Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


caciana -> Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (12.6.2013 9:52:18)

Кој вид на млеко го препорачувате за исхрана на малечките дечиња?

Кравјо ? Козјо? или пак Овчко?
Според вас кое е најдобро за дете постаро од 2 години? [sm=smiley1.gif]




deluxe -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (12.6.2013 9:55:49)

колку што имам читано,мислам дека е козјото,ама нз зошто не би дала,јас им давам бт млеко(кравјо)




JovanaJ -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (12.6.2013 10:03:01)

Nemam pojma koe e podobro, nie pieme kravjo i toa isklucivo od nasite mlekari. Ne im veruvam na mlekarite od stranstvo, bidejki smetam deka ne im e ist kvalitetot na mlekoto sto go nosat za izvoz i sto zavrsuva kaj nas. I plus znam kakvi proverki se pravat t.e. ne se pravat , kako se zaobikoluva kontrolata pri uvoz, ne samo na melko i ne mnogu durgi uvozni proivodi. Pa nekako sum po nakloneta kon nasite...




JovanaJ -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (12.6.2013 10:04:22)

A i zaboraviv, davam isklucivo mleko so golema maslenost bidejki masta vo mlekoto e mnogu potrebna za razvoj na mozokot. Nikako ne davam mleko so mala maslenost. Ova mi e preporaka od pedijatar- nevrolog.




meU87 -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (12.6.2013 10:59:57)

Јас започнав да и давам од Битолското со витамини што е, се надевам дека е подобро од обичното.




bebence1 -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (12.6.2013 11:23:47)

Bitolsko mleko davam na moive ama onaa sto e polneto vo Makedonija neznam dali ste primetile deka ima Bitolsko mleko polneto vo Belgrad ,pa drugo polneto vo Bosna




eleonorastrumica -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (12.6.2013 19:14:38)

ЈАс давав Битолско сега давам Алпи




Bethany -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (22.8.2013 21:25:17)

Мислам дека педијатрите генерално не препорачуваат млека, ниту кравјо, ниту козјо, да се пијат во големи количини после навршена една година на детето, поради можноста на анемија.

Знам дека млекото и млечни производи во комбинација со зеленчук и месо, не дозволуваат апсорпција на железото од храната. Затоа, колку што читав, млекото не треба да се дава непосредно пред оброците (зеленчукови и месни), за време, исто и после оброкот најмалку да помине еден саат па потоа може да се даде млеко.

А инаку во комбинацијата со овошјето, не сметало. Тоа што читав од еден нутриционист.

Инаку, јас би давала козјо кога би сакал малиот и ако би можела да најдам од проверено место. Мислам дека многу има многу повеќе предности отколку што може да направи штета. Обично доктори препорачуваат козјо како најчисто млеко, ова за возрасни, па претпоставувам и за деца.




sandriana RR -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (23.8.2013 12:29:56)

После навршена година, година и пол, сметам дека нема потреба млекото да биде основа на храна на детето, па и да се исклучи од употреба не е страшно.
Бебињата додека цицаат или пијат формула, во ред, но за потоа - млеко да се сведе на минимум. Евентуално за добра ноќ, бидејки детето така навикнало да заспива. Или за појадок или вечера неколку пати неделно.
Кое е најдобро, навистина имам дилема - дали кравјо, овчо, козјо, свежо или пастеризирано, и од тие причини не го воведов кај моето дете, откако прекинавме со цицање.




caciana -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (2.12.2014 13:39:31)

Najdobro e kozjoto, potoa kravjoto mleko. Na fakultet go imavme spomnato i mlekoto od KOBILa koe sto bilo pozdravo i od kravjoto mleko. [sm=smiley36.gif]No za zal go nema kaj nas i ne mozeme da zboruvame za negoviot kvalitet.[sm=zmeden.gif]
Posle godina mlekoto ne treba da go praktikuvate kako osnoven obrok, moze da vleze na mestoto od uzina, no ne da zameni cel obrok, zatoa sto deteto e veke golemo i ima potreba od pogolema energija za da go pomine denot, a 1 casa mleko nema da ja obezbedi silata na deteto da go pomine denot vo igri. [sm=smiley1.gif]




Malecka23 -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (2.12.2014 13:49:53)

Apsolutno se slozuvam so tebe.No poznavam mnogu majki kade posle 1god uste si drzat mleko kako obrok a ne dodatok.Inaku da najdobro e kozjoto mleko iako jas davam kravjo posto cucka takvo pie.I da najdobro e domasno ama epten epten od provereni luge da ne recam cisti posto sum videla strasni rab sto se pravat




Defne90 RR -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (2.12.2014 15:44:59)

NPogolemiot pie domasno kravjo mleko uste odkoga imase samo nekolku meseci.Vo den obaveno pie barem po 250 ml.Pomaliot ne pie nikakvo mleko i nikogas i ne piel.




Melanija RR -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (27.3.2015 14:03:30)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

После навршена година, година и пол, сметам дека нема потреба млекото да биде основа на храна на детето, па и да се исклучи од употреба не е страшно.



