RE: Прва нова храна на бебето (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Дохранување со густа хранаПорака


Тања РР -> RE: Прва нова храна на бебето (20.11.2010 23:09:24)

Реакцијата на глутен не се гледа истиот или наредниот ден. Треба да помине повеќе време, некогаш и повеќе месеци а симптомите се толку општи што многу ретко се дијагностицира од прва.
Имено нетолеранцијата на глутен не се манифестира како осип или слично како што очекуваме од другите продукти, тоа е процес при кој цревните влакненца се  уништуваат и по некое време веќе не се во можност да ја ресорбираат храната. Се јавуваат проливи, детето губи на тежина и сл.
lukas -> RE: Прва нова храна на бебето (20.11.2010 23:20:03)

tanja ,prv pat slusam za ova,jas se si mislev deka toa e isto kako i sekoja prva hrana..?[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
dragana_vane -> RE: Прва нова храна на бебето (23.11.2010 10:53:40)

Od koga mozam da davam palenta i  brokula? Moevo napravi 6 polni meseci.
slavicav -> RE: Прва нова храна на бебето (23.11.2010 14:16:12)

Nie denes prv pat probavme gluten i napraviv melena plazma so mleko i i se gadeshe i plukashe celo vreme.I sega neznam shto da pravam dali i utre pak da i dadam od plazmata,ili neshto drugo[sm=zmeden.gif]Ja imam onaa na milupa 7 corn i imam i ushte edna mlechna e taa so 4 ovoshja [sm=zmeden.gif]
slavicav -> RE: Прва нова храна на бебето (23.11.2010 17:23:42)


ИЗВОРНА ПОРАКА: dragana_vane

Od koga mozam da davam palenta i  brokula? Moevo napravi 6 polni meseci.

Mozesh da pochnesh slobodno i nie togash pochnavme.
newmamy -> RE: Прва нова храна на бебето (23.11.2010 20:48:51)

decki a sto vsusnost e gluten i kade go ima????:(
slavicav -> RE: Прва нова храна на бебето (25.11.2010 12:20:13)


ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav

Nie denes prv pat probavme gluten i napraviv melena plazma so mleko i i se gadeshe i plukashe celo vreme.I sega neznam shto da pravam dali i utre pak da i dadam od plazmata,ili neshto drugo[sm=zmeden.gif]Ja imam onaa na milupa 7 corn i imam i ushte edna mlechna e taa so 4 ovoshja [sm=zmeden.gif]


Dechki aj help[sm=zmeden.gif]
nadica -> RE: Прва нова храна на бебето (25.11.2010 12:51:08)

пробај со нешто друго и нека биде малку поводена кашичката или бисквити или некоја од храните можеш и на лино и на хипп и на милупа ама повеќе млеко во нив и мислам дека нема да имаш проблем
инаку од бисквитите надица најмногу ги сака на ети џиџи бебе
Sandric -> RE: Прва нова храна на бебето (25.11.2010 13:08:37)

A da ne se kreva malku premnogu prasina okolu gluteinot?![sm=zmeden.gif]
Pa majka mi bas vcera mi kaza deka vo nase vreme uste od tri meseci so biskviti i banana se pocnuvala...i aj sega
lukas -> RE: Прва нова храна на бебето (25.11.2010 13:41:54)

me interesira koga dadovte ,jagnesko,misirkino meso,jas dosega samo telesko i pilesko mu davam!moralno e da se pocni ili?dovolni mu se ovie dve mesa nie voopsto doma ne jadime nitu jagnesko ni misirkino,bljak..
pozz
gvenda -> RE: Прва нова храна на бебето (28.11.2010 21:40:51)

koga pocnavte da davate cveklo,spanak i palentata kako ja pravevte i kolku odprilika da i napravam za pocetok
Maca25 -> RE: Прва нова храна на бебето (28.11.2010 21:46:19)

Цвекло прв пат дадов пред неколку месеци, само затоа што ми беше страв да и дадам порано (мене многу ме боли желудник од варено цвекло). Инаку сега погледнав во една книгичка што ја имам дома и пишува цвекло и спанаќ може од 6 месец, а палента од 9 месец. Но јас искрено не се водев според ова. Спанаќ и дадов некаде околу 8 месец, варен со оривче и морковче, без сол, со малку путер и кисело млеко.
Maca25 -> RE: Прва нова храна на бебето (28.11.2010 21:49:56)


ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav


ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav

Nie denes prv pat probavme gluten i napraviv melena plazma so mleko i i se gadeshe i plukashe celo vreme.I sega neznam shto da pravam dali i utre pak da i dadam od plazmata,ili neshto drugo[sm=zmeden.gif]Ja imam onaa na milupa 7 corn i imam i ushte edna mlechna e taa so 4 ovoshja [sm=zmeden.gif]


Dechki aj help[sm=zmeden.gif]


