|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
13.2.2015 10:12:55   
Kvisko
Јас мислам дека ќе можеш со намалување на јаглехидрати ова да го исконтролираш не е ништо страшно.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
13.2.2015 10:48:06   
Hopeful RR
Па и мене така ми личи. Матичната рече да проверам само утрински шеќер уште два пати - утре и во понеделник, да видиме дали ова било инцидентно или се повторува, па ако треба да ми даде приоритетен упат за на ендокринологија. Секако ќе намалам со јаглехидрати, од нив никој нема аир.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
13.2.2015 14:12:16   
Melanija RR
Јас постовите ги ископирав во темата Гестационен дијабетес бидејќи е правено во бременост

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 13.2.2015 14:13:07 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
2.4.2015 14:52:39   
Pinky30
RR-ki poradi moite policisticni jajnici Petanovski me isprati na ispituvanje OPTT I INSULINSKI TESTOVI,Normna;Ina rezerva i ne prati kaj Koco Dimitrievski vo Hemolab dali ste bile vie kaj nego i kolku ve cinelo?? i sto e toa Normna;Ina rezerva dali nekoja znae?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
2.4.2015 14:55:00   
scared RR
Pinky30 ти пишав во другата тема за огтт и инсулин, а ова другово ај напиши го поубаво некако не се разбира?

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
2.4.2015 15:42:54   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30

RR-ki poradi moite policisticni jajnici Petanovski me isprati na ispituvanje OPTT I INSULINSKI TESTOVI,Normna;Ina rezerva i ne prati kaj Koco Dimitrievski vo Hemolab dali ste bile vie kaj nego i kolku ve cinelo?? i sto e toa Normna;Ina rezerva dali nekoja znae?


Не знам стварно, но ОГТТ тест се прави заедно со инсулин за да се добие комплетна слика, слушам тоа го прават и по овие локалниве Идадија и сл., само треба да се праша дали имаат реагенси. Кај др. Кочо ОГТТ тест, мислам без инсулин ми рекоа 2500 денари, што е многу многу е, а на државно околу 200-300 ден најмногу заедно со инсулинскиот тест. Ова резерва, да не е АМХ тест? Кузнае? Оди кај него, па пиши, не мора да правиш тестови таму ако не сакаш, чисто да чуеш што сметаш дека треба да се направиuser posted image .

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
2.4.2015 16:12:18   
Pinky30
ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

Pinky30 ти пишав во другата тема за огтт и инсулин, а ова другово ај напиши го поубаво некако не се разбира?



Bas taka go pisuva so tocka zapirka izmegu na izvestajot dali ima lapnato bukva neznam no kako sto go pisav taka go pisuva user posted image NORMNA;INA REZERVA i pls pusti mi link od OGTT I INSULIN od taa tema :)

< Поракaта ја уредил Pinky30 -- 2.4.2015 16:19:15 >

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
2.4.2015 16:15:34   
scared RR
Pinky во темата за полицистични јајници ти пишав, на таа мислев, лошо сум се изразила ко да има посебна тема user posted image
Кога ќе решиш да испитуваш пиши ми ќе ти кажам подготовки што да правиш пред тоа. Кажани ми се од ендокринологот.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
2.4.2015 16:25:01   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Кога се прави за неплодност се прави заедно со мерење на инсллин затоа што влијае на квалитетот на самите јајце клетки. Кај мене на Еднокринологија без да прашам кога ми ги видоа хормоните ми направија и испитување на инслуин, парарелно мереа два параметри. Така ми рече и докторката на ГАК дека ми требаат двата параметри.
Колку што читам по српски форуми таму пак под ОГТТ тест се мери и инслуин автоматски кога е во прашање неплодност.

Лабораторијата на Ендокрионологија работи од 8 часот. Само што за тој тест треба претходна подготовка. Не знам ако не ти мерат инсулин можеби и нема да ти треба подготовка.


