|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Должина на грло на матка во бременост
7.5.2016 22:50:21   
scared RR
Чим е надворешно тоа мислам ти е од движење, а и имам доста читано дека е нормално да боли. Во врска со препони не знам точно на кој дел мислиш мене тука кај што беа јајниците ( нели сега се горе кренати) ме боли при вртење во кревет, значи ко болка од мускулите, ко да е истегнато нешто. тоа од раснење на стомакот, баш приметив ми порасна деновиве доста.
Ти одмарај само и можеш и две магнезиум, јас пијам од 375мг и докторов ми рече можам и две днево.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Должина на грло на матка во бременост
8.5.2016 12:13:51   
весник
Препони или ние во Прилеп ги викаме ципи...не јајниците...лежсм сега и подобро ми е...не е толку остра болката...а вагината ме боли и при допир...како мускули истегнати...

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Должина на грло на матка во бременост
14.5.2016 9:23:32   
scared RR
Вчера бев на контрола кај Ивановски, задоволен е држи серклажот вика ке издржиме до деветти, па со господ напред. Е сега пак на она неговоно цервиксот не се зголемувал и ми е 21мм , не ми е јасно како тогаш ми измерија 31ммuser posted image му го реков тоа и вика не не ,не се зголемува , стварно не знам веке...

< Поракaта ја уредил scared RR -- 14.5.2016 9:24:18 >

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Должина на грло на матка во бременост
29.6.2016 16:36:33   
Серена
Здраво мамички, и јас имам скратено грло на матката заради претходна конизација. Сега сум 28 недела должина 24 мм. За еден месец од 34мм се намали на 24 ммuser posted image
бев на мирување али не строго се движев низ дома, и Како терапија примав само магнезиум и после последната контрола кога беше измерено 24мм сум на прогестерон наутро и навечер по 400 мг(вкупно 800) строго мирување и контрола за 10 дена. ми рекоа ако продолжи да се намалува ке прават серклаж.
многу сум исплашена, подобро ќе беше да бев дома кај мајка ми, ама не живеам во мак и не добив дозвола од докторот дека можам да летам за да си дојдам.
препорачливо е да се прави серклаж после 28 недела? дали строгото мирување и прогестеронот има шанси да помогнат?
Би сакала да знам како напрредувате Весник и ScaredRR, затоа што и јас сум многу scared!!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Должина на грло на матка во бременост
9.7.2016 14:53:10   
scared RR
Серена, јас сум добро стигнав до 34+2, го молам господ да издржиме уште бар две недели. Цервиксот ми е 23мм но веке скоро месец имам мал фанелинг. Превентивно примив две дози на зреење за плуката на бебето. Не станувам од кревет освен до вц и на контрола што идам. Мораш многу да мируваш. А серклаж во 28ма мислам дека е веке касно. user posted image

(Одговор на членот Серена)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Должина на грло на матка во бременост
12.7.2016 18:05:16   
Серена
Здраво Scared, фала на одговорот касно е за серклаж, ми потврди докторот. Имаш уште малку време до 36 недела,ти држам среќа. И јас така мислам бар до 36 недела да стигнам. Сега сум 30 нед и должината е 22 мм, пак е намален, од 24 на 22мм. А нон стоп мирувам само до вц што одам и на контроли. Немам фанелинг и не ми ги дадоа инекциите за зреење. Дали сеуште примаш прогестерон? јас да 800 мг дневно. Дали имаше контракции кога се појави фанелингот? јас сеуште немам контракции. Леле многу сум исплашена и ном стоп лежам, ти посакувам се најдобро. Поздрав

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Должина на грло на матка во бременост
30.7.2016 18:23:57   
mommy_angels RR
Серена како си? Пиши ни ,те мислиме user posted image

(Одговор на членот Серена)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Должина на грло на матка во бременост
31.7.2016 16:40:05   
Серена
Здраво mommy_angels RR,
Должината уште е 24 мм, немам фанелинг не е отворено. Примав прогестерон само 3 недели и ми се јави чешање низ цело тело, проверив крв и имав покачено bile acids ( жолчни киселини), почеток на холестаза во бременоста, многу се изнервирав уште тоа ми фалеше, среќа докторот е спремен ми кажа одма да ја прекинам терапијата со прогестерон и фала му на бога откако прекинав да користам прогестерон ми се нормализира работата на црниот дроб, и така ниту серклаж ниту прогестерон само до лежење стигнав до 33 недела се надевам барем уште 3 нед да издржам. Поздрав user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Должина на грло на матка во бременост
6.8.2016 16:07:38   
scared RR
Извини Серена касно што вракам, немав контракции, едноставно грлото беше слабо. Сега сум 38+2 за некој ден ке се видиме со синко. Кога јас издржав мислам секој може user posted image

(Одговор на членот Серена)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Должина на грло на матка во бременост
2.9.2016 10:29:37   
em43
sakam za prasamnesto i ve molam za sovet “_jas sum 9 mesec bremena i terminot mi e do 5 septemvri deneska bev na kontrola na ctg i vaginalno me pregleduvase doktorkata i mi rece deka 2 sm cerviksot bil od matkata dali nekoj znae nesto za toa da mi kaze:)user posted image pozdrav i fala mnogu….

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Должина на грло на матка во бременост
2.9.2016 20:40:54   
Серена
Честитки ScaredRR, претпоставувам веќе сте заедно со синчето. user posted image Штом јас стигнав без серклаж и без прогестерон скоро до 38 недела, (денес сум 37+6) и уште е затворено грлото на матката, мислам може секоја само со лежење и без стрес.
Еm4e првпат слушам вакво објаснување, претпоставувам докторката мислела дека си отворена 2см, тоа е нели почетна фаза, најдобро јави и се и потврди си со неа. Поздрав мамички се најдоброuser posted image user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Должина на грло на матка во бременост
7.9.2016 22:48:55   
anazi
pozdrav hrabri majki user posted image mojot problem e isto so skrateno grlo . prvoto dete go rodiv vo 28 nedela posle mesec dena lezenje na patologija i 2 serklazi i se iznamacivme, fala bogu sega e se ok deckoto sega napolni 10 godini. sega so vtorava bremenost panika ( zatoa i ne se oluciv za vtoro dete dolgo vreme ) momentalno 24 nedela, a grloto dolgo 30mm, poveke lezenje, utrogestan i magnezium. Se nadevam ke izdrzime do kraj user posted image

(Одговор на членот Серена)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Должина на грло на матка во бременост
28.11.2016 11:25:04   
mama100
Здраво мајки, јас сум 21+4 бев на скрининг на 25.11.16 во ремедика кај др.Котларова, ми измери грло на матка 29мм и не ми даде никаква терапија, малце ми е страв, не знам што да правам, мислење ваше? поздрав

(Одговор на членот anazi)
Непосредна врска до пораките: 138
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?