|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Должина на грло на матка во бременост
16.9.2015 18:04:02   
srekna2
Nemoj da krevas tesko,i nemoj da se navednuvas, ili rabotis vitkana nisko dole

(Одговор на членот srekna2)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Должина на грло на матка во бременост
16.9.2015 18:08:43   
Hopeful RR
Трансабдоменален серклаж се прави и во Систина, но се прави пред да има бременост, лапароскопски, така што за bambi88 тоа не е опција.

Според тоа што го наведе, мислам дека обавезно треба да консултираш друг доктор, препорачувам некој од приватна клиника, специјалист за компликации во бременост, и да разговараш за класичен серклаж, кој и тоа како држи, и е ефикасен.
Исто така, од она што го знам од други девојки овде на РР, покрај терапијата со магнезиум треба и прогестеронска поддршка, но сето тоа во консултација со доктор, никако на своја рака.

Не е страшно намалувањето на грлото, се уште држи и го има, но не губи време, посоветувај се со друг доктор и пиши ни што ќе направиш. Со среќа user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот srekna2)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Должина на грло на матка во бременост
16.9.2015 18:10:29   
bambi88
Фала на одговорот, имам читано за абдоминалниот серклаж, ќе зборам со доторот да видам што ќе каже.Во моментот само лежам, со перници под газот и само за до тоалет станувам,
Инаку ти која недела си и колку ти е скратено грлото на матката?

(Одговор на членот srekna2)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Должина на грло на матка во бременост
16.9.2015 18:14:06   
bambi88
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Трансабдоменален серклаж се прави и во Систина, но се прави пред да има бременост, лапароскопски, така што за bambi88 тоа не е опција.

Според тоа што го наведе, мислам дека обавезно треба да консултираш друг доктор, препорачувам некој од приватна клиника, специјалист за компликации во бременост, и да разговараш за класичен серклаж, кој и тоа како држи, и е ефикасен.
Исто така, од она што го знам од други девојки овде на РР, покрај терапијата со магнезиум треба и прогестеронска поддршка, но сето тоа во консултација со доктор, никако на своја рака.

Не е страшно намалувањето на грлото, се уште држи и го има, но не губи време, посоветувај се со друг доктор и пиши ни што ќе направиш. Со среќа user posted image

Тоа се нервирам не даваат прогестерон,само магнезиум.Такви глупи протоколи имаат.Читав на германски форуми,после 24недела не даваат прогестерон туку,антагонисти на хормонот окситоцин.Пред тоа изгледа ништо друго не добивам,освен магнезиум и евентуално серклаж.Прогестерон кај кеварења даваат. Ќе отидам и на друг доктор, да видам што мислење ќе даде.Фала на одговорот

< Поракaта ја уредил bambi88 -- 16.9.2015 18:26:51 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Должина на грло на матка во бременост
16.9.2015 19:27:01   
srekna2
Jas nemam krvarenje ali imam malku razmeknato grlo poradi toa dobiv utrogestan 1navecer kako sto pogore pisav . Inaku i jas imav spontan vo 21 nedela t.e prskanje na vodenjak. Sega sum 30 nedela i grloto mi e 25mm so preporaki za strogo miruvanje radi pretjodniot moj slucaj

(Одговор на членот bambi88)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Должина на грло на матка во бременост
16.9.2015 22:00:15   
Bella28
Citav statija na stranata na sistina mislam deka prviot trasabdomibalen cirklaz od strana na dr Pancevski e napraven za vreme na bremenostuser posted image

(Одговор на членот srekna2)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Должина на грло на матка во бременост
20.10.2015 19:24:37   
angelce moe
Gledam deka ovde e oaktivno temata na serklaz , pa rekov da pisam. Jas sum so serklaz taze napraena.momentalno koristam samo utrogestan 200 na vecer, magnezium ne mi dade. No citam vo stranskite forumi deka dobivaat i inekcii protiv bolki kaj nas toa go nema.

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Должина на грло на матка во бременост
21.10.2015 16:50:28   
Felly RR
Ангелче мое, ти пишав во другата тема КЛИК.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот angelce moe)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Должина на грло на матка во бременост
12.3.2016 12:02:25   
весник
Темава и не е баш активна...баш би сакала некој тазе да сподели искуство за должина на грлото на матката...јас еве да споделам...препорачано ми е строго мирување и серклаж...грлото на матката ми е скратено а побарав сама да ми го измери матичната...ми рече рано е ама јас инсистирав и арно шо ми го измери.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Должина на грло на матка во бременост
13.3.2016 17:31:34   
весник
Дај бе жени пишете нешто тие што имале искуство за скратенобгрло на матка...има лек и ако има некоја правено серклаж пишете како сте поминале???

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Должина на грло на матка во бременост
14.3.2016 13:10:30   
Hopeful RR
весник, колку ти го измерија грлото? Секако консултирај се до друг доктор пред да направиш серклаж, не дека е страшен, не е, но да бидеш сигурна дека треба. Знам голем број трудници кои така - со серклаж и мирување си износиле до крај, така што без гајле.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Должина на грло на матка во бременост
14.3.2016 13:30:01   
ivoni4ka
vesnik, ne se sekiraj
so kerka mi vo 26 nedela mi se skrati grloto na matkata, a bese kasno za cerklaz bidejki se pravi do 20 nedela, poveke odmarav i vo 9 mesec se otvoriv otidov na dogovoreno raganje 40 nedela i 2 dena i so provokacii dobiv bolki i za 2 casa rodiv, ne se nerviraj ne e strasno samo poveke pazenje treba pozdrav i so lesno

