|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Должина на грло на матка во бременост
17.4.2016 22:36:01   
весник
Nisto takvo ne mu spomna...pred da pravam serklaz vo 15 nedela napraviv brisevi i normalno bea ok inace nemozat da te sosijat ako ima nekoja bakterija...odrzuvaj si normalno higiena bez nekoj pojaki hemikalii i mislam deka se ke bide ok...

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Должина на грло на матка во бременост
17.4.2016 23:50:50   
Hopeful RR
Funneling е отворање на цервиксот, дилатација која се појавува како при породување, само претходно, во порана бременост. Со серклаж се средува и тоа, без гајле.
Од препораки, да ве потсетам и дека не смеете односи да имате. Гледам не сте спомнале па да не се опуштите премногу user posted image Ајде со лесно и со среќа, ќе ве држат конците, се ќе биде ок!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Должина на грло на матка во бременост
18.4.2016 0:58:06   
kapina
Koga najrano moze serklaz da se naprave vo koja nedela citav nekade ic neznam kade oti mozelo i vo prvoto tromesecie da se naprave tocno li e toa

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Должина на грло на матка во бременост
18.4.2016 11:51:28   
Hopeful RR
Зависи од видот на серклаж - ако е трансабдоменален, во случаи на проблематичен цервикс сам по себе (краток, аблатиран и сл.), се прави пред бременост, а класичен серклаж во втор триместар. За близнаци во светов се препорачува превентивен серклаж, но кај нас се прави дури ако се покаже потреба.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Должина на грло на матка во бременост
20.4.2016 13:58:46   
Kvisko
Scarex и Весник со среќа. Штом се открил и санирал проблемот ќе биде во ред. Слушајте лекари и одмарајте. Собирајте одмор сега зашто после е нон-стоп акција.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Должина на грло на матка во бременост
24.4.2016 19:06:57   
scared RR
Весник, сакав да те прашам дали после серклажот при ставање на вагиналетите забележа како долу да е стеснето? Јас баш такво чуство имам, едвај ја ставам вагиналетата како да нема кај да оди и не можам да ја ставам по длабоко user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Должина на грло на матка во бременост
25.4.2016 16:51:08   
весник
Da be...kako neramnini...kako ridcinja da ima...prepreki...grozno mi e koga go stavam utrogestanot...jezivo...

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Должина на грло на матка во бременост
25.4.2016 19:14:51   
scared RR
Ептен језиво и страв ми е, јас утрогестанот уште ги пијам од таа причина, овие други ставам за микрофлората со млечна киселина и со страв ставам user posted image
А ти се јавувале ли ко бодежи или краткотрајни пресекувачки болки во вагиналниот канал?

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Должина на грло на матка во бременост
25.4.2016 19:40:38   
весник
Кратки како струја да ми поминува...една секунда две траат и поминуваат...ама се ќе помине...само Бог да ни ги чува...

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Должина на грло на матка во бременост
25.4.2016 19:42:23   
весник
А што ставаш за микрофлората...како се викаат тие вагиналети??? Мене ништо не ми препиша Лазаревски... Само утрогестан навечер и толку...

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Должина на грло на матка во бременост
26.4.2016 17:42:51   
scared RR
Вагисан моментално ставам, може и Линекс лејди исто дејство имаат, само според мене вагисанот се подобри немаат непријатрн исцедок и полесно се ставаат. 570 се во еурофарм :)

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Должина на грло на матка во бременост
29.4.2016 8:43:56   
scared RR
Весник на првиот преглед после серклажот со вагинално ехо ли те гледаше?

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Должина на грло на матка во бременост
29.4.2016 13:48:56   
весник
Da...i na abdomen i vaginalno...i bese zatvoreno grloto...43 mm sto bese mn.dobro...ke se popravi i kaj tebe..veruvaj...

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Должина на грло на матка во бременост
29.4.2016 14:06:19   
scared RR
Чул те господ :) оваа должина од 43мм за колку време после серклажот е измерена?
Мене ми рече месец после серклажот да појдам на контрола. Некако многу ми делува месец..

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Должина на грло на матка во бременост
29.4.2016 21:08:12   
весник
Kontrolata mi bese za dve nedeli posle serklazot.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Должина на грло на матка во бременост
30.4.2016 13:02:16   
scared RR
Зголемено е :) од 20 на 31мм , затворено се е добро.
Качив температура и се исплашив дека е инфекција и отидов на дежурен во систина ме виде со ехо, и со спекулум конците држат, нема инфекција, температурата веројатно ми е од настинка.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Должина на грло на матка во бременост
2.5.2016 12:05:02   
весник
Браво scared...ти реков дека ќе се зголеми...со вакво грло движи се полека низ дома...немаш гајле...поздрав!!!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Должина на грло на матка во бременост
7.5.2016 15:57:32   
весник
Scared kako si??? Seuste lezis celo vreme ili pocna da setkas??? Jas ne sum mnogu disciplinirana vo odnos na lezenjevo...se nesto izmisluvam za da setkam...

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Должина на грло на матка во бременост
7.5.2016 18:06:32   
scared RR
Не, Весник се лежам, до тоалет само и до друга соба да сменам да не седам се во една, многу ми е страв да се движам, во петок сум кај ивановски на контрола па ке видиме што ке каже, бар до тараса малце на воздух да искачам на некоја минута.
Тебе ти рекоа дека може да се движиш?

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Должина на грло на матка во бременост
7.5.2016 18:21:56   
весник
Ништо не ми рекоа...јас си шеткав секој ден до негде и еве денес ме боли вагина и препони и право в кревет...која недела си??? Незнам шо да прам за ехокардиографијата???

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Должина на грло на матка во бременост
7.5.2016 18:41:06   
scared RR
Лежи, немој да шеташ, тешко е знам ама мораме да издржимe. На скринингот ти го мереa цервиксот истата должина е уште или?
Јас сум веке влезена во 26та а се прави до кај 24, и ја се мислев за правење зашто стварно многу пари. онаа систина не исцица буквално user posted image ако ти е мисла направи го, ама јас мислам за пари се измислија веке user posted image

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Должина на грло на матка во бременост
7.5.2016 19:38:29   
весник
Скратен е...од 43 мм на 35 мм....ама не ми изреагира докторката и јас по старо...а ужасно ме болат препоните и вагината...имаш ли ти такви болки???

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Должина на грло на матка во бременост
7.5.2016 20:58:11   
scared RR
Се скратил од движење, немој веке да шеташ, само лежи, јас занимација наогам по интернетов, на тв, гледам каталози од дукани, шминки и ми поминува време. Исто немој ни да седиш тоа уште полошо е притисок ствара, кога доагаш скопје на прегледи лежи во кола, по скали во раце нека те носи маж ти ако имаш скали.
A болки немам некои, повремено ниско доле знае да ме заболи кај бешиката тој предел. Тебе како те боли вагината внатре ли? Магнезиум пиеш?

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Должина на грло на матка во бременост
7.5.2016 21:44:42   
весник
Не внатрешно...болките ми се како од истегнати мускули од вежбање...вагината ме боли надворешно...како некој да ме удрил...

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Должина на грло на матка во бременост
7.5.2016 21:46:25   
весник
Пијам магнезиум директ 400 мг еднаш дневно

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?