RE: Три главни скрининзи во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


blond -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (5.11.2014 10:54:17)

Со синко бев во Систина кај Димчев само во 22 недела. Сега во 12та ќе одам во Валандово, кај др.Гетев, многу го фалат. Па ќе споделам импресии. Плус е многу по ефтин од Систина/Ремедика.




Mihaela 2010 -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (5.11.2014 11:11:22)

I kako ste zadovolni od Dimcev???




blond -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (5.11.2014 13:18:52)

Па не е некој зборлив, ама ни кажа тоа што не интересираше-дека бебето е во ред. Прегледот траеше некои си 15тина мин, повеќе не беше.




Malecka23 -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (5.11.2014 13:46:39)

Za M bev kaj Adla na klinika posto togas ne mi gi priznavaa merkite od maticnata pa morase pak.Ako mi veruvate skoro placejki izlegov od ordinacija posto prvo me napravi lom tolku drska arogantna za nesto sto ne bese moja krivica a posle koga me gledase na eho ripav od krevet posto mi go raspara stomakot od stiskanje.Mnogu mnogu loso iskustvo so nea.A za Dimcev mojata kumasinka dese za site skrinnzi kaj nego i bas ko sto tece blond pet zbora ke ti rece oko ne ok bebeto pol i za skoro 10min si gotov.Jas so prvata bremenost gi pravev site pokraj kaj maticnata i kaj Elena Petrova i imam epten pofalni zborovi.Pregled od pola saat sve detalno kazuva objasnuva mn e prijatna i opustena




lolla RR -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (5.11.2014 16:30:26)

Рано ми е ама да си прашам. Третиот скрининг го прават и на ГАК?




lolla RR -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (6.11.2014 12:18:47)

Никоја не знае дали третиот скрининг го прават на ГАК? [sm=smiley19.gif]

А кажете ми во ремедика ми рекоа дека се правел во 28 недела, а тука на темава вика од 30-32 недела?




Gardenia -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (6.11.2014 12:25:56)

Јас сите скрининзи ги правев во Ремедика кај др Петрова и сум задоволна.
Лола за третиот незнам дали на ГАК се прави,јас го правев во Ремедика минатата недела,кога бев 32 недела,порано се правел во 28 ама сега таа пракса е напуштена дека плодот најдобро се гледа дали напредува или заостанува после 30 недела и платив како за ехо,а не за скрининг.




Mihaela 2010 -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (6.11.2014 12:27:49)

Gardenia a kolku e skrining vo Remedika?




lolla RR -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (6.11.2014 12:29:41)

Фала ти Гардениа за одговорот. Јас во 12 и 21 недела правев кај Адамова и таа ми пишала на следно да дојдам во 28 недела.




Gardenia -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (6.11.2014 12:29:59)

Па мислам дека за тој во 20 недела платив 3.000,00 ден ќе проверам после на фактурата дома пак на сигурно




lolla RR -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (6.11.2014 12:30:22)

Михаела, скрининг во ремедика е 3000 а ехо е 1700.




Gardenia -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (6.11.2014 12:32:41)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Фала ти Гардениа за одговорот. Јас во 12 и 21 недела правев кај Адамова и таа ми пишала на следно да дојдам во 28 недела.


Епа незнам мене Петрова ми имаше напишано 31,32 за фетален раст,а во 28 недела си отидов само кај матичната на контролно ехо.




lolla RR -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (6.11.2014 12:36:47)

Фала Гардениа за одговорите, ке ја прашам и матичната па ке видам здравје да е се во ред дотогаш. Исто се мислам дали да отидам и кај Петрова мада и Адамова е супер, барем така мене ми се погоди, темелна е ептен.




Melanija RR -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (6.11.2014 12:44:36)

Трет скрининг на ГАК непостои, може при тој во 20-22н да кажат пак во 26н ако тогаш нешто неможело да се види.Трет е изборен и затоа се прави во приватните.Можни аномалии ,срце и сл.




lolla RR -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (14.11.2014 17:37:30)

Женски само да ве информирам дека им пишав на фб страната на ГАК, Здрава бременост што е, за овој скрининг во 30 недела дали се прави кај нив и ми вратија во порака дека го прават и него, со упат од матичен. Така здравје боже, имам уште бајаги до него, но здравје ке побарам пак и за таму од матичната.




