|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2013 0:21:13   
Melanija RR
Трудничка ама стварно ќе ве карам ич не ви се пишува само бев ок добро поминав и толку,па пишете која недела сте биле на скрининг има и теми за тие скрининзи џабе јас ви оставам линкови user posted image па пишете кој доктор ви правел,што ви рекол,колку траел прегледот.... абе многу сте скржави на зборови user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2013 13:52:08   
temjanuska2
Princeza uste ne sum vo treto,oficijalno od sabota user posted image Inaku sto da pisam ke treba da vi se zalam ubavo si stagnirav so tezinata nekolku ned sega mislam deka za 3 dena kaciv 1,5kg i sega sum +8,5kg a tocno 26n+5d user posted image i veke 1 ned stasno mnogu mi otekuvaat nozete, i koga stojam i koga sedam i me nervira nemozam da si gi gledam a i si ja custvuvam zategnata kozata mislam deka ke mi puknat.I sakav da ve prasam dali nekoja mamicka custvuva toplina neli poznato e za trudnicite deka sekogas im e toplo,jas smrznuvam nasabajle koga odam na rabota a ne e ladno user posted image POZZ do siteuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2013 13:55:30   
Sajna
Za zategnata koza mackaj so pavloviceva krema a toa sto ti e ladno e normalno i mene mi studi celo vreme :).... jas popladne vo 5 odam na skrining vo 21 nedela pustete sreka da e se ok i konecno da ne ni go vrti gazeto da vidime sto e user posted image ...user posted image

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2013 14:05:43   
princessa
temjanuska mackaj se pavliceva kako sto kaza sanja, jas kristam edna krema za masiranje na trudnici od dm, ima isto i edno mnogu ubavo maslo za relaksacija na trudnici od hipp. Pij tecnosti poveke, sega znam deka i taka i taka mnogu odime vo wc ama toa ti e. I mene mi studi i ajde ostavi toa sto mi studi tuku i se potam pod pazuvi i koga mi e ladnouser posted image .
Sanja ajde neka ti e so sreka pa nabrzo da ni kazes kako si pominala i sto ke bideuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2013 14:09:19   
Melanija RR
Sajna со лесно денес и да пишеш боја за user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2013 14:20:04   
temjanuska2
Melanija jas pisav nekolku pati ama ete ke pisam i sega samo da ne sum dosadna.Jas bev na skrining 21 ned na GAK i ne mi se pogodi dr i nisto ne mi kaza posle 20min gledanje, samo se e vo red user posted image .Nemozese da go vide srceto ubavo t.e edni otvori pa pak mi prezakaza za posle 3 ned,i posto se iznervirav narednata ned(22n) si zakazav na privatno.Doktorot se ubavo vide edno po edno kako sto treba me gledase otprilika 40 min i zatoa sto mojot bebus malku inatetcija se pogodiuser posted image se svrte so gbr i nemozevme da mu go vide liceto pa dr me terase da jadam blago i da setam pa pak se vrativ po 20min i togas se svrte bebco i go vidovmeuser posted image Inaku na listot od GAk procitav deka e tezok otprilika 375 gr a veke 22ned kaj drugiot doktor mi kaza 500g a za dolzina mi rece ne se mere dolzina.Mislev deka e tezok no dr mi kaza za 22 ned si e super. Sega skoro pisav koga bev na redoven pregled vo 25n+5d t.e minatata ned bebco bese duri 875g i zatoa sto veke e potezok za svojata ned me pratija da proveram skrien seker i sega narednata ned ke odam ,pa togas ke pisam kako sum pominala .Se nadevam deka dobro si ja zavrsiv rabotata Melanija user posted image Drugo sakam da ti kazam nemoj da se sporeduvas so nikoja od nas ni pa bebceto zatoa sto sekoj si e razlicen ovie informacii neka ti sluzat samo orientaciono bidejki kaj sekoj e razlicno ,vaka kako postara jas da ti kazam user posted image user posted image user posted image Nemoj da mi se lutes oti keuser posted image user posted image

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2013 14:26:22   
princessa
toa e tocno deka ne treba da se sporeduvame zasto sekoj si e razlicen, site bebinja se razlicni i na kraj kraista site bebinja ne se ragaat teski 3kg neli? Ako doktorot ti veli deka e ok, ok e togas i uzivaj si.

