekoi od vas imate praveno skrining za anomalii onoj vo 21-22 nedela kaj nea. Pozdrav i imajte ubavi i lesni nedeli user posted image Vi blagodaram odnapred za odgovorite...

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
5.11.2014 10:36:40   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Za 4 ned mi rece da si odam na 4 D, sama da odlucam kade, dali drzavna( ne mi se odi ovde bss), dali Sistina ili Remedika, pa baram sovet.koj e poaren Dimcev ili Adamova???
Da prodolzam so mg dva pati na den, so vitamini i krvna slika da si proveram

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

.Za 4D ne bi ti preporacala drzavna toa i mojata maticna mi go kaza dal Dimcev ,dal Adamova dal Elena petrova imas izbor.Jas zdravje ke vidam kade ima termin ke zakazam ili kaj Petrova ili Adamova

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Женски, јас правев скрининг (4Д) и во државна и во ремедика кај Адамова и и кај двете беше подеднаков третманот, задоволна сум и од др на државна. Може па така ми се погодило, за 150 денари 25мин ме гледаше на ехо. Е сега нема сликичка, а и различно ми го измерија бебуш на двете места.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Lolla a vo drzavna kaj koj doktor praese? Ginekologov mi rece dekavse naogalo po dva tri dobri dr.ama tesko da gi najdes

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Кај Др Ане Маркова бев, и стварно сум презадоволна, ама случајно се паднав кај неа, не знам дали може да дознаеш однапред кој кога е.

За грло на матка, моето крај на 21 беше 30мм, таа на клиника рече ок е, сега следната недела ке и речам на матичната да ми измери ако сака.

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Lolla a vo drzavna kaj koj doktor praese? Ginekologov mi rece dekavse naogalo po dva tri dobri dr.ama tesko da gi najdes

Ехе, и желбата на М и твое претчуство се исполнува, а ? user posted image
Муабетот за скрининг ќе ни го префрлат може, ама јас да кажам дека го правев на ГАК кај Адела ПопСтефанија, и дека сум задоволна. А, за Т кога правев,во Систина, го правев кај Димчев.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Inaku za Adela i jas utrovo slusnav pofalni zborovi,no isto i deka e nedostapna bas,i deka si trebalo vrski da se dojde do nea,neznam taka bar mi kazaa ...sepak ke si idam kaj Dimcev,kaj nego definitivno se odluciv_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ivanushkaa)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali vi se slucilo nekogas da nemate sto da oblecete,iako plakarot vi e prepoln so garderoba?

Da (80%)

Ne (0%)

Ponekogas (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!