|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.4.2013 11:04:14   
surce
здраво мамички,
еве и јас да се пријавам, 15 недела и некој ден.
таман почнав да се осеќам подобро и се израдував дека ќе ми кажат дека ќе можам да станувам, вчера попладнето имав болки во долниот дел од стомакот, болки како бодежи, на интервали од 10-15 минути. бидејќи не престануваа, отидов на лекар, докторот рече дека бебушот е се во ред, а болките може да се резултат од црева, матка бла бла и ништо не ми даде за пиење.
фала Богу од синоќа од 11 не ми се појавија више болките. за денес ќе видиме.

ве молам кажете ми дали сте имале вакво искуство, бидејќи ми е страв да не ми се контракции user posted image
може трескам глупости, ама прва бременост ми е (после спонтан) и сум многу исплашена.

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.4.2013 11:39:36   
lazojka85
Zdravo mamicki :)

Jas sum veke 20 nedela i sekoj den se poeke go osekam bebusot kako mrdka i uziva vo prostorot :)))

Imam edno pasanje moze nekoi o vas go imale istiot problem pa me interesira mislenje. Na prethodniot pregled maticnata mi kaza deka imam dve grutki krv na postelkata i me prati na transfuziologija da gi proveram d dimerite. prvicno mislam ko sekoja maticna me izvadi od pamet deka ako stane cela postelka takva bebeto nema da moze da prezivee i sl. Bev vednas drugiot den na trans. a i istata nedela na skrinig vo remedika kaj dr. Petrova koja sto def me smii i mi kaza deka grutkite da gi ima no toa e samo znak deka treba da se proverat romboititie i d dimerite. Pred nekojden gi zemav rezultatite i trombocitite mi se vo normala no d dimerite mi sep okaci od normalnoto pod 500 na 2190. bidejki ne mi bese tamu maticnata otidov kaj opstata koja sto mi rece deka ke treba da primam clexan inekcii no moa da mi gi prepise maticniot ginekolog, no vcera koga otidov kaj nea prvicno bese zbuneta zato od transfuziologija ne mi da le terapija za posle toa da mi kaze deka ne mi dava nisto bidejki bebeto se razviva kako sto treba i deka samo na kraj od mesec da proveram urina za proteini, redovno ehi i pak da se proverat d dimerite dali se pokacuvaat ili ne. Prasanjeto mi e dali nekoj od vas imal slicen problem i dali prima clexan, i ako da kolku vi bile pokaceni d dimerite???? ( mnogu prasuam znam ama ke me sfata site mamicki :))
tnx odnapred :))

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.4.2013 11:42:23   
skakul
surce ne bi trebalo da e nisto zagrizuvacko oti i jas cuvstvuvav takvi bodezi potocno kako bockanje so igla pod papokot minatata nedela ,traese nekolku casa i prestana .i jajnicite me bolea ovie dve nedeli cesto.si velam normalno e plodot pointenzivno raste,pa se slucuvaat promeni vo matkata.i jas sum so eden spontan pozadi sebe wi se potresuvam na sekoja sitnica.14+2 sum i denes sum na kontrola pa ke vidime sto ke mi rece.

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.4.2013 11:47:15   
arh_diz
lazojka 85 eve tuka imame tema za Clexane inekcii http://www.ringeraja.mk/forum/clexane-inekcii-za-vreme-na-bremenost/m_13459/mpage_11/tm.htm#275984
Jas bi te sovetuvala da ne cekas da odis da pobaras da ti ja prepisat terapijata, kaj tebe vidno e na pstelkata deka ne e kako sto treba

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот skakul)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.4.2013 12:05:12   
surce
skakul фала многу на информацијата.
ти посакувам убаво да поминеш на прегледот и бебушот да ти мафне user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.4.2013 12:39:56   
*devojce*
Jas denes bev na redovna kontrola 25nedela sum i bebevo mi rekoa deka masala mnogu bilo napredno tezese skoro 1kg, spored dimenzii i tezina odgovoara za 27 nedela,od edna strana me raduva sto se e ok a od druga strana si vikam pa da ne necini tolku da napreduva.Sto mislite vie

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.4.2013 12:54:37   
Ema$
Dargi moi RR , eve sveceno da se prijavam vo ovaa grupa user posted image .Denes sum tocno 13-ta nedela i se nadevam deka i ova tromesecie ke pomine kako i prvoto bez losenje,povrakjanje isl. Za sega moite dve soncinja napreduvaat odlicno i se nadevam deka taka ke prodolzatuser posted image .Na site Vi posakuvam prekrasni momenti i uzivanje vo bremenosta. Se nadevam deka druzbata koja ja imav od temata IVF, potoa vo prvoto tromesecie, ke prodolzi i tuka .user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.4.2013 15:11:53   
kikicka
Surce пази што јадиш, посебно кога си трудна зошто додуша повеќе зачините знаат да направат контракции на матката, така да изгуглај на нет и види кој зачини се препорачливи а кој се забранети за време на user posted image .