Мислам Квиско пишуваше конкретно за Ендокринологија дека треба три дена чоколадо да се јаде претдхоно, а кога треба да се испитува, гладна и жедна треба да се биде од претходната вечер да не се јаде ништо по 20.00 часот. Квиско нека ме поправи ако грешам.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
2.4.2015 16:44:42   
весник
eve edno upatstvo od edna poliklinika vo Prilep koja vrsi mnogubrojni ispituvanja megu koi i oggt test

se nadevam deka ke pomognam nekomu iako i jas nemam dosega ispitano a mozebi i ke treba

Подготовка за изведување ОГТТ (орален глукоза толеранс тест)

Три дена пред изведба на тестот треба да се конзумира храна збогатена со јаглени хидрати ( 150 – 300 гр. дневно или 1,75 гр. на јаглени хидрати / кг. телесна маса) дневно. Ден пред изведба на тестот 8-12 часа не смеете да внесувате храна, да пушите, и физички да се оптоварувате. 30 мин. пред изведба на тестот треба да мирувате.

постапка на изведување на ОГТТ:

Се зема утрински биолошки материјал- венска или капиларна крв ( од прст) на гладно
Веднаш по земање на материјалот ви се дава да испиете 75 гр. глукоза растворена во 250 мл. вода
По 60 минути од оптоварувањето со глукоза ви се зема крв
По 120 минути од првото земање, повторно се зема крв
Во сите примероци се одредува концентрацијата на глукоза во крвта

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
4.4.2015 1:02:33   
Pinky30
RR-ki kazete mi sto opfakja hormonalnata rezerva sto treba da se ispita? i dali postojat drugi insulinski testovi osven za skrien sekjer OGTT?

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
6.4.2015 10:48:35   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30

RR-ki kazete mi sto opfakja hormonalnata rezerva sto treba da se ispita? i dali postojat drugi insulinski testovi osven za skrien sekjer OGTT?


Имаме тема за оваријалната резерва, се вика АМХ. ОГТТ тест се прави заедно со тест за инсулин и тоа е тоа. Стандарден шеќер се мери во крвна слика и тоа е тоа што засега ти треба, па пиши ни што ќе направиш и каде ќе се тестираш позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
6.4.2015 19:37:22   
Kvisko
Pinky30 само така се испитува скриен шеќер нема друг тест. Само што тебе ќе ти треба и делот со инсулинска резитанеција не само скриен шеќер. Скриен шеќер е кога се мери само гликоза после пиење на гликознито раствор,а кај полицистични јајници обавезно мора да се испита и инсулинот бидејќи инсулинот како хормон е многу сличен на естроген па ги збунува јајниците. Инсулинската резитенција во приципи ќе резултира со покачени вредности на инсулинот после испивање на гликозен раствор. При инсулинска резистенција може а и не мора гликозата да се покачи над нормала.

За оваријална резерав се праи АМХ иако тој самиот како таков не кажува нешто премногу. Има жени кои и со низок АМХ остануцаат бремени ако другите хормони се во ред. АМХ се испитува или кај повозрасни жени или кај жени со покачен ФСХ. Ама ако сакаш да си мирна испитај и тоа. Кај ПЦСО може да се случи АМХ да е многу висок и тоа не се реални вредности бидејќи некогаш јајниците создаваат многу фоликули и цисти.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 6.4.2015 19:38:21 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
14.4.2015 16:09:18   
Pinky30
Denes ispitav OGTT I AMH nemam skrien sekjer na gladno mi bese 5.3 a posle 2 h.opteretuvanje so 75gr. glikoza mi e 4.7 :) a za amh vo petok rezlutati...se iznervirav vo Avicena devojkata na pult ne me slusnala deka treba i insulinski test pa me prasuvaa dali na gladno ili isto so opteretuvanje so glikoza pa se javiv kaj sestrata na Petanovski i mi rece Avicena ne go pravele toa sto niv im trebalo samo vo Hemolab ...znaci strasno se nerviram so toj Hemolab sorabotuvaat...znaci na Petanovski samo toa ne mu cini :( i sega treba da vidam kolku e vo hemolab a sigurno e mnogu poskap...vo Avicena e 800 den. ufff zasto vaka na nasata maka zarabotuvaaaat :(

