|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2013 9:55:49   
surce
добро утро на сите user posted image

веќе сум 14 недела и 2 ден (мада бебушот е поголем за ден два) и сакав нешто да ве прашам (пошто веќе почнав да кревам паника)
веќе 3-4 дена (од кога влегов во 14 недела) ми предтанаа тапите болки и болките што ги имав како некој со нож да ме сече, башка имам и повеќе енергија, полесно ми е виткањето, не ми се лежи (а уште сум на утрогестан и прогестерон депо)
кажете ми дали и вие немате никакви болки и дали е ова нормално?

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2013 10:06:39   
arh_diz
surce dokolku imas bolki ne e loso da odis na ginekolog da te vidi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2013 10:08:57   
surce
user posted image
работата е што од кога влегов во 14 недела сите болки ми исчезнаа, а јас некако се навиквав на нив. па ве прашувам дали е нормално да немам болки и да имам повеќе енергија?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2013 10:34:31   
lady_05
Surce i jas koga vlegov vo vtoro tromesecje imav povekje energija a poradi zgolemenata doza na magnezium bolkite se namalija recisi i gi snema samo sto kaj mene macninite i povrakjanjeto prodolzi, ama se za nasite bebuski neli.Do sega ti zemase magnezium i po kolku?

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2013 10:42:24   
surce
земам магнезиум 1 апче по 250 мг од натурал, и плус терапијата утрогестан 2 по 200, прогестерон депо и огестан.... и мирувам.
е сега незнам како да те утешам за повраќањето и мачнините, јас ги немав, ама за сметка за тоа се поправив до сега 12 кг user posted image (башка и цигарите ги оставив).
ама се нека биде во ред, Господ нека не чува и нас и нашите бебушки.....и се ќе се среди

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2013 10:47:02   
lady_05
Surce jas prvo tromesecje zemav magnesol od 150 edno na den, sega vo vtoro zimam 2 od po 250, a za macninite i povrakjanjeto neka e se ok ke izdrzam se za nasite user posted image

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2013 19:02:40   
kikicka
Чук Чук има некој??? Ќе ме примите или..user posted image Јс сум тазе тазе 13 + недела па ќе ве дружам од сега па се до 26 недела.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2013 19:24:10   
dulcinea
Еве и јас да се префрлам во оваа група user posted image ако ме примите user posted image .Моментално сум 13, односно 14 гестациска недела, така да таман сум за групава, user posted image е големо некаде околу 6 цм, имаме силно user posted image и сите прстиња на рачињата со кои мавтаме user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Никогаш не заборавај го патот по кој чекориш, можеби некогаш ќе посакаш да се вратиш...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2013 19:46:42   
princessa
kikicka i dulcinea dobre ni dojdovte. Imajte lesno 2ro tromesecje ispolneto so prekrasni momenti, golemi mesinja i ubavi bebencauser posted image vo meseto na mamauser posted image .

(Одговор на членот dulcinea)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.3.2013 0:43:37   
Julie1
Поздрав и од мене, дојде време да се префрлам во второ тромесечие, 13+... Во четвроток сум на 4Д скрининг, се надевам се ќе е добро. Се читаме и пишуваме со сите сегашни идни трудници во ова тромесечие.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.3.2013 12:07:09   
Melanija RR
Добре дојде на сите трудници во ова најубаво тромесечје user posted image

Нели ова тромесечје е најубаво?Мене и првото ми беше топ ама ова user posted image ,е сега има постресни испитувања ама ќе преживееме user posted image
Утре сум 19 недела user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.3.2013 12:30:55   
Elce
Здраво девојки,јас само што се вратив од скрининг во 21 недела,т.е ме води 22 недела плодот е поголем за недела дена,инаку докторот гледаше се,срце ,бубрези,желудник,кичма,ми го потврди полот уште еднаш дека е машко и тоа.Ми даде упат да испитам скриен шеќер по 4 недели и да појдам на контрола.Скрининг правев кај матичниот гинеколог,имам закажано и на приватно ама некако се предомислувам дали да одам,сметам дека и матичниот е доволно стручен.

