|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: млеко во тетрапак
22.2.2012 16:10:12   
Beatris
Ма ни од шише ни од чаша, ни со лажичка никако user posted image  Порано пред спиење ќе ја легнев и со играчки одозгора ќе го испиеше некако со сила, ама сега ми бега нема шанси да ја задржам на кревет. Ќе пробам и со тоа за варење, и со Несквик што да се прави...

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: млеко во тетрапак
23.2.2012 9:20:50   
Emanuelapp
Почнав со тетрапак од 8 месеци ( а во кашички од 5месец) до тогаш цицаше. Од почеток му давам битолско и не го пробав со друго ова си го пиеше и не сакав да менувам други.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Млеко во тетрапак
6.2.2015 9:01:20   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

sakam da prasam za vnuceto mi ima 4 i pol meseci dali moze da pie tetrapak mleko



ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana

Не Капина мало е за тетрапак млеко дури после годинка а најрано јас би дала после 10 месеци



ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

sakam da prasam za vnuceto mi ima 4 i pol meseci dali moze da pie tetrapak mleko


Има право лукајана за тетрапак млекото.Најдобро е барем до 6 месеци да му дава од вештачката формула.user posted image



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: млеко во тетрапак
9.2.2015 14:00:07   
teletabisi
Zdravo.jas sum nova na forumot.Sakam da ve prasa za mlekoto vo tetrapak od kolu mu davate na vasite deca. Moeto ima sest iplo mesece pocnavme so kasicki i na adaptirano mleko sme.pozz

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: млеко во тетрапак
9.2.2015 14:41:47   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: teletabisi

Zdravo.jas sum nova na forumot.Sakam da ve prasa za mlekoto vo tetrapak od kolu mu davate na vasite deca. Moeto ima sest iplo mesece pocnavme so kasicki i na adaptirano mleko sme.pozz


Здраво teletabisi и добредојде на форумов.
Јас имам близнаци и моите беа на адаптирано млеко до 9 месеци. Тетрапак млеко почнав тогаш да им давам и тоа исклучиво алпско со 3,5 масленост. Битно е на почеток млекото да биде со поголема масленост заради правилен развој на мозокот. Таков беше советот од нашиот педијатар.Поздрав!!!

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот teletabisi)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: млеко во тетрапак
9.2.2015 17:24:34   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: teletabisi

Zdravo.jas sum nova na forumot.Sakam da ve prasa za mlekoto vo tetrapak od kolu mu davate na vasite deca. Moeto ima sest iplo mesece pocnavme so kasicki i na adaptirano mleko sme.pozz


KErka mi od pocetok bese na AD.DO kaj 3ti mesec teravme ok posle imavme golem problem posto go odivase i nikakvo ad ne prifakase.So teski sili isgurkavme do kaj 7 i pocnav so kravjo Zott3.5%.Detevo se preporodi a i jas so nego posto ne se budese navecer ne bese nervozna ubavo si spiese.Taka da sekoj so svojata maka site razlicno pravime.Generalno pedijatrite vikaat posle 1god ama zavisi i do dweteto

(Одговор на членот teletabisi)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: млеко во тетрапак
9.2.2015 23:35:14   
lukajana RR
И моето искуство со тетрапак е тука некаде, од 9 месеци во млечни каши и после како замена за ад иако сакав да чекам до година ама немав млеко а од ад млекото имавме проблем со какање

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: млеко во тетрапак
11.2.2015 2:15:33   
marchi
Toa mleko vo nikoj slucaj da ne bide trajno posebno ne pred da napolni edna godina, nie pocnavme so kravjo bitolsko nesto posle 6 meseci