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2013 15:51:20   
Melanija RR
temjanuska2 не сме се разбрале не прашував конкретно за мене туку општо си пишуваме тука во оваа тема а има тема за скринините па некој ќе бара информација па не само што ќе се повториме туку таа тема за скрининзи ќе остане празна ,затоа беше мојот апел што повеќе да споделуваме за идните трудници да имаа повеќе инфо ама и на вистинската тема.
Тема за првиот скрининг- Скрининг на нухална транслуценција
Скрининг во 21-22-23 недела = Доплер - ултразвук

Инаку немаме ни тема ни за Приска

Пиши и која докторка ти се падна user posted image

Кој каде сака нека пишува јас не се лутам но ова е за добро на сите user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.3.2013 15:52:34 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2013 17:58:12   
Sajna
Ajde pomagajte :) bev na skrining bebe se stutkalo ne se gleda aj setav pak nisto za dva saati pak treba da odam...kako da go rqzbudam???

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2013 18:32:57   
temjanuska2
Sanja jadi blago i dvizi se ,ke se svrte bebco user posted image

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2013 18:39:17   
temjanuska2
Za mackanje se mackam so pavloviceva i mene mi e zategnata kozata od sto mi se oteceni nozete ne od drugo,a za pienje voda Princeza jas ke moram i da namalam a ne da zgolemam user posted image pijam po 5-6 l voda .Za otoci bas treba da namalam so tecnosti,ama rabotata e sto sum sekogas zedna i zatoa pijam otsekogas po mnogu voda,zatoa i sega za vo wc maka si macam,ama toa e ke pomineuser posted image

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2013 21:40:23   
Sajna
Sega se vrativ se e vo red vo princip ne se vide zeludnikot I rbetot I pak mora vo sabota ...najbitno srcence e voo red na nasiot decko :) vo sabota se nadevam so super info ke vi pisam pozz

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.3.2013 9:04:43   
temjanuska2
user posted image Sanja,bas mi e milo,se ke bide vo red so tvojot batko(taka go vika mojata maticna mojot bebus user posted image )

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.3.2013 9:05:50   
temjanuska2
Melanija da greska sme se razbrale,no ovde ima tolku mnogu temi sto se poklopuvaat sto nema potreba

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.3.2013 9:18:29   
temjanuska2
Princeza be daj ne bidi skrzava kazi kako se vika kremata za trudnici od dm user posted image i nie si imame tuka takva prodavnica ,ni otvorija letotouser posted image pa da probam so nea

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.3.2013 11:35:31   
princessa
kremata e na nivnata marka baby love i se vika mama massage creme i e so maslinovo maslo. I e vo bela tubicka so rozevo kapace.

< Поракaта ја уредил princessa -- 22.3.2013 11:36:11 >

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.3.2013 12:11:16   
temjanuska2
user posted image ti blagodaram mnogu user posted image Princeza

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.3.2013 13:30:13   
princessa
temjanuska2 vidi ili rasprasaj se dali vo dm vo makedonija mozes da se registriras kako trudnica i da dobies paket za dobredojde. Vo paketot jas ja dobiv taa krema , pasta za zabi, tetratka so kuponi pri sto dobivas popust na odredeni proizvodi za trudnici. Ovde vo dm ima avtomat na koj mozes da se registriras i otkoga se registriras dobivas potvrda i so taa potvrda na kasata go dobivas besplatno paketot za trudnici. Isto i koga ke se rodi bebeto ke se registriras i ke dobies paketce za nego so mnogu ubavi stvari. Duri i na web stranata mozes da se registriras. Bi trebalo istoto da go ima i vo makedonija.

