RE: Првиот збор (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Разговори на родители



Порака


vanessa30 -> RE: Првиот збор (21.5.2012 18:41:48)

eve nie od pred 10-tina dena kontinuirano velime baba, mama samo dvapati rekol, ama mislam onaka kazuva neznae znacenje.

Maz mi mi vika deka mu ostavam turski serii na TV, pa zatoa naucil da veli baba, mesto tato[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




Ikana -> RE: Првиот збор (25.5.2012 9:33:04)

Денес пред да ја носиме на вакцина, додека се спремавме, јасно и гласно кажа МАМА, нема утка, тоа е тоа!!!! Не можев да се соземам, колку се израдував!!!! Првото зборче го кажа на 5 месеци и 15 дена, ама претходно уста не затвараше од гугање и со мечињата си правеше муабет нон стоп!!!




vezilka RR -> RE: Првиот збор (25.5.2012 9:51:34)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] за М. Неа и се зборело [sm=smiley36.gif]




Beatris -> RE: Првиот збор (25.5.2012 11:08:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Денес пред да ја носиме на вакцина, додека се спремавме, јасно и гласно кажа МАМА, нема утка, тоа е тоа!!!! Не можев да се соземам, колку се израдував!!!! Првото зборче го кажа на 5 месеци и 15 дена, ама претходно уста не затвараше од гугање и со мечињата си правеше муабет нон стоп!!!


Иканче штом веќе кажала, очекуваје брборење по цел ден. А беше колку М кога првпат кажа, и после само го повторуваше цело време, кога сфати дека го "утврдила" тоа премина на други зборчиња, мама остана на стенд бај. После едно 2 месеца почна пак да го кажува, ама убаво со значење [sm=smiley1.gif]

Аааа и ете повод за подарок од тетка Беатрис! Само да се видиме и одма и го носам [sm=smiley1.gif]




Ikana -> RE: Првиот збор (27.8.2012 14:36:34)

Вчера М ми направи таков муабет...од мама до нана до баба до тата, се нареди... кога ќе и се обратам, обавезно ми враќа со нана баба тата....почнавме да си брбориме[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




temjana -> RE: Првиот збор (27.8.2012 16:20:05)

Ајјј стринка мала убава[sm=smiley36.gif] Абе девојчици брбливки најубави[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




ema28 -> RE: Првиот збор (27.8.2012 17:19:44)

kaj nas david prviot zbor mu bese mam, mam...a sega mama[sm=bravo.gif] inaku imame 6,5 meseci sea na 4 sep 7 mes.




ivoni4ka -> RE: Првиот збор (26.9.2012 19:30:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Денес пред да ја носиме на вакцина, додека се спремавме, јасно и гласно кажа МАМА, нема утка, тоа е тоа!!!! Не можев да се соземам, колку се израдував!!!! Првото зборче го кажа на 5 месеци и 15 дена, ама претходно уста не затвараше од гугање и со мечињата си правеше муабет нон стоп!!!


Иканче штом веќе кажала, очекуваје брборење по цел ден. А беше колку М кога првпат кажа, и после само го повторуваше цело време, кога сфати дека го "утврдила" тоа премина на други зборчиња, мама остана на стенд бај. После едно 2 месеца почна пак да го кажува, ама убаво со значење [sm=smiley1.gif]

Аааа и ете повод за подарок од тетка Беатрис! Само да се видиме и одма и го носам [sm=smiley1.gif]

lele beatris mislev deka samo A go stavi MAMA na stendd baj [sm=smiley36.gif]
znaci vaka prvo kaza mama, pa ajde ( uste go brbori toa i znae sto znaci koga saka nesto vika ajde adje) pa baba pa papapapappa 1 nedela , od pred 3 dena tata a od denes dada inaku iamme 8 meseci i 18 dena




ana mari -> RE: Првиот збор (10.10.2012 0:09:18)

zdr na site eve i jas da vi pisam... mojata kerkicka od 6 meseci vika baba pa od 7 pocnavme so
tate, teta, ajde, daj, da i ne... od 9 mesec istite zborovi se povtoruvaat a mama se spomnuva samo ako place ili ako e vo dubak pa da ja zemam vo race[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]...




iguance32 -> RE: Првиот збор (10.10.2012 12:37:52)

prvite zborcinja ni bea "baba" i "ajdeee" vo ist den, na 5 meseci [sm=duda.gif] , pa potoa sleduvase "tato" .... a "mama" na 8 meseci [sm=smajl.gif]




Maca25 -> RE: Првиот збор (10.10.2012 13:30:34)

мама најчесто последна ја кажуваат, ама па после од уста не ја вадат [sm=smiley36.gif]




Maria -> RE: Првиот збор (10.10.2012 16:35:15)

Илија последно викна мама откако сите ги изреди.Првиот збор му беше ТАТА на шест месеци и потоа уста не затвори.[sm=jezicek.gif]А на Андреј (на моја најголема радост) прв збор му беше МАМА,така јасно и гласно...мама.[sm=sloncek.gif]Е сега ако има нешто врска како што викаат, Илија прво рече тата па си доби братче,а Андреј мама,па третото би требало да е девојче...би требало??? [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Cipi Ripi -> RE: Првиот збор (20.11.2012 15:26:35)

Даријан го кажа првиот збор пред 4 дена, рече ТАТА. Не ми се веруваше, веднаш почнав да викам по мм - дојди да го слушнеш, а тој па иде мртов ладен и ми вика како не. Е од тогаш детево уста не затвори, 4 дена кажува ТАТА, БАБА, ДЕДЕ, ДА, ДАДА.......се само не МАМА[sm=smiley13.gif]
Ќе биде и тоа нели? [sm=zmeden.gif] Може му е потешко да каже М.[sm=zmeden.gif]




Ikana -> RE: Првиот збор (20.11.2012 15:31:58)

Браво Ципи Рипи за Даријан!!! [sm=bravo.gif] Ќе биде и мама не се секирај, штом почнал да сврзува слогови ќе дојде и тоа!




