RE: Миење садови (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Совети за домаќинки



Порака


miana -> RE: Миење садови (22.10.2012 12:18:23)

Sum pisala pogore eve i pak - masinata za sadovi ne ja menuvam za nisto drugo od masini...
Sega skoro mi bese nesto rasipana ,mi pustase voda,dojde majstor ja zema tri dena ja pravese- jas se seknav [sm=zmeden.gif] Ama eve sega si e pak na mesto [sm=smiley36.gif]




Barbicki2 -> RE: Миење садови (22.10.2012 12:25:52)

jas imam mala za 4 kompleti,9000 bese,i mi vrsi mnogu rabota,zadovolna sum.




zzaa -> RE: Миење садови (2.12.2012 15:55:32)

Pa jas vadam se dodeka ima cisti satovi i koga ke se natrupat cel vagon[sm=jezicek.gif]posle si dremam 1 saat nad suduperot [sm=smiley13.gif]




Defne90 RR -> RE: Миење садови (11.4.2014 0:33:14)

Па ми се случува да мијам и по четири пати во денот и тоа не по неколку чинии туку по цели купишта.И кога ќе си виснам над судоперот по пола саат не можам да ги исплавам а пак ако има и некои загорени тави и тенџериња е тогаш...[sm=zmeden.gif]




bucko mal -> RE: Миење садови (11.4.2014 12:28:28)

Imam masina za sadovi i maksimalno ja koristam.Obicno preku eden den ja uklucuvam,ama se slucuva i sekoj den ponekogas.
Na primer koga imame gosti ili nesto poveke sum gotvela.Vnatre stavam i tavi i tendjerinja,epten ako nesto ne mi zbira ke go izmijam na race.
Sepak kolku mozam izbegnuvam da mijam na race.




ikki -> RE: Миење садови (12.4.2014 14:58:07)

Бидејќи немам машина за садови мијам на раце. И многу ми е заморно, посебно кога ќе имаме гости. Мм многу реееееко ги мие и плус кога он ги мие големите тави и тенџериња мене ми ги остава[sm=smiley13.gif]




deluxe -> RE: Миење садови (12.4.2014 19:28:11)

Ова е мојата "болна" тема[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]Миење садови е нешто кое најмногу мразам да правам дома[sm=smiley13.gif]А што е најлошо мразам да ми биде затнат умивалникот со садови. Може цела соба да биде во неред,но кујната сакам да ми биде уредна и затоа постојано мијам:една чаша,две вилушки,и така цел ден си висам над умивалник и кукам :леле кога ќе си купам машина[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]
А инаку мијам јас и... само јас[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]
Сите останати си растураат кој како си сака,и колку си сака.Здравје Боже ќе си купам машина па што сака нека биде[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




Defne90 RR -> RE: Миење садови (12.4.2014 19:28:42)

Не многу ретко туку ич мм не мие садови.Јас се случувало да бидам и болна и да не можам од кревет да станам а тој абер си нема да ги фати да ги измие.И така мене си ме чекаат секогаш.А толку многу што знаат да се нагомолјаат,раце ми паднаа веќе од миење.И јас машина немам за садови ама при прва прилика купувам.Колку само време ми одземаат така чиниите.Наместо човек нешто друго да фати јас мора да им висам по пола саат минимум и да ги стругам.[sm=smiley13.gif]




sandriana RR -> RE: Миење садови (14.4.2014 10:00:28)

Јас мислам дека не би се снашла со машина за садови, од проста причина што немам трпение за да ја наполнам со садови. Како се јаде дома, така после оброк мијам, и сакам празно лавабо [sm=smiley36.gif].
Верувам дека машината штеди и вода и струја и средство за миење, ама јас сум ептен конзервативна во овој поглед [sm=smiley1.gif]




Mila mamicka -> RE: Миење садови (23.5.2014 9:42:19)

Зависи од ситуација, некогаш ги мијам после секој оброк, некогаш ми се насобираат, па ги мијам наеднаш приквечер. И јас мразам полн умивалник садови, а најмногу мразам да оставам садови навечер за наредниот ден.