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.3.2013 17:14:58   
temjanuska2
user posted image Princeza sto ke pravime nie bez vas sto ste na strana,ti blagodaram mnoguuser posted image ke proveram sega i na veb stranata a vo ponedelnik ke odam licno,pa ako moze da iskoristeme i nie trudnicite nestouser posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.3.2013 14:29:45   
princessa
zdravo trudnicki, kako go pominavte vikendot? gledam nikoj ne pisuval znaci zafateni ste bileuser posted image . Jas napolniv 24 nedeli celi i eve vlegov poleka vo 25ta nedela i kako minat nedelite stravot raste, kako ke bide, sto ke bide. Za dve nedeli imam pregled i edvaj cekam da dojde da si go vidam bebushot koj me klocauser posted image . Da mozev ke si otvorev edno prozorce da si go gledamuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.3.2013 14:41:59   
angelce83
Eve me i mene i jas od denes vlegov vo 27nedela, narednata nedela sum na pregled pa so dusa cekam da dojde da go vidam bebcevouser posted image Inaku i mene pocnuva da me fakja strav, mnogu cesto razmisluvam okolku samiot cin na poroduvanje, prvo bebe mi e i neznam sto da ocekuvam, ve molam spodelete nesto od iskustvo user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.3.2013 14:50:49   
princessa
angelce83 koga ti e tebe terminot? neznam sto da ti kazam da ocekuvas, imaj pozitivni misli. Mene mi e vtora bremenost, prvata ja pominav bez komplikacii samo poragajot mi traese jadni 16saati i nemam bas nekoe dobro iskustvo, ete bebeto tesko izleze ama izleze. Zatoa se plasam, da ne bide sega pak isto. No ne sme site isti, nekoi se poragaat mnogu lesno i zatoa jas sega se obiduvam da mislam pozitivno i da se nadevam deka vtoriot pat ke trae pokratko i pobezbolno. Samo cudo e kolku se brzo se zaborava otkago ke ti go dadat bebeto vo raceuser posted image

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.3.2013 21:01:19   
Nate76
Eve me i mene ajde malce da se razmrdame nie od vtroro tromesecie user posted image
JAs utre ke bidam polna 22 nedela i vo petok edvaj cekam kaj Dr Drasko imame zakazano za fetalna ehokardiografija, se nadevam deka doktorot ke ni potvrdi uste ednas deka e se vo red so nasite srcenca DAJ BOZE user posted image
Deneska nesto interesno mi se slucuva mislam deka cel den mi ripa stomakot ama onaka kvalitetno i vo edna tocka,pomisliv deka ke e nekoe klocanje pojako koe do sega ne sum go pocuvstvuvala, sekojdnevno cuvstvuvam deka mrdaat ama ne da me klocaaat ama ova denes e nesto posebno user posted image istrazuvav na net i najverojatno ke e ikanje na bebeto posto se slucuva vo edna tocka i na tocni vremenski intervali user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.3.2013 21:44:35   
skakul
devojki aj i jas da se prijavam vo ovaa grupa .od vcera sum 13+ nedela.dobro se osekam vo glavno,mi pomina iscrpenosta i konstantniot zamor,no imam problemi so zeludnikot koi si gi imav uste pred da ostanam bremena ama sega ne mozam da se napijam lekovi i tesko mi e.imam edno prasanje cuvstvuvam kako nekoe bockanje -kako so igla vo dolniot del od stomakot i malku me zagrizuva toa .ne e postojano ama mi se pojavi pred nekolku casa.a postojano imam cuvstvo na nelagoda vo predelot okolu papokot a ne znam sto bi mozelo da bide oti do tamu visoko ne e bebeto.kontrola imam zakazano za idniot vtornik i mi se gleda mnogu daleku....

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2013 8:54:57   
angelce83
Fala ti princessa za odgovorot. kje se trudam da ostanam pozitivna do kraj kako i sto sum sega, znam deka kaj sekoj e razlicno i zatoa nemozeme da se sporeduvame, a terminot mi e kraj na juniuser posted image
Skakul i jas od sam start imav peckanje vo dolniot del od stomakot i deka mi e prva bremenost i jas bev isplasena celo vreme, toa mi traese do kaj 4mesec, posle toa prestana. Mene doktorot me sovetuvase da odmaram povekje toj period(bidejki malku i prokrvariv) i od sam start mi dade da pijam magnezium a togas mi ja zgolemuvase dozata-toa bilo za opustanje na matkata..zatoa odmaraj i misli pozitivnouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот skakul)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?