AnnaMolly RR -> RE: Првиот збор (20.11.2012 15:38:18)

[sm=bravo.gif] за Даријан! Ама за мама малку ќе почекаш, барем кај мене така беше. Прво беше баба, тато, деде, тете, бебе, дете и на крај мама. Ама ќе дојде и тоа [sm=smiley36.gif] Мене маж ми ми викаше Кај цели денови сте заедно, на детево си му досадила и затоа не ти вика мамо, другите му се поинтересни [sm=jezicek.gif]




Cipi Ripi -> RE: Првиот збор (20.11.2012 16:56:47)

Фала девојки. Браво за мојот Даријан.[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
Се радувам многу, ама изгледа навистина ќе си почекам за мама, ептен гледам дека не се ни труди да ги спои усните за М. А тата, баба кажува, и зборови со Е кажува, деде, бебе, бебето. Сонце мое убавко.
А баш како што ти викал мм Анамоли, исто и мм така ми вика, му здосадило од тебе по цел ден сами, па уште и мама да те вика [sm=smiley36.gif]




sandriana RR -> RE: Првиот збор (20.11.2012 17:02:59)

[sm=bravo.gif Даријан...[sm=smiley1.gif]
А кога ќе почне со МАМА, веруј, нема да застане - расипан грамофон ќе биде[sm=smiley1.gif] Нека досаѓа сега на другите[sm=smiley1.gif]




Cipi Ripi -> RE: Првиот збор (20.11.2012 17:05:00)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

[sm=bravo.gif Даријан...[sm=smiley1.gif]
А кога ќе почне со МАМА, веруј, нема да застане - расипан грамофон ќе биде[sm=smiley1.gif] Нека досаѓа сега на другите[sm=smiley1.gif]


[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif] Во право си!




Mihaela 2010 -> RE: Првиот збор (20.11.2012 18:51:15)

Na tocno 6 meseci BABA,na 8 TATO a na 10 MAMA,mene posledna me kaza




Hunny -> RE: Првиот збор (20.11.2012 20:56:32)

На Михаела првиот збор и беше баба, па баба и од пуста среќа и донесе еден куп подароци, а второ зборчр -мама и тоа денес [sm=smiley27.gif]




Hunny -> RE: Првиот збор (20.11.2012 20:57:28)

Ете мама од возбуда почна и печатни грешки да прави[sm=smiley1.gif]




elenak -> RE: Првиот збор (20.11.2012 21:48:23)

Браво за малите зборливи устиња [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] А моево инаетче не сака да каже ништо[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Си брбори нешто по нејзино нон стоп и само вика МА и БА. Ама не верувам дека и се со значење. А кога ќе ја прашаме ,,кај е тато,, или ,,кај е мама,, со поглед кажува, нејќе ни со прст а нон стоп вежбаме. По сто пати во ден и повторувам кажи мама а таа само ме гледа и пак нејзиното МААА. Никако да спои две од тие МА[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Кажува со раце многу работи, значи разбира ама не сака да прозбори. А ете скоро 11 месеци има, ме загрижува [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




MACICUCI -> RE: Првиот збор (21.11.2012 18:33:18)

Se uste samo gugame, a za 7 dena ke pravime 7 meseci. Najcesto kazuvame GIGIGGIIIIIIII, ili brcime,pa bradickata ni e so bela pena od brcenje, kako da se sprema za bricenje [sm=jezicek.gif]. A od dever mi maskoto na 7 meseci na Sv.Nikola kazal dede, a devojceto pocna mnogu pokasno i sega ima 2 god i 2 i pol meseci i tek sega pocnuva da ispusta po nekoj zbor inaku kazuvase - ma za mama, za mace, ka za krava, za kakana,pa za padna, prase. Kaj i da e i taa ke pocne da mele bez prestan lele posle da ne mozis da se iznazboruvas [sm=bravo.gif]




zzaa -> RE: Првиот збор (28.11.2012 15:35:28)

na 4 meseci dada pa tato okolu 6 mesec mama pa baba sega ima 9 vika ajde,daj,da,ne [sm=smiley1.gif]




gorda2 -> RE: Првиот збор (29.11.2012 10:54:14)

На 7 месеци - баба, потоа и тата...
На година и нешто веќе правеше кратки искази, а еве на 2 и пол години не затвора уста, на 3-4 јазици 'зборува' и сите не строи по дома...
Она со јазиците е благодарение на ДОРА цртанот кој го гледа на англиски и шпански долго време, а сега на македонски и англиски го има... Затоа дома слушаме Arriva! Come on! turn around mother! Sorry!... [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>