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Должина на грло на матка во бременост
14.3.2016 15:19:46   
Felly RR
Весник, колку ти е скратено и која недела си? Најдобар лек секако е лежење, најдобро и со перниче под задникот за бебето воопшто да не прави тежина надолу. Доколку е неопходно секако е серклаж

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Должина на грло на матка во бременост
14.3.2016 16:07:41   
весник
25 mm vo tocno 14 nedela....od petokot od porucekta sum vo horizontala..samo za jadenje i wc...sreda sum Sistina pa ke vidime dali e tocno merenjeto od maticnata i ako treba serklaz neka me napravi samo da se isturka do kraj

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Должина на грло на матка во бременост
15.3.2016 13:30:09   
mommy_angels RR
Весник според овие мерки навистина е скратено и ако се точни ќе одлучи докторот дали е потребно серклаж.Одлично што си побарала второ мислење.Како што ти кажа и Фели лежи со перница под задникот,ако нема болки ,тоа може и да се зголеми повторно.Не грижи се,нели е дијагностицирано на време ,ќе биде во ред.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Должина на грло на матка во бременост
17.4.2016 13:10:43   
scared RR
Вчера под итно ми направија серклаж во систина , петокот си отидов на скрининг и кога го измери цервиксот упола скратен од пред месец :( лежење строго и молење да стигнеме до безбедна недела user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Должина на грло на матка во бременост
17.4.2016 15:01:11   
MademoiselleNina
scared RR ајде издќржи и со позитивни мисли само. Ако мора лежење ќе издржиш.
А која недела си? Не сум баш упатена, од неодамна се приклучив на форумите за трудници.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Должина на грло на матка во бременост
17.4.2016 18:00:01   
весник
Scared не се секирај...сега серклажот ќе си држи...јас правев во 15 недела и сега порајат си сум...колку ти беше грлото??? И како скринингот кај Ивановски...задоволна си??
ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

Вчера под итно ми направија серклаж во систина , петокот си отидов на скрининг и кога го измери цервиксот упола скратен од пред месец :( лежење строго и молење да стигнеме до безбедна недела user posted image


(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Должина на грло на матка во бременост
17.4.2016 19:26:10   
весник
Edno bebce nosis ili dve??? Bidejki kaj nas so bliznaci duri i preventivno go preporacuvaat poradi samata tezina pokasno vo bremenosta...inaku grloto se podobruva so poveke lezenje i utrogestan kako terapija...

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Должина на грло на матка во бременост
17.4.2016 19:41:40   
scared RR
Едно е весник :) ова е најверојатно поради хистероскопијата што ја имав вели докторот. Инаку сум 22+3. Ти кај го правеше серклажотт, какви препораки доби? Јас лежам строго, магнезиум дупла доза, утрогестан пијам после ке го ставам, антибиотик ми дадоа, спреј октенисепт, и еднаш неделно прогестерон депо.
Грлото за еден месец од 44 отиде на 20 мм како така не знам се шокирав.
Она што ми падна чудно е што ивановски рече не можеме да го вратиме како што било само да спречиме да се крати дополнително, а вака читајки по интернет гледам дека се зголемувало.
Инаку за скринингот сум задоволна, се беше во ред, бебуш е супер ептен бевме срекни за во секунда да се смени се, само господ да не чува сега.

< Поракaта ја уредил scared RR -- 17.4.2016 19:42:13 >

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Должина на грло на матка во бременост
17.4.2016 20:05:36   
scared RR
Весник денес изумив да прашам, бањање може ли? Некако неугодно ми е доле со сите тие спрејови, јодови што ми ставаа па да се измиев сакав.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Должина на грло на матка во бременост
17.4.2016 20:46:20   
весник
Kako terapija imav samo utrogestan 2*1 od 200... Toa taka bese dve nedeli i sega sum ednas navecer utrogestan...nikako kleknuvanje,navednuvanje,krevanje tesko...banjanje mozi no ne so mbogu zeska voda...no ne i ladna...jas koristam bebesko sapunce merima i samo jas si go koristam...mi stoi vo kutija i ne me iritira voopsto dolu...mi e pogodeno i ne go menuvam....inaku se podobruva da znaes...mene od 25 za dve nedeli mi bese 38 mm...sto e prilicno dobro..jas lezev tie dve nedeli a sega si sum opustena malku i si setkam i niz doma i na gosti...ke bide se vo red...ne se sekiraj...

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Должина на грло на матка во бременост
17.4.2016 20:48:17   
весник
Serklazot go pravev vo Sistina kaj Lazarevski i me cinese tocno 35.750 denari....nemav bolki nitu krvarenja...prezadovolna sum

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Должина на грло на матка во бременост
17.4.2016 20:54:29   
scared RR
Јас со чиста водичка се замивам така цело време, само страв ми е дека вчера правев да не е рано, а од друга страна па и хигиена треба. :( Мене контрола ми рече за еден месец ама некако многу ми се гледа ке отидам здравје порано. Сега за сега се во кревет и јадам и се од пусти страв.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Должина на грло на матка во бременост
17.4.2016 21:01:04   
scared RR
Мене 43.300 ме чинеше, ама тука беше и скринингот од 3900 и кардиолошки преглед имав, многу некако ама се за добро.
Инаку мене Ивановски ми рече до крај во кревет, се зезаше дека и жена му била во иста ситуација и дупка направила во креветот user posted image
Кај мене на извештајот пишува funneling на водењак не знам што значи тоа, ама може ради тоа ке треба да лежам до крај.

А нешто лазаревски ти кажа за заштита од инфекции, брисеви кога? така читам треба редовна контрола за инфекции.

< Поракaта ја уредил scared RR -- 17.4.2016 21:02:16 >

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?