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
14.4.2015 16:53:17   
Hopeful RR
Pinky30, дали на ОГТТ имаше и трет параметар, односно мерење саат време после оптеретувањето? Најправилно е така да се прави. Инаку, ОГТТ можеш и со упат од општ матичен и во Авицена/Адриа лаб, кошта околу 100 и нешто ден.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
14.4.2015 20:31:08   
scared RR
Вториот параметар на мерење не го гледаат повеќе, битно им е каква ќе е глукозата после 2часа од оптеретувањето. Иначе Пинки супер ти е резултатот мене после 2 часа ми беше скоро 7.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
14.4.2015 23:54:03   
Pinky30
Jas gi prasav i mi rekoa deka veke taka ne ispituvale samo bockaat merat i pijam glukoza 75gr.i po 2 h. Pak bockanje i tolku...a inace so upat vo Avicena me cinese 36 den.OGTT ama zatoa AMH si go plativ 4200 den ;-)

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
15.4.2015 11:25:24   
Kvisko
Pinky30 стопати ти пишав да одип на Клиника за Ендокринологија за направиш ОГТТ тест. Таму испитуваат се како што треба. Батали ги приватните лабаратории за тоа.
Не испитува само Хемолаб тоа што ти треба. Испитуваат и на Ендокринологија.

И баш ти треба инсулинот да се види под тоа оптеретување зашто тој за забременување е побитен од гликозата. Сличен е како молекула со естогенот и се врзува за естрогенските рецептори на јајниците. Кај полицистични јајници обично шеќерот и не не покачен туку баш инсулинот е покачен.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
15.4.2015 17:07:35   
Pinky30
OGTT pravev so upat i me cinese 36 den. vo Avicena a vamu na endokrinologija se ceka redici..a inace i tamu istoto go pravele vekje samo dva pati zimale ednas i posle 2 h opteretuvanje...a insulin ke ispitam sega toj mi e sledno :)

< Поракaта ја уредил Pinky30 -- 15.4.2015 17:16:07 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
16.4.2015 10:08:51   
Kvisko
Pinky30 да на ендокринологија ќе почекаш можеби за да стигнеш до лекар ама потоа е прилично ОК.
Одиш кај сестрата и ти закажува термин. Во закаќаниот термин ќе бидете само два-тројца нема милион луѓе. И само таму од ова што го гледам го прават правилно испитувањето што е битно кај полицистични јајници.
Значи да секаде ти даваат раствор и мерат три пати шеќер. Еднаш пред растворот на гладно, еднаш после саат време и еднаш после два саати. Значи се мери три пати не два. Од истото боцкање се мери и инсулинот за да се види паралелно како се движат двете вредности (односно дали инсулинот влијае на гликемијата и дали едносто се покачува и снижува различно од другото).

Пак ќе ти кажам вака е правилно од она што сум го читала за испитувања за полицистични јајници а тебе како те учи памет така прави.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
16.4.2015 10:53:05   
Pinky30
Jas otidov vo Avicena najvekje deka ispituvam AMH samo tamu e najeftin 4200 den. i rekov so edno bockanje i za OGTT zosto raceve mi se lom na levata raka imav ubava vena i od taa najcesto mi zimaa za estradiol za vreme na stimulaciite za ivf i veke mi ja nema venata a i drugata raka isto taka :( i gledam da me bockaat sto pomalce i zatoa otidov tamu...a mm e doktor i se rasprasa i tamu i vekje samo 2 pati bockale sto e toa e...ako treba ke proveram i pak tamu.Utre sum na transfuziologija go dobile Protein C i se drugo sto mi treba da ispitam samo D-dimeri nemale pa ke go cekam posle toj...ke odam so prioriteten upat... a na endokrinologija nema termin kaj Dr.Brankica i taa ke mi kaze kako da go ispitam Insulinot i se drugo sto ke treba za ovie polic.jajnici

