|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
3.12.2013 20:58:38   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: DuffytheDuck

Почитувана докторка,

Моето прашање е малку поопшто: имам едномесечно синче кое согласно нашите прописи за имунизација допрва ќе треба да ги прими предвидените вакцини. Со оглед на тоа што во последно време запознавам се поголем број на родители кои не ги вакцинираат своите дечиња или избегнуваат еден дел од нив поради страв од компликациите кои може да настанат од примањето на вакцина, и се повеќе читам за и против вакцините Ве молам за ваше мислење како и повеќе информации околу вакцинацијата посебно околу спорната ММР. Дали е оправдано избегнувањето на вакцинирањето? Искрено сум загрижена читајќи различни искуства и сеуште немам дефинитивен став околу вакцинирањето. Ви благодарам. Срдечен поздрав

Pochituvana,
Vo nashata drzava i megju zdruzhenieto na Pedijatari e kompletno edinstven stavot: Znachi mora da se vakciniraat site bebinja po redosled na vakcini spored kalendar za imunizacija...Za sekoe od dadenite zaboluvanja ne treba da ja okrivuvame dadenata vakcina MRP,od prichini shto jasno ne e dokazhano vakciniranjeto so dadenite zaboluvanja.Znachi treba da se vakciniraat decata so site vakcini,a shto bi se sluchilo ako ne se vakciniraat ?...Togash mozhe da se ima losha prognoza za ne daj bozhe boleduvanje od istite tie virusni infekcii...Znachi ednoglasno DA za vakciniranjeto...Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
3.12.2013 21:03:29   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: *devojce*

Pocituvana doktorke.
Damjan ima 5 meeci.Den pred da ne pustat od bolnica mi go donesoa so grluski na ocite i mi rekoa ete go iscistivme imase mala infekcija i tolku.No infekcijata ne pomina go odnesov na ocen lekar mi dadoa mast tobreks, go mackav 10 dena dodeka go mackav bese ok i posle pak se pojavi prvo po malku posle poveke i poveke.Otidovme na lekar napravivme bris izleze bakterija streptoccocus species ni dadoa vigamox kapki i chloranfenicol mast 10 dena isto postapkata posle edna nedela ja povtorivme uste 7 dena i eve sega posle edna nedela povtorno mu se strvaraat tie zolti ligavi grluski ili kako li se vikaat,vo meguvreme go izmivav so voda so kamilica i nisto ne pomogna.Sovet?

Pochituvana,
Ona shto smetam da se napravi e pregled i kaj spec.po ochni bolesti a ne samo pravenje na bris od ochi i davanje na kapki ii masti koi mozhebi go reshile sluchajot za kratko i povtorno problem.Smetam deka treba da se vidat kanalchinjata kako se,dali e akutna ili infekcijata zazela hronichen tek i sekako pregled kaj spec.po uvo nos i grlo,bidejkji ako samo se reshi bakteriska infekcija na ochi a prisuten e infekt i vo nos ,istata mozhe da se povtoruva i da nema izlekuvanje za 10 dena,kolku shto trae lechenje na akuten infekt...Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.12.2013 14:16:10   
novopecena
Doktorke i od preporacanoto ne ni pominaa grcevite se podolgo ni traat. Deteto ne cica od mene mn retko koga mu e na kejf ako go stavam nasila na grada kolku da e gladno pisnuva i se zalisuva se gubi siot pomodruva se duri ne go cuknam posilno po grb ili gaz. Mu davam hipp kombiotik 1 , 7 obroka po 90 ml ama nikola go jade na rati mlekoto duri i nikogas nemame 7 obroka 5 do 6 najmnogu. Dali od hipp moze da ima grcevi ? zosto koga ja prasav maticnata mi rece da ne go menuvam zosto super napreduvalo deteto za 42 dena 1850 ima kaceno. Mi rece grcevite do 40 dena moralo da gi ima ako mene stomak ne me boli , a mene ne me boli nego go boli. Pominaa 40 dena eve denes 42 dena i pak ima grcevi , mnogu mi estrav zosto ze zalisuva se izgubuva pomodruva. Preporaka nekoja? Sovet ?