Лазојка ти под хитно да си промаш терапијата без разлика што бебето супер напредува. Јас немам таков проблем но знам блиска особа што цела бременост поради тие Д Диметри се боцкаше редовно, се до пред пораѓај месец дена ја прекинаа терапијата.

Дулцинеа, тестот можеш и на ју тјуб да го погледнеш, ама еве ќе го напишам во соодветната темаКлик

Нате 76 user posted image за бебушкитеее , така на сите да ни се супер во бременоста.

Ema $ ајде со лесно нека е и ова тромесечие . Добредојдеее на сите нови трудници во оваа тема.


< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 2.4.2013 15:18:25 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ema$)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.4.2013 16:50:32   
skakul
eve me pak,se vrativ od pregledot.super pominav go iznagledavme bebeto i se e vo red,mi padna kamen od srceto.si odgovara na nedelite tocno i izgleda sinko ke bide .
surce prasav za bockanjeto i za bolkata vo jajnicite i mi rece magnezium da popijam.ve pozdravuvam i veuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.4.2013 20:02:50   
Melanija RR
Секоја промена треба да се каже на лекарот а не да се чека ,магнезиум за тие болки и грчеви се даваат уште во почетокот на бременоста .За карање сте немојте да пречутувате такви работи а и на темата за магезиум ТУКА сме збореле баш за тие болки

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот skakul)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.4.2013 11:21:20   
Bela rada
Не успеав да најдам тема од оваа област, па затоа прашањето ќе го поставам тука, бидејќи и јас сум во второто тромесечие -22 недела. Кое млеко/крема против стрии ги користите, или пак други средства, ама да не се прескапи user posted image ? Јас користам Бекутан витаминската крема, ама се мислам дали е доволно?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.4.2013 11:30:06   
princessa
zemi go kremot od dm na Babylove za masaza na trudnici, mislam deka ne e poskap od 200denari. Mama massage creme bela tubicka so rozovo kapace vo oddelot za trudnici baraj ili pak masloto na hipp e dobro za masaza na trudnici. I dvata se mnogu ubavi i mnogu mrsni, jas si gi koristam i sum zadovolnauser posted image

(Одговор на членот Bela rada)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.4.2013 11:58:07   
katarina anastasija
Sakate sovet od mamicka farmacevt:originalna pavloviceva,nevenovo maslo iA +D MASLENI KAPKI.nema utka provereno..ni stija ni buturuser posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.4.2013 13:04:19   
kikicka
јас со ништо не се мачкам. Во првата бременост се мачкав се до 9 месец и дури последната недела расцветав црла. Сега кога веќе сум расцветана не се мачкам ама кај и да ке почнам зошто веќе почна да ме чешка мешко а тоа е знак за нов дезен на стомакот или нели стрии user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот katarina anastasija)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.4.2013 12:19:36   
iviv
zdravo devojki kako ste mi ustvari citam deka site ste mi ok :)
Ne sum vi pisala nekoe vreme i vikam cekaj da si gi izvestam moite RR-ki.
Nie stignavme so bebuskite do 21 nedela bevme na skrining i se e vo red detalno gi pregleda doktorkata i odlicno si napreduvaat se e kako sto treba definitivno se dve momcinja na mama veke im smislivme i iminja Maksim i Pavel i sum presrekna daj boze i ponataka da bide se ok ,Ve guskam siteeeeeee <3

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.4.2013 14:51:19   
princessa
user posted image user posted image user posted image iviv za tebe i tvoite momcinja. Neka ti e so lesno do kraj ipak ne e lesno da si trudnica so bliznacinja. user posted image user posted image . Neka si rastat sega bezgrizno vo meseto na mama user posted image

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.4.2013 15:21:45   
Melanija RR
iviv user posted image user posted image user posted image за момчињата супер се е во ред user posted image

Еве денес сме 20 недела и уште 2 и нешто недели до скрининг user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.4.2013 15:48:05   
surce
bravo iviv !!!!!!!!!!!!!!!!! user posted image user posted image

so lesno do kraj site da si isterame !!!! samo za ubavi raboti da si pisuvame !!!

cmok za site user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.4.2013 14:13:57   
surce
девојки, ајде за мала помош
незнаев кај која тема да го пишам овој проблем, па се одлучив тука.

