Садови за готвење (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Совети за домаќинки



Порака


Felly RR -> Садови за готвење (10.1.2014 16:23:50)

Какви садови за готвење користите? Дали имате исксутво со овие новиве садови за готвење со керамичка облога што се - како на пр Делимано. И во Тинекс имаше едни керамички (не можам да се сетам точно на марката) и кои сметате дека се подобри. Од делимано има една понуда, на 40% попуст, вок тава и тава за пржење за 3000 ден и размислував да си ги купам, ама на нет прочитав многу негативни критики за производите на делимано, па сега некако сум во недоумица.




Snowhite RR -> RE: Садови за готвење (10.1.2014 23:42:52)

Јас користам Делимано и сум презадоволна и досега јас не сум слушнала или прочитала лоша критика. Значи штедат масло, штедат ел. енергија, штедат средство за миење, а дека храната е милион пати повкусна и поздрава да не правиме муабет. Значи ставаш малку масло и загреваш, кога рачките ќе постанат црвени намалуваш на минимум и си крчка и нема шанси нешто да се залепи нешто на нив. За миење само една капка сјај еднаш помихуваш и свети. Јас не би ги менувала за ништо, го имам стартер сетот и планирам уште да си купам понатмау, како на пример грил тавата.
Инаку керамиката е тоа дека не може нешто да се залепи за нив и плус ослобудваат многу топлина, не знам какви се тие од Тинекс, ама би требало да се слични.




Felly RR -> RE: Садови за готвење (11.1.2014 9:43:32)

Знам дека керамиката брзо се загрева со што се штеди и време и ел енергиај, а исто и се готви со помалку масло што е и поздраво и се задржуваат поголем дел од хранливите материи, ама јас прочитав дека делиманото не се чиста керамика, туку некоја мешавина, и има поделени искуства, некои се многу задоволни, а на некои одма им поцрнувале тавите, и јадењето им загорувало. Изгледа со делиманото е како ќе ти се погоди. [sm=zz_unsure.gif]




Hunny -> RE: Садови за готвење (11.1.2014 12:23:51)

Јас ја имам Делимано тавата за палачинки и супер е, се погаѓаат, не се лепат.




princessa -> RE: Садови за готвење (21.2.2014 17:37:03)

јас имам сет тави на Tefal, тоа е француска марка и бааги се скапички ама се исплати. А башка што се купуваат посебно поклопци, не одат заедно во пакет. Кога се загреани се усвитува црвената точка на средината, исто е послатко јадењето, ништо не се лепи и се мијат лесно. Имам едни тенџериња што не ги бива веќе и се чудам какви да купам, тоа ќе го направам покасно зашто ако купувам на Тефал ќе ми треба поголем буџет.




Felly RR -> RE: Садови за готвење (23.5.2014 9:20:57)

Јас не сум пишала - си ја купив тавата од Тинекс, со керамичка облега, и стварно е преубава. Можеш да пржиш со една капка масло, или воопшто да не ставаш, јадењето е многу вкусно, на интернет гледав дека и јајца пржат во таква тава без капка масло, ама тоа не сум пробала. За чистење доволно е само со хартиен бришач да ја поминеш и ништо не останува.




Dilina -> RE: Садови за готвење (30.5.2014 21:14:58)

Имам тава за пржење делимано, вок делимано, тефал купив пред една година и ја користев и за палачинки па ја уништив од мн жешко се искриви

А за варее Братство две тенџерчиња и имам еден пекач за печење исто на братство охрид, и топло ги препорачувам сите шо ги напишав.

Делиманото се прекрасни најпрво за вкусот на храната (на пр, пиперкиии и јајца нема повкусно од пржено во делимано[sm=smiley36.gif])
А братство се енормно брзи во загревање, дури се изненадив за колку брзо време знае да зоврие вода во нив, а за миење на почеток ми беше страв затоа што се како огледала, ама на крај му најдов чаре - арф и врела вода, и светат како нови :)




Malecka23 -> RE: Садови за готвење (2.12.2014 13:16:34)

Go imam celiot set od Delimano.Hranata e vkusna da brzo se gotvi no ete kritika od mene nadvoresniot del e katastrofa za cistenje ako gotvis na plin.Kaj mene site tendzerinja mi se potemneti i krs za cistenje.Inaku imam i na Bratstvo i se preubavi navistina




scared RR -> RE: Садови за готвење (2.12.2014 13:19:11)

гледам да го избегнувам тефлонот, откако ми кажаа дека е штетен сите тефлонски тавччиња ми се вон употреба. Имам сега неколку на Металац и одлично се покажаа, тенџериња имам нови свекрва ми ми ги даде уште на времето она ги купувала ама не ги употребувала , од оние словенските не ми текнува името поточно, супер се, најквалитетни дефинитивно.




