Одгледување деца - некогаш и сега (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебеПорака


anaana -> Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 0:48:58)

ne znam moze ima vakva tema ama bas bi sakala nekolku mislenja okolu set_o ova sto denes go citame na internet a e povrzano so nasite bebcinja. kolku ona sto go pisuva na internet e vistina ili poveke e marketing.
citam po forumive za vovoeduvanje na kravjo mleko. ako se forumite postari ima edno mislenje vo ponovite e drugo. od kade trendot na voveduvanje prvo do godina a sega i do dve godini.
nekako sto poveke citam me faka panika za se. koga procitav poveke raboti za kravjoto mleko me fati panika iskreno. denes citav za glutenot isto me fati panika. napisani se bolesti za koi navistina treba covek da se uplasi.
za kravjoto pisuvase ne znam vo nekoja statija od asma do anemija do sto znam sto.
me interesira sto vie mislite za vakvite statii. do kaj e granicata na pisuvanje i vo sto da se veruva, sega gledam trend na bezglutenska ishrana i za gluteot se pisuva kako bog zne sto da e. ne samo za malo dete tuku i za vozrasni. a site nie, ako ne site poveketo sme izrasnati i so kravjo mleko i so proizvodi so gluten.. i za mnogu drugi raboti ov davanje vodicka cajce do se. porano bil eden nacin sega drug. sto se smenilo? vodate ista e... cajceto isto. posrano davale limon, sega se vika nikako limon. od kaj se site ovie novini? i sto od toa e za veruvanje a sto ne :)) moze e bez vrska temama ama mene stvarno me interesira. nekogas si vikam i mnogu citanje ne cini. ama pak so internetov se ti e na dofat. i da ne sakas ke procitas :)) ako ima vakva tema prefrlete go komentarov slobodno

mamicki -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 1:50:18)

Браво за темава. Со оглед на тоа што имам дете од 16 години и бебе од 1 година, честопати знам да се пошегувам на сметка на новиве правила за одгледување деца во смисла дека вистинско чудо е како пораснал мојот прв син толкав колкав што е, кога јас поим немам од одгледување деца [sm=jezicek.gif]
Најголем дел не само од тоа што е напишано, туку, за жал, и од тоа што како препорака го кажуваат педијатрите е засновано на комерцијала. Затоа најважно за секоја мајка е да го слуша здравиот разум и да не се оптоварува многу со се што ќе чуе/прочита.
niki -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 8:30:25)

vistinata e sokriena nekade dlaboko kojznae kade, a se sto ni se prezentira e marketing
da se cita i da se informira e dobro, a sto od procitanoto ke se primenuva zavisi najmnogu od nas samite od nasiot karakter, ubeduvanje no i od nasite moznosti
ne postoi pogresen nacin na odgleduvanje deca, postojat mnogu razlicni nacini
kikicka -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 9:39:49)

Нормално секоја нова мајка сака да знае што е најдобро и дали правилно постапува со бебето. Така бев и јас. Што да правам,на една страница едно пишува,лекарите велат друго незнаеш кој да слушаш,едноставно ке полудеш од различни статии,истражувања на лекари,маркетинг,книги за развој и одгледување на деца и сл. Сум читала и на крај сватив дека што јас мислам и што искуствата од други мајки дека ми се најдобро решение. Па така и си почнав и со дохрана и со воведување месо,јајце,глутен па и кравјо млеко и не сум згрешила,фала богу детето ми е супер и има добар имунолошки систем. Имав читано дека козјото е подобро од кравјото,а после 6месеци ,ново изтражување демек нее сега кравјото подобро од козјото. И тие самите незнаат каде крајот да го фатат со истражувањата.
Се што јас мислам дека е добро за неа правам.
Повеќе лекарите се криви штодецата се така нежни и не се отпорни на се,бидејќи се едно нешто е болест,алергии и што уште не за нив. Неможе децата од се да се ааштитат,како ке ги направеме отпорни ??
Порано дане имало стерилизатори,насекое носе течење ајдее брис,како не. Па и сега каде што јас живеам немаат слушнато за брис од нос,ако и се растечи.
И неможе сега,читате дека кравјо било забрането до 1 година а стоби флипс бутате на децата уште од 4месеци.[sm=zmeden.gif]
Да има истражување за стоби флипс тогаш сите ке пишете колку не е добро за организмот. Битно кравјо млеко е поштетно[sm=smiley36.gif]
Секоја мајка треба сама да се води логички и да најде еден одговор што е добро за нејзиното дете.
vezilka RR -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 9:45:55)

Да, навистина правилата по кои се воделе нашите родители и овие сега се различни, а ние сме израснале ете толкави, стасани и ние самите да си имаме бебушки. И веројатно има вистина и во тоа дека дел од препораките што ги добиваме од педијатрите и она што ќе го прочитаме на нет, е резултат на некаков маркетинг. Ама и покрај тоа јас се раководам по „овие денешниве правила“, по препораките на педијатрите. Мене ми е прво дете и немам сопствено предходно искуство од овој вид и најсигурна се чувствувам кога се раководам од препораките на педијатерот. Белким знае човекот, па и тој самиот е во години, па така кога бил на почеток на катиера може давал поинакви препораки. Белким знае зошто сега дава поинакви. Па на крајот на денот и белким медицината отишла малку напред за овие години, па имаат нови аргументи, па затоа и нови, поинакви препораки.
Andriance -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 9:49:09)

Јас сум пак на мислење и став дека одгледувањето деца, како и еден куп други работи, денес битно се разликуваат од пред 10-15 години...
за жал ама ништо не е исто и неможе да биде...барем не по сите катастрофи и напредувања што се случиле...млекото секако дека не е исто...па ние сме израснати со млеко директ од крава..а сега..не сакам ни да помислам низ што се е поминато тоа...не дека АД е цвеќе..и тука има маркетинг...ама стојам зад тоа дека денес се ограничуваат некои работи само заради тоа што порано и не знаеле од што умирале или се разболувале..денес е поинаку па веројатно се трудиме сето тоа да се намали иако не сум баш сигурна дека успеваме...