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: млеко во тетрапак
14.10.2015 8:40:08   
tincule
Teмава одамна не била активна ама ај да прашам. Ние сме веќе 15 месеци и уште сме на АД млеко НАН 3. Матичната кога бевме последниот пат ништо не ми кажа за тоа дали можам да почнам да и давам кравјо млеко. Се мислам затоа што веќе и финансиски не се издржува со млекото. А мојата си е таква си бара млеко пиеме уште по 3-4 пати млеко во денот меѓу оброци, и ми се фаќа во недела две паковања од 600 грама по 546 денари ептен. И не знам дали е во ред да пробам да и дадам и дали првин да почнам со трајно тетрапак или во кесичка за варење, и кое би било најдобро? Знам дека викаат на почеток со малку вода да се меша, а плус и ми кажаа ако планирам да ја праќам во градинка најубаво би било да почнам да и давам затоа што таму им даваат само кравјо млекце. Некој предлог или искуство. Се мислам пошто ме исплаши една другарка како ако се давало пред две години може на децата да им направи крварење во цревата а на почеток не можеш ни да знаеш дека е од тоа и триста други работи, што многу се изнервирав кога некој нивниот начин на размислување ќе ми го утури со некоја ваква грда приказна, и ме фати страв нормално.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: млеко во тетрапак
14.10.2015 9:53:32   
sandriana RR
tincule, прво муабетот дека се прави крварење од било какво млеко, туку така, навистина не држи вода.
Второ, точно - во градинка даваат само кравјо млеко, но тоа е најчесто во комбинација со храната - млеко со бисквити, на пример, или како млечна каша. Треба да имате пробано кравјо млеко пред да појде во градинка, чисто да си сигурна дека нема да има алергиска реакција.
Трето, мој совет, лично мислење - нема потреба од толку млеко меѓу оброци. Сосем доволно е наутро и навечер пред спиење, или пред денското преспивање и навечер. Во меѓувреме може да понудиш чај, вода, свежо овошје...
Млекото во тетрапак не е штетно, но секако нема ниту некоја особена придобивкам од него. Во градинките го користат како најисплатлива и наједноставна варијанта за подготовка на оброци, особено во јаслените групи.
Двете деца се уште цицаа (малото уште цица)и откако почнаа во јасли, и немаа никаков проблем со моментот дека во градинка внесуваат кравјо млеко.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: млеко во тетрапак
14.10.2015 10:00:06   
tincule
Млекото неможам да и го скратам од причина што самата си бара значи ако не и дадам почнува да плаче како да и го криеш така да нема шанси да и го скратам млекото, а она во меѓувреме си пие и вода и сок и овошје така да немам гајле.
Муабетот со крварењето не знам како е што е само го потенцирав зашто ме стави на два ума без потреба. А дали држи вода или не, не знам за кого какоuser posted image Фала во секој случај а ако би почнала со кое мислите дека би било најдобро, јас до сега јогурт и кисело млеко што и давам се ми е на битолско некако највеќе тие ми ги сака.

< Поракaта ја уредил tincule -- 14.10.2015 10:01:52 >

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: млеко во тетрапак
14.10.2015 23:37:51   
lukajana RR
Tincule јас давам Битолско или Алпско ,Л тие најмногу ми ги сака .Јас би ти препорачала да не го разредуваш ,големи сте може да пие полномасно млеко ,прво во каша или млеко со бисквити па во шише.
И не се секирај сите сме давале млеко во тетрапак после година па и порано ,ако не ти покажува алергија дај слободно

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: млеко во тетрапак
15.10.2015 8:33:12   
tincule
Па може така да пробам првин во некоја храна, може пудинг да и направам одамна се мислев баш да видам дали ќе има реакција или не. Се мислев за оние на Битолско џуниор со 7 витамини што се.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: млеко во тетрапак
15.10.2015 11:40:01   
Felly RR
Јас давам битолско свежо, и да, може да пробаш така прво со пудинг, или некоја кашичка со млеко.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: млеко во тетрапак
23.10.2015 14:54:12   
MamaKiki
некаде после 10 месеци му имав дадено прв пат во гриз да проба и немаше проблем неколку дена пред роденденот му дадов во шише да пие и го прифати како да немало никаква разлика од ад со ова во тетрапак user posted image му давам битолско во тетрапак свежо за варење.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 65
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?