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
16.4.2015 11:13:40   
Kvisko
Добро како си решила така со среќа нека е и побрзо да ти завршат маките.
Јас на Ендокринологија отидов во приоритетн упат. Ме виде една докторка не знам ни која беше. Си одев со испитувањата на хормони и кога ги погледна хормоните ме праша уште какви симптоми имам па ме упати кај сестрата нормално со запишано кое точно испитување треба да се прави. Исто така имав и подготовка од аспект на три дена пред боцкање да јадам по 100 чоколадо за да се оптерети панкреасот. Последнито ден во 20:00 престанав со јадење и сабајлето гладна и жедна бев на боцкање.
Затоа и ти пишувам да го направиш исптувањето на Ендокринологија со нагласок дека треба инсулинот да се мери паралено. Овој ОГТТ тест кај различни групи на болести различно се прави. Кај трудници на пример се мери само шеќер (тоа тебе што ти го испитале) исто се мери и кај оние кај кои има сомневање за дијабет. Кај ПЦОС е битен инсулинот од причини што ги објаснив. Затоа и мерењето е можеби различно. Многу влијае на квалитето на јајце клетките. Дозирањето на метформинот потоа зависи од резултатот. Е сега дозирањето го прави гинекологот а не Ендокринологот. На пример мене на Ендокринологија ми рекоа не ти е лош резултатот затоа што од Ендокринолошки аспект нив им е побитно да не се качи шеќерот. Гинеколозите ми рекоа мора метформин нас ни е битен инсулинот. На ГАК ми дадоа 500 па 1000 па ме вратија на 500 и сега Димитров пак ме врати на 1000 метформин.
Исто така јас навистина не се замарам премногу да отидам да се туркам кај докторката чие име се врти по форуми. Од она што го гледам сите истата терапија ја даваат само кај некои зашто им излегло името има повеќе гужва а кај други не. Приоритетен упат му е мајката.
Ова со моево инсистирање за Ендокринологија не е за да солам памет туку е како паталец што го поминал патот.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 16.4.2015 11:15:17 >

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
16.4.2015 11:46:36   
Pinky30
da i jas imam takvo spremanje 3 dena i 12h nemav nisto jadeno,pieno i sabajleto vo 7:30 mi zemaa krv pa ispiv 75gr.glikoza i po 2 h pak me bocnaa...A imase i trudnici tie trebase da ja pijat glikozata poleka i tajmerce im dadoa...sto e razlikata a isto OGTT merea i isto dva pati gi bocnaa...ke odam na Endokrinologija so prioriteten i da vidam sto tamu ke mi dadat :) Fala ti na ubavoto objasnuvanje i sovet...Site sme na ovoj tezok pat i mora da si pomagame i poveke veruvam na rr-kive na forumov deka site go pominuvame istoto i zatoa odam i jas tamu kade sto imale rezultat :)

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
16.4.2015 11:47:51   
scared RR
Мене па инсулинот до сега само така ми го проверувале на гладно, без оптеретеност со гликоза, Крстевска на ендокринологија не побара друго. Како и да е метформинот кај нас со пцос треба да се пие, сега ми е инсулинот во нормала па ќе го пијам додека не останам бремена и во бременоста до 3 ти месец.
Последниот пат испитував SHBG кој заедно со тестостеронот давал некоја вредност да се види дали во организмот има вишок тестостерон што е често кај пцос. И ми пресмета ХОМИ индекс мислам беше за инсулинот и гликемијата од тие две вредности. Друго не ми побара да испитам а веќе одамна идам кај неа, така да не знам што да кажам дали е правилно или не, а лабораторијата во секој случај им е ужас, мешаат резултати на големо, на два наврата ми фали хормон кој требало да се провери а не го провериле, ми пишале некој сосема трет, така да не можам да кажам дека ендокринологија е правилен избор во однос на проверкиве. А, за сестрите и нивното однесување друга приказна е тоа. Секако, секој со своето искуство, но моето искуство го говори ова.
А, метформин пијам моментално од 1700 мг. Гинекологот ми рече подобро повеќе отколку помалку user posted image Што прават веќе не знам...

< Поракaта ја уредил scared RR -- 16.4.2015 11:49:53 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
16.4.2015 12:10:02   
Kvisko
Јас за се што треба се консултирам со репродуктивен Гинеколог, не со Ендокринолог зашто па и немам некои многу големи проблеми со хормоните., освен типичните за ПЦОС. Не знам многу за Ендокринологија зашто се сум си одела да испитувам што ќе ми каже гинеколот. Почнав со Димитров во Ремедика да правам испитувања па се префрлив на ГАК па сега пак се вратив кај Димитров. Секогаш сум одела само каде што ќе ми кажат гинеколози не сакма да мешам многу различни мислења и слично. Она што го добив како мислење од Ендокринологт се поклопуваше со мислењето на лекарката од ГАК а и Димитров сега е горе долу на иста линија.
Инаку ScaredRR кај ПЦОС се даваат повисои дози на метформин, дури повисоки отколку кај дијабетичарите. Јас се движам околу 1000 сега зашто многу нагло слабем од метформинот кога ми е повисока дозата.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?