RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


temjanuska2 -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (21.3.2014 18:33:13)

Ajde sega mamicki kazete mi dali se zakazuva za labaratorija na GAK za priska 1 ili ne,nekoi vikata da nekoi ne,i mora li merenjata da gi nosam togas,neli moze da mi zemat krv a so tie rezultati da odam kaj maticnata i da mi gi prave merenjata???? nekako me zbunivte[sm=smiley36.gif] i koj znae br za zakazuvanje.pozzz




Melanija RR -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (21.3.2014 23:32:17)

temjanuska2 за во лабараторија незнам дали се закажува.Врз база на мерките се изготвува Приската така што неможе без мерки и тоа до 3 дена да се најстари.За закажување за мерките/скринингот пишав во темата Три главни скрининзи во бременоста




VAGA2 -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (11.4.2014 10:00:33)

Vo sredata ostaviv brisevi vo labaratorija vo drzavna bez zakazuvanje i pravev Prisca 1 bez zakazuvanje, i za cudo zavrsiv odma rabota! Sega cekam rezultati[sm=smiley13.gif]! Istiot den bev i kaj maticniot i so merenjata direktno na GAK!




Karma -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (11.4.2014 12:03:46)

и јас денес се јавив да прашам за приска 1 и ми рекоа за во лабараторија не се закажува, за на ГАК се закажува ако таму треба да го правиш и скринингот.




Melanija RR -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (11.4.2014 15:10:53)

Можеш во било кој дел од денот да одиш.Мислам sandriana RR пиша дека била приквечер, дека работат до 19 часот.




sandriana RR -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (14.4.2014 9:39:44)

За Приската моја препорака е да одите ако сте во можност попладне, нема воопшто гужва и се завршува за 5 минути. Работат официјално до 19 часот.




Matea25 -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (14.4.2014 14:06:21)

Вака сега, мене др од Систина ми закажа на ехо во 12 недела а ми пиша пред тоа да направам Приска тест. Јас мислев ќе ми земат крв и со резултатите кај него, а уствари мора мерки од ехо да се носат?
Цела сум збунка




sandriana RR -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (14.4.2014 14:38:34)

За Приска прво се прави ехо, и со мерките од ехото, се оди во лаб. за да се направи Приска-та - пресметката, меѓу другите вредности што се добиваат од крвта, се прави и со мерките од ехото.




Melanija RR -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (14.4.2014 14:39:17)

Matea25 Прво ехо па земање крв, всушност не е важен редоследот туку потребни се и двете за да се добие резултат за ПРИСКА тестот односно потребни се мерките.Ако ти рекол во ист ден прво да те боцнат па потоа ехо и тоа е во ред.




Matea25 -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (15.4.2014 12:53:13)

Ви благодарам многу [sm=smajl.gif]
Здравје после велигден треба да одам па баш ќе пишам искуство.
Држете ми среќа [sm=smiley1.gif]




bliznaci 1 -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (16.4.2014 11:58:00)

Jas vcera pravev priska 1 vo drzavna bolnica vo skopje. Prvo bev kaj maticniot na eho mi dade slika i zapisa nekoj broj mi zema bris i mi dade upat za skopje drzavna. Vo 11h bev tamu zavrsiv za 10 minuti mi zemaa krv od vena [ne mora na gladno] i za dva dena mi kazaa po rezultati plativ 350 denari so uplatnicata moze i nekoj drug da gi zeme rezultatite. Pa sega se nadevam na dobri rezultati drzete mi sreka i na site SO SREKA[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Melanija RR -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (15.5.2014 12:58:35)

ИЗВОРНА ПОРАКА: MMM27

Devojki, dali e so zakazuvanje za PRISCA na drzavna? treba na pocetok na juni da odam, ama doktorot mi kaza samo na mikrobilogija za brisevite da zakazam. Ako e so zakazuvanje ve molam brojce vo PP. [sm=smiley13.gif]

ИЗВОРНА ПОРАКА: Matea25

Jas bev na privatno no kolku sto znam maticnata treba da ti zakaze i da ti dade uput :) ako gresam neka me popravi nekoj [sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (15.5.2014 13:04:53)

Ако мерењата на ехо ги прави матичниот, не треба да се закаже за лабораторија на ГАК, само се оди истиот ден со мерките од ехотом и упат од матичен, и те боцкаат. А ако и скринингот на ехо се прави на ГАК, тогаш мислам матичниот закажува.




