RE: Леб (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Дохранување со густа храна



Порака


Палешка РР -> RE: Леб (27.5.2011 6:27:04)

Кај може Македонче без лебче [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Миа исто грабнува парче леб кога јадеме и сето го пика в уста, изгледа сите деца прават така.
Инаку не и давам многу леб. И ставам во супа кога јаде, а и многу сака лебче мачкано со крем сирење - така ќе изеде и две среди од леб.




Maca25 -> RE: Леб (27.5.2011 10:20:22)

Нина едно време јадеше се без леб. А и мене ми беше повежно да изеде се што сум и спремила, а не да се најаде од лебот. Сега почна да бара лепче, па си го дроби во тањирчето или пак си мацка со лебот. Многу слатко си јаде.
А каков леб им давате на децата? бел, интегрален?! Ние дома само интегрален купуваме.




AnnaMolly RR -> RE: Леб (28.5.2011 16:58:16)

И јас сакам на Филип да му давам интегрален леб, ама никој кај нас таков не јаде, а јас сум алергична на ’рж. Ако купам за него леб ќе ми се суши зашто и речиси не јаде лепче, повеќе си игра со него додека руча.




Maca25 -> RE: Леб (28.5.2011 17:07:11)

Јас сега почнав да купувам Нутри и ми се виде добар. Битно не се рони па не морам и на чистење ронки да мислам. 




AnnaMolly RR -> RE: Леб (28.5.2011 17:10:46)

Прееска имаше промоција на Нутри во Веро, ама не пробав, алергична сум.
А има ли некои такви мали лепчиња, како кифлички, интегрални?




Maca25 -> RE: Леб (28.5.2011 17:12:14)

Е тоа не знам, а радо би купувала нешто така малечко, да не мора да фрлам леб. Ние многу малку јадеме леб и тоа најчесто за доручек. 




mama26 -> RE: Леб (29.5.2011 12:49:08)

vo posledno vreme nautro koga ke stane odma korka leb bara toa celo ke go izede..posle dorucekot izbegnuva leb i do kraj na denot leb slabo jade,corbite kako supi mu se [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Snowhite RR -> RE: Леб (30.5.2011 7:47:29)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Е тоа не знам, а радо би купувала нешто така малечко, да не мора да фрлам леб. Ние многу малку јадеме леб и тоа најчесто за доручек. 


Има од Жито лукс мислам дека е, интегрален сечен пакуван е по 350 гр, ако не јадете многу леб мислам дека тој таман ќе ви е




anedespo -> RE: Леб (30.5.2011 8:15:10)

Moite ne jadat leb, a i ne gi forsiram. Bitno mi e da izedat edno parce meso i prilozite otkolku da se nabutaat so leb.




Natuska85 -> RE: Леб (28.1.2012 22:53:52)

Мамички каков леб им давате на вашите [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]?. Јас почнав со интегрален на Жито лукс,како поздрав од белиот.Се мислам дали е ок?Инаку [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] си го јаде и тој и обичниот белиот што го јадеме дома,нема мака[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




SkCura77 -> RE: Леб (2.3.2012 18:17:35)

Завчера му дадов трошки од лепиња посна, од пченично брашно, со малку АБЦ сир, да видам дали ќе јаде и да не има алергиска реакција. Си излапа се убаво, демек му се свиѓаше. Се мислам и обичен бел леб да му дадам, здробен со АБЦ сир.
Белки нема да згрешам. [sm=zmeden.gif]




Calypso -> RE: Леб (2.3.2012 18:30:25)

Najubavo e obicen bel leb da im davate, i SkCura, ne se plasi, slobodno davaj ako saka - a sigurno saka, ne sum videla dete koe ne saka leb. Moze veke i sam da grize korka leb, ama neka bide nekoj potvrd, sto ne se krsi lesno.

Pogore procitav deka kupuvate integralen leb od Zito Luks za decata - nemojte, voopsto ne e zdrav, poln e so aditivi i konzervansi. Mojata komsika vo Ohrid ima prijatelka tehnolog koja raboti vo Zito Luks - i taa prijatelka samata kaza deka godini nanazad ne kupuva leb od svojata firma, oti ne e voopsto zdrav.

Ako veke sakate na decata da im davate integralen leb, podobro pravete go sami, ama ne znam kolku moze kaj nas da se najde integralno brasno.




Maca25 -> RE: Леб (2.3.2012 18:51:26)

Озбилно ова за лебов? Јас па само таков купувам.[sm=zmeden.gif]




Calypso -> RE: Леб (2.3.2012 19:16:14)

Maca, pa logicno e... samo vidi go rokot na traenje... toj leb ne se rasipuva ni posle cela nedela cuvanje... jas barem imam iskustvo so toj leb... koga i jas mislev deka e zdrav.




bombica -> RE: Леб (2.3.2012 21:03:47)

Аааа и јас само интегрален на Жито Лукс купувам.Среќе сеуште на [sm=duda.gif] му немам дадено леб....Фала Calypso на информацијата




Natuska85 -> RE: Леб (2.3.2012 21:47:22)

И ние купуваме интегрален на жито лукс[sm=smiley13.gif]. Па кој тогаш е најдобар леб за [sm=duda.gif] [sm=zmeden.gif]




Luci -> RE: Леб (3.3.2012 10:44:03)

Јас му давам обичен бел леб на М, и тоа само во супа. Дали на жито лукс, дали на фурна Диме, сеедно, кој ќе ми падне во рака тој




kikicka -> RE: Леб (3.3.2012 11:48:39)

И ние купуваме таков пакуван во МК мада да итуканекогаш зимаме .Инаку јас и имама давано ражен,пленкарен до сега и со семки од тиква .си ги јаде мислам дека белиот не го обичамнг зш и ние реткокупуваме бел




Pepelaska * -> RE: Леб (4.3.2012 14:31:18)

И јас обичен му давам најчесто во супа и некогаш ако побара сам да касне неколку залачиња




arh_diz -> RE: Леб (4.3.2012 15:51:16)

Mnogu retko mu davam leb , davam samo koga ke pobara sam




Annet -> RE: Леб (9.3.2012 18:30:51)

me interesira za lebni troski dali smee da se dava ,oti uste nema zabi i neznae da zvaka??
ili ne smee?? neli e toa leb? jas ne sum dala ama sakam so kiselo mleko da i dadam lebce??




kikicka -> RE: Леб (9.3.2012 18:43:02)

Анет земи обичен леб и малку к.млеко и со блендер после додади к.млеко пак. Јас така и давав леб дури сега почна да го џвака!
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

me interesira za lebni troski dali smee da se dava ,oti uste nema zabi i neznae da zvaka??
ili ne smee?? neli e toa leb? jas ne sum dala ama sakam so kiselo mleko da i dadam lebce??






arh_diz -> RE: Леб (9.3.2012 18:54:58)

Lebot sam ke se raskisne vo kiseloto mleko treba da se uci da dzvaka deteto




Natuska85 -> RE: Леб (9.3.2012 19:22:30)

Јас лебот никогаш не сум го блендирала.Од откога почнав да му давам си го
џвака, и кога немаше заби исто.




kikicka -> RE: Леб (9.3.2012 19:51:50)

ееее ке се учи ...мојава се давеше кога и дадов така надробено раскиснато со к.млеко ...затоа бленирав
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Lebot sam ke se raskisne vo kiseloto mleko treba da se uci da dzvaka deteto





Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>