Можеби и било премногу благо. на пр. ќерка ми воопшто не ја сака плазмата, се гади од неа, а обични бисквити сака со млеко. И мене дури ми е премногу тешко и благо плазма и млеко. пробај од оние на Hipp или на Nestle.
gvenda -> RE: Прва нова храна на бебето (28.11.2010 23:51:33)

sto stavate vo zelencukot mene pedijatarot mi rece maslinovo maslo ili puter 
Maca25 -> RE: Прва нова храна на бебето (28.11.2010 23:55:34)

Јас најпрво почнав со маслиново масло. Мислам дека кога почнав со путер, Нина почна повеќе да јаде зеленчук, изгледа од путерот и беше соленко и убаво. Сеуште и ставам путер во некое јадење. На пр. денес кога правев палента за доручек, место масло и ставив путер, неколку лажички кисело млеко и Мммм..што убаво си се најадовме
Felly RR -> RE: Прва нова храна на бебето (29.11.2010 0:19:53)

Мене ми препорача еднаш до два пати во неделата путер, а другите денови по некоја капка маслиново масло
gvenda -> RE: Прва нова храна на бебето (29.11.2010 11:53:55)

kupiv oriz na milupa sto se pravi kako kasa e sega nekoi mi vikaat kao podobro bilo da ne davam instant jadenja kaoo ne se zdravi i da i dadam orizovi snegulki integralni jas najdov samo ekpandiran oriz integralen i dali moe da idadam takvi kako zamena bas se topat ubavo 
slavicav -> RE: Прва нова храна на бебето (29.11.2010 12:24:37)

Nie mnogu gi koristime Matea mnogu gi saka i mlechnite i onie bez ad,gi imame site.Pred nekoe vreme pochnavme da ja jademe i 7 corn mnogu e ubava i zdrava.Mozesh da gi kombinirash i so ovoshje i so zelenchuk.Spored mene se mnogu ubavi.
Палешка РР -> RE: Прва нова храна на бебето (29.11.2010 13:06:12)

Од кога може да се дава зденка? Синоќа и ја грабаше зденката на братучеда и од раце, ама ми беше страв да и дадам. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
Палешка РР -> RE: Прва нова храна на бебето (29.11.2010 13:15:04)

ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav

Nie denes prv pat probavme gluten i napraviv melena plazma so mleko i i se gadeshe i plukashe celo vreme.I sega neznam shto da pravam dali i utre pak da i dadam od plazmata,ili neshto drugo[sm=zmeden.gif] Ja imam onaa na milupa 7 corn i imam i ushte edna mlechna e taa so 4 ovoshja [sm=zmeden.gif]


Децата баш и не обожаваат плазма, пооштро е брашното. Пробај со нешто друго.
nadica -> RE: Прва нова храна на бебето (29.11.2010 13:40:50)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Од кога може да се дава зденка? Синоќа и ја грабаше зденката на братучеда и од раце, ама ми беше страв да и дадам. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]


во литературата што ја имам за зденка пишува по навршена 1 година но ако сака мислам дека можеш и порано,кај мене надица иако има 2+ не ја сака зденката бидејќи и се лепи на непцето
slavicav -> RE: Прва нова храна на бебето (29.11.2010 14:51:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav

Nie denes prv pat probavme gluten i napraviv melena plazma so mleko i i se gadeshe i plukashe celo vreme.I sega neznam shto da pravam dali i utre pak da i dadam od plazmata,ili neshto drugo[sm=zmeden.gif] Ja imam onaa na milupa 7 corn i imam i ushte edna mlechna e taa so 4 ovoshja [sm=zmeden.gif]


Децата баш и не обожаваат плазма, пооштро е брашното. Пробај со нешто друго.Da sakav da probam so nekoi drugi biskviti samo se mislam imashe melen biskvit nalino ili onie na dzidzi bebe samo ne znam dali imaat jajce,nemame probano jajce.
mamicka_26 -> RE: Прва нова храна на бебето (30.11.2010 0:41:10)

Моето има 10 месеци а зденка му давам уште пред месец дена и многу ја сака намачкана на лепче.
marina82 -> RE: Прва нова храна на бебето (30.11.2010 21:33:51)

Prelozete mi sto da mu davam pred spienje na 5 mesecno bebence. Dnevno pie okolu 70 ml. sokce i za rucek jade po polovina ovosna kasiska od malite, no ne znam sto da i dadam pred spienje. I se razbira preku cel den doenje na okolu 2 saati.
AnnaMolly RR -> RE: Прва нова храна на бебето (30.11.2010 21:44:08)

Марина, моето има 5 и пол месеци. Јас накај 19 часот му давам ноќна кашичка, имаш голем избор. Користам ХИП во теглички, на нив пишува дека е ноќна кашичка, а исто има и на ХИП во кутија ноќна. Некогаш наместо ноќна кашичка му давам кашичка од ориз од МИЛУПА, и тие се во кутија. Ептен се евтини, околу 180 денари огромна кутија. Има и кашичка од ФРУКТАЛ од праска и ориз, Филип ја обожава. И таква му давам.

Како што гледаш, изборот е огромен. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Останува да испробаш и да видиш што ќе му се допадне на твоето бебенце.

Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>