RE: Сопругот присутен на породувањето (Целосна верзија)

Форум >> [Партнерство] >> Татин форум



Порака


Hunny -> RE: Сопругот присутен на породувањето (22.6.2012 16:10:22)

Не би рекла дека мажите што не присуствуваат на тој чин не се мажи или пак дека некој ги правда. Кај нас воопшто и не падна ваква тема на муабет, зошто се породив во ГАК И мислев дека таму нема ваква можност, а и да има не би ја искористила[sm=smiley1.gif]




Sandric -> RE: Сопругот присутен на породувањето (22.6.2012 16:27:28)

AKO se poragas carski ili so epiduralna da ama na priroden poragaj use tatko fali[sm=smiley36.gif]




Hunny -> RE: Сопругот присутен на породувањето (22.6.2012 16:53:21)

Бзш така Сандрич[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] Мм да беше присутен мислам дека ќе си настрадаше од мене, нели тој е крив за[sm=nosecka.gif][sm=smiley1.gif]




amateuress -> RE: Сопругот присутен на породувањето (22.6.2012 19:28:05)

епа мојот и настрада малку, ама не се жалеше, и многу беше среќен.
а за тоа кој сака и кој не сака да биде присутен на породување, мислам дека сами си бираме луѓе што ни одговараат.
јас од стално знаев дека сакам таков маж што би сакал да биде присутен на таков чин, и таков и со најдов - немаше убедување, уште од пред да сум трудна тој сакаше да сме заедно.
и супер си поминавме [sm=bravo.gif]
ама ако некој/а не е спремен - нема гајле, секој како што му е убаво




meU87 -> RE: Сопругот присутен на породувањето (22.6.2012 20:37:33)

Мореее тука се натегаме дали “сиротиот“ да дојде или не, додека гледам клипови на интернет нема еден без мажот. Што нашите лаковани се па да не се оштетат, да не им биде нешто, тие во странство ненормални па присуствуваат без збор да кажат.
Мореее темава треба да се преименува во “Клиники каде мажот е присутен за време на породувањето“, а не дали да биде или не !!!
И до клиниките треба да се апелира, малку да бидат посовремени, да се обезбедат услови на секое породување и сопругот да е тука, и тоа без да го прашуваат.




amateuress -> RE: Сопругот присутен на породувањето (22.6.2012 20:54:39)

да, тоа со клиниките апсолутно се согласувам. кога одев на вежби во гак ни рекоа као болницата поддржувала пракса таткото да е присутен, ама дури после, на само породување сфатив дека ако немав врски немаше шанса да дојде.
тоа МОРА да се промени.
на приватните клиники може да се присуствува во секој момент мислам.
инаку мм беше со мене цело време, и многу, многу ми е драго што беше таму.
а кај нас менталитетот е уште таков, позитивните промени се прифаќаат за мобилни телефони итн, овие работи уште се сметаат за „женска“ работа ;)))
ама сепак, ако некој/а не е спремен за тоа, повеќе штета од ќар ќе има доколку присуствува.
а ако некој се двоуми, од срце препорачувам, ништо не е страшно и се е дупло поубаво.
маж ми си седеше со син ми и со мене некои 2 саати пред да го земат и се топевме од среќа




tanjuskaaa -> RE: Сопругот присутен на породувањето (22.6.2012 21:17:42)

Definitivno DA! No mora da napomenam deka nie ziveeme vo stranstvo, tuka poveke se cudea na pocetok koga mazotmi se dvoumese dali da bil prisuten. Definitivno ne saka da ja preseci papocnata vrvca, sto e ok I e negov izbor,no za poraganjeto jas odsekogas znaev deka sakam soprugot da e pokraj mene, srekna okolnost e sto sme vo stranstvo, zatoa sto osven vo Sk nikade na dr mesto nemase da mu dozvolat da e prisuten. Jas sum ZA da postoi izbor za onie koi sakaat da prisustvuvaat. Jas mislam deka poprirodno e soprugot da bide prisuten otkolku so mob da go slika majkata novorodenceto, I raganjeto bebe ne e zenska rabota, semejna rabota e. pozdrav




ananikol -> RE: Сопругот присутен на породувањето (23.6.2012 0:04:21)




Mojov bese prisuten na poragajot i mnogu mi znacese toa sto e pokraj mene.
Zaedno go zacnuvame,zaedno bi trebalo da bidime i vo raganjeto na noviot zivot kako sto zaedno ke bidime i vo odgleduvanjeto.
Mislam,ima vistina vo ona sto Bocko svoevremeno go napisa deka tatkoto koj prisustvuva na poragajot stvara eden poblizok odnos so deteto.




Andriance -> RE: Сопругот присутен на породувањето (23.6.2012 1:58:17)

Ја не би, фала...воопшто не сакам да ме гледа таква...со може он да ми направи...морална поддршка...[sm=zmeden.gif] не не..

секако, мое мислење




Malecka23 -> RE: Сопругот присутен на породувањето (28.7.2012 22:25:48)

мамички дали некој знае дали сега е дозволено мм да е присутен на порагај и која е процедурата.Уште од почетокот има огромна желба во [sm=nosecka.gif] нон стоп идевме на гинеколог заедно што и да требаше да се прави се правевме заедно па така и за порагајот.Немам апсолутно ништо против,напротив ќе ми биде огромна подршка и многу мило што заедно ќе го истераме тоа




Malecka23 -> RE: Сопругот присутен на породувањето (28.7.2012 22:26:44)

присутен во гак




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]