како и да е, секоја мајка најубаво си знае...треба да читаме, да се советуваме, и да бараме искуство..ама сепак одлуката ја носам јас како мајка.
Beatris -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 9:50:54)

Се согласувам со се што кажа Кикичка. Разбирам дека храната денес е поштетна од порано во секој случај, ама да не претеруваме до толку, мора да се има усул, тоа дете треба да расте во иста средина со нас, да јаде иста храна итн. Имам среќа што имам супер педијатар што не сака многу многу да се притресуваме дали лапнала нешто од земја или дали не треба да проба кравјо до 1 година.
Конкретно во мојов случај, ќерка ми порасна на измолзено млеко зошто не сакаше да цица, тоа значеше 100 шишиња и пумпи за миење на ден, НИКОГАШ ништо не сум стерилизирала, зошто стерилна средина е нереално да се создаде. Не ми е јасен никој што се обидува да го направи тоа.

Што се однесува до храната, сејм стори, како мислев така и давав, месо по малку уште на 5 месеци, глутен исто, не ми ни текнува што се, јајце порано проба итн. Не можам да ги разберам мајките што се водат од системот - А ми рекоа на 6 месеци тоа, уклучи штоперицата и на 6:00 месеци ајде давај. (освен ако нема медицинска причина за да се почека)

Што порано детето проба нешто, полесно понатаму, се навикнува на вкусот, на лажицата и се останато. Нормално порано немале толку удобности и литература како нас, немале толку 'учени' педијатри како ние денес, и постапувале според инстинкт па на никој од нас ништо не му фали.

Поетната ми е - ако почнеме премоногу да забегуваме по 'модерниве' убедувања кај ќе ни биде крајот. Посебно што 'правилата' се менуваат од ден на ден. Мислам дека со тоа само ќе им на правиме лоша услуга и на децата и на себе.
AnnaMolly RR -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 10:09:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR
Поетната ми е - ако почнеме премоногу да забегуваме по 'модерниве' убедувања кај ќе ни биде крајот. Посебно што 'правилата' се менуваат од ден на ден. Мислам дека со тоа само ќе им на правиме лоша услуга и на децата и на себе.


[sm=bravo.gif]

Јас ја слушам матичната на Филип, ама за некои работи не ја слушав.
Ми викаа вода да не му давам до 6 месеци, ама па како да не се напие вода во среде лето родено дете? Му давав. Воведовме овошје на 4 месеци, кравјо млеко на 5, месо на 6 и така се по ред.
Матичната ми рече никако кравјо до 1 година. Но не ја послушав. Филип е на кравјо млеко од 5 месеци, а сега има 25. На 6 месеци беше сосема малку анемичен, со правилна исхрана се среди тоа. Од тогаш само 3 пати имал температура, еднаш од забите, еднаш од вакцина и еднаш од што навистина беше болен. Кравјото млеко го намалувало имунитетот? Кај мене не се покажа така.

Глутен на 4 месеци, бисквити јадеше. И тоа џиџи бебе. Што содржат јајце и млеко.

Стерилизатор имав, го искористив еднаш. Во тенџере ги вриев еднаш месечно, онака успат. Повеќе за да им ја затворам устата на бабите, да не ми солат памет дека требало „да бидат стерилни шишињата“. Миење исклучиво со сјај и четка за шишиња. И крај.

Облеката не му ја пеглам одамна, дури не ни паметам од кога. На кожата ништо не му било, никогаш. До една година купував посебен течен детергент и омекнувач. Од тогаш секој месец со различен детергент/омекнувач перам. Ништо не му било.

Да не набројувам.
Сакам да кажам дека се водев по некое мое мислење за тоа што е „правилно“, зашто и мислам дека нема некое одредено правило. Секоја мајка си е одговорна за своето дете, секој си прави избор и решава што е „правилно“.

А најмногу ми пречи кога некој ќе ме убедува дека било „правилно“ (на пример) да се вријат шишињата по секоја употреба и ред други работи. Затоа и јас никого не сакам да убедувам. Кој како му одговара, така нека прави.

anaana -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 10:32:26)

