Дали ви недостига местото на живеење? (Целосна верзија)

Форум >> [РР Заедница] >> Разговори за се и сешто



Порака


zzaa -> Дали ви недостига местото на живеење? (15.3.2013 13:41:09)

Насловот доволно кажува.

Јас сум мажена далеку од (старото) дома.
И проклето многу ми недостига старото место на живеење.
Не дека овде не е убаво, едноставно таму се сите мои. Овде го имам само маж ми и неговите роднини.
Сега сфаќам како им е на оние што се илјадници километри далеку од дома .
Како ви е на вас што работите далеку од дома? На оние како мене, мажените далеку од родниот град




Viktori -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (15.3.2013 13:43:28)

mi nedostiga zaradi semejstvoto. za nisto drugo posebno.[sm=jezicek.gif]




hopeless -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (15.3.2013 13:49:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

mi nedostiga zaradi semejstvoto. za nisto drugo posebno.[sm=jezicek.gif]

Потпис




penelopa -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (15.3.2013 13:50:07)

не не ми недостига




Bububebe -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (15.3.2013 20:01:52)

Семејството да,и местото малку [sm=smiley13.gif]




bucko mal -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (16.3.2013 3:45:07)

malku da mi nedostiga




Bethany -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (16.3.2013 11:39:32)

Mi nedostiga poradi moite, a da ziveam tamu pak ne bi sakala. Sakam da odam na nekolku dena, da prosetam po parkot, da vidam stara mesta i se sretnam so nekoi luge i mi e dovolno. Ionaka se e isto, samo lugeto se razliciti, se menuvaat, odrastat, dojdeni se neki novi klinci, samo so isti zivoti. [sm=smiley1.gif]
Inaku, ne sum osoba koja se mnogu vrzuva za nestata, posebno na mesta na ziveenje, nekolku pati imam menuvano mesto na ziveenje vo tekot na godinite, i sakam promena. I sega bi otisla na drugo mesto da ziveam... Nov Zeland na primer [sm=smiley2.gif]




Gwendolin -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (16.3.2013 14:14:08)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany
Inaku, ne sum osoba koja se mnogu vrzuva za nestata, posebno na mesta na ziveenje, nekolku pati imam menuvano mesto na ziveenje vo tekot na godinite, i sakam promena. I sega bi otisla na drugo mesto da ziveam... Nov Zeland na primer [sm=smiley2.gif]


Исто. Имам живеено во повеќе градови, студент бев надвор од Македонија и ми недостигаат по малку сите тие места, ама сакам само да ги посетам. И родното местоо ми недостига малку, ама само ради моите и пријателите, а секој пат кога и да отидам, повеќе од 2-3 дена не можам да останам. Не ради што немам време, туку веќе си имам друга дома и тоа е тоа, исто па исто, само некои нови клинци што рече Бетани. Хаха ај па ако заминеме Нов Зеланд ќе се дружиме [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




niki -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (17.3.2013 10:12:34)

mi nedostiga, nostalgicna sum, najmnogu zaradi toa sto ne mozam pocesto da go posetuvam, mi nedostiga semejstvoto, mi nedostiga nasiot nacin na praznuvanje praznici,
ovde sum ko izguben germanec na pole praznici, nikako da se snajdam koga se, kako se cestita, sto se pravi, ne mi se bliski




bucko mal -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (17.3.2013 11:39:39)

Ajde zeni vie samo resetese da dojdete jas samo tuka ke ve cekam[sm=smiley2.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: Gwendolin


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany
Inaku, ne sum osoba koja se mnogu vrzuva za nestata, posebno na mesta na ziveenje, nekolku pati imam menuvano mesto na ziveenje vo tekot na godinite, i sakam promena. I sega bi otisla na drugo mesto da ziveam... Nov Zeland na primer [sm=smiley2.gif]


Исто. Имам живеено во повеќе градови, студент бев надвор од Македонија и ми недостигаат по малку сите тие места, ама сакам само да ги посетам. И родното местоо ми недостига малку, ама само ради моите и пријателите, а секој пат кога и да отидам, повеќе од 2-3 дена не можам да останам. Не ради што немам време, туку веќе си имам друга дома и тоа е тоа, исто па исто, само некои нови клинци што рече Бетани. Хаха ај па ако заминеме Нов Зеланд ќе се дружиме [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]






Bethany -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (17.3.2013 20:31:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Ajde zeni vie samo resetese da dojdete jas samo tuka ke ve cekam[sm=smiley2.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: Gwendolin


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany
Inaku, ne sum osoba koja se mnogu vrzuva za nestata, posebno na mesta na ziveenje, nekolku pati imam menuvano mesto na ziveenje vo tekot na godinite, i sakam promena. I sega bi otisla na drugo mesto da ziveam... Nov Zeland na primer [sm=smiley2.gif]


Исто. Имам живеено во повеќе градови, студент бев надвор од Македонија и ми недостигаат по малку сите тие места, ама сакам само да ги посетам. И родното местоо ми недостига малку, ама само ради моите и пријателите, а секој пат кога и да отидам, повеќе од 2-3 дена не можам да останам. Не ради што немам време, туку веќе си имам друга дома и тоа е тоа, исто па исто, само некои нови клинци што рече Бетани. Хаха ај па ако заминеме Нов Зеланд ќе се дружиме [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




Договорено [sm=smiley2.gif]




Malecka23 -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (17.3.2013 20:46:05)

mi nedostigaat moite posebno brat mi i nasite sekojdnevni ludorii.Odam tamu na nekolku dena no ne mozam poveke ednostavno sega sum da recam na druga stranica i teram ponataka.Pogolem merak mi pravat koga moite ke dojdat nego jas da otidam ne znam zasto.GEneralno mestoto na ziveenje ama voopsto ne mi nedostiga.I sega koga bi mozela odma bi se preselila vo dr drzava na primer Hrvatska-zaljubena sum vo nea




vezilka RR -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (19.3.2013 9:22:31)

