|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Исхраната на децата во училиштата
18.9.2013 21:15:28   
niki
Temava ja otvoram za da soberam idei kako da se hranime vo skolo, bidejki sum vo dilema.
So prefrlanjeto vo osnovno uciliste sogledav deka se ona sto vo izminative godini gradevme vo pogled na ishrana i higiena, prosto se rusi.
Kerka mi mi veli deka jadat na golem odmor i toa nadvor vo dvor, sednati na klupi. Pred da odat da jadat ne odat da izmijat race.
Seto ova me naveduva na razmisla za promena na obrocite. Dodeka odese vo predskolsko i spremav i zitarki i ovosje i salatki so sendvic, set_o spakuvano vo taper so viluvce i krpa. No sega verojatno ke treba da se prefrlime na sendvici i testa bidejki vo uslovi koga se jade stoecki i so valkani race toa mi izgleda kako najpogodno resenie.
Kako se hranat vasite deca dodeka se na skolo, dali imate informacija kolku vnimavaat na higienata, sto jadat i kolku toa gi zadovoluva vasite kriteriumi za zdrav zivot?

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 18.9.2013 21:25:01 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Исхраната на децата во училиштата
18.9.2013 21:28:56   
vezilka RR
Токму ова го зборувавме со сестра ми вчера. А изборот што ќе ставиш во сендвичот исто така е ограничен, кога ќе ги иземеш нездравите продукти. Богами и сите теста баш не се погодна храна. Навистина е тежок избор.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Исхраната на децата во училиштата
18.9.2013 21:58:03   
niki
mene mi e problem sto i detevo mi e tersene
taa na primer ke jade tost so patlidjan iseckan pokraj so uste nekoj dodatok ama se da e nadvor, koga toa bi bilo se vnatre ke go izvadi i nema da go jade voopsto, ili ke go izede samo tostot


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Исхраната на децата во училиштата
18.9.2013 22:55:15   
miana
Кај нас во училиштето нема ужинка,како што беше пракса порано. Јас на керками секој ден и спремам од дома. Викендов и направив лиснати домашни кроасани и секој ден и одмрзнувам и ги мачкам со некој намаз,и ги пакувам во кутија за храна.еден ден ке направам тост со кашкавал,путер,домашен кечап и шунка (user posted image ) еден ден кроасан со крем сир,еден ден кроасан со путер,еден ден,кроасан со кирење,па пак тост.Овој викенд ке и направам затворени пици ( со кашкавал,маслинки и кечап ) и ке и одмрзнувам од вечер по една за ужинка.Некој ден ке и купам 7 days кроасан,еден ден геврече и така. Инаку во ранецот има едно шише со вода и имаме палома и влажни марамици. Знае дека пред да јаде мора да ги избрише рачињата со влажните марамчиња ,па да ручка и повторно да ги избрише рачињата и устата. Така ке биде оваа година,па ке видиме како ке тераме од наредната година..Инаку мене ме загрижува хигиената во училиштата,особено во тоалетите и еве сега ке отворам таква тема.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Исхраната на децата во училиштата
7.10.2013 22:25:10   
niki
a kako e regulirana ishranata vo celodnevna nastava? Ima kujna ili nosite od doma pa se podgreva tamu ili ne se podgreva? Dali dodatno se naplatuva celodnevna so hrana i kolku? Dali moze da se odbere pomegu kujna vo ucilisteto i nosenje hrana od doma?

Jas sum pred nova dilema, bidejki nikako ne mozevme rabotnoto vreme da go uklopime so klasicna nastava ni jas ni mm, kerkickata ja prefrlivme vo celodneva. No ovde nema kujna i hrana nosime od doma. Spremanjeto ne mi bese dosega problem, bidejki i vo predskolsko taka pravevme. Problem nastanuva sto vo ucilisteto nemaat ni frizider a i hranata od doma ne ja podgrevaat. Nasoki dobivme da nosime ladni obroci i za rucekuser posted image i sega se cudam sto i kako da pravam
ne sakam i za pojadok i za rucek sendvici da jade, od druga strana mi se stesnuva izborot na gotveni jadenja, a i me plasi faktot da ne mi se rasipuva jadenjeto stojano cel den vo ranec

denes ja prativ so domasen gevrek od mesavina brasno od celo zrno i belo i susam i leneno seme
i za rucek salata od marula, krastavica, varena pcenka i vareno pilesko i parce lepce

za utre imam spremeno soleni palacinki, i ke ja zemam porano da ruca doma, no ke moram utre da spremam za naredniot denuser posted image aj dajte nekoja ideja za laden rucek