jas od sam pocetok sum so AD, vo sovetuvaliste mi rekoja doenje ili HIPP. doenje nema, bidejki mama nemase mlekce :). ok. otidov hipp da kupam i dete prvo go piese posle ne saka pluka place se grci. dojde patronazna ti i vikas nemam mleko taa vika samo doenje do 6 meseci. i jas sto da pravam kogo da slusam. pa pocnav da citam forumi i se drugo. i vo pocetokot bese se ok, ama kako sto prodolziv da citam pocna da me faka panika. bebe se uste ne saka AD jas kupuvam edno toa go pluka kupuvam drugo ima zapek. bez razlika na cenata ednostavno na bebe ne mi se pogoduvase mlekoto. jas da go ostavam gladno da place i da se vitka i pokraj se da mu rastvoram prasok nekako ne mi ide. ne bese za parite vo situacijava tuku ednostavno nemav drug izbor. citam za kravjo site vikaat NEEEE kako na bebe da mu davam otrov. nikoj ne ja kazuva vistinskata pricina. posrano bilo do 1 godina. sega ima nestle junior 1+ pa sega nema kravjo mleko do 2 godini. pa jas ke trgnam na rabota bebe ke ima neceli 9 meseci. ke go pustam vo gradinka bidejki jas rabotam skopje a sum od ohrid nema koj da mi go cuva. tamu sto ke mu davaat?
taka jas si pocnav so kravjo mleko so poddrska od annamolly i ivoni4ka i sega zasega sme super. gugame se smeeme.. :) eve bebe i sega ne gi saka kasickite na hipp ne znam zosto ama ednostavno ne gi saka. ako jas ja slusav doktorkata tamu detevo trebase da mi izgledani.
znaci nemam protiv doktorite, bidejki i majka mi e edna od niv - ne e pedijatar ali e doktor. no mi smeta sto nekako ne te sovetuvaat tuku ti nametnuvaat mislenje ili proizvod :) na internet imame grupa naucnici denes donesle nekoj zaklucok za nekoj proizvod, posle 5 meseci nekoja druga grupa rekla ne e taka. i jas sto poveke citam si vikam sega sto? sto e zdravo sto ne e. eve site se fakame za mlekoto. ajde moze imalo promeni od nekogas do sega. ama limon? porano na decata im davale limon. po nekolku kapki ama im davale. sega e strogo ne. znaci limonot ne go smenil sostavot. eve barem toj e lesen za odgleduvanje pa poveke lugje si imaat doma. jas imam. ne sum mu dala se uste ama ne svakam zosto togas mozelo a sega ne. i pred 10 godini imale literatura ne deka bile bez nisto. ne pravam muabet za nasite roditeli. eve sestra na maz mi ima decinja 8 godini i 6 godini. taa se cudese na toa sto jas i go kazuvav okolu hrana i se. decata i se super zdravi fala bogu. taa zivee sega vo kanada i tamu ima sosem drugi metodi na hranenje. taa im davala i limon, i kravjo mleko vo kasickite od 4 meseci i ne znam. moze jas pogresno gledam na rabotive.
stela -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 10:48:07)

Tocno, da pocnam so zaklucokot na site majki - sekoja majka se vodi od sopstveniot razum, educiranost, rezoniranje.
Pa i so samoto zaclenuvanje na RR, megju drugoto, nie sme dokazale deka sakame da gi rasteme, odgleduvame nasite deca po novi, sovremeni pravila. I nasite roditeli ne odgleduvale po, za nivno vreme, sovremeni standardi,a ne po standardi na nivnite roditeli, t.e. nasite babi, prababi itn. Ako ne e taka zosto odime na 4D da gi gledame fetusite od zacnuavanje, pa kako nasite dedovci i pradedovci izrasnale zdravi i pravi i spossobni da sozdavaat semejstvo i bez toa?????!!!!!!pa nie sme bile slusani so "inka" od strana na doktorite vo mesinjata na nasite majki, dokolku tie odele na kontrola; zossto primate terapija koga nesto ke vi kazat na lekar, zosto pravite brazilski depilacii koga toa starite ne go pravele, zosto koristite internet... Pa porano ragjale po 10 deca i umirale kako kucinja...Mislam da ne se pravime blesavi...vakvi muabeti me iritiraat[sm=hudicek1.gif]

Tocno e toa deka ponekogas postojat kontradiktorni informacii za odredeni raboti kako nasoki za rastenje i odgleduvanje na deca, No ako nesto navistina ne interesira postojat i oficijalni sajtovi i svetski zdravstveni organizacii...ne treba da se zaletuavme i se sto ke procitame da ni bide pravilo...Informiranjeto i interessiranjeto ako na nekoj mu e "zabeguvanje" neka ne se zamara so toa, neka si praka virtuelni kafinja na internet, neka si odi na kozmeticar i sl...pa za fakultet da zavrsis treba da "zabeguvas" naogjajki informacii po internet i razni literaturi a ne pa za nasite decinja, pa greota e edno ili dve deca gledam, a ne 100, pa za se da pravam taka kako sto mene mi e najlesno. Nikoj ne e masina i sekoj od nas izbegal nekogas od nesto sto sam vrz osnova na soznanija si go postavi kako pravilo, no da nema pravilo, i da ne se znae ssto e dobro , a sto ne, vo ova vreme na informacii i dostapnost, e stvarno sramota.
Sandric -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 11:06:12)

Jas mislam deka kolku sto denes ima portali sto objavuvaat se i sesto nemalo nikogas.
Pa ako semes da citas sto "grupa naucnici" utvrdile sekoj den treba da menuvas mislenje.
Normalno e deka ke ti se nametne mislenje od tolkava propagandna masinerija, ama ajde sega ova najnovovo so kravje mleko do 2 god. kaj zdravi pravi deca mislam deka e zabeguvanje.
Isto taka farmacevtskava industrija ima izvadeno tolku mnogu preparati za "imunitet" decava a i site luge trebase da pukaat od zdravje, a bas i ne e taka....
Taka da sekoj so svojot um ama jas ne prifakam bas se so ke procitam
stela -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 11:13:37)

A i uste nesto...vo pogled na hranenje, jadenje i sl. pa i na nas vozrasnite ne ni prija ili odgovara ssekoe jadenje isto, i apcinjata sto nekogas ni gi davaat na lekar kaj nekoj imaat efekt, kaj nekoj pomal kaj nekoj nemaat...taka i sekoe dete si e razlicno i razlicno prima odredena hrana i sl. ama ajde ssega moeto dete nejke ova sto da pravam se otkazuvam neka jade passteta ili majonez... - ke najdeme nacin...ako nejke eden tip na nesto sto e dobro ke mu go nadoknaduvam so nesto drugo sto isto taka e dobro, no nema da go trujam samo kolku nesto da mele, e toa e zabeguvanje, megjutoa mora da se zabeguva ako sakas da bides temelen i usspesen. Pa koj rekol deka odgleduvanjeto deca e lesno[sm=zmeden.gif]
ili komentari od tipot moeto dete e na meso od 5 meseci ili kravjo mleko od ragjanje pa ne mu e nisto... TOA ne e pravilo, mozebi e isklucok, zatoa ne treba da sse dava kako nasoka. Praviloto za kravjo mleko e doneseno od dolgodisni ispituvanja na pienje na kravjo mleko od milioni i milioni deca, taka se pravat istrazuvanja i pravilo...a ne stanuva pravilo od isklucok.
Ne sakam da sozdadam lutenje, revolt ili nekoj da se navredi, megjutoa razlicni mislenja da se slusnat e sekogas korisno...a ova e poveke od dobronamerno.
Beatris -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 11:20:25)

ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Tocno, da pocnam so zaklucokot na site majki - sekoja majka se vodi od sopstveniot razum, educiranost, rezoniranje.
Pa i so samoto zaclenuvanje na RR, megju drugoto, nie sme dokazale deka sakame da gi rasteme, odgleduvame nasite deca po novi, sovremeni pravila. I nasite roditeli ne odgleduvale po, za nivno vreme, sovremeni standardi,a ne po standardi na nivnite roditeli, t.e. nasite babi, prababi itn. Ako ne e taka zosto odime na 4D da gi gledame fetusite od zacnuavanje, pa kako nasite dedovci i pradedovci izrasnale zdravi i pravi i spossobni da sozdavaat semejstvo i bez toa?????!!!!!!pa nie sme bile slusani so "inka" od strana na doktorite vo mesinjata na nasite majki, dokolku tie odele na kontrola; zossto primate terapija koga nesto ke vi kazat na lekar, zosto pravite brazilski depilacii koga toa starite ne go pravele, zosto koristite internet... Pa porano ragjale po 10 deca i umirale kako kucinja...Mislam da ne se pravime blesavi...vakvi muabeti me iritiraat[sm=hudicek1.gif]

Tocno e toa deka ponekogas postojat kontradiktorni informacii za odredeni raboti kako nasoki za rastenje i odgleduvanje na deca, No ako nesto navistina ne interesira postojat i oficijalni sajtovi i svetski zdravstveni organizacii...ne treba da se zaletuavme i se sto ke procitame da ni bide pravilo...Informiranjeto i interessiranjeto ako na nekoj mu e "zabeguvanje" neka ne se zamara so toa, neka si praka virtuelni kafinja na internet, neka si odi na kozmeticar i sl...pa za fakultet da zavrsis treba da "zabeguvas" naogjajki informacii po internet i razni literaturi a ne pa za nasite decinja, pa greota e edno ili dve deca gledam, a ne 100, pa za se da pravam taka kako sto mene mi e najlesno. Nikoj ne e masina i sekoj od nas izbegal nekogas od nesto sto sam vrz osnova na soznanija si go postavi kako pravilo, no da nema pravilo, i da ne se znae ssto e dobro , a sto ne, vo ova vreme na informacii i dostapnost, e stvarno sramota.


Баш ми е жал што си иритирана од нашите муабети и кафиња, еве јас на пример не сум иритирана од твоето мислење иако е спротивно од моето, се додека не го засега моето дете и те како не сум иритирана!

Депилација и ултразвук немаат благе везе со темава. Насловот се си кажува. А ако мислиш дека треба детето да си го одгледуваш според информации кои секој ден се менуваат го ахед! Јас немам таква намера. Целта ми е да одгледам здраво и право дете, што ќе живее во иста околина со мене, што ќе јаде иста храна и ќе дише исти бактерии. Немам место дома каде да ставам СТАКЛЕНО ЅВОНО, кој си има желба и простор слободно нека си постави. Фала богу ќерка ми откако е родена нема внесено ниту еден лек во организмот, почнувајќи од капки за нос па до антибиотик.

Зборуваме за разумно, логично и инстинктивно расудување на секоја мајка и селектирање на информациите што се нудат. Дете по книга не се гледа, може да си читаме до утре сабајле и џабе.

Никој не е ненормален да се уназадува, се во границите на нормалното и разумното!

Што се однесува за хранењето што си го спомнала во постот погоре, никогаш до сега не сум и понудила друго јадење ако не сакала да го јаде направеното. Никогаш не јадела ниту паштета, ниту мајонесз, смоки и слични глупости со сомнителен квалитет. Поентата на муабетов не е тоа, ниту пак рецепти и како ги храниме децата.
anaana -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 11:40:47)

