|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Тестови за бременост
17.3.2010 0:14:12   
Maca25
Биди смирена, опуштена и без нервози. водете љубов, многуууу, без размислување дека правите бебе. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Тестови за бременост
17.3.2010 13:48:07   
Cacko
be save i jas zemav takov,eftin e a dosta tocen.pozitivniot so Elena ene go uste go cuvam,user posted image user posted image user posted image posto mnooogu mui se izraduvav

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Тестови за бременост
11.5.2010 12:39:20   
Палешка РР
Тестот за бременост претставува постапка со која се утврдува дали жената е бремена или не. Денес постојат голем број тестови за бременост, а дел од нив се наменети и за самостојна употреба дома.
Тестирањето на бременоста датира уште од времето на египетската цивилизација. Во поново време, во 1928 година за прв пат е направен тест за бременост со детектирање на присуството на хуманиот хорионски гонадотропин (hCG). Овој хормон се создава во плацентата, а може да се најде во крвта и урината на бремената жена. Пазитивен тест за бременост се добива 6 до 11 дена по оплодувањето, т.е. кога јајце-клетката ќе се вгнезди во ѕидот на матката и ќе почне да го создава овој хормон. Вообичаено прагот на осетливост на тестовите изнесува 25 mIU/mL hCG во урината. Точноста на тестовите за бременост најмногу зависи од начинот на кој се изведува тестот. Доколку е правилно изведен, точноста на тестот достигнува 97 %.
Докажувањето на бременоста може да се изведе и со ултразвучен преглед. Ембрионот е видлив на ултразвучен преглед веќе во текот на петтата гестациска недела, а кон крајот на шестата недела со доплер може да се детектира и работата на срцето.

Без разлика како сте утврдиле дека сте бремени, со добивањето на позитивен тест започнува едно ново поглавје во вашиот живот. Ви посакуваме повеќе позитивни тестови.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Тестови за бременост
11.5.2010 12:40:35   
Палешка РР
Јас ги чувам и двата Clear Blue позитивни тестови.
Ви посакувам што поскоро да ги видите двете црти на сите кои чекате user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Тестови за бременост
2.6.2010 18:41:15   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: none

ajde noricka i jassum vo iscekuvanje dali sum bremena ajde dvete da sme daj boze,znae li nekoj  test za bremenost ako ti kazni 5 dena,da odam oma vo apteka kazuvajte


Еве овде прочитај ноне. Јас најмногу му верувам на Clear Blue тестот, но сега мислам дека се сите веродостојни и со висока осетливост. Најсигурно е на првата утринска мокрача.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Тестови за бременост
21.6.2010 10:08:07   
iviv
Devojki ve molam za sto po skor odgovor bidejki se mrdnav veke
Posledna menstruacija imav na 14 maj sto znaci mi kazni dosta vreme pa na 15-ti. sega ovoj mesec bev na genekolog kade na zidot na matkata imav nesto 5mm mi rece da dojdam vo sabota na 19.07.2010 i povtorno bese 5 mm rece deka ne e porasnota pa zatoa mi rece povtorno da dojdam za edna nedela odnosno vo petok nemozev da izdrzam i otidov vo re medika kade beta hcg mi izleze pozitiven no visinata bese 6.9.Neznam veke sto da mislam ako nekoj znae nesto ve molam neka mi kaze sto poskoro zosto mn se sekiram.
i uste ova e bitno jas do 3 juni imav odnosi so zastita no od 3 navaka ne koristime.Dali e mozno da bilo se ova rano pa zatoa da dava takvi rezultati hcg ili ultra zvuk ili testovo od apteka :(

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Тестови за бременост
21.6.2010 10:16:12   
Viktori
beta hcg
ИЗВОРНА ПОРАКА: iviv

Devojki ve molam za sto po skor odgovor bidejki se mrdnav veke
Posledna menstruacija imav na 14 maj sto znaci mi kazni dosta vreme pa na 15-ti. sega ovoj mesec bev na genekolog kade na zidot na matkata imav nesto 5mm mi rece da dojdam vo sabota na 19.07.2010 i povtorno bese 5 mm rece deka ne e porasnota pa zatoa mi rece povtorno da dojdam za edna nedela odnosno vo petok nemozev da izdrzam i otidov vo re medika kade beta hcg mi izleze pozitiven no visinata bese 6.9.Neznam veke sto da mislam ako nekoj znae nesto ve molam neka mi kaze sto poskoro zosto mn se sekiram.
i uste ova e bitno jas do 3 juni imav odnosi so zastita no od 3 navaka ne koristime.Dali e mozno da bilo se ova rano pa zatoa da dava takvi rezultati hcg ili ultra zvuk ili testovo od apteka :(


Бета хцг е хормон кој се лачи во рана бременост, повеќе тука


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Тестови за бременост
21.6.2010 10:24:20   
iviv
kade tuka viktori nema nisto....?

