RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот (Целосна верзија)

Форум >> [Партнерство] >> Семејство и партнерски односи



Порака


vezilka RR -> RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот (28.4.2014 16:16:28)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR


[ Кој како мама го воспитала и научила-така ќе си биде. Затоа, мамички, обратете внимание на синчињата, за да не ни страдаат ќерчињата[sm=smiley36.gif]
[sm=smiley36.gif]

Баш така, ама и ќеркичките да си ги научиме да не прифааќаат компромис, туку да си стојат до своето. Е за жал тоа успева само ако не си во заедница, односно ако немаш суфлери и потпомагачи во близина. Само во тој случај ти успева да си го истераш своето и да успееш да воспоставиш рамнотежа.




Mila mamicka -> RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот (14.5.2014 13:11:05)

Па мислам дека успева и кога си во заедница. Еве ние сме во заедница, и свекрва ми, со маж и двајца сина цел живот им била слугинка, никој по дома ништо не фаќал. Кога дојдов јас да живеам тука, почнав прво од мм, и таа секогаш ми викаше, ако јас не сум го научила да работи по дома, научи го ти. Па така, не само што го научив мм, туку полека полека, и свекор ми, па и девер ми. Кога се чисти дома, на сите им давам задолженија, и сите си ги извршуваат без збор. Јас сепак грешката ја гледам во неа, требала уште на почетокот да си олесни, и да ги научи сите да и помагаат. Затоа, сметам дека може мажот да се научи, па дури и на 30 години, па богами и на 55 (како свекор ми), само треба да има волја, и тоа да биде на убав начин кажано, а не преку расправии и префрлувања.




LoveableMe RR -> RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот (14.5.2014 13:13:13)

„Улогата“ на жената во семејството/домот"

Колку побрзо ќе сфатиме дека сме и глава и врат, полесно ќе си туркаме во животот[sm=smiley1.gif][sm=smiley36.gif]




nataly86 -> RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот (14.5.2014 13:45:09)

е баш така колку побрзо ке сфатиме толку полесно[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Defne90 RR -> RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот (15.5.2014 2:08:37)

Значи мажот е главата а жената вратот што ја движи.Жената е и столбот на фамилијата.Преовладува кај нас и оваа мажот со вреќи да внесува пари жената со игла да изнесува ќе ги испотроши се.Ако жената нема контрола на тоа колку троши,ако жената се однесува ноншалантно и не внимава џабе е се.И баш таа е и улогата на жената.Да внимава на финансиите,да се грижи за домот и неговата чистота и за тоа секогаш децата да бидат средени и чисти.И да не набројувам,значи тоа е улогата на жената е да внимава на се што прави мажот.[sm=smiley1.gif] Хе хе баш така.Ние сме тие што ја држиме фамилијата соединета и заедно.




marchi -> RE: „Улогата“ на жената во семејството/домот (15.5.2014 20:51:25)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

vo nedela znam da gi ispratam da proset_aat negde za da mozam jas na raat da iscistam i na vreme da gi zavrsam osnovnite raboti...



Ете за ова зборувам..зошто да не е обратно! Ќе можеме да праиме муабет за рамноправмост на жената по дома, кога ќе биде обратно, хе,хе,,

Pa zatoa i sum svesna deka vo mojata kukja nema ramnopravnost[sm=smiley36.gif], i za toa sme si samite krivi...a na mazite toa i im odgovara...demek nie sme po sposobnite od niv...znaes nekogas sum tolku umorna od toa zborenje,potset_uvanje sto ednostavno podobro mie da se izmoram fizicki otkolku psihicki

POTPISSS.... [sm=smiley36.gif] i kaj nas e isto,mene maz mi mi pomaga pretezno okolu cuvanje na deteto,vsusnost toa ne e pomos tuku cisto negova obrska ama aj da receme deka pomognal [sm=smiley32.gif]a za domasnite obvrski kako perenje mienje takci vuda iskreno ne sakam da mi se mesa [sm=smiley36.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]