stela ke me izvinis ama jas mislam deka malku preteruvas so komentarite od tipot na pasteta i majonez. jas ne znam kolkavo detence imas i kako si pocnala da go odgleduvas. ama te molam da mi kazes sto ke mu davas na bebe koe non stop place i ne saka AD. site "istrazuvanja" vikaat davaj AD toa e najdobro za tvoeto dete. mislis deka jas ne sakam najdobro za nego? se ubiv od citanje i mislenje i konsulitranje pred da vovedam kravjo mleko. da imame 4 meseci i pieme kravjo. i ne mi e gajle dali e pravilo ili isklucok. ednostavno deteto moe go pie so slast i kaka normalno a ne ednas na 5 dena so placenje. moze makata nekogas ke te natera da "zabegas". taka da sekako nikoj ne bi mu dal na deteto nesto sto ne cini. ama od kravjo mleko do majonez e stvarno ima tuka razlika.
i toj del deka sakame najlesno da pominime ne e tocno. mene najlesno ke mi e da mu rastvoram prasok i toa da pie. i da ne mu davam voda i skoce do 6 meseci bidejki nema da se zamaram da prevrivam i da odam da kupuvam sokcinja ili da kupuvam ovosje i da pravam doma sok. najlesno e kupi AD i tolku nemas drugi grizi okolu jadenje na bebe. taka vikaat denesnite istrazuvanja samo mleko. jas mu davam i voda i sokcinja leka poleka pa gledam koj vkus kako vkus toa i ne e bas najlesniot nacin. i sigurna sum deka poveketo mamicki go pravat istoto. ne mi bese najlesno da odberam koe kravjo mleko bidejki nikoj ne ti kazuva sto vo situacija ako ne moze AD site se neeeeee kravjo nikako. fala bogu jas se konsultirav so 3ca pedijatri tie rekoja moze. mi kazaa kako i jas si pocnav. i koga pocnav po celi denovi sedev dodeka toa jadese a i posle toa da vidam dali nesto ke se sluci. e toa ne e najlesno.
jas sum za novite istrazuvanja i zaklucoci. ama ne sum za novite trendovi na forsiranje na nekoj proizvod i za smetka na toa "zaklucoci" deka se drugo e stetno. trend na hrana bez gluten ajde lugje ne jadete nisto samo nasive proizvodi. posle citas statija deka gluten free ako pisuva mozelo da ima gluten.
parabenite bile stetni ajde sega na site proizvodi pisuva paraben free. za toa ima nekoja zamena samo sto uste ne ja znaeme. na kosili vlazni maramcinja pisuva paraben free. od nazad kaj so e sostavot ima parabeni. taka da se proizvoditelite samo pisuvaat free. a dali e free e toa e malku diskutabilno. bidejki cenite na proizvodite bez parabeni ne se poskapi se isti. znaci???
a toa so 4d i so se nema vrska so temava. nasite roditeli ne izrasnale so togasnite raspolozlivi sredstva. moze nemale int. ama imale knigi i citale. ne bile nazadni. mojata maticna po novite trendovi me gledase na eho so super aparat ama ne mi merese pritisok nitu obem nitu kilaza. ama imav slice od bebeto. i toa ne cini. jas ke odev da ja prasam nesto deka me boli i sl. taa ke mi recese ehoto e super. ako te boli stomak pij uvin caj...
pa odev i na drug doktor da mi meri se to ovaa ne sakase.
nikoj ne e protiv novite istrazuvanja temava e poveke za toa kade e granicata megju profitot i ona sto navistina e stetno ili korisno. denes se profitira bukvalno na se. imame proizvodi na milupa ne cinele. se povlekle.. posle nema vrska ubavi si se. imame hipp mleka edn od kosovo edni od ne znam kade. edni se na angliski so nalepnica na mk. drugi se na makednoski na kutijata. otvori na stranata na hipp pakovanjata se razlicni. odberi druga drzava ke vidis deka na nivnite strani ima drugi pakovanja na hipp.com.mk drugi. posle citav na forumov demek cuclite ili sisnjata na NUK nesto ne cinele. nuk e marka ama ne nekoj resil da napise statija i ja objavil pa ti sega misli se ako si koristel takvi sisinja. mene toa mi smeta a ne faktot deka i medicinava i tehnologijava odi napred
Beatris -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 11:54:28)

Анаана мислам дека немаш никаква потреба да се правдаш, како си мислела дека треба, така си направила. Штом така си одлучила тогаш тоа е најдобро!
ivoni4ka -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 12:03:30)

Stela VOOPSTO NE SI VO pravo nemoj da mi kazes deka t nikogas ne si probala majonez ili pasteta ili na tebe ne t davale toa da jades se somnevam tuku aj prasaj ja majka ti koga pocnala da ti dava prvo hrana so sto pocnala so griz a toa e GLUTEN, biskviti JAJCA i GLUTEN i tebe sto ti fali NISTO tuku samo sakame da se forsirame deka mnogu znaeme i deka sakame najdobro za nasite deca a ustvara im praveme ogromna grska GI UNISTUVAME nemoj da mi kazes deka ti jades samo organsko proizvodstvo ( da te potsetam za lani za organsite krstavici sto mnou luge se razbolea vo Germanija.
beatris ubavo kaza NE SE VO STAKLEN ZVONA. AD mlekoto e marketing ne viden i pak e KRAVJO mleko a za stetnosta ako potrazete niz arhivi ke videte deka nema stetnost se iznacitav sekakvi gluposti DEKA e stetno a vrv bese stetno za pankresasot i toa zamislete na seminar i prezentacija na ad mlekata na Humana strasna rabota.
da rezimiram voopsto ne gledam na stetnost za mlekoto kravjo bidejki nema nikakva logika kiselo mleko i jogurt moze a obicno melko ne do 2 godini ili dodeka ne izmizlat nekoja varijanta kselo NESTLE junior 6+.
Mojava lindra pocna na dohrana na 4 meseci. od 5 meseci e na kravjo mleko ( hemoglobinot i e 125 prethodno na ad i bese 90), na 5 ipol meseci vovedov gluten na 6 meseci prvpat zolcka ( i toa direkt poal a ne kako tuka ronki 1/8 pa 1/4 ....... zivi gluposti zolcka e zolcka bilo pogolema kolicina ili poamla pak e isto, meso na 6 meseci od zelelncuk sega sto ima se i dadov osven domati a isto ovosje duri i citrusno po nekolku kapki da se osvezi na zeskovo.
site pazeme kako demek naalergii abre luge Alergiite se nasledni i togas ne se sigurni vo provavuvanje primer majka i e alergicna na bizuterija a jas i sestra mi ne. i drugo organizmot na niv im se ADATRA i gi pminuvaat site alergii posle 3 godini
stela -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 12:20:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RRБаш ми е жал што си иритирана од нашите муабети и кафиња, еве јас на пример не сум иритирана од твоето мислење иако е спротивно од моето, се додека не го засега моето дете и те како не сум иритирана!