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Исхраната на децата во училиштата
7.10.2013 22:41:12   
AnnaMolly RR
Се плаќа 2.000 денари за исхрана, а имаат кујна во училиштата. Им готват најнормални ручеци, манџи да не речам :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Исхраната на децата во училиштата
8.10.2013 0:14:26   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

aj dajte nekoja ideja za laden rucek

Ники а да и праќаш јадење во оние термо торбички не бива? Не верувам дека ќе се расипе јадењето ако постои неколку часа надвор од фрижидер. Сега плус и времето е поладно.
А инаку ладно за ручек не ми оди скоро ништо, од тоа што ми текнува во моментов е само ќофте. Тоа можам и ладно да го јадам. Ќофтиња од карфиол или од мелено месо.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Исхраната на децата во училиштата
8.10.2013 0:35:14   
niki
pa ako e svezo zgotveno utroto nema da se rasipe, ama jas sum covek od krv i meso i ne stigam sekoe sabajle u rani zori da se budam i da gotvam svezo, a rucekot od prethodniot den vo prostorija kade ima parno ne znam dali ke izdrzi od 8 sabajle tek do dva koga rucaat, sto znam, me jade jansa
kofte e dobra ideja
moram da najdam bar pet obroci pa da gi vrtam u kruguser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Исхраната на децата во училиштата
8.10.2013 10:21:36   
blue_blue
Ники, еве ти неколку идеи за ладен ручек:

1. Варен ориз со зеленчук (на пример со пченка, грашак, пиперка, печурки) и со малку маслиново масло
2. салата од компир со малку кромид и оцет и маслиново масло
3. макарони со сос од патлиџан или со варен зеленчук и со маслиново масло
4. парче печена риба со зеленчук сварен на пареа
5. тортиља намачкана со путер или маслиново масло, со малку рендан пармезан и со зеленчук варен на пареа или пак намачкана со хумус (намаз од наут, лук. лимон и маслиново масло - лесно ќе најдеш рецепт на нет за точно да видиш како се прави)
6. кус кус со зеленчук
7. зелена салата со патлиџан, краставица, маслиники и парчиња варено бело пилешко месо и кришка интегрален леб
8. посна трулитава (со плав патлиџан, црвен патлиџан, морков, пиперки, кромид, печурки, бамји и компир - се исецкај, стави маслиново масло и во рерна да се пече прво со фолија, а после 15 мин да се запече одозгора)
9. ладна шпанска каспачо супа (се прави со домат, кормид и крастваици - лесно ќе најдеш рецепта на нет) со јогурт и со кришка интегрално лепче
Се од горе споменатово можеш од вечер да и го спремиш, да го ставиш во фрижидер и ќе има за следниот ден ладен ручек кој нема да и се расипе и кој не мора да се топли