Ми недостига, иако се преселив во туку речи соседната населба. Ми недостига атмосферата и начинот на живот од старата населба. Ми недостика комшиско кфанисување (овде освен со AnnaMolly и пар комшики немам со кој кафе да испијам). Ми фали, да имам се што ми треба на 5 минути од дома. Најмногу ми фали у недела навечер отворена продавница [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (19.3.2013 9:25:28)

И мене ми фали мноооогу местото на живеење. Кај нас на Кале немам буквално со никој кафе да пијам, нема млади колку мене, а тие што ми се врснички не излегуваат од дома. Едвај чекам да одиме кај моите на гости, таму е полна улица со деца и со Везилка обавезно се гледаме.
Комшике, Алси работи и во недела навечер, барем порано работеше.




sandriana RR -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (19.3.2013 9:32:27)

И јас се преселив на 15 минути од старата дома, ама како да отидов во друг свет,и после 2 години никако да се навикнам на новото маало. На нашата улица има и млади невести [sm=smiley36.gif], ама не ми тргнал муабет со нив некако,а и речиси и не се среќаваме. Веројатно заради различниот распоред на обврски. Најсреќна сум кога е убаво времето, па пешки си идеме со Т. кај мајка ми и си уживаме во старото маало.




AnnaMolly RR -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (19.3.2013 9:38:51)

Сандриана, следниот викенд јас, ти и везилка една мини дружба правиме кога ќе дојдам кај моите.




sandriana RR -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (19.3.2013 9:47:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Сандриана, следниот викенд јас, ти и везилка една мини дружба правиме кога ќе дојдам кај моите.

Договорено [sm=bravo.gif]




miana -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (19.3.2013 10:05:56)

Мене не ми фали иако живеам 15-16 км подалеку,секој ден сум во старо маало (тука работам ) а сега кога доаѓам кај мајками се чувствувам како на гости..И она се преели и новава нејзина дома,не ја чувствувам како моја дома..Моја дома си е онаа покрај моите дечиња...Местото не ми неостасува зошто,како што кажав - секој ден сум тука [sm=smiley36.gif]




AneLav RR -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (19.3.2013 10:53:35)

Мене многу ми недостигаат и семејството и градот. Потекнувам од преубава населба која е поголема од градов во кој сега живеам каде што можев да си најдам се во секое време од денот.Овде немам никого ниту пак познавам некого, нема кој да ми дојде на гости ниту пак немам каде ни да одам. Во лето овде е прекрасно ама во зима живи депресии е[sm=smiley13.gif]




vezilka RR -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (19.3.2013 11:59:19)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Сандриана, следниот викенд јас, ти и везилка една мини дружба правиме кога ќе дојдам кај моите.

Договорено [sm=bravo.gif]



Ма секако дека е договорено..Ние со sandriana се договараме еве веќе подолго време [sm=smiley36.gif].




majka na eva -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (19.3.2013 20:33:01)

MAZENA SUM VO ISTOTO MESTO I KADE STO SUM RODENA,taka da ne mozam da kazam deka mi nedostiga.od doma sum oddalecena na samo 15min,ama ponekogas posakuvam da bev mnoguuuuuu mnoguuuuuuu podaleku od doma...a ne znam zosto[sm=zmeden.gif]




moni teo -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (12.6.2013 8:35:00)

ne sum mnogu daleku od nov vo star dojran ama da mi fali mestoto mi fali drustvoto komsiite [sm=smiley1.gif]




bucko mal -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (15.2.2016 11:35:33)


Koga zaminuvav od Mk. mislev nikogash nema da mi nedostiga. Ama ne bilo taka, vremeto si go pravi svoeto.
Prvite tri godini nisto posebno, nekoja mala kriza ama nisto strasno. Poslednava godina se pocheto me fajka kriza, strasno mi nedostigaat moite. Ustvari mnogu lujge mi falat ama majka I tatko se edni.
Pred edna nedela bevme na rodenden kaj edni ovdeshni prijateli. Itamu se stranci, jas gi gledam I mu vikam na mm lele ke gi ispotepam kolku se licemerni nemozam ni da gi slusam ni da gi gledam. A porano jas bev Prva za zabavi I druzenje.
Se pochustvuvav kako da sum vishok, kako da ne pripajgam tuka nekako chudno. Ustvari jas znam sto mi bese nego dlaboko vo sebe go potiskav - nostalgija[sm=smiley19.gif]
Dojdovme doma I normalno razgovarame deka nesum kako sto treba, pochnav da placham kako dete za mama I tato. I taka da ne dolzam gi ubedivme mojte da dojdat kon krajot na godinava. Mislam kamen mi se simna od gradive. Sega celata sum so planovi sto kako ke bide, placham od sreka od taga od se.
I vetuvam deka nikogas veke nema da dozvolam tolku dolgo vreme da ne dojdam Mk. dodeka roditelie mi se zivi.




AneLav RR -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (15.2.2016 11:53:01)

Мене многу ми недостига посебно во зима. Во зима овде градот се празни и се е некако споро мртво без живост. Затоа зимно време практикувам почесто да си одам кај моите во Ск.Меѓутоа лето е супер, плажа езеро задвиженост луѓе од секаде. Кажав на местото на живеење, а ако ме прашате дали ми недостасуваат моите роднини, пријатели и семејство , можам да ви кажам да ептен многу.[sm=smiley19.gif]




kapina -> RE: Дали ви недостига местото на живеење? (15.2.2016 12:06:38)

pa zatoa jas si ostanav vo strumica




Страница: [1] 2   Следна страница >   >>