AnnaMolly RR -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (15.7.2014 10:05:58)

Јас утре имам закажано ПРИСКА, ќе бидам 12+4. Во 8 сабајле кај матичната на скрининг, после одма на ГАК. За колку време стигнуваат резултати знаете ли?




sandriana RR -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (15.7.2014 13:35:27)

Резултатите од Приска се веднаш следниот ден.




lolla RR -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (26.8.2014 12:59:22)

Здраво женски, ги зедов резултатите од Приската од клиника и се следни:

PAPP-A 3.7 mlU/ml ili Corr MoM =0.95
gb=HCG 12.5 ng/ml ili Corr MoM = 0.33

Age risk 1:607
Biochemical T21 risk < 1:10000
Combined trisomy 21 risk <1:10000
Trisomy 13/18 +NT risk <1:100000

За сите означува низок ризик за што ми олесна иако знам дека нема дијагностичка вредност.

Како и да е, морам да нагласам дека сите овие испитувања ми претставуваат стварно голем стрес, ич не ми е пријатно додека чекам резултати, сум станата премногу емотивна.

Ке ги чекам резултатите и од брисеви па ке ги носам кај матичната, и за нив се надевам ке се ок.




AnnaMolly RR -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (26.8.2014 15:42:13)

Лола супер ти се резултатите, уживај си.

Мене ми беше Biochemical T21 risk 1:67, па види колкава е разликата во твојот случај :)

Уживај си ако се сите други резултати во ред и ти ја посакувам целата среќа на светов да си родиш здраво и право бебенце.




lolla RR -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (26.8.2014 16:01:42)

Фала ти многу Анамоли, истото ти го посакувам и на тебе и длабоко верувам дека така и ке излезе.




AnnaMolly RR -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (27.8.2014 12:40:35)

Лола мојата бременост за жал заврши неуспешно, имав missed abortion во 16 недела, но не се откажувам ќе се обидеме пак за 6 месеци. [sm=smiley31.gif]




Mihaela 2010 -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (16.10.2014 14:17:37)

Eve me i mene,cela nedela napnata za rezultatite.. samo sto mi se javi komsikata,mi gi zemala rezultatite,i gi procitale bile so nizok rizik [sm=sloncek.gif]...uff ne da mi olesna,morav da spodelam so vas




Bethany -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (16.10.2014 15:34:58)

е па баш ми е мило што резултатите се добри, опушти се и уживај сега... барем до следното испитување/преглед нели [sm=smiley36.gif]
Се ќе биде во ред во секој случај [sm=smiley31.gif]




Hopeful RR -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (16.10.2014 15:56:38)

Mihaela 2010, супер! [sm=bravo.gif]
Сега уживај си [sm=smiley36.gif]




Mihaela 2010 -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (16.10.2014 16:08:11)

Da da sto da pravime,procedurite mora da gi pomineme,daj boze kaj sekogo se da bide dobro... sleden pregled mi e za 3 nedeli pa odvaj cekam da go vidam bebusot,se nadevam ovoj pat ke mi go kaze i polot




Mihaela 2010 -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (17.10.2014 9:05:02)

Zenski jas malku sum zagrizena za priska testov,sepak ke treba da si pojdam kaj ginekologot,iako vo GAK gi videle rekle deka e so nizok rizik,ama me zagrizi ova

PAPP-A - 1.77mlU/ml corr.MoM 0.70

fb-hcg - 52.5 ng/ml corr.MOm 1.36

ova vtorovo nekako ko visoko da mi e?[sm=zmeden.gif]




Hopeful RR -> RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software (17.10.2014 11:01:33)

Леле ич не знам како оди со вредностите, ама штом на Гак ти рекле дека е низок ризик, сигурно е ок. Ако ти е шубе, скокни до матичен да се осигураш, и пиши ни! [sm=smiley31.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>