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Тестови за бременост
21.6.2010 10:27:34   
Viktori
ивив, кликни на тука. ќе те одведе до одговор за хцг. :)


< Поракaта ја уредил виктори -- 21.6.2010 10:28:41 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Тестови за бременост
11.9.2010 16:24:15   
anebebe
mozno li e posle 1 - 2 testa negativni napraveni vo domasni uslovi vsusnost da ima bremenst, po zadocneta mesec ipol user posted image pr.da se ispita Hcg vo krv  ili pregled od gin.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Тестови за бременост
14.9.2010 12:38:28   
Beluvce
Би сакала да слушнам неколку мислења во врска со мојот проблем:
Последно имав циклус од 25 до 30 Август. Околу 5 Септември забележав дека чувствувам болка и зголемени и тврди гради, потоа често одење во WC; а ми се зголеми и апетитот...Веднаш следниот ден направив тест, меѓутоа излезе дека е негативен. Си помислив дека е рано, па почекав да помини уште една недела и во таа недела ги имав истите симптоми и ми се појави уште некоја тапа болка во долниот дел на стомакот како пред да добивам циклус, меѓутоа не тоилку јака. Денес направив повторно тест и повторно е негативен, а симптомите се повторно истите.

Што мислите за мојот проблем, дали е рано или?
Следниот циклус треба да го добијам по правило околу 20, 21 Сепрември, бидејќи досега имам многу редовни циклуси.

Однапред благодарам на секое Ваше мислење.
Поздрав


Модератор: Големите букви значат викање

< Поракaта ја уредил Палешка -- 15.9.2010 19:33:32 >

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Тестови за бременост
14.9.2010 12:44:30   
Anushka
Белувче, добре-дојде во РР!
Рано е, рано, Белувче... продолжи со водење љубов и уживај. Тестот направи го дури крајот на идната недела.

(Одговор на членот Beluvce)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Тестови за бременост
14.9.2010 13:32:15   
belabela
Pocekaj beluvce barem da ti zadocni nekolku dena stiskame palci i ti posakuvame da si gi vidis user posted image crtki.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Тестови за бременост
14.9.2010 14:09:36   
Beluvce
Anuchka i Belabela vi blagodaram i na dvete za vasite odgovori

(Одговор на членот belabela)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Тестови за бременост
15.9.2010 14:48:17   
Beluvce
Zdravo devojki
lele ova cekanjevo po malku "ubiva" ama moram da cekam za sleden test bidejki od nekoi vasi mislenja slusnav deka e mozebi rano i mozebi testot e lazno negativen.
Inaku vo brak sum edna godina megutoa do sega ne sme se obiduvale da ostanam bremena..od ednostavna pricina ajde ima vreme da pouzivame uste malku.
znaci ako sum bremena ke bide iznenaduvanje koga ne ocekuvas togas.....megutoa mora da pocekam user posted image

uhhhhhhhhh...
pozdarv

(Одговор на членот Beluvce)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Тестови за бременост
25.9.2010 13:22:06   
Idna mamica
   Self Clear е уникатен тест за бременост,кој што ке Ви ја каже вистината побрзо од сите други тестови,веќе од 5-от ден од можната бременост.

Не треба да се меша терминот полов контакт со терминот зачнување(забременување).Зачнувањето може да се случи и 2-3 дена после половиот контакт.

 -тест за бременост од новата генерација
-со точност од над 99%
-едноставен за употреба
-производ на науката,клинички испитан
-регистриран како медицинско помагало



                                     Го има во сите аптеки

(Одговор на членот Beluvce)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Тестови за бременост
26.9.2010 19:43:09   
Natasa981
A vo koja apteka go ima Self Clear? jas nemozam nikade da go najdam i Clear Blue...ako nekoj znae tocno vo koja apteka gi ima, go molam da napise.( Vo pogolemive privatni apteki davaat sosema drugi testcinja,za ovie kako da nemaat ni cueno ne pa da gi prodavaat)
user posted image

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Тестови за бременост
26.9.2010 21:23:33   
mama26
site testovi za bremenost se 99 % tocni.i najevtiniot od 20 den...osven vie ako sakate poskapo da zemete ok,inaku site se tocni user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Тестови за бременост
27.9.2010 14:39:05   
petra27
Jas ne pravev domasen test za bremenost bidejki na 14 den od inseminacija vadev beta HCG....i izleze malku pozitiven...hihihihi....i vikam na bratucetka mu na mm(bidejki ona raboti vo Sistina)znaci malku sum trudna :)
No morase da go povtoram za dva dena pak i togas veke dvete linii bea jako crveni....ona m i go dade testot i si go cuvam user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Тестови за бременост
27.9.2010 14:50:22   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