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.12.2013 18:45:13   
lekokrila
pocituvana doktorke ako mu davaam po pola ampula prolife dnevno na bebceto dali smeam da mu davam i od kapkite sub simplex koi gi koristam na sekoi 3 saata?

(Одговор на членот novopecena)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
8.12.2013 14:02:41   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: novopecena

Doktorke i od preporacanoto ne ni pominaa grcevite se podolgo ni traat. Deteto ne cica od mene mn retko koga mu e na kejf ako go stavam nasila na grada kolku da e gladno pisnuva i se zalisuva se gubi siot pomodruva se duri ne go cuknam posilno po grb ili gaz. Mu davam hipp kombiotik 1 , 7 obroka po 90 ml ama nikola go jade na rati mlekoto duri i nikogas nemame 7 obroka 5 do 6 najmnogu. Dali od hipp moze da ima grcevi ? zosto koga ja prasav maticnata mi rece da ne go menuvam zosto super napreduvalo deteto za 42 dena 1850 ima kaceno. Mi rece grcevite do 40 dena moralo da gi ima ako mene stomak ne me boli , a mene ne me boli nego go boli. Pominaa 40 dena eve denes 42 dena i pak ima grcevi , mnogu mi estrav zosto ze zalisuva se izgubuva pomodruva. Preporaka nekoja? Sovet ?

Pochituvana,
Jas bi ve zamolila da ne gi povrzuvate grchevite sekogash so plachot( zajduvanje ili apnea ) kaj vasheto bebeche.Znaci toa pomodruvanjeto ne e sekogash od stomachni grchevi.Zatoa e neophodno da se napravi detalen pregled i da se vidi dali se raboti samo za stomachni grchevi ili tuka ima i nekoj drug problem: treba da se vidi priichinata,tochno grchevite mozhe da dadat bolka i plach,no toa ne mora da znachi deka toa " zalisuvanje" shto vie go spomenuvate e od grchevi,mozhe da e od nedostig na kislorod od bilo koja pricina,infekt na sredno uvo( znachi vospalenie na sredno uvo ) dava takva bolka i tolku silen plach shto nemora da znachi deka e od grchevite,ponatamu plachenje od glad vo taa vozrast, kako znaete deka tie 90 ml mu se dovolni,na koj nachin ja pripremate hranata? dali pripremanjeto e so togash svezho vriena voda koja treba da ja ostavite d apostoi nekolku minuti pa da go rastvorite prashokot od Hipp combiotic 1.Ponatamu ne sekogash site bebchinja do 6 pa i povekje meseci ostanale na hrana so koja i zapochnale nezavisno do dobriot napredok,znachi ima povekje raboti koi treba da se isledat za da se zakluchi od shto e toa pomodruvanje i silniot plach...Probioticite koi se davat za naseluvanje na sterilnot crevo kaj bebechet mozhe da se povtoruvaat na odreden vremenski interval...Potreben e pregled kaj Vashiot matichen pedijatar i da se vidi od kade toj silen plach,i zashto ste ostanale na tolku obroci po 90 ml....Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот novopecena)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
8.12.2013 14:04:34   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

pocituvana doktorke ako mu davaam po pola ampula prolife dnevno na bebceto dali smeam da mu davam i od kapkite sub simplex koi gi koristam na sekoi 3 saata?

