Со дете на театар/кино (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Felly RR -> Со дете на театар/кино (7.12.2013 21:24:50)

Кај нас бидејќи киното профункционира пред некоја недела, баш имав желба да одиме сите заедно. На М и објаснувавме како е во кино, ама таа не знам од што се исплаши, и не сака да оди во кино. Не знам како го замислува. [sm=zmeden.gif]
Што мислите која е соодветна возраст за кино/театар? Од која возраст вашите дечиња сами почнаа да пројавуваат интерес за кино/театар?
Дали вашето детенце има некоја омилена претстава или филм што сака редовно да го следи?




Mihaela 2010 -> RE: Со дете на театар/кино (7.12.2013 21:29:55)

Nie do sega M ne sme ja odnele vo teatar a od lani se tokmime,ama mislam deka za lani se uste bese mala i neznam kako bi reagirala
za sega znam deka e spremna i deka ke i bide zabavno i interesno
bevme na zlatno slavejce ovaa godina i mnogu ubavo si pominavme,ne se isplasi nitu od temnicata nitu od guzvata nitu od glasnata muzika,mnogu normalno i ubavo go profati seto toa i znam deka i vo teatar ke bide isto taka ubavo
planiram da ja nosam na Alisa vo zemjata na cudata,edna prijatelka minatata nedela bea i rece deka bila ubava pretstavata
\taka da Felly sekoe dete e razlicno ti najdobro si znaes kako bi reagiralo tvoeto,mada na 4 godini mislam deka vekje se razbiraat i deka bi trebalo da uzivaat vo teatarskite pretstavi




Snowhite RR -> RE: Со дете на театар/кино (7.12.2013 22:52:06)

И јас до сега не сум го однесла ниту на кино, ниту на театар, ниту па на детски фестивал и појма немам како ќе реагира, а и јас читав дека во недела на кино има детски претстави и добив желба да го однесам, ама него не му објаснив ништо и не знам дали ќе сака да иди, баш ќе го однесам некоја недела, па ќе пишам




niki -> RE: Со дете на театар/кино (8.12.2013 23:58:13)

Prv pat na kino bevme na cetiri I pol godini, gi gledafme strumfovi, togas kerka mi prozboruvase grcki pa filmot go gledase samo preku slikite I ne Ibese mnogu interesno, posle pauzata pri kraj mi zaspa, nekolku nedeli podocna koga go sovlada jazikot ja gledavme barbi I togas bese voodusevena ottogas postojano ja sledime programata I gi gledame filmovite sto ke ja zaintrigiraat, sme bile I na 3d proekcii
Odeneto na kino za nea e dozivuvanje so site marifeti pukanki sokce se castime togas
Interesno sto na pocetokot treilrite pred proekcija gj sledese so zatnati usi
Teatar nemame no povremeno doagaat goagaat teatarski trupi pa sto preku skolo sto vo nasa organizacija gledame pretstavi I uziva I vo toa
Edinstveno sto ne I se dopaga e tradicionalniot grcki teatar so senki (valjda taka se vika karagiozi)
A




rina13 -> RE: Со дете на театар/кино (9.12.2013 15:47:03)

На фестивал детсκи бевме пρед еден месец,не беше нешто заинтеρесиρана.Во κино и театаρ не сме биле. Се во свое вρеме мала е сеуште.




Martins mom -> RE: Со дете на театар/кино (9.12.2013 15:53:36)

Аааа мојот багабонт длабоко во себе има уметничка душа изгледа[sm=smiley36.gif] Фестивалче во градот немаме пропуштено, а исто така и театарски и куклени претстави обожава. Е тогаш е мирен и вниманието му е насочено 100%. На кино го немам однесено.




mosa -> RE: Со дете на театар/кино (10.2.2014 19:50:44)

Na potocinja bevme pred 2 godini ama ne bese mn zaintereiran,a sega e veke pogolem i mi vika deka saka da odi.Za zal godinava ne uspeavme da otideme na zlatno slavejci.Sega sakam na teatar da go nosam da vidam kako ke prifati.




Slagjana -> RE: Со дете на театар/кино (11.2.2014 11:09:35)

На кино и театар немаме појдено сеуште, а на 3 и пол години бевме на некоја приредба од детски хор. Прво беше воодушевена, а по неколку песни почна да вика да си одиме. Издржа 40 минути и си заминавме. Било што да е ќе и биде интересно најмногу половина час.




Snowhite RR -> RE: Со дете на театар/кино (16.3.2014 10:42:17)

Се спремаме со Михаил за на кино, едвај го кандисав, страв му било од темница, па од филмот и не знам уште што не измисли за да не одиме, ама еве сега се кандиса, па ќе видиме дали ќе доседиме, ќе пишам покасно импресии




Felly RR -> RE: Со дете на театар/кино (16.3.2014 11:20:48)

Кај нас и во градинка имаше предлог - дали на кино да ги носат, дали на претстава , ама ништо еве не испадна од тој предлог. А така кога сите дечиња одат заедно мислам дека побрзо ќе се убедат, баш ќе прашам што се случи со предлогот.




Snowhite RR -> RE: Со дете на театар/кино (16.3.2014 13:53:35)

Се вративме ние и убаво поминавме, Михаил доседи до крај, само прикрајот малку му здосади па почна да ги брои столчињата и да кажува кој број бил напишан[sm=smiley36.gif], додуша и мене ми беше досаден тој дел, се на се, задоволен беше и сакал пак да одиме.
Е сега малку ми сметаше, непристојоното однесување на другата публика, т.е. мајка со три девојчина, не знам дали сите беа нејзини, кои цело време стануваа и одеа во тоалет и пак назад и така цел филм, а не беа баш мали, а особено на жената која ништо не направи за да го спречи нивното однесување, ама тоа е нашата култура и тоа е веќе друга тема
А во градинка и кај нас спомнаа на родителската и требаше да размислиме и да кажеме кај воспитувачките дали сакаме кино или театар, макар што на родителскава, родителите повеќето рековме дека сакаме и едното и другото, ама оттогаш и кај нас никој ништо не спомнал




Snowhite RR -> RE: Со дете на театар/кино (30.3.2015 9:15:06)

Јас пак на темава
Вчера бевме на театар, и на Михаил многу му се допадна претставата и навистина беше интересна, ќе морам почесто да го носам на вакви работи зашто навистина ужива




blue_blue -> RE: Со дете на театар/кино (30.3.2015 9:49:21)

Во саботата бевме на претставата Бескрајни соништа и многу им се допадна, а и мене [sm=smiley36.gif]Топло ја препорачувам зошто не е класична претстава туку некој вид на мјузикл, ама многу интересно. Инаку, и 7Д во Рамстор суште ни е хит.




mommy_angels RR -> RE: Со дете на театар/кино (18.1.2016 19:42:50)

Во саботата бевме во кино и супер си поминавме.А имаше трпение и го изгледа целиот цртан,Мечокот од север( [sm=smiley36.gif] )а богами и мама [sm=smiley36.gif]. Планирам малце почесто да почнам да ја носам,а со ова семејните пакети што ги нудат во Синеплекс и не е толку скапо.




Страница: [1]