Потполно исто[sm=smiley20.gif] оваа тема ми се виде нај соодветна ,но ако не префлете го мојот пост[sm=smiley1.gif]

Дискусијата и прашањето ми се поврзани со пиење на млеко после првата година.Мака ми е од коментарот дека со млеко се расте.Кога ќе станел,па после,па пред спиење.Трбало и да се јаде и ужина и млеко.Ех да така ќе се поправел.М има 19месеци и 10кг,знам дека му фали 1 кг како ништо, но тој јаде на 3-3,5 часа па кога да му дадам млеко,или место храна млеко.
Бре како да им објасниш на стари дека треба да се јаде ,па еднаш млеко ок е..М си јаде без проблем ,ама ете не се поправал како можело значи требал млеко да пие.
Ме напнуват дајте просто како да им објаснам

До кога и кога во денот дававте млеко?Кога ќе одвикнувам од пелени за некој месец ќе треба да му го тргнам млекото пред спиење и вечерата да е покасно, па наутро млеко да му давам?




Defne90 RR -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (27.3.2015 17:01:31)

И јас се сложувам со вас.Значи млекото никако не теба да заменува оброк.Па и да се исфрли не е страшно.Витамините што ги има млекото ги има и во сирењето,јогуртот,павлаката...Кај мене помалиот никогаш не пиел млеко,со бисквиди само или со житарици го јаде.А поголемиот престана да пие пред неколку месеци и сега и тој само со бисквиди или житарици ко малиот ги јаде.Инаку меланија подобро е кога ќе се одвикнувате од пелени млекото да му го даваш насабајле.И не му е потребно повеќе од една чаша.Мене педијатарот ми има кажувано дека од една чаша млеко ништо повеќе не треба да внесуваат децата.И мене ме дават старите дека не пијат моите ама па јас не се замарам знам дека тоа не е воопшто страшно и дека наместо млеко си јадат и други работи кои имаат калциум.[sm=smiley1.gif]




lukajana RR -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (27.3.2015 17:54:23)

Melanija RR и јас сум за тоа млеко до година иако Ј и сега на 10 месеци не бара да цица си јаде друго ако и дадеш добро ако не ништо.А со Л имав голем проблем со млекото,тој па дневно пиеше по 1.5л млеко и нормално друго ништо не сакаше да јаде до две години.Млеко пиеше до 4 год ама дека почна и друго да јаде изгледа му беше лошо после млекото и сам го откажа.Сега не пие никогаш.За последнава година можам да кажам дека ослабна и многу се извиши со јадење разноврсна храна.Млекото го заменивме со кисело млеко ,павлака ,јогурт.Е сега за ноќното пиење млеко и пелените зависи и до детето.Л пред спиење пиеше млеко па сабајле околу 6 пред работа му давав пак млеко а не ми се помочкуваше ноќе.Тоа ке видиш кога ке се одвикнувате




Mihaela 2010 -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (27.3.2015 18:29:58)

Znaci so starive ista pesna sekade.moralo da se pie mleko na sabajle pa i na pladne i navecer[sm=smiley36.gif]ova so moive zivci kinam kogavsum kaj niv
Mene pedijatarot mi rece na godinka da pocneme so mleko, mislam da go mesam pola mleko pola voda ..jas ja doev do 16 meseci a od godinka si piese i mleko.
Sega ima nepolni 5 god i i davam ednas vo denot mleko eventualni dva pati ako pobara.obicno i davam casa pred spienje so b kompleks i u krevet..ama neeee kaj moite koga se ide od sabajle e zadolzitelno[sm=smiley36.gif]




marchi -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (28.3.2015 3:28:27)

Na svekor mi decata od vtoriot brak imaat 7, 6 i 4 godini tie pijat mleko beter od bebinja,znaci na sabajle pred spienje obavezno i uste 10 pati preku den.obroci pretezno 2 imaat i posle se cudat zasto decata im se cesto bolni.




Malecka23 -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (30.3.2015 14:06:09)

Zenski mozebi prasanjeto ne mi e za tuka no slobodno prefrlete me.
Dosega M piese deomasno kravjo mlekce.Obavezno 300ml na densko i po tolku na nokno spienje.I sekako nit jogurt nit k.mlekce ne bese zapostaveno.E problemot e sto veke 1mesec se borime so zapek i bidejki probav se resiv da i go trgnam i mlekoto veke dva dena e bez mleko i mn e tazna ama bas a pocna redovno da kaka.Dali smetate deka na dete od 2.6god e ok da mu se trgne mlekceto.Jas sum nekako mnogu sentimentalna po ova prasanje mozebi za nekoj ke bide smesno ama ete deka ne e doena i se nekako kako da mie strav deka sum i skratila.nedelava sekako ke ja nosam na Detska Klinika imame zakazano i tamu sekako ke vidam za mislenje ama ete od vasi iskusstva




Cvekelencule -> RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата? (31.3.2015 23:16:28)

Малечка 23 јас не би и го тргнала млекото искрено ,ова ти го пишувам од искуство имам три деца и сите три имале запек ,а првото имаше премногу па давав многу овошје секој ден круша кива ама баш секој ден овошје и се нормализира и еве ја сега има девет години и уште пија млеко и јас сум сентиментална кога ќе ми речи сакам млеко и како да не и дадам [sm=smiley36.gif] а голема е демек па нашколо да тргно без да се напија млеко па тоа нема шанси[sm=smiley1.gif] поздрав мамичка сепак ти најдобро си знаеш




Страница: [1]