Pochituvana,
Vie smeete da gi kombinirate i dvata preparati no namesto na sekoe 3 h od Sol.Sub simplex kje davate 3 pati po 15 kapki dnevno simetikon - shto e lek za razlika od pro life koj e odlichen probiotik po polovina od sodrzhinata od shishenceto dnevno.Kako preparati tie dva si se nadoplonuvaat megjusebno...Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.12.2013 20:24:28   
macy2810

Почитувана докторка,
Би Ве замолила да ми кажете дали и колку, моето бебенце, отстапува од тежината за 9 месечно бебенце. Родилна тежина 3300, од болница излеговме со 3150, а сега на 9 месеци тежи само 8 килограми. Инаку цица и до 6 месеци беше на ексклузивно доење, но многу слабо ми напредува user posted image . Ме интересира, бидејќи непостојат апсолутно никакви шанси за триплирање на родилната тежина до годинката, колку тоа треба да ме загрижува?! Инаку од 2 месеци почна да се превртува на стомак, од 5 месеци самостојно седи, на шест започна да лазе и веќе 1 месец самостојно се исправува и потпрена за оградата од креветчето се движи сама. Поздрав и секое добро.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.12.2013 20:45:09   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: macy2810


Почитувана докторка,
Би Ве замолила да ми кажете дали и колку, моето бебенце, отстапува од тежината за 9 месечно бебенце. Родилна тежина 3300, од болница излеговме со 3150, а сега на 9 месеци тежи само 8 килограми. Инаку цица и до 6 месеци беше на ексклузивно доење, но многу слабо ми напредува user posted image . Ме интересира, бидејќи непостојат апсолутно никакви шанси за триплирање на родилната тежина до годинката, колку тоа треба да ме загрижува?! Инаку од 2 месеци почна да се превртува на стомак, од 5 месеци самостојно седи, на шест започна да лазе и веќе 1 месец самостојно се исправува и потпрена за оградата од креветчето се движи сама. Поздрав и секое добро.

Pochitvana,
Najverojatno se raboti za takov napredok, kakov mozhebi imal nekoj od vas roditelite.Megjutoa za da vi kazham dali e vo red napreduvanjeto za vozrasta,sakam da mi kazhete i telesna dolzhina za da se izraboti percentilna kriva ( kriva za rastot na bebcheto) i da vidime dali e vo red napreduvanjeto.Inaku spored ova shto mi go kazhuvate se raboti za dobar razvoj,no kaj nas vo ordinacija voobichaeno na 12 mesechna vozrast decata se teshki po 10 kg.Mozhebi i kje ja triplirate tezhinata iako ne mora,megjutoa e bitna TD- telesna dolzhina za da vidime dali e ok so napredok vo rast preku izrabotka na percentilna kriva ...Pozz i sekoe dobro ... user posted image

(Одговор на членот macy2810)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.12.2013 21:32:21   
macy2810
Почитувана докторке,
Моето бебенце на 9 месеци има 71 сантиметар, а се роди со должина од 47 сантиметри.
За триплирање на тежината на 1 годинка, мислам дека не постојат никакви можности, бидејќи во последните 6 месеци, има напреднато само 2 килограми user posted image Инаку денеска бевме на систематски преглед и крвната слика и е одлична, така да мислам дека нема потреба од дополнителна грижа(или само така се залажувам.user posted image Поздрав и секое добро

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.12.2013 14:59:13   
mamy *
Почитувана докторке
Имам едномесечно бебе и сега почна да добива грчеви во стомачето. значи ги собира нозете, се вцрвува цел, прави некои гримаси и заплакува. Ете 2 дена нема спиено повеке од пола саат, а му правам масажа на стомачето, вежби со нозете обавезно ждригнува после цицање. Инаку уште од првиот ден му тече носот и кива многу, сега гледам и знае да се искашла два три пати, температурата му е секогаш во ред 36,5 а инаку на педијатар ми велат дека е сосем здрав. Друга работа е што е многу лаком, цица преку ден на саат ипол, а навечер на 3 саати и за еден месец има напреднато 9 сантими 1,5 кг, знаци сега е 61 сантим и 5 кг. Ме интересира дали може да не се работи за грчеви, туку да е некој вирус или сл или пак е можно грчевите да се поврзани со лакомото цицање и како поефикасно може да се справиме со нив.
Ви благодарам, поздрав