Депилација и ултразвук немаат благе везе со темава. Насловот се си кажува. А ако мислиш дека треба детето да си го одгледуваш според информации кои секој ден се менуваат го ахед! Јас немам таква намера. Целта ми е да одгледам здраво и право дете, што ќе живее во иста околина со мене, што ќе јаде иста храна и ќе дише исти бактерии. Немам место дома каде да ставам СТАКЛЕНО ЅВОНО, кој си има желба и простор слободно нека си постави. Фала богу ќерка ми откако е родена нема внесено ниту еден лек во организмот, почнувајќи од капки за нос па до антибиотик.Врската е во начинот на гледање на новите и стари методи за исти работи. Баш тоа и го кажав дека немам намера да земам здраво за готово се што ќе прочитам, но тоа да не е причина да не знам што е точно и правилно, како што ти (ако не се лажам) тука ги караше жените зашто не биле едуцирани во поглед на она што претставува ‘‘широк повој‘‘...значи за да знаеш што е ‘‘широк повој‘‘ треба да го слушаш и читаш твојот ортопед, така? значи од тоа што си го прочитала (веројатно и повеке од само твојот ортопед ти си создала слика за тоа што е правилно, и тоа е во ред, нема да го менуваш ставот ако утре некој друг ортопед каже поинаку - токму тоа и го кажувам дека треба да се едуцираш, да прочепкаш да најдеш што те интересира, да размислиш, да оцениш, да одлучиш, и да не се плашиш или бидеш збунета ако утре прочиташ нешто друго.

Не знам некој на кој не му е целта да има здраво и право дете, а ни пак некаде сум прочитала или сум чула препорака од доктор да го чувам во стаклено звоно, изолирано од бактерии или други надворешни влијанија, ни пак ми е логично да го барам или вештачки да го создавам...

Што се однесува за хранењето што си го спомнала во постот погоре, никогаш до сега не сум и понудила друго јадење ако не сакала да го јаде направеното. Никогаш не јадела ниту паштета, ниту мајонесз, смоки и слични глупости со сомнителен квалитет. Поентата на муабетов не е тоа, ниту пак рецепти и како ги храниме децата.


Јас не реков дека ти си му давала глупости или храни со сомнителен квалитет, зборував општо, за оној што му дава една добронамерна критика. И поентата е одгледување некогаш и сега, а хранењето спаѓа во одгледување, јас никаде не спомнав никаков рецепт.

И целта е да им создадеме здрави навики, здрави вкусови кои ке ги бараат и кога ке пораснат, и ке им бидат основа на здраво живеење. Зашто здравјето не е само оваа една година од кога се родени, здравјето треба да ги служи за навек. Алергиите, беа спомнати, не се единствена причина зошто некои видови јадења НЕ СЕ препорачливи...има многу причини...и од што некои работи се веке јасни нашиот ортопед не ни сака да ги споменува, а не пак да ме убедува во тоа!!!
Мислам дека во многу работи се сложуваме, само беа погрешно сфатени. Како што кажав на почетокот сите што тука сме се зачлениле сакаме современо да ги одгледуваме нашите деца, но не толку збунувачки на нас да делуваат информациите што можеби понекогаш се контрадикторни. [sm=smiley1.gif]
vezilka RR -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 12:26:45)

„Се тече, се се менува..“ И нормално е да се менува, ако не би се менувало тогаш би ми било чудно. Јас ги прифаќам новите текови изопште, па и кога се однесува на одгледување дете. А каде е границата од забегувањето... тоа тешко дека некој може да каже со сигурност. Па затоа и педијатрите даваат само препораки, а родителите одлучуваат дали ќе ги прифатат. Да беа задолжителни тие препораки, ќе ги пропишеа со закон [sm=jezicek.gif]
*Elena* -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 13:09:49)

lele vtor pat pisuvam, prviot pat nesto mi se desi so netov [sm=smiley13.gif]
Ve iznacitav i sakav da pisam moe mislenje. Na pocetok pedijatrite preporacuvaa samo doenje, ne gi poslusav, od nedela dena mu davav caj od komoraca, posle nekoe vreme i voda, za ova se ispokarav so edna doktorka vo Idadija na vakcina, zasto trebalo a zasto ne trebalo da se dava voda...maticniot moj nemase nisto protiv. Do 2 meseca bevme na doenje, posle toa pa do den denes sme na molzenje, a ima 7 meseci. Sisinja, cucli i pumpata prvo gi vriev ednas nedelno, potoa ednas mesecno, sega gi mijam samo so sjaj i topla voda. So hrana pocnavme od 4,5 meseci, na pocetokot se prtresuvav i slusav se po novo, kako treba kako e pravilno, po koj redosled, bez sol, seker, gluten, duri i se karav so postarite da ne mu davaat nesto nesoodvetno za negova vozrast, deka ne e kako porano oni sto pravele i sl...alergenite proizvodi uste gi izbenuvame, posle 6 meseci nekako se opustiv i ic ne se potresuvam dali imalo gluten, seker vo kupeckite kasicki, dali nekoj mu dal da lizne zivotinsko carstvo ili sladoled, stavam 2-3 zrna sol vo zelencukovite kasicki, jade 8 zitarici so med, i zob so slivi od nestle, a ti e se za od 8 meseci, jade meso, jogurt itn...Nejke nikakvo AD mleko, ne gi jade ni mlecnite kasicki so AD melko na Hipp...koga ja prasav maticnata za kravjo mleko, mi rece, vo kasicki moze, a da ne go pie vo sise, namesto toa davaj mu jogurt neka pie, ako nemas dovolno majcino mleko. I tuka mi pukna filmot, kako moze vo kasi, a vaka nemoze[sm=zmeden.gif] Ili go biva ili ne go biva [sm=zmeden.gif]
Seuste ne sme probale kravjo, ama stom mi zatreba, a nemam majcino prvo toa ke mu go ponudam da go pie, dosta bese od frlanje pari i nervi na AD. Inace mlecnite kasi i zitarici gi pravam so jogurt, go obozava i samo taka gi jade. Za mesec dena ke pocneme i menito od gradinka doma da go spremame, da se navikne na nego pomalku, da mu bile polesno za prisposobuvanje. I veke ne slusam sekoj, sve i svasta, kako me vodi intuicija taka pravam. Na kraj kraeva jas resavam i ke resavam za moeto dete, bez razlika dali se odnesuva za hrana, odgleduvanje i sl. Nikoj ne se rodil ucen, i iskustvoto si go pravi svoeto ama i ako veruvam vo sekoja nova teorija sto izlegla ke bidam kako izguben germanec na kraj. Vaka neka ve vodi majcinskiot instikt, milijardi deca se odgledani na toj nacin [sm=smiley36.gif] pozz...
Pepelaska * -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (20.7.2012 14:57:40)