другарка ми е бремена 4-ти месец, ама од пред 2 месеца и се појавило нешто како израсток, тртка... на едната препона кај ципата..... (маж и на времето имал такви, па ги третирал и се плаши да не и е пренесено нејзе нешто)
се интересира, дали може нешто да и наштети на бременоста (бебето, матката) да предизвика некакви проблеми....предвремено породување незнам што.... а јас незнаев што да и одговорам. дали има потреба да се обрати кај дерматолог или сега во оваја фаза најдобро е да одмара, односно ништо да не чачка до пороѓај?

фала ви многу


(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.4.2013 14:21:05   
kikicka
Сурче незнам што да ти кажам за ова, ама јас би се обратила кај соодветен лекар доколку е уплашена за плодот, или нека изгугла за ова на интернет пишува сигурно.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.4.2013 16:46:32   
iviv
devojki da ve prasam nesto ....mi pukna kapilar vo okovo pa vcera mi bese jako crveno deneska e gledam veke obleedeno sum citala za krv od nos radi cirkulacija no okovo user posted image user posted image user posted image .
Pravev d-dimeri mi bea 922 treba za eden mecec pak da gi proveram pa ao se kaceni pak mi reakoa clekasan a sega za sega aspirin si pijam ......da ne e nesto od toa mada citam ima trudnici i so mnogu povisoki d-dimeri user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.4.2013 18:21:28   
skakul

ИЗВОРНА ПОРАКА: surce

девојки, ајде за мала помош
незнаев кај која тема да го пишам овој проблем, па се одлучив тука.

другарка ми е бремена 4-ти месец, ама од пред 2 месеца и се појавило нешто како израсток, тртка... на едната препона кај ципата..... (маж и на времето имал такви, па ги третирал и се плаши да не и е пренесено нејзе нешто)
се интересира, дали може нешто да и наштети на бременоста (бебето, матката) да предизвика некакви проблеми....предвремено породување незнам што.... а јас незнаев што да и одговорам. дали има потреба да се обрати кај дерматолог или сега во оваја фаза најдобро е да одмара, односно ништо да не чачка до пороѓај?

фала ви многу



surce po opisot mi lici kako na masno tkivo.sepak ne e do tolku opisano za da se kaze preku net sto e.mene mi se pojavi vo prvata bremenost i sega pak mi se imaat pojaveno dve ama na racete.ne smetaat ne bolat ama ne se povlekuvaat sami od sebe,treba operativno so lokalna anestezija e ,bezopasno ama toa posle poragaj i doenje.mi rekoa deka se posledica na hormonski promeni i disbalans.vo sekoj slucaj neka si konsultira dermatolog za da e nacisto.

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.4.2013 20:53:58   
surce
девојки, фала многу за одговорите.

и ги пренесов информациите и ми спомна дека она се сомнева на кондилома (ваљда точно пишав како што ми кажа, пошто сум многу тапа за болестиве). барав кај нас на темиве за кондиломата и бременоста, ама некако тешко се наоѓа. како и да е, она ќе оди на лекар, па штом ме информира што и кажале, ќе пишам, чисто да имаме информација доколку некоја, НЕ ДАЈ БОЖЕ, налета на таков проблем

уште еднаш благодарам, стварно многу е битен овој форум каде што си разменуваме искуства.....

добра ноќ на сите user posted image

(Одговор на членот skakul)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.4.2013 10:18:57   
princessa
eve konecno dojde denot za pregled. Za nekoj saat i ke odam da si go vidam moeto bebce, celi 5 nedeli si go nemam videno. I eve i jas izleguvam veke od ova tromesecje, ke go trcam posledniot kruguser posted image user posted image . Od utre vleguvam vo 3to tromesecje. Pozdrav trudnici i imajte ubav den i pocetok na nedelatauser posted image

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.4.2013 11:03:26   
Bela rada
Чекаме да не израдуваш со убави вести1 user posted image Ќе биде празно тука без тебе, ама ти посакувам третото тромесечие да ти помине уште полесно. Имајте сите убав ден!!!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?