(Одговор на членот macy2810)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.12.2013 16:10:55   
novopecena
ot koja vozrast moze da se dava na bebe mleko od krava ili koza? sin mi ima 1 ipol mesec ne cica i e na humana 1

(Одговор на членот mamy *)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.12.2013 23:46:26   
Zore Bele
Почитувана,
Имам дете 20 месеци и еве скоро цела недела имане затнато носе.Матичната ми рече само физиолошки раствор.Користиме и МАРИСоЛ И АКВАМАРИС но не ни помага. Можно е да се забчиња зашто многу се лигави и цуцлата многу агресивно ја цуца.
Ве молам за совет,дали може нешто плус да му дадам освен растворите, зашто и спиење пореметивме.
Ви благодарам

(Одговор на членот novopecena)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.12.2013 12:19:16   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: macy2810

Почитувана докторке,
Моето бебенце на 9 месеци има 71 сантиметар, а се роди со должина од 47 сантиметри.
За триплирање на тежината на 1 годинка, мислам дека не постојат никакви можности, бидејќи во последните 6 месеци, има напреднато само 2 килограми user posted image Инаку денеска бевме на систематски преглед и крвната слика и е одлична, така да мислам дека нема потреба од дополнителна грижа(или само така се залажувам.user posted image Поздрав и секое добро

Pochituvana,
Spored izrabotenata percentilna kriva Vasheto bebche spored telesna tezina e vo ramki na normala ,nesto nad dolna granica,a spored dolzhina e nekade na sredina ,znachi idealno za vozrasta...Bez grizhi,bitno e deka napreduvate... Ne e ispod dolna granica...Znachi e ok za vozrasta ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот macy2810)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.12.2013 12:24:11   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamy *

Почитувана докторке
Имам едномесечно бебе и сега почна да добива грчеви во стомачето. значи ги собира нозете, се вцрвува цел, прави некои гримаси и заплакува. Ете 2 дена нема спиено повеке од пола саат, а му правам масажа на стомачето, вежби со нозете обавезно ждригнува после цицање. Инаку уште од првиот ден му тече носот и кива многу, сега гледам и знае да се искашла два три пати, температурата му е секогаш во ред 36,5 а инаку на педијатар ми велат дека е сосем здрав. Друга работа е што е многу лаком, цица преку ден на саат ипол, а навечер на 3 саати и за еден месец има напреднато 9 сантими 1,5 кг, знаци сега е 61 сантим и 5 кг. Ме интересира дали може да не се работи за грчеви, туку да е некој вирус или сл или пак е можно грчевите да се поврзани со лакомото цицање и како поефикасно може да се справиме со нив.
Ви благодарам, поздрав

pochituvana,
Najverojatno se grchevi vo prashanje,so ogled na toa deka i Vashiot pedijatar go pregledal i kazhal deka e zdrav,mislam na infekt ( ne grizhete se ,mozhno e kivanje,techenje od nose) no vasheto mleko e toa shto go shtiti bidejkji ima antibakteriski faktor vo sostavot.Okolu grchevite e normalno za vozrasta,bidejkji ne e zrelo crevoto ,nema dovolno lachenje na enzimot laktaza,koja ja ralozhuva laktozata od mlekoto.Najdobro reshenie e naseluvanje na crevoto so bakteriska flora,znachi zete Susp.Pro life ,toa e shishence od koe ednash dnevno kje mu dadete da ispie pola sodrzhina od istoto,a ostanatata polovina kje ja dadete nareden den,.Zemete 4 shishenca koi kje vi posluzhat za 8 dena .Istoto mozhe po izvesno vreme i da se povtori...Pozz i sekoe dobro...Bravo za napreduvanjeto...user posted image

(Одговор на членот mamy *)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.12.2013 12:26:57   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: novopecena

ot koja vozrast moze da se dava na bebe mleko od krava ili koza? sin mi ima 1 ipol mesec ne cica i e na humana 1