Искрено, јас не се ни замарав како било порано.Едноставно не ме интересираше ни што ми давала мајка ми нити пак свекрва ми на мм.Си го одгледав детето буквално кажано баш онака “по мое“.
И јас бев од оние кои слушаа педијатри и ортопеди но не скроз буквално.
Немав млеко за доење, ( сега кога се враќам назад можеби и не бев доволно упорна и спремна за тоа ама искуство за друг пат) и му давав АД млеко ХИП розево ( такво купи мм и мислеше дека е најдобро така му рекле во аптека ).Детето си го прифати и си порасна , фала богу.Цуцли и шишиња вриев по секоја употреба( не дека ми рече некој туку ЈАС мислев дека така треба) скоро до година.Кравјо му дадов на 11 месеци, со дохрана почнав на 5 и пол.Смоки и чоколади проба дури некој ден пред првииот роденден.Јадење му давав што мислев дека ке му биде највкусно , се случуваше да се повторува некогаш ист оброк три пати неделно.Досега пу пу пу да не го подречам освен носе малку растечено и еднаш малку црвено грло се нема ич разболено.Витамини не му давам никакви плус.Пиеше АД капки нели после рибино масло, па малку б6 му давав и тоа е се.Витамински сирупи само ако имаме потребаке давам.
Сега имаме 22 месеци и си терам исто по мое.
Еднаш баш ја прашав мајка ми со што ме ранела , кажа некои работи и вика не ни памтам пред 26 години што било ( и како да ја прашувам за совети кога тие го поминале тоа време и скоро заборавиле) , свекрва ми исто само знам дека кажа оти на 6 недели му давала на мм сокче од дренки па не му било ништо и тоа со стаклено шише со дупната цуцла).
Сега му даваат на М. понекогаш чајни,пржени колбаси и слично ( што и јас не сакам да јадам камоли нему да му давам) и и м викам ок дајте му едно да му помине меракот и толку.Им викам може и на вашите деца сте им давале на нецели две години.Не памтат.И зошто да се замарам со тоа што било пред 30 години и како се гледале деца?
niki -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (22.7.2012 10:08:06)

Vo mnogu postovi e naveden momentot ishrana kaj bebinjata, decata i iako denes se forsiraat nekoi trendovi koi porano ne postoele, tuka jas moram da kazam deka bas i nemozeme da se odnesuvame po trend. Ok e da imas stav deka nesto na bebeto ke mu dades ili ne da proba, no ako uvidis deka ne mu prija ke moras da najdes druga solucija. Kerka mi i den denes ne jade portokali na primer, ima 5 i pol godini i svesna sum kolku e toa zdravo i probala i nemalo alergiska reakcija no taa ne gi saka, nemoze da gi jade i tocka. I toa nema vrska dali rano sum i gi dala, dali sakam da gi sledam novive tokovi, ednostavno i decata si se licnosti za sebe i samite vo mnogu situacii iako se mali ni nametnuvaat nekoj svoj izbor.
Inaku ne se soglasuvam so tezata deka porano se im davale od mnogu rano, bidejki porano majkite najcesto ne rabotele vo svojot reproduktiven period i najcesto decata isklucivo gi doele duri do godina dena ako imale mleko, doenjeto traelo i do 2-3 godini sto vo mnogu go odlozuvalo voveduvanjeto cvrsta hrana.
Mene vo trend i tezok marketing mi spagaat nekoi predmeti kon koi se gleda kako na sustinsko nesto, a bebe i dete komotno moze da se odgleduva bez niv kako na primer vlazni maramici, ednokratni peleni, pavloviceva mast, pa relaksatori, ogradicki, stelirizatori, dubaci, jamperi, pa razno razni flaski, caski, posebni cinicinja, lazicinja, cucli, grizalki koi neli na odreden period moralo da se menuvaat, odalki, stolcinja za hranenje, igracki i obicni i edukativni ma drn, drn jarinja bre, noksirot e stanat naucna fantastika, dali navistina e potrebno noksirot da sviri da lici na omileniot lik od crtanite, da zboruva i da imitira solja, cisto preteruvanje i iskoristuvanje na roditelskata ljubov. Nekogas se prasuvam dali denes sakame da imame deca ili poprivlecen ni e konceptot
bebe = uste edna pricina za soping vo zivotot.
Na bebe/dete mu treba hrana, voda, obleka, ljubov, prostor za istrazuvanje a se drugo moze da se improvizira
Ikana -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (22.7.2012 12:22:34)

ас малце како изгубен Германец на темава ама ај да си кажам.....
Сега најново што ме искараа...ортопедот ми рече давај по 9 или 10 капки од Д3 на пливит, и мајка ми кога дозна, ќе ме убиеше, пошто фонтанелата почнала да и се затвара. И сега кого да слушам?!?!