Melanija RR -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (14.11.2014 18:58:58)

Штом е така супер,браво за информацијата lolla[sm=smiley1.gif]




Aleksx2Leon -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (17.11.2014 10:01:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Женски само да ве информирам дека им пишав на фб страната на ГАК, Здрава бременост што е, за овој скрининг во 30 недела дали се прави кај нив и ми вратија во порака дека го прават и него, со упат од матичен. Така здравје боже, имам уште бајаги до него, но здравје ке побарам пак и за таму од матичната.



a mora 30 nedela?? ja 31va sum i duri sega doznav od zolva mi deka i takov nekoj skrining vovele, i zadolzitelen li e? ajde pls info koj znae [sm=smiley36.gif]




lolla RR -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (17.11.2014 11:32:27)

Мислам дека до 32 недела е. Ама мислам

Ако можеш да си дозволиш, отиди во приватниве, сигурно ке имаат термин за брзо. Или со приоритетен упат.




Aleksx2Leon -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (17.11.2014 11:34:50)

pa ke moram na privatno... [sm=zmeden.gif]
a inace za so e toj skrining, ja so sin mi lani se porodiv i takvo nesto ne me zatekna, vo 21va nedela skriningot za anomalii,i do kraj obicno eho uste nekolku pati,brisevi vo 35ta nedela i tolku bese.... ova mi e novo [sm=zmeden.gif]




lolla RR -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (17.11.2014 11:51:23)

Алекс колку сум јас запозната е за раст и развој на бебето. Ако ре интересира подетално мислам има на првата страна од темава Меланија пишувано. Мислам не е задолжителен.




Aleksx2Leon -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (17.11.2014 11:53:46)

aj da se navratam nanazad :) ti blagodaram[sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (17.11.2014 14:53:56)

Не е задолжителен,ако беше сите ќе ги праќаа на ГАК, значи се практикува на ГАК само тој во 22 недела. Првиот кај матичен а третиот по избор.Но ако има термин јас би го правела и тој третиот,не е на одмет но зошто не.

Ова е од нет

Следниот преглед е за процена на феталниот раст и се прави до 32-та гестациска недела, кога освен мерењето на плодот се мерат и протоците во утерините артерии, и во умбиликалните крвни садови, што зборува за крвоснабдувањето на плодот и за достапноста на хранливи материи и на кислородот.

Извор;Новамакедонија




Aleksx2Leon -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (17.11.2014 15:20:16)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Не е задолжителен,ако беше сите ќе ги праќаа на ГАК, значи се практикува на ГАК само тој во 22 недела. Првиот кај матичен а третиот по избор.Но ако има термин јас би го правела и тој третиот,не е на одмет но зошто не.

Ова е од нет

Следниот преглед е за процена на феталниот раст и се прави до 32-та гестациска недела, кога освен мерењето на плодот се мерат и протоците во утерините артерии, и во умбиликалните крвни садови, што зборува за крвоснабдувањето на плодот и за достапноста на хранливи материи и на кислородот.

Извор;Новамакедонија


Ti blagodaram mnogu Melanija, denes sum na pregled kaj maticnata i bas ke i spomnam[sm=smiley1.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (17.11.2014 16:13:32)

Jas si zakazav za 4dekemvri vo remedika taman 20 nedela ke bidam kaj dr
Petrova.se nadevam dobar izbor napraviv




lolla RR -> RE: Три главни скрининзи во бременоста (17.11.2014 17:34:52)

Ај баш ке кажеш за петрова каква е како докторка.

Мене од кај матичната ми закажаа на ГАК во 29 недела, ама посабајлечки, се надевам дека нема да е премногу гужва и дека нема преку ред.




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>