Pochituvana,
Spored SZO ( svetska zdravstvena organizacija) ne e potrebno voopshto da se dava mleko od krava ili koza,i toa do 2 godini....No ako Vashite mozhnosti se nedovolni za Humana 1,2 pa i 3, mozhete poleka poleka da go voveduvate so razreduvanje so voda,a toa e zaradi toa shto treba da se vidi dali kje ima nekoja nesakana reakcija od proteinite od mlekoto,posle 6 mesechna vozrast.Dotogash ve zamoluvam toa da e nekoe ad mleko ,kako Humana vo sluchajot....Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот novopecena)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.12.2013 12:30:05   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Zore Bele

Почитувана,
Имам дете 20 месеци и еве скоро цела недела имане затнато носе.Матичната ми рече само физиолошки раствор.Користиме и МАРИСоЛ И АКВАМАРИС но не ни помага. Можно е да се забчиња зашто многу се лигави и цуцлата многу агресивно ја цуца.
Ве молам за совет,дали може нешто плус да му дадам освен растворите, зашто и спиење пореметивме.
Ви благодарам

Pochituvana,
Pokraj ovie soleni rastvori Vie slobodno mozhe da kapnuvate i Operil P rastvor tri pati dnevno po edna kapka,kako i gel.Dentinox koj kje go machkate pred jadenje 15 min,istiot gel vo sebe sodrzhi gicerin i malku anestezin za da se obezbolat nepcata koi najverojatno se nabreknati pred izbivanje na zapche...operilot mozhete da go kapnuvate vo kontinuitet od 5 dena,pa 2 dena pauza...Ako i toa ne dade uspeh,kje treba da napravite bris od nose ,za da vidime dali ima porast na nekoja bakterija koja lokalno kje mora da se lechi...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Zore Bele)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.12.2013 14:39:04   
paki
zdravo doktore. redovno gi sledam zasite odgovori i sum mnogu zadovolna. Sakam da ve prasam nesto i ako ste vo moznost odgovorete mi.Imam since od 4 godini, od neodamna mu e potvrdena streptococcus pneumoniae vo nose i momentalno ja lecime lokalno so kapki napraveni od fizioliski rastvot plus garamicin ampula i pola deksason. Isto taka napravivme i pneumoslajd i e otkrien virusot na grip vo krvta.Kaj nego siptomite se podobruvaat no sakam da vi kazam deka i mojata kerka od 3 meseci neodamna pocna mnogu da kasla so zoltenikavi sekretcinja od noseto. Ja vodev kaj maticnata nema crveno grlo i nema nisto na belite drobovi mi ja prepisa istata terapija kako kaj sinceto samo bez deksason ampulata so verojatnost deka i taa ja ima bakterijata vo noseto .Kaj nea veke vtor den gi stavam kapkite ama ne gledam nekoe podobruvane. Taa seuste kasla i toa so slaem. a isto taka pretkodno i imam stavano kapki citeral po preporaka na maticniot pedijatar. Ve molam za sovet

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.12.2013 14:43:10   
novopecena
pocituvana doktorke ve prasav za sovet bidejki vo moevo mesto komsika na nejziniot sin uste na 30 dena mu davala mleko od krava ama razredeno i deteto super napreduvalo. mene mi stana cudno i velam pa mn e malo deteto za takvo mleko i zatoa jas mu davam humana.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.12.2013 21:59:12   
oli_naum
POcituvana doktorke,
imam kerkicka mesec i pol od raganje se doime i postojano povraka. ponekogas mlazevi a ponekogas i pomalku. poslednite dva dena mnogu zacesteno. na pocetokot mi preporacaa humana ar pocnav d ai davam no i toa go vrakase pomalku za razlika koga doi, pa prekinav so nego. se rodi 3600 izlegovme so 3400 na mesec dena bese 4300.poslednive dva dena e zgolemeno povrakanjeto i non stop place najverojatno postojano e gladna denes povtorno i dadov od humana ar no pak povrati. vo sto moze da bide problemot? cekam vas odbovor blagidaram

(Одговор на членот novopecena)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.12.2013 11:13:40   
novopecena
Doktorke imam pak prasanje sin mi posle sekoe jadenje povraka mnogu , ja smeniv hranata veke 3 vida i pak isto , maticniot mi rece bilo prejadeno zatoa povrakalo, a deteto jade po 40 ml na 4 saati. Deteto e 50 dena rodeno.