Терајте како знаете и како мислите дека е правилно....едни едно ќе ви кажат па после ќе излезе дека тоа не е така....
Има некои медицински начела генерални, затоа се докторите нели, следете ги, а за другото па мајчина интуиција зашто е? Јас искрено, многу се замарав и гледав да бидам точна во воведување дохрана, ама па веќе не можам ни јас ни детево толку да одолговлекуваме, па му се јаде бе сака месо, сака зеленчук, и ај сега да чекам точно до не знам кој месец па дади му. Па немам нерви веќе....ќе и дадам, ако нема реакција после 3 или 4 саати, и правам каша и она јаде. Од памет се вадев за се, сега не можам веќе, и тиква и се и дадов, аман веќе од докториве, глава да те заболи!!!
А за комерцијалава муабет не ми се прави, манипулација со генерално мнение, и само пари да се трошеле....на таквото веќе, што ќе и биде ако не ја ставам никогаш во дубак....ништо ќе почне да лази ко што почна сега на кревет и готово!!!

Нормално е начинот на одгледување да е сменет од пред 30 години...медицината се развила, па така и нашите погледи се проширени.
Сепак за бебе мало сметам дека се треба термички да биде обработено. Зборувам за многу мало бебе, не над 6 месеци, тогаш веќе си има свој имунитет и може само да се бори со микросредината.

Јас ко ненормална миев раце и имав рани од миење, и ако некој ја фатеше м со нечисти раце, или кивне во нејзина близина, па мислам инфаркт ќе доживеев. Сега друга приказна е. Мислам не можам од се да ја заштитам, нормално, а не е ни добро.

Како што рекол чичко Дарвин мислам беше.....Не е најјакиот или најпаметниот вид кој преживува, туку оној кој најбрзо може да се адаптира.
Pepelaska * -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (25.1.2013 14:47:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Nekogas se prasuvam dali denes sakame da imame deca ili poprivlecen ni e konceptot
bebe = uste edna pricina za soping vo zivotot.
Na bebe/dete mu treba hrana, voda, obleka, ljubov, prostor za istrazuvanje a se drugo moze da se improvizira


И јас понекогаш се прашувам истово.Некогаш дури и ќе ме фати жал оти не сум му купила на пр нешто што сме го виделе, а уствари не е ни малку потребно.
Детево мое порасна во алишта кои ги добивало за подароци на пример,ептен ретко сум купувала, па не сметам дека сум му скратила нешто.
Ако се вратиме како било некогаш растеле и по 7 деца во иста облека.
Многу деликатна е темава, ај малку да ја активираме[sm=smiley1.gif]
anaana -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (25.1.2013 15:57:03)

jas iskreno veke ne se zamaram koj sto ke kaze ili kako grupa naucnici resile deka treba da se odgleduva dete.
ako nesto sakam da mu kupam toa e od moj merak. ako imam pari i mozam da si dozvolam ke mu kupam.
tocno e deka moze ne ni treba stolce za hranenje, dubak ili ne znam kakov noksir.
ama mislam deka i porano roditelite ako mozele da si dozvolat im kupuvale na decata razlicni raboti, bez koi realno se mozelo. samo sto sega moze ima poveke od tie "nepotrebnite" stvari.
za garderoba ne se zamaram imam od rodnini i ne mi e sram da ja oblekuvam vo nivnata obleka.
ako nesto mi fali ke kupam.
za hrana jademe skoro sve. eve jas i davav od 5 meseci nekade kasicki, togas mnogu ja sakase taa so praska i oriz od frutek. sega lugje ne saka oriz ni pod razno. moze ako ja izlazam nekako edno lazice da kasne - imame inace 10 i pol meseci.
nema vrska koga si pocnal da davas, pa dali ke ti jade vo idnina. portokal proba pred mesec i pol nekade, lugje mi se cini deka ne moze den da pomine bez da i cedam portokal :)))
inace kupecko sokce ne pie, saka voda i caj. toa si e do deteto
taka da mislam deka i porano im davale ona sto imale moze nemalo forumi za da se dopisuvaat i da vidat koj sto kako, ama i nasite roditeli ne galele nas, i ni kupuvele mozebi poveke od sto treba :)))
Calypso -> RE: Одгледување деца - некогаш и сега (25.1.2013 16:22:51)

Одгледувањето на деца некогаш и денес е драстично поразлично. Да, затоа што ни времињата не се исти, се менуваат.
Нашите мајки нас не одгледале како што знаеле, со многу мешање од нивните свекрви и мајки (во глобала де).
Секој од нас прави она што мисли дека е најдобро за детето, и нормално тука ќе има и грешки. Цел живот учиме, не само во училиште.
Сметам дека времето и можноста лесно да се дојде до информации го прават своето. Од една страна, добро е што имаме услови и можности да се информираме, од друга страна толку многу информации и новости, правила за одгледување, толку многу различни ставови и совети на стручњаци - кому да веруваш, како да правиш? Тука неизбежно доаѓа до конфузија и збрки, посебно во однос на прашањето дали правилно постапуваме со нашето дете, кога се работи за исхрана, воспитување, учење и слично.

Јас би рекла, треба да си ги следиме децата, и да се водиме според нашата интуиција, да правиме и постапуваме како што мислиме дека е најдобро за нашите деца. Ако сакате читајте на интернет, ако не сакате, не морате. Имаме право на избор, нели? Само ќе речам, изберете што ќе читате и во што ќе верувате, и секогаш бирајте проверени извори. За совети - секоја мајка е добредојдена, ама никако да ми го наметнува своето мислење. Ако јас правам нешто, тоа го правам затоа што сметам дека е најдобро за моето дете, но и за мене, моето семејство воопшто.
Инаку, што се однесува до храната, производите за деца, козметиката и сето останато што некој го произведува за да се купува - верувам во силата на маркетингот. Затоа и со резерва прифаќам многу информации, се информирам дополнително, ако има потреба и се водам според интуицијата. Се надевам дека не грешам. Само сакам детето да ми порасне во здрава и права изградена личност со всадени морални и етички норми, личност што ќе знае да разликува добро од лошо, личност со самодоверба и способност за самостоен живот, личност што ќе знае да се грижи за себе и своето семејство еден ден (да сме здрави и живи).
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>