Едно прашање до Кикичка ако види,во врска со Прегназон комплит,дали пиеш по една или по две таблети дневно?? На пакувањето пишува по 2 да се пијат ама гледам дека содржат 800 фолна киселина и 40мг железо,сметам дека и една таблата е доволна.

Позз до сите

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.3.2013 12:39:24   
Cvekelencule
Ellce јас ги пијам Прегназон комплит по едно на ден и мислам дека е доволно и плус што кркаме и овошје така да мислам доволно ни се витамини ,ај нека пиши Кикичка таа по колку пија поздрав

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.3.2013 13:13:53   
Melanija RR
Јас пијам Прегназон и на кутијата пишува по едно на ден а тие прегназон комплит незнам која е разликата мислев тие ги даваат в третотромесечје

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.3.2013 13:46:59   
kikicka
Женски Прегназон и јас пијам по едно на ден, а Прегнакер се по две , зошто едното е омега а другото се витамините и затоа одат и во пакувањето по две. Мислам дека фолна 400 е доволно дневно , додуша некогаш и прескокнувам еве како вчера, ама денес ке се напијам некако ич умот не ми е тука. Незнам некако во последно време апосебно денес се осекам како отупена user posted image се исклучувам . Незнам ви се случува ли на вас така или јас сум нешто расеана па си барам рачка user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.3.2013 15:34:21   
Elce
Значи тие Прегназон што јас ги пијам се Прегназон Комплит и сите таблети внатре се исти, зелени побоја,омегата е во нив помешана нема посебно Омега.И на кутијата пишува по 2 дневно,заради тоа прашував, а гледам дека во две капсули има 800мг Фолна киселина,железо 40мг,калциум 125мг итн.Инаку овие се на HealthAid.Во пакувањето се 60 капсули ги купив од Еурофарм.
Со овие не мора да се пие дополнително железо,заради тоа ги зедов.Инаку во првата бременост пиев Центравит Пренетрал таму посебно беше таблета со витамини посебно Омегата.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.3.2013 8:32:00   
energy_m
I jas pijam Pregnazon, po edna tableta na den, i pijam 2x500mg Vitamin C, drugo nisto ne pijam ( inaku odam vo Sistina i od tamu mi se ovie instrukcii). Pregnazon complete ae razlikuva od obicniot Pregnazon samo vo toa sto sodrzi dopolnitelno i Omega3, i se razbira e poskap, mislam okolu 900mkd.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.4.2013 14:45:47   
*devojce*
Јас пијам Прегназон од обичните по 1 на ден од пред бременост до сега веќе сум 25та недела,и докторот вели да си ги пијам цела бременот,плус дополнително пијам вит.ц и б-цомплекс

(Одговор на членот energy_m)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.4.2013 15:18:29   
pepaaa
bremena sum 25 nedeli .. bebusot e kilo .. normalno li e kilazata na bebenceto zatoa sto citav deka trebalo da samo od 600 do 700 .. bev na ginekolog i mi kaza deka e kilce ama me zagrizuva da ne e premnogu za tia nedeli .. ?????

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.4.2013 16:13:26   
Cvekelencule
Ајде и јас да пишам на темава нешто слабо ми пишувате на темава јас сум добро почнувам да ја раскршувам 15 неделаuser posted image ,
и почнав да ставам вагиналетки Гино дактарин за кандидава и од денеска решив одвај да почнам да ги пијам апчинава Зинат ама ич ги нејќам ,чекав да ми стаса резултат од микробиологија имав однесено мокрача ама не била сработена и ми рекоја за утре ,ама јас почнав да ги пијам ме фаќа страв да не му наштети бактеријава на бебчо па ќе видиме утре дај боже да не нема ништо во мокрачата некоја бактерија оти више пукнав.
па ќе ви пишам утре Абе жени Кикичка ја нема да пиши како си поминала на преглед ајде мила израдувајне како си помина на преглед како е бебчо user posted image