(Одговор на членот oli_naum)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.12.2013 12:43:41   
Marina I
Pocituvana Doktorke, imam edno prasanje, sinceto mi ima 20 meseci i vo posledno vreme mnogu zdrignuva, potocno kako da go maci nesto vo zeludniceto, nekogas i kako vodicka da povrati, ama malku, tesko mu e i disenjeto vo tie momenti, a toa go pravi poveke pati vo denot, kako da mu se vraka jadenjeto, ama ne povratil do sega, dali e mozno da go prejaduvam, ima 3 obroka dnevno najmnogu do 200 gr, pred 3 nedeli bese malku nastinat, pa mu davav sekoj den po edno c-vitamin plivit, izroneto, vo kasickite, dali e mozno od nego da mu se stvorila nekoja kiselina, ili pak od nekoja druga hrana. blagodaram

(Одговор на членот novopecena)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
18.12.2013 0:28:27   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: paki

zdravo doktore. redovno gi sledam zasite odgovori i sum mnogu zadovolna. Sakam da ve prasam nesto i ako ste vo moznost odgovorete mi.Imam since od 4 godini, od neodamna mu e potvrdena streptococcus pneumoniae vo nose i momentalno ja lecime lokalno so kapki napraveni od fizioliski rastvot plus garamicin ampula i pola deksason. Isto taka napravivme i pneumoslajd i e otkrien virusot na grip vo krvta.Kaj nego siptomite se podobruvaat no sakam da vi kazam deka i mojata kerka od 3 meseci neodamna pocna mnogu da kasla so zoltenikavi sekretcinja od noseto. Ja vodev kaj maticnata nema crveno grlo i nema nisto na belite drobovi mi ja prepisa istata terapija kako kaj sinceto samo bez deksason ampulata so verojatnost deka i taa ja ima bakterijata vo noseto .Kaj nea veke vtor den gi stavam kapkite ama ne gledam nekoe podobruvane. Taa seuste kasla i toa so slaem. a isto taka pretkodno i imam stavano kapki citeral po preporaka na maticniot pedijatar. Ve molam za sovet

Pochituvana,
verojatno ,mozebi se raboti za istata bakterija,no sepak treba da se napravi bris od nose,i iako izleze prisustvo na Streptococcus penumoniae ,mozhe kaj nejziniot antibiogram bakterijata da e otporna na Garamycin...Znachi moj sovet e da napravite bris od nose kaj Vasheto bebche,i posle dobienite reultati da se pravat kapki...Mozhebi kje treba so Amp.Rifampicin...No za toa kje vidime od rezultatot ...Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот paki)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
18.12.2013 0:30:56   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: novopecena

pocituvana doktorke ve prasav za sovet bidejki vo moevo mesto komsika na nejziniot sin uste na 30 dena mu davala mleko od krava ama razredeno i deteto super napreduvalo. mene mi stana cudno i velam pa mn e malo deteto za takvo mleko i zatoa jas mu davam humana.