Kvisko -> RE: Садови за готвење (2.12.2014 13:31:16)

Јас имам Zepter иноксни тенџериња и супер се за готвење на храна кога треба подолго да се готви зашто се згареваат а потоа кога ќе дотигнат температура се исклучува ринглата и сами го доготвуваат јадењето.
Имам и тефлонски тавчиња на Tefal и ми се супер за палачинки пржење (како замена за вок тава). Тефлонот не е проблематичен се додека не се изгребе. Кога е изгреба треба да се фрли зашто тогаш е токсичен инаку не е.
За печење имам керамички, иноксни, силиконски тавчиња и сите си имаат свои предности и маани.




niki -> RE: Садови за готвење (2.12.2014 13:36:25)

imam od site vidovi
edno tendjere inox, drug set tendjerinja i tavi od nergav celik, teflonska tava za palacinki, i edna od tie novite keramicki delimano e valda poklon bese
imam i silikonski kalapi za pecenje mafini,
i site gi koristam naizmenicno
delimanoto i ne me voodusevuva nesto posebno, ne mi e podobar vkusot mi nema nekoja posebna razlika a bogami i po nekolku upotrebi pocna da mi lepi
a i kapakot go skrsiv mi pukna stakloto uste koga ja zastrafuvav rackata bidejki bese obratno stavena za polesno pakuvanje hahah sto ke rece ic ne sum zadovolna




денвер -> RE: Садови за готвење (29.6.2015 13:19:09)

Dali tavite od inoks vi zapekuvaat ili samo jas go imam toj problem koga przam meso obavezno mi lepi [sm=smiley13.gif]




Kvisko -> RE: Садови за готвење (29.6.2015 13:27:06)

Денвер, местото на нив се лепи ама само после одредено време се одлепува ако се добро и соодветно загреани. Бар кај моите е така. Имам Zepter садови и Solingen. Значи се лепи одма кога го ставаш и по некое време ако си стрплива само се одлеупва само не треба да е прегреано тенџерето и да не е најјако пуштена ринглата. Подобро е да го загрееш на средната темперетура и потоа намалуваш температура веднаш том го ставиш месото. Дното е прилилно загреано и тешко се лади.




денвер -> RE: Садови за готвење (29.6.2015 13:33:51)

Ke go probam i tvojot sovet uste denes moze i da ne sum strpliva odma probuvam da vrtam a i nkogas ne go namaluvam plinot na najmalku fala mnogu bas ke probam




LoveableMe RR -> RE: Садови за готвење (29.6.2015 15:31:16)

Братство Охрид, закон се, моето искуство досега е одлично, а и сите што ги имаат со години, истото ми го кажаа, ептен се квалитетни и убави.




lukajana RR -> RE: Садови за готвење (29.6.2015 17:11:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Братство Охрид, закон се, моето искуство досега е одлично, а и сите што ги имаат со години, истото ми го кажаа, ептен се квалитетни и убави.


Потпис!
И јас имам три садови за готвење на Братство Охрид и не жалам за парите што сум ги дала ,значи стварно се супер ништо не се лепи во нив.




Melanija RR -> RE: Садови за готвење (29.6.2015 22:16:56)

Исто искуство со Братство [sm=smiley1.gif] сега во маркетите на Жито се собираат купони и со доплата се земаат тенџерина и тави




bucko mal -> RE: Садови за готвење (25.8.2016 0:30:25)

Pred nekolku godini kupiv Slow Cooker. Probav ednas, dvapati i nekako mnogu mi bese bavno i ne go koristev. Pred nekoe vreme slusnav na rabota nesto se zborese za nego pa aj si vikam da probam pak.
Najdov na net nesto kako se koristi, recepti i sl. Sega navecer pred da si legnam ke stavam se vo nego go uklucuvam i nasabajle rucek gotov. Mnogu e povkusna hranata i toa e normalno koga se gotvi po 8, 10 saati.
Go najdov spasot, toplo vi go preporacuvam. Em lesno em vkusno.




lolla RR -> RE: Садови за готвење (26.8.2016 12:00:25)

Дома користиме на Братство и едни други без марка иноксни. Имам и оној про сетот од Делимано но тие лека полека едно по едно завршуваат во канта.




Hopeful RR -> RE: Садови за готвење (26.8.2016 14:42:52)

Имам комплет садови од Цептер и одлични се, немам зборови. Ми требаше малку време да ги навикнам, ама веќе со години наназад готвам без проблем, се се прави како што треба. Купивме и на Братство, и изненадена сум колку е добро, скоро како Цептер. Не лепи, лесно се мие и држи топлина долго време. Тефлонски и керамички тавчиња купуваме и ги фрламе по некој месец, сите се кој од кој бофол. Имаме вок од лиено железо и тоа е совршено за готвење, ептен. Мм е мераклија на тавчиња за готвење и сега сакаме сите да ги замениме со тави од лиено железо.




Страница: [1]