Гума за пливање/мускули/чамче (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Детска опрема



Порака


Felly RR -> Гума за пливање/мускули/чамче (3.8.2013 20:52:36)

Каква опрема за пливање носите со вас на одмор? И за која возраст што сметате дека е соодветно?
Ние лани имавме гума за пливање, од оние со отвори за ножињата што се, ама М многу ја стегаше, и речеиси воопшто не пливаше во неа. Оваа година зедовме обична-најобична гума, па супер и се погоди, си пливаше со држење за рачиња, а и сама малку се пушташе.
Па доби и на поклон мускули од сестра ми, пливаше и со нив, ама и нејзе и беше некако страв само со мускули, па во комбинација со гумата ги користеше цело време. Затоа сметам мускулите може за понатаму.




rina13 -> RE: Гума за пливање/мускули/чамче (4.8.2013 8:20:36)

Искрено се двоумам што да и земам.Мислев елече,дали вие имате искуство и што мислите дека е соодветно за 2 годишно дете?




Bethany -> RE: Гума за пливање/мускули/чамче (4.8.2013 10:12:32)

Рина13 РР мислам дека за двогодишне дете е најдобро гума, или таа со отвори за ножиња, или обична, само помала.
Некако тие елеци и мускули ми се за поголеми деца. Знам по внукот ми, тој почна со тоа елече некаде на 4 години, ама секако се зависи од дете.

Син ми лани не сакаше во таква гума со отвори за нозете, беше во обликот на пајче, ко да се плашеше од неа, оваа година го земавме пак со нас, и не проверивме, кога таа испушташе воздух. Ама и така и така не сакаше во неа. Не знам, не му се допаѓаше, плачеше од неа.
И лани и оваа година бевме со чамче во вода, или го носевме во раце со нас во подлабоко без ништо. Кога водата го дигнеше не го чувствуваш, плуташе по водата и без ништо [sm=smiley36.gif]




miana -> RE: Гума за пливање/мускули/чамче (4.8.2013 15:29:13)

Moevo dete ima 20 mesei i jas i kupiv guma kako dubak,i mislam samo so gumata da ja stavam .Za muskuli e mnogu mala,vikaat deka se stavaat nad 3 godini,takada ili so guma ili kaj mene vo race




vezilka RR -> RE: Гума за пливање/мускули/чамче (4.8.2013 16:26:18)

Лани на година ипол пливаше со гума - дубак. Годинава со мускули. Ама морам да напоменам дека моево нема страц од вода, дури и без ништо сакаше. Сакаше и во чамче. А и тие елечињата се добра идеа, само мене не ми текна за нив пред да идеме. Абе битно да се во вода и да се забавуваат. Како битен момент само сакам да напоменам убаво да да се проверуваат дали се дупнати или дали убаво се затвораат.




cevlice -> RE: Гума за пливање/мускули/чамче (5.8.2013 13:30:52)

оваа година со нас носевме гума за пливане и мускули несакаше ништо да му се стави да проба иначе сме на возраст од 3,5 години ...така едноставно да си шлапка сам во вода . залудно фрлени парички.




JovanaJ -> RE: Гума за пливање/мускули/чамче (5.8.2013 13:48:19)

Gi imame site rekviziti, no najmnogu saka da sedi vo guma. Si uziva, se slapka i ne se zamara, muskuli ne saka da vidi [sm=smiley36.gif] pa ovaa godina ke vidime kako ke bide.




Snowhite RR -> RE: Гума за пливање/мускули/чамче (13.8.2013 0:05:40)

Имаме мускули, елек, чамче, кое го купивме минатата година, ама чамчето ни беше баксуз. Минатата година ни го дувна ветрот и ни избега, за малку во Грција ќе отидеше ако не го донесоа тие со кајчината што возат, а оваа година повторно избега, ама заедно со мм и син ми, па едвај се вратија, т.е. жена професионален пливач, која ги видела им помогна да се вратат. И на крај ни се дупна и го фрливме. Затоа ако купувате чамче, интересна занимација е, ама само во плиткото, не одете далеку, особено ако дува ветар. Откако се дупна чамчето, тато купи гума и перниче за мама. Со гумата најубаво од се, си ја става и сам си плива, за со мускули уште е мал, со елекот се изнапи вода, само гума за пливање и ништо друго




Felly RR -> RE: Гума за пливање/мускули/чамче (10.7.2014 16:24:42)

СО гума дефинитивно е најубаво и најсигурно, зошто никако не може да потоне, и може само да си плива. Битно е да биде отворот погоден, да не е премногу широк, па детето да се слизне надолу низ гума. М сепак повеќе ги сакаше мускулите оваа година, најверојатно гумата повеќе ја ограничува, а со мускулите се чувствува послободна, но и понесигурна, па затоа со мускули кога беше бараше и дополнителна поддршка. А во плиткото нормално и сама се шлапкаше, ги туркаше брановите. [sm=smiley36.gif]




Страница: [1]