(Одговор на членот pepaaa)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.4.2013 17:46:50   
princessa
pepaaa i jas denes polnam 25nedeli i vleguvam vo 26ta nedela. Na pregled sum idniot ponedelnik pa togas ke mozam da kazam kolku ke e bebco. Ovde kako sto citam so celi 25 nedeli bebeto treba da e okolu 660grama, mislam toa go procitav na web stranata na babycenter, ama toa e ipak nekoja prosecna vrednost moze da e pomalu ili poveke. Kaj site e razlicno. Doktorot najveke bi znael da ti kaze. Kako i da e uzivaj si i ne se opteretuvaj.

(Одговор на членот pepaaa)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.4.2013 20:52:47   
kikicka
женички тука сум, Кикичка се успала малку user posted image
Супер поминав во Саботата, бебето е супер подвижно, супер напредува се е идеално user posted image инаку простор за мрдање има уште за две бебиња внатре така да по се изгледа ке имам пак гООЛем стомакuser posted image . Е сега за пол не ми кажаа рано било, мада да бебето не зезаше со нозете цело време ги скрстуваше како да медитираuser posted image здравје наредна контрола ќе видиме. Јас правев од овие тестовите домашни за одредување на полотuser posted image смешки еј тој со зелката испадна дека е женско а тој со сода бикербона испадна машко user posted image па сега ке видеме кој ке испадне точен. Брисеви не ме земаа ама утре ке звонам за да закажам оваа недела да отидам пак, инаку сум 14 г. н

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.4.2013 0:31:29   
Nate76
Kikicka bas mi e milo deka se e vo red so bebceto i taka ke si bide do kraj user posted image
Gledam deka ne sum dala i jas raport, bev vo petokot kaj Dr Drasko vo Sistina i super se bebcinjata im gi gledase detalno srcencata i rece deka se e vo red user posted image , ni kaza deka se preporacuva do krajot na bremenosta uste eden kardioloski pregled vo 29 nedela pa zdravje ke odime uste ednas i togas user posted image
Mi olesna sto se e dobro, i sekogas koga ke otidam na pregled koga ke gi vidam na eho se cuvstvuvam kako na sedmo nebo user posted image , e sega sledno sega vo petok ke odam da proveram krv i urina kaj maticnata posto sum pod terapija so legofer sirup za zelezoto skoro eden mesec pa da vidime do kaj sme so krvnata slika, a kaj doktorkata sledniot cetvrtok na redoven pregled . Inaku utre ke bidam polna 23 nedela

< Поракaта ја уредил Nate76 -- 2.4.2013 0:34:14 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.4.2013 7:26:00   
dulcinea
Јас само да ве поздравам и да ја прашам Kikicka каков е тој домашен тест за откривање на полот со сода бикарбона? За тој со зелката читав, ама за овој не...може линк до статијата или објаснување??? Ти благодарам многу user posted image . Инаку ние сме добро, почнуваме да растеме до мешето забележително веќе сме полни 14 недели, влегуваме во 15...Поздравче до сите мамички, имајте убав ден...

_____________________________

Никогаш не заборавај го патот по кој чекориш, можеби некогаш ќе посакаш да се вратиш...

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.4.2013 9:59:38   
princessa
eve jas ja teram poslednata nedela od ovaa tromesecje i se si e isto samo sto stomakot ke mi pukne, nemam apetit a jadamuser posted image . E svarno neznam sto mi e. Nutellata e kriva za toa sto so vagata sme vo nedorazbiranjeuser posted image . Nareden ponedelnik sum na redoven pregled i edvaj cekam da si ja vidam bebuskatauser posted image user posted image . Se nadevam deka nema da mi pukne patentot od jaknata do togasuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот dulcinea)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?