A vo koja apteka go ima Self Clear? jas nemozam nikade da go najdam i Clear Blue...ako nekoj znae tocno vo koja apteka gi ima, go molam da napise.( Vo pogolemive privatni apteki davaat sosema drugi testcinja,za ovie kako da nemaat ni cueno ne pa da gi prodavaat)
user posted image

Go imas vo zegin mislam okolu 130 den bese clear blue.pozdrav

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Тестови за бременост
27.9.2010 15:10:17   
jovanka
Clear Blue na Krka go ima vo sekoja dobro snabdena apteka cenata e 480 den so tocnost 99.9%.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Тестови за бременост
27.9.2010 15:37:35   
Sarah
Sure Check go ima vo tc Biser aptekata od zadniot del na Biser sto so edno kose gleda nakaj avtobuskata i bulevarot. Ne mi teknuva tocno ama otprilika cenata bese okolu 120 denari. Megutoa go nemam kupuvano skoro taka da moze sega e poskapen.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Тестови за бременост
27.9.2010 19:50:00   
Natasa981
Fala vi Ripce79 i Jovanka na odgovorot, iako mi pisuvate razlicna cena na Clear blue,sepak nego go nema vo zegin sega zasega,od poodamna go nemaat,taka mi rekoa posledniov pat.

Sarah, za Sure Check znam, ama mene me interesirase za Self Clear..sepak fala vi ringerajki na odgovorite.
user posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Тестови за бременост
2.7.2011 19:39:41   
Olivia
ИЗВОРНА ПОРАКА: Madagaskar

Zdravo na site RR.
Koe e najpravilnoto vreme daq se napravi testot?
Tocnost na testot?
Dali nekoj imal sprotivni rezultati od ona sto testot go pokazal?
I se drugo povrzano so ova ednostavna naprava koja moze da ne ili !!!!


ИЗВОРНА ПОРАКА: kuklica

Zdravo madagaskar!!! Jas imam napraveno 2 pati test ednas pred 2 godini koga mi pokaza negativno odnosno tocno i sega pred 2 dena (go napraviv eden den po zadocnuvanje na mesnzisot) koga mi pokaza znaci pak tocno taka da jas mislam deka e dobar za najrano otkrivanje na bremenosta i kratenje na site somnezi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Madagaskar

Cestito kuklicka.....!!!, uuser posted image user posted image user posted image ....Kolku ubav pocetok na temava!! Ti poskauvam uzivanje vo tvojata blazena sostojba i podgotovkite za najgolemiot zbor MAMA..user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Arabika

Bi sakala da ne se tocni...Ehh kolku bi sakala!! Napraviv dva i dvata imaa negativen rezultat...a gi osekam skoro site simptomi na bremenost....No najverovatno zaradi zelbata, mozokot proektira SE sto cuvstvuvam! Nesakam da pocnam so lekari, seuste sum na pocetok i taka samo bi se preokupirala uste poveke!!! Koga raboti pozitivnoto vo mene se drzam na ona 1% (od 99% sigurnost za bremenost na testovite)...a seuste nemam !

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28

Јас кога останав бремена беше баш неочекувано,, ми каснеше 8 дена направив тест и покажа негативен пота после 15 дена каснење направив повторно и се појави втора бледа цртка неможев да поверувам па отидов да проверам преку крв и ми потврдија. На матичен кога отидов ме прегледа на ехо и ми кажа дека бебето е зачнато 2-3 дена пред добивање на циклус (пролонгирана овулација) па поради тоа и тестот со каснење 8 дена покажал негативен, потребно е најмалку 14 дена од зачнување за тестот да покаже точен резултат.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Madagaskar

Zdravo na site RR.
Koe e najpravilnoto vreme daq se napravi testot?
Tocnost na testot?
Dali nekoj imal sprotivni rezultati od ona sto testot go pokazal?
I se drugo povrzano so ova ednostavna naprava koja moze da ne user posted image iliuser posted image !!!!


ИЗВОРНА ПОРАКА: Arabika

Mila fala ti za porakata....Strasno mi treba bebe segauser posted image .....Kolku raboti samo ke smeni....!!!Ostanuva samo da pocekam i da napravam poksano ako ne dobijamuser posted image i najvazno da rabotam na pozitivnost vo gledanje na rabotite, za da prodolzam ponatamu...lesno e da se napise, no praksa,praksauser posted image user posted image





_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Тестови за бременост
3.7.2011 14:09:32   
Anonimen
POMOS!!!
Neznam sto mi se slucuva!!! Napraviv 2 testa za bremenost i dvata negativni, a mi docni tocno denes 14 dena!! Ne mi se pricinuva, stomakot mi e mnogu razlicen od pred toa, sum potekuvala ored da dobijam ali ne vaka vo ovaa forma i na toa mesto vo stomakot, umorena sum preku cel den....Nemam poseteno lekar zasto momentalno mi e nevozmozno ...Zatoa vi se pbrakam i ve molam za vashi soveti!!!user posted image

(Одговор на членот Olivia)
  Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?