caciana -> RE: Миење садови (27.11.2014 7:51:26)

Ovaa domasna aktivnost me vadi od koza[sm=smiley36.gif]Mnogu Se nerviram koga ke vidam kupce sadovi koi cekaat na mene.Ke treba da si nabavime edna masina za mienje vagani[sm=smiley1.gif]




vezilka RR -> RE: Миење садови (27.11.2014 13:58:45)

Во последно време имам чувство дека ми се трошат часови миејќи садови и шишиња. и се повеќе ми иде на нерви тоа. Уф, пусто што сега немам место у кујна за машина. Треба да ја реорганизирам цела кујна за такво нешто. А тоа значи не само пари за машина, туку за цела нова кујназ. Скромно. Ќе почнам да се преправам дека ме болат рацете или нешто слично за да го убрзам процесот [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Миење садови (27.11.2014 14:00:54)

Ќе почнам да се преправам дека ме болат рацете или нешто слично за да го убрзам процесот


hahaha bravo ako ti uspee
ista situacija i kaj mene
na vremeto koga renoviravme kujna,uste bevme decko i devojka,ne mu tekna za masina za sadovi,i sega koga mi e mnooogu potrebna posto i jas zaglavuvam so tanjirite ( trojca sme ko 300),nema mesto,treba se da se smeni za da se stavi.i ako jas ne gi fatam ke si ostanat do utre.




AneLav RR -> RE: Миење садови (27.11.2014 14:28:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Во последно време имам чувство дека ми се трошат часови миејќи садови и шишиња. и се повеќе ми иде на нерви тоа. Уф, пусто што сега немам место у кујна за машина. Треба да ја реорганизирам цела кујна за такво нешто. А тоа значи не само пари за машина, туку за цела нова кујназ. Скромно. Ќе почнам да се преправам дека ме болат рацете или нешто слично за да го убрзам процесот [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]

Везилка ако ми веруваш јас плачев откако ќе ги заспиев децата кога ќе ме чекаа милион садови. Не можев да издржам повеќе почнав драми да правам и лани за св.Никола си добив машина. По три пати миев во денот по малку само да не ми останат за навечер а сепак ми остануваа. Бев толку преморена што едвај чекав да завршам да се истуширам и у кревет. Многу голем благодет е. Станав помалку нервозна и имав време и со децата да си поиграм. Значи мој совет плачете , кукајте , драми правете, не им давајте на мажите[sm=smiley1.gif], користете ги сите методи само да добиете машина[sm=smiley1.gif]




Ki4iko -> RE: Миење садови (27.11.2014 16:28:13)

Најомразена работа низ дома-миење санодви.им нема крај,некогаш ми се плаче кога ќе видам колку се собрале,а дома сме 3ца ,ццц, не можам повеќе,дефинитивно ми треба машина за миење садови .[sm=smiley1.gif]




Snowhite RR -> RE: Миење садови (27.11.2014 17:56:48)

И кај мене иста ситуација везилка рр, за да добијам машина морам нова кујна, инаку до сега ќе ги употребев сите методи да ја добијам. Инаку и јас обично не оставам за следниот ден, освен ако не треба да излегуваме, тогаш ги оставам, зашто касно ручаме и ако се затворам в кујна да мијам нема да остани време да излезиме таму каде што треба




scared RR -> RE: Миење садови (30.11.2014 20:17:35)

Еве баш сега ме чекаат еден куп садови за миење а како ме мрзи [sm=smiley13.gif] некогаш сум расположена и со мерак ќе ги измијам ама некогаш ужасно ме мрзи [sm=hudicek1.gif]




blond -> RE: Миење садови (30.11.2014 20:51:19)

Da me sluzi uste mnogu mashinata za sadovi, mnogu mrazam na raka da mijam sadovi.
Osobeno po rodendeni/slavi/golemi sobiranki, auuuu, raat mi e so mashinata.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]