RE: Паричен надоместок II (Целосна верзија)

Форум >> [Партнерство] >> Финансиски дилеми околу родителство



Порака


elilili -> RE: Паричен надоместок II (26.8.2014 17:48:06)

Дечки, каде се наоѓа Меѓуопштинскиот центар за социјални работи на град Скопје? Не можам да ги добијам на елефон веќе некое време!
Таму се поднесува за надоместок за трето дете (за општ. Центар) или...?


Благодарам




jasminagorjandejan -> RE: Паричен надоместок II (1.9.2014 13:44:02)

Mos malku ke bide glupavo prasanjeto ama pred nekoj den so svekrvata se raspravavme za toa deka za vtoro dete veke ne davat paricen nadomest ,jas vikam deka ne davat a ona deka davat i iskreno ako znaete pisete mi pozdrav.




Snowhite RR -> RE: Паричен надоместок II (1.9.2014 21:31:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: jasminagorjandejan

Mos malku ke bide glupavo prasanjeto ama pred nekoj den so svekrvata se raspravavme za toa deka za vtoro dete veke ne davat paricen nadomest ,jas vikam deka ne davat a ona deka davat i iskreno ako znaete pisete mi pozdrav.


Мислиш на еднократната парична помош? Ако е за тоа, во право си не даваат, така процениле дека за второ дете не требало пелени и млеко, само на првото му требало, хихи
Малку шала не е на одмет на сета мака[sm=smiley1.gif]




Dilina -> RE: Паричен надоместок II (19.9.2014 19:47:49)

Со мојов паричен надоместок нешто ептен заглавија. Па накрај ми текна дека имам познаничка во фзо и и се јавив и среди работа ама еве пред некој ден рече трезорот не бил ок па или до денес (а денес нема) или од понеделник...




antonia@ -> RE: Паричен надоместок II (2.10.2014 14:29:23)

Здраво на сите. Нова сум на форумот и би сакала да прасам ако некој може да ми одговори на прашањето. Во осми месец сум од бременоста пред неполн месец бев префрлена во друга организација но од предната организација сеуште ми немаат исплатено неколку плати и придонеси нормално. Сега преку новата организација имам здравство. Прашањето ми е дали кога ке го отворам боловањето и ми каснат со исплата од предходната организација имам право на боледување. Ве замолувам ако некој има била каква информација да писе.
Однапред ви благодарам




Felly RR -> RE: Паричен надоместок II (2.10.2014 14:36:56)

Антониа добредојде на форумот, во врска со твоето прашање - мислам дека нема врска ако доцнат со исплатата, но битно е да немаш прекин при префрлањето од едната во другата работна организација. Сепак имаме на форумот и луѓе кои се постручни од мене во таа област, па се надевам за брзо ќе пишат, за посигурно.




Snowhite RR -> RE: Паричен надоместок II (2.10.2014 19:55:11)


ИЗВОРНА ПОРАКА: antonia@

Здраво на сите. Нова сум на форумот и би сакала да прасам ако некој може да ми одговори на прашањето. Во осми месец сум од бременоста пред неполн месец бев префрлена во друга организација но од предната организација сеуште ми немаат исплатено неколку плати и придонеси нормално. Сега преку новата организација имам здравство. Прашањето ми е дали кога ке го отворам боловањето и ми каснат со исплата од предходната организација имам право на боледување. Ве замолувам ако некој има била каква информација да писе.
Однапред ви благодарам


Ако немаш прекин во менувањето од една во друга фирма, ти следува боледување, ама не верувам дека фондот ќе ти исплати се додека фирмата не ги плати придонесите
Ти кажувам ова и како книговодител, но исто и од искуство мое, зашто јас кога останав бремена, фирмата каде што работам се претпоставуваше дека ќе биде блокирана и тогаш дирекоторот отвори друга фирма и само мене таму ме префрли за да немам заостанати палти и да можам да си земам боледување
Затоа ако можеш да му објасниш ако има можност да ги помиант платите за да можеш да земаш боледување




Dilina -> RE: Паричен надоместок II (2.10.2014 19:57:23)

Мене ми фалеше еден ден од месецот кој што од фирма не ми платиле и ми каснеа со пари.. надоместокот ми беше одобрен ама мораа да ми пуштат пари од фирма за само тој ден за да добијам одпосле плата од фзо... затоа запни ги да ти ги исплатат парите што побргу... за колку месеци ти каснат?




antonia@ -> RE: Паричен надоместок II (3.10.2014 9:57:42)

Uf 5 meseci mi kasnat no bitno mi deka ke ostvaram pravo da zemam pa koga ke gi isplatat togas ke zemam bitno ke isplatat no pokasno znaci




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 8 [9]