Pochituvana,
Toa ne e sovet za niedno bebe pa i z abebete od Vashata komshivka...Znachi jas Vi kazhav koi s epreporakite od SZO i kako treba da se odnesuvame so nashite deca...Ona shto kje se vlozhi vo odnos na ishrana vo prvata godina ,so dobro kje ni se vrakja ponatamu...Kravskoto mleko sodrzhi mn povekje proteini koi se odgovorni za pojava na alergii i jaki stomachno grchevi...Vie dobro postapuvate.Prodolzhete i ponatamu na toj nachin...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот novopecena)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
18.12.2013 0:36:47   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: oli_naum

POcituvana doktorke,
imam kerkicka mesec i pol od raganje se doime i postojano povraka. ponekogas mlazevi a ponekogas i pomalku. poslednite dva dena mnogu zacesteno. na pocetokot mi preporacaa humana ar pocnav d ai davam no i toa go vrakase pomalku za razlika koga doi, pa prekinav so nego. se rodi 3600 izlegovme so 3400 na mesec dena bese 4300.poslednive dva dena e zgolemeno povrakanjeto i non stop place najverojatno postojano e gladna denes povtorno i dadov od humana ar no pak povrati. vo sto moze da bide problemot? cekam vas odbovor blagidaram


Pochituvana,
Ona shto e mn bitno pri doenje i hranenje na bebcheto e polozhbata...Ako deteto go hranite i doite pravilno ,shto znachi vo zakosena polozhba a potoa go krevate taka ,shto ni eden prst ne pritiska na zheludche,ili kako sto neki pravat,go podignuvaat bebcheto za zdrignuvanje so mesheto na ramoto od majkata..Toa e pogreshno ...Znacho ostavete go bebecheto so grpcheto kaj vas,vie slobodno mozhete da sedite i da gledate TV,nekolku minuti,a potoa legnuvanjeto d ane bide na ramna podloga,sekogash do navrsheni 8-9 pa i povekje meseci ako go imate toj problem,postelata kade shto lezhi deteto kje treba da vi e podignata na okolu 45 %.Drugo,sekogash site manipulacii od kapenje ,oblekuvanje treba da bidat pred hranenje..I osobeno vnimavajte na nachinot na podgotvuvanje na hranata,so mlaka voda ne se sprema mlekoto..Taa treba da bide svezho vriena voda koja ja turate vo shisheto i ostavate taka da postoi nekoja min ,a potoa go stavate prashokot ,go promeshuvate seto toa i taka dobienot mleko go ladite pod cheshma do temeratura dovolna za pienje...Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот oli_naum)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
18.12.2013 0:42:18   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: novopecena

Doktorke imam pak prasanje sin mi posle sekoe jadenje povraka mnogu , ja smeniv hranata veke 3 vida i pak isto , maticniot mi rece bilo prejadeno zatoa povrakalo, a deteto jade po 40 ml na 4 saati. Deteto e 50 dena rodeno.

Pochituvana,
Jas prethodno vo povekje navrati imam pishuvano deka e mn neohoden nachinot na koj bebecheto se drzhi pri hranenje,znachi vo zakosena polozhba,ne mnogu horizontalno,ponatamu samoto krevanje za zdrignuvanje da bide takvo shto ni maloto prste vashe nema da dopira do mesheto,bidejkji zheludnikot vo ovoj moment e kesa koja e otvorena od prichini shto sfinkterot( stegachot) megju hranoprovod i zheludnik ne e zrel i kaj sekoe dete , na razlichna vozrast se zatvara odnosno stega...druga sostojba e polozhbata po hranjenje,postelata kade lezhi bebecheto i posle hranenje da e podignata sekogash,nezavisno dali e pred ili po hranenje,zanchi da ima nekoja polozhba na zakosenost od okolu 40 tina stepeni,a ne samo pod glavcheto da stavate pernica,nachinot na koj se podgotvuva mlekoto ,so svezho vriena voda koja otstojuva samo nekoja min za da bide dobra za rastvaranje na prashokot.Bebcheto ne mozhe da se prejadi,toa si ima sopstvena regulacija,Ako ne mu se jade toa kje turka so jazicheto..Znachi nema da go prejadete nikako...Pozz i sekoe dobro..user posted image

(Одговор на членот novopecena)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?