Филмови според книги (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Наше секојдневие >> УметностПорака


Calypso -> Филмови според книги (12.3.2013 11:24:06)

Често се случува познати светски класици и бестселери да бидат екранизирани, многу пати успешно.
Што мислите, што е подобро, книгата или филмот? Што би одбрале вие?

Јас лично ги преферирам книгите, прво да ја прочитам книгата па да го изгледам филмот. Сметам дека книгата е подобра од филмот, иако сликата вреди илјада зборови. Едноставно, книгата ми дава поголема слобода сама да си го изрежирам дејството (пред се затоа што овозможува повеќе информации), а филмот е нечија замисла на одредено дејствие, во кое може, но и не мора да се пронајдете.

Некогаш филм ме заинтригирал да ја прочитам книгата. Тоа беше случај со Господарот на прстените, и оттогаш сум фан на фантазијата како книжевен жанр.

Омилени дела според книги ми се веќе спомнатите (трилогијата Господарот на прстените), потоа Чоколадо, Ана Каренина (со Грета Гарбо), Ромео и Јулија на Баз Лурман.

Кои се вашите омилени филмови според книги?
niki -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 11:29:58)

pa ne mi se omileni no imam citano knigi i gledano ekranizacii
P.S I love you
My sister's keeper
Poraka vo sise
ne mi teknuvaat drugi vo momentot
sekogas poveke mi se dopaga knigata
Calypso -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 11:37:24)

Ете, видиш, го заборавив Николас Спаркс. Не ги сакам неговите книги, ја имам прочитано само Dear John, ама P.S I love you и Notebook (филмовите) ми оставија голем впечаток. Плачев на нив, а ретко плачам на филмови.
Друг филм на кој исто така се сетив е Однесено со виорот (сигурна сум дека го имате гледано). Ја читав одамна и книгата, ама некако филмот повеќе ми се допаѓа.
niki -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 11:41:17)

Memoarite na edna gejsa ako ne gresam bese naslovot
knigata sekako poveke mi se dopaga
Mihaela 2010 -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 11:42:27)

Nikade bez kerka mi....prekrasen film a i kniga bogami
Lacrymosa -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 11:44:05)

Преферирам кнгии дефинитивно инаку имам гледано неколку прерфаботки и сепак не ми е тоа тоа. Многу е подруго сам да си створиш слика врз описите на писателот него да гледаш како некој друг си створил своја слика ( режисерот), а која не е иста со твојата
Ако ги земеме пример Game of Thrones: ги имам прочитано и книгите и ја гледам серијата, но во книгите е мн поопширно, поубаво... дури во втората сезона се разочарав од кастингот на две глумици ( Аша и Бријана за тие што ја гледаат серијата). Едноставно не беа онакви какви ги замислив преку описите на Мартин. Се на се гласам за книга
niki -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 11:49:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Nikade bez kerka mi....prekrasen film a i kniga bogami


filmot sum go gledala no ja nemam citano knigata

serija koja ja gledavme ovde i cela grcija placese pred dve godini mislam bese Το νισή - Ostrov, za leproznite koi pred prva svetska vojna gi nosele na ostrov vo izolacija, taa kniga mi e vo agenda za citanje bidejki serijata bese ekstremno potresna
temjanuska75 -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 12:34:25)

Knigata za mene e podobra opcija. No P.S. I love you, kako film mi ostavi golem vpecatok. I jas si se iznaplakav na filmot.
Mnogu me razocara filmot spored Kodot na Da Vinci, mnogu brzo se odviva dejstvijata, i ako ja nemas citano knigata, poima nemas sto se slucuva.
mila28 -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 12:47:47)

Kniga definitivno . Mnogu pati mi se slucilo da procitam nekoja kniga i potoa da go gledam filmoti da se razocaram. Preku film ne se dolovuva bas se sto e napisano vo knigata, a i citajki ostavas da raboti fantazijata i sam pravis slika za odredeni likovi, karakteri,mesta i dr..pa obicno otkako ke izgledam film napraven spored kniga obicno znam da se razocaram ..bidejki e i normalno da ne se poklopi so mojata zamisla i toa kako jas sum ja doziveala knigata.
sandriana RR -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 13:19:11)

Секогаш книгата.
Дневникот Бриџит Џонс, на пр., сосем поинаку ја доживеав како лик од книга, а сосем различен впечаток добив од филмот [sm=smiley36.gif]
Bububebe -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 13:24:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Nikade bez kerka mi....prekrasen film a i kniga bogami


Книгата е преубава,а филмот го немам гледано.
Ама јас сум повеќе за книга
Snowhite RR -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 19:25:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Секогаш книгата.
Дневникот Бриџит Џонс, на пр., сосем поинаку ја доживеав како лик од книга, а сосем различен впечаток добив од филмот [sm=smiley36.gif]Точно, кога ја читав книгата повеќе се смеев на духовитите забелешки кои си ги дава самата на себе, кои во филмот не можат баш да се прикажат. Дефинитивно книга
arh_diz -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 19:30:14)

Ana Karenina imase ama ne stignav da gledam
Mi se dopagaat fllmovi spored knigi
Bethany -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 19:36:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Nikade bez kerka mi....prekrasen film a i kniga bogami


filmot sum go gledala no ja nemam citano knigata

serija koja ja gledavme ovde i cela grcija placese pred dve godini mislam bese Το νισή - Ostrov, za leproznite koi pred prva svetska vojna gi nosele na ostrov vo izolacija, taa kniga mi e vo agenda za citanje bidejki serijata bese ekstremno potresna

Imam citano kniga Nikade bez kerka mi, ama nemam gledano film.
Inaku, sekogas sum za opcija kniga da procitam, poubavo ja doziveam, ama film e polesno, neli? [sm=smiley1.gif]
Pepelaska * -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 20:21:58)

И јас сум за книга повеќе ама некогаш знае и филмот да биде добар.Никаде без ќерка ми книга која а филмот на делови го гледав изгледа дека е добар.
Сега ги гледам и серииве од Мирјам што ги даваат, добри се , ептен е доловена природата и ликовите ама сепак книга си е книга
Bethany -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 20:27:23)

Imam gledano film Notebook i mnogu ubav film e, a znam deka ima i kniga, ama ja nemam procitano. Ima nekoj citano, sigurno i taa e ubava?
penelopa -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 21:20:07)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Imam gledano film Notebook i mnogu ubav film e, a znam deka ima i kniga, ama ja nemam procitano. Ima nekoj citano, sigurno i taa e ubava?

Да прекрасна е. Сите книги од Никола Спаркс се пишувани во тој стил.
Мене супер филм спореd книга ми е The devil wears prada.
moni teo -> RE: Филмови според книги (12.3.2013 22:46:53)

momentalno ja citam vistinski vernk od n.sparks procitav deka i film ke izvadile ama dali e gotov neznam sledna mie notebook ili prosetka za pametenje a filmovite mi se izgledeni
Страница: [1]