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Исхраната на децата во училиштата
9.10.2013 8:01:07   
Tanjat7880
Moeto iskustvo za hranata vo ucilishte e pozitivno za nashi uslovi I za cenata shto ja plakjame,imaat dorucek,rucek I uzinka,se toa taze prigotveno!E sega za tebe Niki kako idea za rucek bi ti ja kazala mojata situacija koga G odeshe na leten kurs I tamu bea od 8 casot do 15 casot a nemaa obezbedeno hrana,moram da kazam deka toa traeshe samo eden mesec I jas postapuvav vaka,nautro obavezno mu kupuvav od pekara,dali gevrek,burek,banicka so jogurt,za uzinka mu spremav obavezno ovoshje,dali edna banana,dali edna praska(juni beshe,imashe),za obrokot vo 12 casot mu spremav sendvic od doma,puterce so patlidzan I jajce vareno,krem sir so patlidzan,zdenka namackana pak so jajce vareno,puterce I kahkavalce ili sirence...beshe leto,imaa frizider I nemashe nikakov problem e koga vo 15 casot ke si dojdeshe doma go cekashe topol obrok,i taka pominavme,se nadevam malku pomognav.Spored mene koga nemash uzlovi za cuvanje na hranata podobro da ne rizikuvash so istata,topol obrok nemozesh da I ponudish a ako ozesh odnosno ako ti dozvoluva vremeto toj obrok ke si go ima doma I gotovo!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Исхраната на децата во училиштата
9.10.2013 8:32:58   
deluxe
Еве го моето искуство со исхраната во училиштето на ќерка ми.До пред 2 год.имаа храна со бели печива ,бурек,геврек итн.Од лани им воведија фаст фуд во училишниот ходник,баш внатре е фастфудот,и сега се хранат од таму со тост,ход дог,сендвичи и згора на се им продаваат на чаша сок газиран и тоа кофеински пепси,кока кола.Тие се деца ,се гледаат меѓу себе и сакаат да пробаат.Јас се борам со оваuser posted image нз како да избегнам ваков предизвикuser posted image Пробувам да ја разубедам дека не е здраво,но вкусно и делува кога гледа дека другарчињата пијат сок и јадат тостови.За ова треба да биде свесен директорот на училиштето,кој изгледа нема поим што е здрава исхрана.Им се држат часови на децата за здрава исхрана,ама што фајде кога под нос им мириса сендвичuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Исхраната на децата во училиштата
9.10.2013 10:37:30   
Tanjat7880
Lele Deluxe,od ovaa godina I vo nasheto shkolo ima takva moda,SENDVICARA koja lani I godinata pred ta beshe trafika,imashe sokovi I smoki I cipsovi a sega ima sendvici I tostovi I sok vo cashka,"objektot"e pod skalite,nema nikakvi osnovni higienski uslovi no sepak ima dozvola za rabota.Na drugarka moja majka I koja e hemiski ing.i raboteshe vo Zito luks vikashe deka object kade nema sanitaren cvor nesmee da izdava hrana a tuka bre nema voda a ne drugo!
Seushte(ushte ovaa godina)sme so obrok I G ne mi pobaral od tamu nishto no shto ke pravam dogodina koga ke ima samo uzinka neznam,dali ke me razbere I ke si nosi sendvicinja od doma ili ke se raspravame za tamu ke vidimeuser posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Исхраната на децата во училиштата
10.10.2013 12:40:19   
niki
fala zenski, bas mi dadovte idei, od utre vo izvedba
denes ja prativ so jajce, ceri paradajz, i lepce za dorucek
a za rucek telesko vo sos od domat, testenini i salata od svez spanak, domat, krastavica, celer i magdonos
spanakot magdonosot i celerot posle mienje gi susev vo krpa i ne gi zacinuvam so nisto za da ostanat krevki
i edno jabolko za posle rucek, drugite deca nosele i jadele pa ajde i nie
ostanuva da vidime sto izela

a raspravii imame i nie
nekoi deca nosat od doma kupen sok vo tetrapak i taa saka
nekoi deca povremeno nosat keks ili nekoe cokolatce, krem

< Поракaта ја уредил niki -- 10.10.2013 12:44:17 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Исхраната на децата во училиштата
10.10.2013 23:29:28   
elenak
Одлични рецепти блу блу. user posted image Само мислам дека компир подготвен од претходниот ден не се препорачува. Или беше само дека не се претоплува, демек испуштал некои токсини. Како и да е, мене па и не ми е вкусен ладен компир. Отидов офтопик.user posted image
Инаку стврно е ужас тоа со сендвичарите во училиштата, барем нека се надвор од објектот и со соодветни услови. Ама ова е еден голем трик, јас се сеќавам додека бев во средно, еднаш не отидов во сендвичара да купам сендвич, ама кога ни ставија внатре во објектот понекогаш купував, баш заради тоа те фаќа мерак, што од мирис што од што пред очи ти се шетаат деца со сендвичи во рака.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Исхраната на децата во училиштата
29.12.2015 19:38:52   
Felly RR
Ајде малце да ја активираме темава. Мене кога е М предпладне на училиште ми е полесно, ама кога е попладне, некогаш се буди во 9, дури се измие,облече и сл, доаѓа 9:30, а во 12:30 излегува за на училиште, а пред тоа руча, и некако нема време за појадок, па во последно време ако стане така подоцна, и спремам само овошно смуди, па руча околу 12, и за на училиште си носи некоја ужинка, па кога ќе си дојде вечера.
Како изгледа вашето мени?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Исхраната на децата во училиштата
30.12.2015 21:49:18   
lukajana RR
Ова до некаде е проблем и кај нас,Л оди на училиште од 11 до 13 .Станува во девет а излегува од дома во 10:45 .Некогаш појадува а некогаш сака само овошје.
На училиште има ужинка што ја јадат во 12 а кога ке си дојде дома руча .
Е нашиот проблем е што ужинката во училиште некогаш ја јаде а некогаш не му се допаѓа и ништо не јаде.
Ако појадувал не е проблем но ако не тогаш е само на овошје до ручек а ако убаво појадувал на училиште не му се јаде user posted image .
Мислев да не зема ужинка туку јас да му давам од дома ама не сака да носи ништо друго освен кроасан и заради едноличност се одлучивме за исхрана таму и сега сме со проблем секој ден

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali gi nosite decata na nekoj od nasite detski festivalcinja?

Da (0%)

Ne (33%)

Ponekogas (67%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!